Prvonámořník

Pokec. Možnost prvního představení se na fóru.

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

Luna
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Prvonámořník

Příspěvekod Luna » sob črc 04, 2009 7:32 pm

Srdečně zdravím všechny námořníky. :)
Já jsem byla letos v květnu na jachtě poprvé. Vlastně úplně náhodou. Kamarádce z party odpadl člověk a náhodou oslovila mě.
Lodě se mi vždycky líbily a touha po dobrodružství mi nedala zaváhat ani vteřinu. Dovolená se zařídila na poslední chvíli a peníze se taky nějak sehnaly.
14ti denní plavba proběhla na Jadranu, Bavaria 36 - Maja. Bylo to úžasný, nezapomenutelný. Skvělý lidi, překrásný zátoky, na požádání kapitán obstaral i delfíny. :)
Přijíždíme k moři, kapitánovi svítěj očíčka a po tísící odpovídá na dotazy "Jak se na tu loď vejdem?" a "Jsou tam žraloci?"
Poprvé v životě stojím na plachetnici. Procházím se po palubě a zkoumám co kde je. Na zvláštním kusu železa na přídi (kotva) nacházím ve vyschlém blátě přilepenou krásnou vroubkovanou mušli. Beru to jako dar od moře, že všechno dobře dopadne. :) Dodnes jí nosím na krku pro štěstí.
Odplouváme ze Šibeniku, nejdříve kousek na jih (Hvar, Vis) a pak stočíme zpátky přes Žirje, Pašman, Iž, až na Molat kousek nad Zadarem. Každý den kotvení na jiném místě. Jedna noční plavba na motor a dvě noční hlídky kůli počasí. V Zadaru pak nádherná bouřka a úplně vodorovné blesky. :) Adrenalin pro mě byly i okoloplující Jadrolinije. Co jejich kapitáni dovedou z toho jsem paf ještě teď. :)
Hned první den nám krásně foukalo, takže jsme měli možnost začít hned tím zajímavějším. Loď měla slušný náklon, my téměř všichni prvonámořníci, takže zážitek. :) Za kormidlem jsme se vystřídali postupně všichni. Nicméně povinnému "fendru přes palubu" jsme jen vesele zamávali, kapitán byl na mrtvici. :) Po opadnutí první euforie posádky jsem se již o kormidlo nemusela dělit a prakticky jsem se od něj nehnula po celou plavbu. Celkově jsme napluli 325 NM. První den k večeru jsme si vyzkoušeli naše první křižování. Naučili jsme se co znamenají všechny ty zajímavý budíky. A pak už jsme se jen pohádali, jestli vějička ukazuje kam nebo odkud fouká. :D Kapitán se bavil. Další dny už jsme si celkem vystačili za kormidlem sami. Kapitán jen trochu frflal, že musí v podpalubí poslouchat hlášky typu: "Co myslíš, má ta loď přednost?", "Určitě né, a i kdyby, to projedem..." :D
První napínavý okamžik přišel, když jsme se blížili k plavebnímu kanálu k vodopádům Krka. Oči navrch hlavy z toho jak se kanál zužuje. Sotva stíhám hloubku u břehů, směr, okolní lodě,... Pod mostem uhýbám narychlo plachetnici, ale nějak mi nedošlo, že máme taky stěžeň. Naštěstí při snížení otáček byl kapitán velice rychle vzhůru. A velel kurz přímo na plachetnici... No, bylo mi docela horko. Ale dobře to dopadlo. Plavba kanálem byla pro mě dosti vyčerpávající. Provoz byl docela rušný. Lodě se předjížděly jedna za druhou. A já přeci jen ještě spíše odhaduju co si vlastně s lodí můžu dovolit. Takže následná pauza a koupání na volném prostoru mi přišlo velice vhod. Nutno podotknout, že k vodopádům jsme se nakonec nepodívali, neboť nejspíš jediní v historii jsme je hledali na přilehlých kopcích. :D Prostě se nám nechtělo čekat na místní přívoz, který by nás tam dovezl, tak jsme se vydali hledat je po svých, zatímco kapitán zůstal na lodi. Směrové cedule buď byly mírně zavádějící, nebo určené pro auta... Po pětihodinové procházce, usmažení, vyčerpaní, jsme se potupně vrátili, zatímco kapitán se zlomil v pase smíchy. Podruhé už tam s náma ale odmítl jet. Nevím proč. :) Kormidlo převzala na zpáteční cestu kamarádka a já byla ráda, že konečně můžu padnout a trochu se prospat. V noci se většinou nikomu spát nechtělo a pivko se nestíhalo chladit...
Kapitán se rozhodne, že je nejvyšší čas podívat se na delfíny a udělat si tak další pomyslnou fajfku toho, co si navymýšlela posádka. (Ztroskotání nám nevím proč odmítl splnit. :) ) Nicméně slib bereme všichni s rezervou. Takže při prvním zvolání "Delfín..." nikdo nehne ani brvou a všichni dál podřimují. Kapitán se nedá "No krucinál, delfííín...." a zuřivě kamsi ukazuje. Posádka se na něho se zaujetím dívá, ale dál odpočívá. "Hm, čím jsem si zasloužil takovou důvěru..." brblá kapitán... Nakonec mi to přeci jen nedá a nakouknu. "A heleee fakt delfííín". :) Na to se zvedne i zbytek posádky. "Jsme čekali až nám to někdo potvrdí." :)
Nicméně delfín je silně nadsazené... Je to zatím jen puntík na obzoru. Připlouváme blíž. Puntíků začíná být postupně víc, ale zase rychle mizí... "Nemají rádi motor". Takže vypínáme motor a asi půl hodiny čekáme. Nic. Už ani ploutev. Ti praštěnější z nás se rozhodnou naskákat do člunu a k delfínům dopádlovat. :D Dvě holky dokonce doplavat. Pádlujeme snad dva kilometry. Nic. Vzdáváme to. Kolem nás projely dva motoráky. Tak to už fakt nemá cenu. Ti už se neukážou. Kapitán nakopává motor a připlouvá pro nás ke člunu. Vystupujeme na palubu, zatímco holky pořád plavou směr Itálie. A najednou... co to nemáme před lodí? :) Asi dvacet metrů před lodí si hrají tři delfíni. Těsně před lodí zmizí, kolem lodi propluje ohromný "světlý flek" a delfíni se vynoří znovu deset metrů za lodí. Foťáky cvakají o stošest, kamera běží... Objevuje se celé hejno asi sto metrů od nás a pluje sem a tam. Fotíme a kocháme se. Dost dlouho. Dokud neprojede další motorák a delfíni poté zmizí definitivně do nenávratna. Vyzvedáváme holky, které mezi tím doplavaly docela daleko a z delfínů neviděly ani ploutev. :roll: :D Kapitán "odškrtává fajfku" a vzpomíná co, že jsme to chtěli dál... Aha, bouřku. No uvidíme...
Už se mi celkem dařilo plánovat trasu podle mapy od vyplutí do cíle, takže pokud se nedělo nic mimořádného, kapitán si jen objednal kam ho máme dopravit. Plujeme na plachty, celkem příjemný vítr. Možná půlmetrové vlny. Po několika hodinách se ale vítr začíná stáčet. Takhle nás to vynese akorát na útesy. Jdeme se dovolit o křižování. Poprvé bez dozoru. Přehazujeme plachty, všechno na jedničku, jsme bezvadně sehraní. Kapitánovi to ale přeci jen nedá a vyleze se podívat na palubu na výsledek. Znovu se zlomí v pase smíchy. "Výborně, takhle pokračujte a do večera jsme tam, odkud jsme vypluli..." A zase zalejzá ulehnout. Přesně v tu chvíli začalo ale zase krásně foukat, tak jak jsme potřebovali, takže přehození zpátky a již hladké doplutí do cíle. Vyvázání na bójku. A další společensky náročný večer. Po odpadnutí všech kromě mě a kamaráda, asi ve tři ráno laborujeme nad hvězdama, která by tak mohla být která. Styl dialogu: "Co myslíš, je támhleto malej vůz nebo není...? Je to nějaký šišatý. Nemá ten oj být na druhou stranu?" Asi po půl hodině vylejzá opět mírně se chichotající kapitán a podává mi otočnou astro mapu. No jo, ale v noci, jen se super šajnící čelovkou... Minutu svítím do mapy a snažím se zapamatovat kde co je. Pak dvě minuty mžourání na oblohu, než vůbec začne být něco vidět. Mezitím zjišťuju, že loď se otočila a já vím zas kulový. :D Zkrátím to, našli jsme akorát nohu Pastýře.
Další povinná zastávka je kůli fotbalu a očekávané bouřce na Zadaru. Kdo tam byl ví... Veliký přístav. My mírně váháme kam to píchnem. Motáme se s lodí. Trochu už začíná foukat. Kapitán za kormidlem začíná být mírně nervózní. Nakonec se rozhodne pro úzké místo mezi dvěma loděmi. Začíná nás prohánět, skoro křičí... lana, odrážet, vyskakovat na břeh, vyvazovat, honem... Konečně je po všem a ze všech spadne stres. Tohle přistání opravdu šponovalo nervy. Odpočíváme na palubě, zatímco během chvilky o dvě místa dál přistává s lodí blondýnka ladně podávajíc lano pánovi na molu. Otočili jsme se na kapitána "Asi vyměníme nejslabší článek...". Řekla bych, že v tu chvilku trošku zrůžověl. :)
Na poslední plavbu si na nás moře nachystalo krásný metrový vlny. Kapitán chvíli váhá, ale nakonec mi předává kormidlo, s tím, že možná občas proběhne nějaká hektická akce, tak ať se připravím... Nakonec ale jen sedí na palubě, loď udržím v pohodě v kurzu... Porývek, neporývek... Plachty máme dobře seřízené... Z nedostatku činnosti navrhne, že udělá kafe. Jen co ale vystrčí hrníčky na palubu chloustne nám na loď největší vlna za celou plavbu. Na dně hrníčků zbyla jen troška slané kávy. Kamarád hledící na něj s ledovým klidem opáčil "Dík, já si asi nedám". Takže kapča to vzdal a šel zalehnout s tím, že kdyby něco... Mezi tím se vlny ještě trošku zvedly a mě se podařilo dvakrát vyklopit z pohovky pod stůl druhého kamaráda. Měl dar vždycky si lehnout na tu vyvýšenou stranu lodi. :D V tu dobu už fičelo celkem slušně. Stahujeme plachty a zapínáme motor. Nejsilnější vítr jsme naměřili 42 uzlů. Ruce lehce přimrzlý a přisolený ke kormidlu. Všichni skrz naskrz promočení od neustávající spršky vln. Loď tancuje na vlnách. Vždycky hup na zadní a šílená šupa z výšky přídí do vody, a znova a znova... Až se divím, že to loď vydrží. Vyhýbám se jedněm z posledních majáků, blížíme se k poslední volné ploše před plavebním kanálem vedoucím do Šibeniku. Kapitán přebírá řízení. Skoro jsem se kormidla nemohla pustit. Kapitán při pohledu na moje černě opálené, ale bíle prosolené, scvrklé ruce prohlásil "80ti letá stařena" a kamarád dodal "jo, ale dvacet let po smrti". Já bych spíš řekla balzamovaná mumie. Ale budiž... :D Vítr se mírně zklidňuje. Plavba dál probíhá monotónně hladce, šikmo zezadu se k nám ale blíží loď velikosti baráku. Už je docela blízko. Začíná nás předjíždět. Už na ní nervózně prstíčkem ukazujeme. Kapitán nic, hledí zasněně dopředu. Loď vletí před nás, kapitán se jen chytne za srdce "Ty krrrrávo já se lek". My všichni záchvat smíchu. V kolizním kurzu zjevně nejsme. Ač vzdálenost na tři vlny nevypadá sympaticky. A kapitán pro jistotu stáčí kormidlo na stranu.
Do Šibeniku už doplouváme hladce. Balíme a loučíme se s Majou, nejúžasnější lodičkou, která nás spolehlivě dovezla kam měla. Kapitán přidává pochvalu, že mám pro řízení a čtení vody cit. :)
Následující týdny žiju v jiném světě, v noci sny zásadně o moři. V polospánku chodím kontrolovat palubu, zaplavat si...
Kontaktuju posádku, ale ti už se zjevně všichni vrátili do reality a jachta byla prostě jedna z mnoha dovolených. Mě si moře omotalo kolem prstu. Zkusila jsem počkat měsíc, jestli euforie a závislost na moři odezní. Nestalo se. Objednala jsem si tedy hromadu knížek od navigací, přes nejrůznější přeplavby až po návody jak na lodi nezemřít a co nejméně překážet. Objevila jsem tyhle úžasné stránky, za které moderátorům i všem přispívajícím moooc děkuju!!! :)
Doufám že tady najdu kamarády. Moc ráda bych se zkontaktovala s někým kdo by mi pomohl v začátcích s nejzákladnějšími znalostmi. Knížky jsou fajn, ale není nad to moct si o zážitcích a zkušenostech popovídat na živo. :) Nebo alespoň napsat...
Moře mě lapilo. Jedna plavba za rok je pro mě silně nedostačující. Nejraději bych se tam přestěhovala. :) Přihlásila jsem se na další dvě plavby. Na 1 týdenní odplouvám za týden. A na další dvoutýdenní za dva měsíce. Pomalinku se rozkoukávám a začínám pošilhávat po "chorvatské tramvajence". :)
Budu ráda, když mě přijmete mezi sebe.
Děkuju, mějte se krásně a stopu pod kýlem. ;)
Srdečně zdraví Lenka*
Naposledy upravil(a) Luna dne pon črc 06, 2009 10:17 am, celkem upraveno 6 x.
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » sob črc 04, 2009 7:55 pm

ahoj luno, napsalas to moc hezky.Určitě toho bude ještě víc, když jsi se do toho tak obula. Jestli máš v říjnu ještě týden času,tak budeš vítaná na palubě :)
Luna
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Luna » sob črc 04, 2009 8:02 pm

designer píše:ahoj luno, napsalas to moc hezky.Určitě toho bude ještě víc, když jsi se do toho tak obula. Jestli máš v říjnu ještě týden času,tak budeš vítaná na palubě :)

Moc děkuju :)
Vážím si nabídky, avšak pokud to vyjde tak už mám v plánu plavbu od 26.9.-10.10., a kdyby nevyšla koukala jsem, že je zde na fóru v tomto termínu nabídka zkoušek. Další dovolenou v jednom měsíci už nedostanu, ale kdyby to z jakéhokoliv důvodu nevyšlo, nebo jste měli v plánu nějakou další plavbu, moc ráda se přidám.
Ještě jednou děkuju. Měj se krásně. :)
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 33

Příspěvekod marks » sob črc 04, 2009 9:11 pm

Ahoj Luno, vítej na foru i v závislosti jménem jachting. Hned první příspěvek se ti poved nesmírně a tak se můžem těšit na další. Není možná, aby ta nabídka zkoušek byla právě od Designera?
Luna
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Luna » sob črc 04, 2009 11:05 pm

marks píše:Ahoj Luno, vítej na foru i v závislosti jménem jachting. Hned první příspěvek se ti poved nesmírně a tak se můžem těšit na další. Není možná, aby ta nabídka zkoušek byla právě od Designera?

Děkujííí za milou zprávičku.
Ano, je to tak, už jsme se domluvili. :)
Měj se krásně, L*
Libor
bez hodnocení
Reputace: 82
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » ned črc 05, 2009 9:55 am

Luno buď vítána.

Moc hezky píšeš :good: , doufám, že z další plavby zase podáš hlášení..... ;)

Dobře se to čte, jako by tam člověk byl s Vámi na lodi.... :lol:
windward
moderátor
Reputace: 45

Příspěvekod windward » ned črc 05, 2009 10:08 am

TAk to je super vypraveni. To je skvele! Hodne uspechu!
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Renda » ned črc 05, 2009 10:11 am

Vitej Luno, přeju Ti, aby Ti ta psavost vydržela. :-)
Když se budeš potřebovat poradit, je tu spousta lidí, co Ti rádi sdělí svůj názor. Jen si vybrat... ;-)
Ahoj Renda
Luna
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Luna » ned črc 05, 2009 11:21 am

Děkuji Vám všem. :)
Půlku jsem vynechala. Už i tak to byla slohovka. :)
Třeba že na noční hlídce se krásně spí. :) Ale naštěstí o nic nešlo, jen se nám zbláznila GPSka. Hlásila naší polohu 6 metrů od břehu. Taky vám při alarmu chrastí jako cikády?
Nebo že bouřky nám hlásila předpověď jednou smskou, zatímco nadcházející bezvětří hned šesti, asi abychom byli po ránu hned všichni vzhůru. Že se nám ve čtyři ráno po laborování nad hvězdama naklonila loď zničehonic tak, že celá posádka byla fofrem na palubě co se děje a letěli jsme prosichr podruhé vyvazovat bójku. Návštěvu modré jeskyně má za sebou asi taky každý, krásná modrá hladina a spousty rybiček. Nebo po tom, co jsme poprvé připluli k Hvaru se kapitán ptá, "tak kdo půjde první?" a my všichni koukali po nebi, po podlaze, po okolních lodích. Kapitán "výborně, ...příště zase něco odhlasujem." :D Po každém odplutí kontrolní otázka: "Jak že se ostrov jmenoval?" Všichni... "éééé,.... Hvar???". Takže všechny ostrovy jsme překřtili na Hvar a od té doby si děláme srandu kdy zase příště pojedeme pětkrát obeplouvat Hvar. :)
Mějte se krásně a všem moc děkuju. L*
smucek
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 5

Příspěvekod smucek » ned črc 05, 2009 1:58 pm

Ahoj Luno, přesně vím, co zažíváš, já mám ty samé pocity. V dubnu jsem totiž na Country Radiu vyhrál týdenní plavbu na doprovodné lodi na Májové regatě 2009. Cena byla pro dva, ale já jsem nikoho z kamarádů nesehnal, tak jsem byl nucen jet sám. No sám, od pořadatele jsem měl hned tři spolucestující, Evu, Kamilu a Michala, takže jsme jeli pěkně našlapaný, ale jelo se v pohodě. Vyjížděli jsme v jedenáct v noci a v Šibeniku jsme byli asi v devět ráno. Hned jsme si našli naši loď, SAS 39 Impala. Musím podotknout, že z naší čtveřice jsem byl jediný, který byl na plachetnici poprvé, jinak všichni měli zkoušky. Odpoledne přijel kapitán a zbytek posádky. Večer jsme přejeli autem do Sukošanu, kde na pláži proběhla "Welcome party". Ráno, to bylo pro mě překvapení, protože jsem si myslel, že se bude "yachtit" kolem Kornati, jsme k mé velké radosti vypluli směr Vis. Krásně foukal zadoboční vítr, takže jsme plachtili až k majáku. Za majákem, který je asi na půl cesty, bohužel jsem zapomněl jméno, však přestalo foukat, tak jsme museli jet na motor. Směrem od Itálie přicházely čím dál větší vlny, ale vítr žádný, takže až na Vis na motor. Tam jsme přijeli skoro za tmy. Jeli jsme si prohlédnout městečko Komižu, moc hezké, a honem k majáku na začátku ostrova, kde byl konec etapy. Asi o půlnoci přijela první loď a poslední asi ve dvě hodiny. Ráno jsme vyjeli zpět směr Šibenik. Byly pěkné vlny, to se mi moc líbilo, jako laik jsem je odhadoval na dva metry, voda stříkala, rány přídí do vody, no prostě zážitek, který jsem si na Jadranu nedokázal představit. Mořská nemoc se vůbec nedostavila. Nocovali jsme v Šibeniku v marině, a druhý den jsme jeli na Kornati. Obeplouvali jsme ostrovy i na koupání a potápění došlo. Večer do mariny v Šibeniku a autem do Sukošanu na vyhlášení výsledků. Ráno jsme si udělali výlet na řeku Krka a do městečka Skradin. Další hezký zážitek. V sobotu ráno jsme se vylodili a uklidili loď, rozloučili, naložili věci do auta a s lítostí odjížděli domů.
Doma hned k internetu a shánění všech dostupných informací ohledně zkoušek, knih a videí. Nechci se po tobě opakovat ale ty sny, to bylo to samé. Prostě mě to chytlo a jsem v tom až po uši. mám akorát problém, že si nemůžu vzít dovolenou, protože jsem změnil zaměstnání a nárok budu mít až v říjnu. Tak ti přeju, ať si to užiješ, uděláš zkoušky a hodně uplutých nm.
Luna
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Luna » ned črc 05, 2009 2:23 pm

Hezký, děkuju. Posílám sz. ;)
L*
vilma
moderátor
Reputace: 31

Příspěvekod vilma » ned črc 05, 2009 2:52 pm

ahoj Lenko, napsala jsi z fleku přímo reportáž, a hezkou. Přeji Ti, ať Tě nadšení neopouští.
Luna
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Luna » ned črc 05, 2009 3:29 pm

vilma píše:ahoj Lenko, napsala jsi z fleku přímo reportáž, a hezkou. Přeji Ti, ať Tě nadšení neopouští.

Ahoj Vilmo, děkuji Ti. Na mě není nic zajímavýho. Přišlo mi záživnější jachtařům popsat klasickou první plavbu i se všema "špekama" začátečníků. :)
Právě študuju Tvojí psychologii kapitánů. Je to moc hezky a poučně popsané.
Jsem za tyhle stránky strašně moc ráda.
Krásný den
Lenka*
vilma
moderátor

Příspěvekod vilma » ned črc 05, 2009 6:50 pm

:D myslím, že jsou témata, která jsou do začátku daleko zásadnější,
ale když ono se v té sekci Pobývání a bydlení na lodi, tak dobře čte, co 8) ....
Luna
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Luna » ned črc 05, 2009 6:59 pm

vilma píše::D myslím, že jsou témata, která jsou do začátku daleko zásadnější,
ale když ono se v té sekci Pobývání a bydlení na lodi, tak dobře čte, co 8) ....

Neboj, colreg mám místo večerníčku, ale tyhle psycho návody jsou přeci jen krapátek napínavější. :D
Budou i nějaké konkrétní návrhy jak problematické situace s posádkou řešit? Píšeš moc hezky. :)
L*
vilma
moderátor

Příspěvekod vilma » ned črc 05, 2009 7:08 pm

To díky. Asi budou, ale až na podzim, zasedneme všichni ke kompu a začnem bušit 8), bo od toho forum je. Když budou konkrétní otázky budou i odpovědi, i když v otázkách psychiky se těžko radí na dálku konkrétně....no ale vím, že tam mám nějaké nedotažené restíky :( .
Luna
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Luna » ned črc 05, 2009 7:25 pm

vilma píše:... Když budou konkrétní otázky budou i odpovědi, i když v otázkách psychiky se těžko radí na dálku konkrétně....

Třeba pro začátek odlišný přístup introvert/extrovert...? :)
Ale to už je asi jiné vlákno...

jojo, asi bude, snad na podzim nejdřív...V.
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 33

Příspěvekod marks » ned črc 05, 2009 9:48 pm

Luna píše:Děkujííí za milou zprávičku.
Měj se krásně, L*

není vůbec zač, jest tu dobrým zvykem vítat nováčky, zas není úplně zvykem, že se nováčci trefí do tématu a tak to vypadá, že se umíš číst nejenom vodu. :good:
Pokud si to mohu dovolit souhlasil bych s vilmou na studijum kapitánství bych nechvátal a doporučil na začátek spíš třeba tohle modules.php?name=Downloads&op=getit&lid=243, pak třeba taky pár počtení i špatných zkušeností atd.., bude to opět názor od názoru, jak psal renda budeš muset vybírat. Rozhodně tě tím ale nechci odrazovat tak jen svěže do toho a přeju krásný večer ;) ;)
Luna
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Luna » pon črc 06, 2009 12:17 am

marks píše:... a doporučil na začátek spíš třeba tohle...

Tohle už mám vytištěné, co jsme se vrátili od moře. Momentálně jsem asi ve třetině. Připomíná mi to knížku Plachty, kterou měl kapitán na lodi, a která mi doufám taky v nejbližší době dorazí. Ale ráda si nechám poradit. Teprve se rozkoukávám co se mám vlastně učit a vašich zpráviček si vážím. Zatím po nocích piluju colreg a navigaci. Nicméně ta psychologie na omezeném prostoru mi přijde taky dost zajímavá. :)
Díky, měj se krásně.
Lenka*
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 132
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » pon črc 06, 2009 1:56 am

Nemá asi smysl vítat přivítané, tak jen ahoj.
Velmi pěkné představení, beru to tak že to je trochu volné povídání, přesto se nějak do kůže vašeho kapitána nedokáži vcítit. Ale to jen tak. To povídání má jednu malou, drobnou kaňku, která mě při čtení zavrzala jako písek mezi zuby. Prosím tě. Nezlob se, ale nemohla by jsi slovo stožár vyměnit za stěžeň? Stožár u mě evokuje stožáry vysokého napětí. U lodí máme stěžně. Já bych ti to opravil, ale nemám do tvého příspěvku přístup.
Co se týká literatury, jen čti, to neuškodí. Ale třeba suché čtení COLREGU by mě jako laikovi bez vysvětlení a malůvek moc neřeklo. Nebo Plachty. Je dobré si přečíst základy, vědět jak to funguje, ale lepší je mít tu knihu s sebou a "ověřovat" si napsané v praxi.
Psychologie kterou naše Vilma bravurně ovládá, to je věc zajímavá. Je otázkou, nakolik je na jeden týden až tak potřebná. I když jsem zažil v zátoce několik evidentně rozhádaných posádek, zatím jsem si vystačil se selským rozumem, přirozenou (snad) autoritou a praxí ve vedení kolektivů všech možných typů. Psychologie neuškodí, ale z počátku mají noví kapitáni více problémů s lodí než s posádkou.
Co se týká "tramvajenky", to je velmi jednoduché. Na to stačí úplným laikům dva dny teoretické přípravy a mohou jít na zkoušky. Co zkouší tu je v příslušném vlákně. Je samozřejmé, že k samostatnému vedení lodě to zdaleka nestačí. Ale jak vidím tvůj nástup, budeš mít brzo praxe dost. Tak jen od svých kapitánů přebírej to dobré a dle svého rozumu zapomeň to horší.
Mnoho štěstí :thmbup:
Luna
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Luna » pon črc 06, 2009 10:38 am

Ahoj Baharisi, děkuji za přivítání. Hluboce se omlouvám a opravuji na stěžeň.
Jasně, že colreg je nejlepší na vodě, jen v tuto chvíli pro to nemohu udělat víc. Ač bych strašně ráda...
Jen dotaz, proč se "nedokážeš vcítit do kůže našeho kapitána"? Něco proběhlo špatně? To já z pohledu člověka po první plavbě nejsem schopná posoudit. Přišel mi spolehlivý a pohotový. Nebyly to přípravy na zkoušku, jen dovolená. Psát o tom kde se nic nedělo (hladké plavby a bezchybná přistání) mi nepřišlo podstatné. Takže to možná vyznělo jako katastrofická plavba. Ale tak to nebylo. :)
Jistě, že psychologie není vše. Jen mi to přišlo jako další zajímavé téma, které se v knihách o lodích nedočtu. Vlastně se snažím nakousnout rovnou všechno, co si myslím že by mi mohlo být nějak k užitku. (Navigace, poziční světla, bójky, přednosti, seřizování plachet, námořní zákon,... No tak proč ne rovnou i psychologie. :) ) No, nějak se začít musí. Si tak nějak říkám, že je lepší umět od všeho trošku a prohlubovat to, než umět třeba perfektně seřídit takeláž, ale u první bójky to vzít mělkou vodou. :) Papíry ze mě kapitána neudělají, vím. Chci se to naučit především pro sebe. Baví mě to a konečně vím, že "jsem se našla". :)
Jsem na úplném začátku, tak se mnou mějte trpělivost. :)
Lenka*
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 132
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » pon črc 06, 2009 10:48 am

Nebylo to nic zásadního a předeslal jsem že to beru jako "volné povídání", jinak také veselé povídání. Hezké a vtipné.

Ale když teda, tak jen jeden postřeh. Jako kapitán, berme příbřežní etapovou plavbu, si nikdy nedovolím jít si lehnout dolů. A už vůbec ne v úzkých plavebních kanálech a v místech silného provozu. I když je posádka iniciativní a odkormidluje si to celé sama, jsem během plavby stále nahoře. I když se během noční plavby schoulím zabalený v bundě na sedačku v kokpitu a podřimuji, stále jedním uchem poslouchám. Dokud je vše v pořádku, mám zavřené oči a odpočívám. To je můj přístup, bez toho abych jej někomu nutil.
Jinak v pohodě :)
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » pon črc 06, 2009 10:57 am

naprosto souhlasím s baharisem, nechtěl jsem ale hned první Luninu plavbu pitvat. Přesně tohle tahalo za uši i mě (za oči?, jak je to při čtení?) Myslím si, že jakmile bude luna na další plavbě s někým jako je baharis,denis, a vůbec tak jí to samé dojde, A jednou jako kapitánka bude skvělá.
Jinak jsem si ještě vzpoměl, že u jedné reportáže z kurzu (nevím už čí) byly fotky,kde jede loď pod plnejma plachtama,v náklonu. kapitán - instruktor uvelebenej v záďovém koši na pravoboku a všechny lukny otevřené.. Co si pamatuji, byla to renomovaná firma,která kurzy pořádala.
Takže - kapitáni jsou různí.
Luna
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Luna » pon črc 06, 2009 11:04 am

Tak pak je všechno v pořádku, protože v plavebním kanálu byl kapitán víc než vzhůru a očima pročesával dráhu a zároveň šilhal po kormidle, v ruce GPS. Ale když jsme měli zájem dovolil nám vyzkoušet si i to. I když to jistě pro něho bylo náročnější, než kdyby býval sám řídil. V podpalubí byl jen cestou k mostu před kanálem, kde se nic nedělo a lodě tam byly asi dvě. Které když jsme si jakkoli nebyli jistí jsme měli povinnost včas hlásit.
Ale jsem moc ráda, že jsi mi to napsal. Jak to vypadá na jiných plavbách netuším a nemám srovnání. V pátek odjíždíme nová parta+stejný kapitán. Příští rok doufám vyzkouším i jiné... Chci si udělat trošku rozhled.
Já po kapitánování netoužím, případné papíry bych chtěla spíš jen tak pro sebe, pro svůj dobrý pocit. :)
Luna
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Luna » pon črc 06, 2009 11:07 am

designer píše:... Přesně tohle tahalo za uši i mě...

Až tak? :roll:

Zpět na