S plachtoletem po Černém moři

Vaše zprávy a cestopisy z plaveb a akcí kolem lodí a vody.

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

Uživatelský avatar
Olchor
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 50
Registrován: stř zář 17, 2008 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Blansko

S plachtoletem po Černém moři

Příspěvekod Olchor » pon srp 31, 2009 10:34 am

Někdy koncem zimy padla tady na foru ode mě zmínka, že se chystám objet kus bulharského pobřeží na plachtoletu, tedy katamaránu ze dvou nafukovacích člunů. Původní plán byl projet to z Rumusko - Bulharské hranice na jih, ale z různých organizačních důvodů jsme směr plavby otočili. Takže týden před začátkem práznin nastal kýžený okamžik a vyrazili jsme - já s manželkou a dcerou a kamarádi se třemi dětmi. S velikou haldou krámů( dvě nafuk. lodě, motor Tummler, kanystr, tři pádla, plachta, stan, kotlík, rošt, bigoška a jiné nezbytnosti) jsme se nalodili do vlaku, přímého lehátkového vozu do Burgasu. Cesta lehátkem je veliká pohoda, střídavě pospáváš, popíjíš pivko,pozoruješ krajinu, čteš nebo mastíš karty. Krásný je úsek trati v Rumunku za Petrosani, jede se přes hory , asi 50 tunelů. Ráno jsme byli v Burgasu. Sotva jsme stačili vyměnit peníze ( pozor na vexláky, kradou !!) a už tu byl bus směr Varna. Pokračujem busem kousek před město Obzor, tam je odbočka na Irakli, naše oblíbené místo.
Obrázek
Objevili jsme je náhodou před 8 lety při přechodu pohoří Stará planina. To končí v moři mysem Emine a u něj je Irakli. Malý kempík, hospůdka a kilometry pláže, kde se dá volně tábořit. Dosmýkat všechny krámy asi 2 km po odbočce k moři nám dalo zabrat, tak bylo první pivko na pláži zasloužené. Pak nafukujem Pálavu, nahážem do ní většinu báglů a plujem podél pláže najít si bydlík. Pláž je asi 30m široká, pak se zvedá šikmý svah, zarostlý hustým listnatým lesem. No a v něm generace táborníků vybudovaly upravená místa s ohništěm, kde se dá fungovat i přes denní žár, popř. postavit menší stan. Nacházíme pěkné místo asi kilometr od kempu, tak akorát, aby to nebylo moc daleko pro vodu a na pivo.
Obrázek
Budujem kamennou pec na pečení buchet, chleba, pizzy atd..., lovíme v moři ryby, slávky a rapany, dcera Eliška jakožto štábní herpetolog loví ještěrky, scinky, želvy a jinou havěť.
Obrázek
Týden si užíváme pohody, čistého moře, vln a slunce.
Obrázek
Pomalu nastává čas vyplout, začínáme stavět plachtolet. Dva nafukovací čluny - Pálavu a Helios- propojíme bytelnou kostrou z místních boučků a habrů, stěžeň je jasan. Ještě plachtu a veteránmotor Tummler 2,5k a můžem vyjet na zkušební plavbu k mysu Emine. Oplachtění je poněkud netradiční, obdélník 2x3m s horním ráhnem, výhodou je větší plocha při nižším stěžni, nevýhodou složitější manipulace při přehazování plachty. Ale vzhledem k jízdním vlastnostem našeho plavidla křižování stejně nehrozí. Koncepce se vcelku osvědčila, až do čistého bočáku to jelo pěkně, při protivětru nastupoval Tummler.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Mys Emine
Obrázek
Další den balíme a vyrážíme naostro podél pobřeží na sever, kam až to pustí. Kamarády necháváme na Irakli a vyplouváme jen ve třech. Překvapilo mě množství delfínů v moři, ze začátku jsme nad každým jásali a mysleli si, cože za výjimečnost nám bylo dopřáno spatřit, ale pak už trochu zevšedněli. Jednu chvíli poblíž Balčiku jich bylo kolem nás asi dvacet.
Obrázek
Jedem na pohodu, rychlostí cca 5 - 7 km/h ( páni námořníci prominou, ale jsem odkojen SI soustavou, majle, stopy, libry a lokte mi moc nesedí). Držíme se tak 300m od země, kdyby se něco šustlo, rychle na břeh. Asi po hodině přistáváme v Obzoru, nakupujem zásoby, ovoce a benzín. Přes poledne je stějně hic že se moc nedá, tak se válíme ve stínu ( hospůdky). Odpoledne pokračujem v jízdě. Míjíme mys Sv. Atanas, na kterém je vojenský radar. Z pozorovací věže na nás čučí vojáček dalekohledem a i na tu dálku vidím, jak si mumlá pro sebe “albanéze,albanéze“. Asi po půl hodině se k nám pomalu blíží na kolizním kuzu stará oprýskaná rybářská loď s příšerně čoudícím dýzlákem. Zrovna nám to pěkně jede na zadobočák, tak jí trochu uhýbám. Ale ona za námi, je přece jen o chlup rychlejší. Tři chlapi nám z ní mávají a cosi křičí. A ajta, zdá se, že mají uniformy. Zastavujem, oni k nám přiráží a div nás nepotopí. A že politija frontiera, pasy ven. Dáme pasy, vyzvídají odkud kam. Čekáme nějakou buzeraci ohledně našeho netradičního plavidla, ale oni naše nacionále jen dlouho hlásí kamsi vysílačkou, pak praví : vy robinzóni a nabídli nám štěně psa, které vytáhli zpod sedačky. Zamávali jsme jim a pokračujem. Míjíme krásnou, celkem opuštěnou pláž asi 2 km za městečkem Bjala. Už se schyluje k večeru, tak přistáváme. Hned na začátku bylo pár slunečníků, tak vysíláne Elišku na výzvědy, jestli by nebyla hospůdka. Vrací se s tím, že neví a že to na hospodu moc nevypadá. Vyrážíme tedy sami. A skutečně - je tam jakési posezení, ale to je vše. Ptám se přítomného týpka ésli vozmožno kupíť pivo, on jen kývne a začne hrabat v písku. Vyhrabal termobox a v něm vlažné lahváče. No ale po dni na moři nám chutnali dobře. Po návratu jsme udělali na pláži ohník a že uvaříme čaj. Ája (manželka) začala lít do kotlíku vodu, ale pak se zarazila a zrozpačitěla. Místo vody tam nalila benzín, který jsme v petce vezli sebou. Přes intenzivní snahu kotlík umýt trvalo týden, než byl zas k použití. Ale jinak pěkné místo.
Obrázek
Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1527
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 3
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » pon srp 31, 2009 1:10 pm

ahoj Olchore, doufám, že bude pokračování, kde se dozvím i jak dlouho TO celé trvalo. To je TO co mě při čtení napadlo jako první ;)
Uživatelský avatar
Olchor
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 50
Registrován: stř zář 17, 2008 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Blansko

Příspěvekod Olchor » pon srp 31, 2009 3:38 pm

Pokračování bude, celkově jsme byli v Bulharech dva týdny, týden vegetovali na Irakli a druhý týden jeli podél pobřeží až do vsi Kamen Brjag.
Uživatelský avatar
Olchor
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 50
Registrován: stř zář 17, 2008 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Blansko

Příspěvekod Olchor » úte zář 01, 2009 9:25 am

Ráno pokračujem směr Varna. Skalnaté pobřeží se střídá s opuštěnými plážemi, občas nějaký kemp. Přistáváme v Kamčije, vlévá se tam do moře řeka a měla by tam být nějaká civilizace. Byla, ale ve stádiu pokročilého rozkladu. Berem akorát vodu, Elišce nanuka a pryč.
Obrázek
Blížíme se Varenskému zálivu, ten chcem krosnout až další den, tak přistáváme na hezké pláži u jakéhosi velikého zchátralého mola. V lese se skrývá pár vybydlených objektů, nikde nikdo. Už chcem vybalovat a v tom k nám kráčí volným krokem mladý muž s klíči na krku a praví : něvazmóžno, vojennaja zona. Ptám se odkuď kam vojennaja zona, on ukazuje: vot eti kamni i eti kamni. Dobrá, popojedem za eti kamni a ještě o kousek dál, a tam je nejkrásnější pláž za celou cestu, zcela opuštěná, protože nepřístupná od pevniny, romanticky ohraničená kamennými výběžky,originál Karibik. Delfíni, ohník, pohoda.
Obrázek
Obrázek
Ráno jsme i uvažovali, že tam ještě den pobydem, ale dálky volají. Přichází úsek, ze kterého máme trochu obavy - napříč Varenským zálivem. Je to asi 2,5km přes plavební dráhu velkého přístavu,jezdí tam obrovské lodě. Naštěstí fouká příznivý vítr, dáváme plachty i motor, valíme jak draci a za chvíli už máme krizový úsek za sebou. Přistáváme na pláži a jdem dokoupit nějaké potraviny, pivo a nanuka. Voda je dost špinavá, nevím jak se v tom může někdo koupat. Fuj. Pokračujem v jízdě, pobřeží nic moc, samá civilizace. Konečně přistáváme na celkem pěkné pláži, poblíž je rozsáhlá zřícenina staré pevnosti Evksinohrad. Okolo pěkný upravený park, u pláže sprchy s termální vodou. Až je nám to trochu podezřelé. A taky jo, teplý bonz a už nás ochranka eskortuje k lodi. A že zas vojenaja zona. Asi rekreace pro papaláše. Kontrola pasů a davaj zpátky na moře. No ale dvě hoďky jsme pobyli, celkem v pohodě. Začíná děs běs - Zlaté písky. Hotely, kolotoče, vodní skůtry, lyžaři, padákáři. Musíme dál do moře, aby nás někdo nepřeválcoval. Blíží se večer a není nám jasné, kde zalágrujem. Pod ruským kolem se mi spát nechce. Navíc nám chcípnul motor, špatně jsem promíchal olej s benzínem a je třeba vyčistit svíčku. Ale v dálce vidíme nadějnou plážičku. Na pádla k ní dojíždíme, vypadá dobře. Je to už vylidněná nudapláž, na kraji cosi jako náznak baru. Dáváme řeč s majitelem, přátelský bořík z Varny, přes léto prchá sem, chytá ryby a občas prodá nějaké to pivo. Hned nás pozval na pečenou rybu, kebaby a šopák, zaplatit chtěl jen pivo. Se stanem taky nebyl problém, dokonce nám nabízel svůj. Pohoda, akorát noc trochu rušil tepot nedaleké civilizace. Je 1. července a to je v Bulharsku velký svátek - Slunovrat.
Obrázek
Ráno jsem vyčistil svíčku a Tummler opět poslušně naskočil, jedeme dál. Polední žár trávíme v Balčiku, dokupujem potraviny, místní turek nás provádí mešitou, poslední co zbyla ze sedmi původních. Kousek od města je letohrádek rumunské královny Marie, pěkná zahrada, ale vysoké vlezné, tak to okukujem jen z venčí. Jinak Balčik nic moc, špinavé pláže, zvedáme kotvy a jedem dál. Asi hodinu pozorujem delfíny, jsou všude okolo nás.
Obrázek
Charakter pobřeží se začíná měnit, je skalnatější ( nebo spíš takový jíl), plážičky malé a šutrovaté. Dost těžko hledáme místo k zalágrování. Nakonec najdem celkem slušný plácek u velkého polorozpadlého mola.
Obrázek
Po minulých zkušenostech čekáme, kdy přijde mladý muž s klíči na krku, ale tentokrát molo asi nebylo vojenské. Ráno popojíždíme kousek do Kavarny, tam je zajímavá rybářská čtvť, spíš trochu slum, ale malebný.
Obrázek
Lid drsný, benzin nám chtěli prodat za pětinásobek ceny. No nic, vystačíme s tím, co máme. Jedem dál, břehy se stávají už opravdu strmé a vysoké. Blížíme se k mysu Kaliakra a víme, že budem těžko hledat místo na přespání. Pár kilometrů před mysem vplouváme do malého rybářského přístavu, břehy jsou zarostlé bujnou až tropickou vegetací, protože po kolmých stěnách okolo stéká voda. Na přespání ale nic moc. V dálce těsně před Kaliakrou vidíme ve stráni nějaké stavení, snad to půjde tam. A skutečně, štěstí nám přálo, dole je místo na přistání a ze stavení se vyklubala ruina se zachovalou terasou, kde stavíme stan s krásným výhledem na moře.Dokonce poblíž rostou zralé špendlíky, takže kurděje nás nedostanou.
Uživatelský avatar
Olchor
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 50
Registrován: stř zář 17, 2008 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Blansko

Příspěvekod Olchor » stř zář 02, 2009 9:07 am

To malé bílé je náš stan
Obrázek
Brzo ráno jsme si vyběhli nahoru na Kaliakru. Pro Bulhary je to historicky velmi důležité až posvátné místo a vykopávky se tu po balkánském způsobu snoubí s vysílači a vojenským radarem. Docela zajímavé, úzký, 70m vysoký útes, pěkné výhledy do moře.
Obrázek
Vracíme se, balíme a na pádla pomalu objíždíme krásně barevné skály mysu.
Obrázek
Mají tu být prý i černomořští tuleni, ale to už asi je jen historie. Skalnatý břeh pokračuje, pak je jakási pěkná zátoka, zamířili jsme do ní. Ale z větší blízkosti vidíme, že na kraji stojí podezřelá šedivá strážní věž a lidi na pláži mají lehce nazelenalou kůži - jasná vojennaja zóna, tak míříme pryč. Břeh je pořád moc hezký, barevná členitá skála, vplouváme do jeskyně a užíváme si koupačky v nádherně čisté vodě.
Obrázek
Obrázek
Počasí se rychle mění, protivítr sílí a jedem na motor proti docela velkým vlnám, které už mají bílé čepice. Bohužel zrovna není kde přistát, plížíme se podél břehu, kde jsou vlny menší. Dost andrenalin. Konečně vidíme v dálce pláž s domky, míříme k ní. Na břehu stojí dva statní borci v černém a zavilým pohledem sledují naši loď. Jak přistanem, hned jsou u nás a že privat dača a nělzjá .Vysvětlujem situaci, že se jen chviličku ohřejeme a hned zase půjdeme, ale jsou zarputilí. Tak jen vylejeme vodu, dofouknem gumy a zpátky do vln. Naštěstí kousek dál už je rekreační středisko Rusalka, kde přistáváme a lížem si šrámy. Asi po třech hodinách se počasí lepší a tak zas vyrážíme. Břehy se trochu snižují, ale pořád to jsou 30m kolmé útesy, v moři ostrůvky velkých balvanů.
Obrázek
Občas vidíme v útesech i obydlené jeskyně. Z vody na břeh nevidíme, tak mám obavu, aby jsme nepřejeli ves Kamen Brjag (příhodné jméno!) kde chcem končit. V pravý čas se objevuje malá kamenná plážička, přistáváme a ptáme se místních. Trefili jsme to skoro přesně. Hned se nás ujímá velmi přátelská rodinka ze Sofie. Se slzou v oku rozebíráme plachtolet a vynášíme své věci nahoru na břeh. Docela fuška, asi kilák a do kopce kozími stezkami. Tam už čeká auto našich nových přátel, jedem do jejich tábořiště vysoko na břehu nad mořem. (Asi 2 km od něj je věčný oheň - ze starého vrtu vyvěrá hořící zemní plyn.) Prý tam stanují každý rok, šnorchlují, loví slávky a harpunou ryby. Družební večer se vydařil, ochutnali jsme ryby i slávky, ale hlavně spoustu piva.
Obrázek
Ráno nás Olana odvezla do 35 km vzdálené Kavarny, odkud je už dobré spojení do Varny. Tam jsme někdy po jedné, kamarádi už čekají na vlakovém nádraží. V parku za Varnou dosoušíme věci, děcka jdou do delfinária, koupem se v termálním potoce a vůbec se tak poflakujem. V deset večer nám to jede zpátky. Finito.
Rumunský průvodčí
Obrázek

S popojížděním okolo Irakli jsme najeli za šest dní tak 150km, z toho asi třetinu na plachty , zbytek na motor. Vítr bohužel moc příznivý nebyl, buď žádný, nebo protivítr. Když ale foukalo, jelo to dobře, cca 5 - 10km/h. Motor Tummler , hrdina socialistické práce, makal skvěle, vysadil jen jednou(zaolejovaná svíčka) a to mojí vinou. Za celou plavbu sežral 10l benzínu, většinou jsme jeli tak na půl plynu, 7km/h. Denně jsme ujeli 20 - 30 km, blízko břehu, a každou hodinu zastavovali ( pokud to šlo), v poledne delší pauza. Se stanováním na pobřeží mimo civilizaci nebyl problém, ohník skoro každý večer. Bulhaři tak táboří zcela běžně. Hezké pobřeží bylo od Irakli po mys Galata před Varnou, písečné pláže střídané skalami. Pak to až do Kavarny za moc nestálo, ale dál začíná velmi pěkný skalnatý břeh, bez pláží. Moře je krásně čisté se spoustou života - ryby, škeble. Je míň slané, než Jadran a vůbec není potřeba se sprchovat ve sladké vodě. Ceny jsou v Bulharsku na zhruba stejné úrovni, jak u nás. Zpáteční jízdenka vlakem + lehátka vyšla cca na 3500Kč/os. ( sleva CityStar)
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3144
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 44
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » pát zář 04, 2009 9:02 pm

díky za zajímavou reportáž :good:
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7115
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 100
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pát zář 04, 2009 9:55 pm

Velmi dobré.
Uživatelský avatar
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1581
Registrován: sob říj 27, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » sob zář 05, 2009 12:07 am

skvělé a odvážné. Těším se na nějakou další výpravu, kterou pak popíšete.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7115
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 100
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » sob zář 05, 2009 3:23 pm

Myslím že by sa to dalo absolvovať aj na gumáku v sklze. Auto zaparkovať v kempe a plavbu realizovať tam aj speť, teda vrátiť sa gumákom k autu. Odpadlo by nepohodlné presúvanie a bol by večší komfort pri plavbe, akurát tá cesta autom. V lehátkovom vlaku je to super pohodlné.
Uživatelský avatar
mirinekk
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 646
Registrován: čtv led 08, 2009 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Kamenický Šenov

Příspěvekod mirinekk » sob zář 05, 2009 4:26 pm

Bulharsko autem je v pohodě. Burgas cca 1800km. Byl jsem tam již několikrát, jen se člověk musí ozbrojit vůči místní biogracii po cestě.

OT: nevím jestli už tu na to je forum, ale jak je to s jachningem v černém moři? Bulharsko mám hrozně rád, ale nenašel jsem tam žádné charterové loďe!!!

To Olchor: Super popis cesty a bezva nápad. Co plánuješ příště?
Uživatelský avatar
Olchor
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 50
Registrován: stř zář 17, 2008 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Blansko

Příspěvekod Olchor » sob zář 05, 2009 6:33 pm

Díky všem za chválu, od znalců těší dvojnásob. Bohužel jsem skončil tam, kde hodně z vás začínala - nenáročná plovoucí domácí udělátka z běžně dostupných dílů. Ale mě to baví. Nejvíc se mi líbí ta svoboda, žádné složité zajišťování nájmů, dopravy atd. S plachtoletem mám výhledově ještě pár plánů. Ten nejbližší bude patrně podzimní splutí Dunaje z Devína, pak starým korytem a kam to až pustí - tak na 4 dny. Příští rok bych se rád vrátil na Balt, pobřeží Polska. Byli jsme tam asi před 5ti lety, ale bez motoru, foukalo všelijak, tak jsme toho moc neujeli. No a pak snad někdy dojet vlakem do Soluně a objet ty prsty poloostrovů Chalkidiki ( kromě Athosu, tam by asi byl problém). Uvidíme. Já spíš chodím po horách a semo-tamo nějaká řeka.
Ještě k tomu Bulharsku - taky jsem hledal tady i jinde nějaké zkušenosti s yachtěním po Černém móřu a docela nic. Vím, že Jadran, nebo Řecko jsou asi námořnicky zajímavější, ale i to Č.M. má svůj půvab, plno života, málo omezení, menší jazyková bariéra v BG a tak.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host