Trailer sailers

Zde lze prezentovat lodě, které byste jednou chtěli mít nebo je považujete z nějakého důvodu za nej, nej ...

Moderátoři: david, vilma, Pepa

Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 36

Trailer sailers

Příspěvekod Denis » čtv úno 17, 2011 6:08 pm

Na začiatok sem dám jeden od Majirčana ktorý bol napísaný vo vlákne Kam dál z5ti metrové loďky, modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=88564#88564

Keď riešim otázku kam z 5 metrovky, tak to vnímam tak, že ten kto si obstaral 5metrovku asi chcel malú, šikovnú loď, ktorá zabezpečí aké také pohodlie pre dvoch ľudí, umožní ľahkú manipuláciu či na ceste či v marínach a ekonomiku prevádzky, ktorá mu umožní ľahko sa premiestňovať na rôzne vodné plochy vrátane mora, t.j. aby bola ľahko transportovateľná. Preto nepredpokladám, že by rovno skočil na 12 metrovku, lebo preferuje tú slobodu pohybu (čo s 12metrovkou je obtiažne), ale určite túži po lepšom komforte, prípadne lepších plavebných schopnostiach, t.j. o „málo“ dlhšej lodi – vidím to tak do 8m. Ale neviem, či chce meniť aj auto, vlek prípadne priplácať za dialnice. Ak zachovám pôvodný status pohyblivosti, a nechcem nič meniť čo sa týka dopravy tak vidím len skok, skôr krôčik k hmotnostému limtu cca 1000kg ak pravda tá 5metrovka už nie je na ňom. Ja vlastne riešim ten istý problém, kam z 3metrového gumáku? Do 5metrovky? Alebo na ten limit hmotnosti? Riešenie hľadám tak, že chcem dostať maximálnu veľkosť(komfort) práve z tak malej hnotnosti. Možno uvažujem špatne, možno sa veľmi mýlim, ale nejako takto mi to vychádza vzhľadom na moje finančné možnosti.
Nechcem nikoho nasierať s 3500kg, bol by som radšej keby táto hranica vôbec neexistovala a mohol by som ťahať na koľko si trúfa moje auto a bez zbytočných príplatkov a dorábania vodičákov, ale toto nie je teraz dôležité. Potrebujem iba dovysvetliť, čo pre nňa uvedený, termín, ľahko transportovateľná loď vlastne znamená. Pod týmto termínom si predstavujem jazdnú súpravu, ktorá neprevyšuje práve tých 3500kg – to je všetko! Všetko ťažšie už považujem za transportovateľné, alebo ťažšie transportovateľné, alebo draho transportovateľné. To znamená – nie za nemožné alebo neobyčajné, alebo nerealizovateľné, iba nie za ľahko transportovateľné.
Ja v podstate nemám problém ťahať viac, mám B E a z techničáku vyplýva že môžem ťahať súpravu do hmotnosti 4190kg. Keď to tak spätne spočítam, vyjde mi to, že by som zvládol loď s hmotnosťou 1570kg, keby som použil podvozok PBA 2000T, ktorého povolená hmotnosť je 2000kg a nosnosť 1570kg. 1570kg loď by mohla mať dĺžku cca do 8m – to by ma napĺňalo radosťou, pretože by už mohla spĺňať takmer všetko čo si v skromnosti predstavujem. Lenže toto sú limitné čísla na hornom maxime, preto by som radšej mal trochu výkonu a točivého momentu v rezerve, aby transport nebol utrpením pre mňa i auto a tiež ostatných účastníkov cestnej premávky a tiež, aby som ušetril aj nejaké euráše. Určite by sa po prvej jazde stalo to, že by som zistil, že by bolo lepšie ťažšie auto, väčší vlek, potom väčšia loď atď., ako to pomenoval Denis skrátka typický začarovaný kruh. Toto vie práve tá prekliata hranica 3,5t jasne rozlúsknuť. Chlapče máš jasný limit, nechci viac, nechci začať bludný kruh. Preto keď to zas spätne spočítam na ten limit, tak to mám 3500 – 2190 = 1310kg – pužitím podvozku PBA 1300G s hmotnosťou 1300kg my vyjde loď s hmotnosťou 980kg a podvozkom VP 45 loď s hmotnosťou rovných 1000kg. Tieto hmotnosti sa mi zdajú už normálne ťahateľné s príslušnou pohodou. Ale to už som na dĺžke cca 6 m a to už nie som až tak vytešený lebo to generuje loď kategórie Vika 20 a podobných. Nie že by som Viko 20 bral ako nevyhovujúce veď dáva dosť slobody a univerzálnosti plávať všelikde. Pre mňa by to určite bol riadny skok – z 3m gumáku, ale určite by ma to trochu škrelo, pretože z tých možných 1000kg by som rád očakával viac. Preto som tu nechcel riešiť autá, podvozky a vodičáky, ale chcel som tu hodiť do pľacu hľadanie riešenia lode, ktorá by čo najlepšie vyhovovala požadovaným kritériám – nízka hmotnosť, vysoký komfort a dobrá plávateľnosť aj bez špeciálnych áut, podvozkov a vodičákov pri rozumnej cene, teda so súpravou do 3500kg. Dá sa to uspokojivo riešiť? 

Ešte dodám že Majirčan má SUV RAV4. Dôvody prečo hladá loď do 1000 kg váhy popísal dosť jasne. Ale malo by to byť nad 20 stop, najlepšie niečo k ôsmim metrom :good: . Pričom vlek má hmotnosť 300 kg, celková 1300 kg.

Európska jednotka vo výrobe malých plachetníc sú dnes Poliaci. Napriek všetkému aj u nich nevyrábajú lode prioritne pre ťahanie, ale v prvej rade pre čárter. A aj keď ťahajú, tak nie vela. Odtiahnuť 10-100-200 km loď na sezónu niekam na jazero, na to nemusím mať vlastné silné auto. Ale ak chceme z Nitry ťahať na Balt, alebo do Chorvatska, to už je kus cesty. Hlavnou snahou výrobcu nie je vyrábať čo najlahšie lode, ale pre najširší segment trhu vyrobiť loď za čo najlepšiu cenu s primeraným ziskom. To nikomu nemôžeme zazlievať. Vysvetlovať technológiu hromadnej výroby je príliš obšírne a nudné, výsledkom sú lode ktoré majú určitú váhu a tak kúpiť lahkú loď do 1000 kg s dĺžkou cez 7 m je nereálne.

Zostáva samovýroba. Je to vôbec možné? Na 755 cm dlhej lodi vlastnej konštrukcie oboplával Fanda Sýkora zemegulu. Bola to, či skôr je to olaminovaná preglejka s drevenou kostrou. Ak sa dobre pametám, tak loď mala asi 1200 kg spolu s kýlom, pričom kýl spolu s olovom mal asi 400 kg, výška kýlu tuším 75 cm a celkový ponor lode 100-110 cm. Teda váha samotnej lode je asi 800kg ak oddelíme kýl. A to je to riešenie čo ponúkal Kanic, spraviť kýl na príruby a voziť ho oddelene. Ak by sme spravili olovené závažie zo segmentov, tak ešte 200 kg môžme priložiť na na vlek a 200 kg šup do kufra. Ak o 10 % preťažime vlek, tak za to nám nespravia nič ani Rakušania /ale nesmiete mať českú špz :D / a do 100 kg sa nám zmestí prívesný motor, fendre, kotva, laná a pár drobností. Do auta nastúpi posádka a pivo, jedlo, minerálky si dokúpi v cieli svojej cesty.
Fanda Sýkora má projekt svojej lode na papieri, dokonca je mierne inovovaný a za mierny poplatok je k dispozícii.

A čo ak sa mýlim a nepametám si parametre Fandovej lode presne? :? Tak si pomôžem príkladmi, poďme do Polska. Pasja 750 s parametrami takmer na chlp ako Fandova loď
http://www.maderskiyachts.alpha.pl/pasja750.htm

a ak si pozrieme Pasja 660 MS /motorsailer/, tak ani nemusíme oddelovať balast.
http://www.maderskiyachts.alpha.pl/pasja660.htm

A ak si pozrieme Pasja 800, tak verzia plutvovka s vodným balastom má neuveritelných 730 kg! :shock: http://www.maderskiyachts.alpha.pl/pasja800.htm

Aby sme nezostali len pri Poliakoch, môžme ísť na druhý koniec sveta, /myslím že sú to Američania/ je tu Dudley - Dix. Ich úžasná Didi 23, sedemmetrovka má aj s balastom len 875 kg, šup s ňou na trailer a hajde do sveta. http://www.dixdesign.com/23didi.htm

Alebo večšia Didi 26 má rovných 1000 kg a dĺžku 8 m! Motor do auta a je to.
http://www.dixdesign.com/26didi.htm

A jedna z Brazílie
http://www.yachtdesign.com.br/02_ingles ... mult26.htm

Pri stavbe to chce len jedno, držať sa plánov a nezosilovať všetko o 50% ako je u nás zvykom. Takže cesta je stavať, alebo dať si postaviť. Stavba je ovšem prácna, takže dať si postaviť znamená radšej sa uspokojiť s Vikom 20 stop :?
Naposledy upravil(a) Denis dne sob úno 19, 2011 6:21 pm, celkem upraveno 1 x.
Ismael
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod Ismael » čtv úno 17, 2011 8:10 pm

Ahoj všem.
Hledáme loď, která cituji: " ...má nízkou hmotnost, vysoký komfort, dobrou plovatelnost na moři i ve vnitrozemských vodách, obejde se bez speciálních těžkých podvozků a řidičáků..." Dá se to uspokojivě řešit?
Denis navrhnul několik variant více nebo méně uspokojivých. Lodi s odnímatelným balastem, lodi s vodním balastem a lodní samovýrobu.
Protože i já si s tímto malinko začarovaným kruhem již několik let lámu hlavu, přihodím nač jsem přišel já.
Není to nic tak nového.... Jsou to vícetrupé lodi. Katamarány a Proa (ať už atlantické nebo pacifické). Splňují dokonale zadání s jedinou malou vadou. Jsou dražší než jednotrupá klasika.
Mají za to ovšem mnoho dalších předností.
Myslím, že bychom na ně neměli zapomenout (v tomto případě) Petr.
P.S. Těším se na diskusi " jako malej harant".
majircan
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod majircan » čtv úno 17, 2011 8:21 pm

Toto je presne to čo som chcel vidieť a počuť. Kopec novej inšpirácie. Takže predsa sa len niečo poriešiť dá! Na stavbu by som sa asi aj dal nahovoriť, ale to by som musel mať niekoho kto by ma popoháňal. Ja so totiž taký, že sa viem niečím ohromne nadchnúť, pustiť sa to toho s plnou vervou, ale vytrvať v tom až do finišu býva pre mňa problém. Takže to vidím tak, že si zaobstarám všetko potrebné, všetko pripravím, zorganizujem rozbehnem stavbu a niekde v polovici ma to prestane baviť, ako začnú pribúdať problémy a termím dokončenia sa začne vzďalovať - zastrelím sa? - miniem peniaze, zabijem čas a nič z toho. Preto je pre mňa len jediná cesta, a to je kúpa hotovej lode. Takže to Viko 20 budem asi musieť milovať! :) Ja som pred časom overoval hmotnosti nového Phobosa 21, písal som do Dalpolu, či hmotnosť 1150kg je definitívna. Odpoveď bola taká, že ešte nevedia lebo loď nie je postavená. Všetko bude jasné po výstave vo Varšave ktorá bude 3.3. - 6.3. 2011. Takže ešte na toto čakám. Tiež by som chcel overiť Viko 23, či vo verzii s vodným balastom sa nedá dostať na nižšiu hmotnosť - ale k tomuto som sa ešte nedostal.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » čtv úno 17, 2011 8:34 pm

Katamaran rozhodne patrí do tejto kategórie, ale mohol by si byť konkrétnejší čo sa týka možnosti získania plánov.
Nevýhody katamaránov su známe, vyššia pracnosť výroby, horšia manévrovatelnosť s jedným motorom, pri dvoch motoroch síce super, ale 2x vyššia cena, horšia stúpavosť proti vetru, vyššie poplatky v marínach, pri prevrátení nemožnosť vrátiť sa speť, pri rozmeroch cca 8 metrov v jednom plaváku stiesnené podmienky ala ponorka. Ale má to aj výhody, neviem si síce spomenúť aké, ale počul som že sú :D.
majircan
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod majircan » čtv úno 17, 2011 9:03 pm

Nenašiel by sa skladací trimaran?
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » čtv úno 17, 2011 9:15 pm

Ale našiel, v Nitre dostaneš za tú cenu trojizbový byt :D To si v pohode môžeš nechať postaviť loď. Zožeň si stolára s dielňou a cez zimu ti ju zmastí.
Naposledy upravil(a) Denis dne čtv úno 17, 2011 10:05 pm, celkem upraveno 1 x.
majircan
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod majircan » čtv úno 17, 2011 9:21 pm

Tak tade cesta nevedie :)
majircan
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod majircan » čtv úno 17, 2011 9:57 pm

Pozrel som si tie všetky možnosti - sú zaujímavé! Niečo som jasne vylúčil - vlastná stavba nepripadá do úvahy, viactrupové lode tiež, zostáva ešte tá cesta - dať si loď postaviť. Povedzme, že ma zaujala Pasja 800 ako je finančne náročná táto varianta? Stačí len hrubý odhad!
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » čtv úno 17, 2011 10:23 pm

Odhadnúť je to ťažko. Závisí či by si nerobil vôbec nič, alebo by sa niečím prispel k dielu. Často sa robia lode tak, že hrubú stavbu si dajú spraviť a dokončovačky piplačky si robia ludia sami. Tiež je dôležité akú kvalitu si ochotný akceptovať. Ak chceš aby to vyzeralo špičkovo, tak treba zaangažovať lakýrnika, ak ti stačí vzhlad amatérskej stavby tak to pobeháš válčekom a je vymalované. Myslím že hrubá stavba v peknom, ale amatérskom prevedení asi 9-11 tis euro. K tomu sťažeň, takeláž, plachty, laná, kovania, okná, elektrina a ďalšie vnútorné vybavenie, motor a príslušenstvo k nemu a osádzanie týchto častí k tomu. Nezabudni na vlek.
majircan
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod majircan » pát úno 18, 2011 8:55 am

Myslíš, že pri skromnosti a nutnom vybavení na normálnu príbrežnú plavbu, by sa dalo v tejto variante dostať do 20 000€ ?
Svobodak
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 6
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Svobodak » pát úno 18, 2011 9:25 am

S tou ponorkou, jsi mne Denisi, dostal. Pokud by se ale majircan chtel podivat do 'ponorky', tak jednu rozestavenou Elsu28 prodava Jiri Janda (Jonasuv tata).
Zahajil stavbu na objednavku a z realizace ze zdravotnich duvodu zakaznika seslo, takze je volna. Stav rozpracovanosti ale neznam.

Jen pro dokresleni priblizim :
celkova delka - 8,6 m
celkova sirka - do 5 m
hmotnost (bez centralni kajuty) - 1.440 kg
zakladni oplachteni - 30 m2
ponor - 0,68 m
sirka na vleku - 2,5 m
a kokpit jako krava - 2,5 x 4 m

Ahoj, Pavel
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » pát úno 18, 2011 9:36 am

Já teď ani nějak neměl potřebu sledovat novinky v oblasti plánů pro amatérskou stavbu, ale dívám se na ten Barossův Pantanal 25 a připadá mi hodně dobrý :? Hlavně mě láká ten pěnový sendvič ;)
Svobodak
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 6
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Svobodak » pát úno 18, 2011 9:41 am

Jo, ten Pantanal vypada hodne dobre.
A sendvic si klidne vyzkousej. Ja jsem koupil u Havlu kus Airexu a snazil se z nej neco zpytlikovat a ono, svete div se, slo to.
Ale cely trup je prece jen o malo vetsi, takze ..... Radeji nebudu chvalit den pred veceri ;)

Pavel
Naposledy upravil(a) Svobodak dne pát úno 18, 2011 1:06 pm, celkem upraveno 1 x.
Jardasu
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 3

Příspěvekod Jardasu » pát úno 18, 2011 12:34 pm

Ismael píše:Není to nic tak nového.... Jsou to vícetrupé lodi. Katamarány a Proa (ať už atlantické nebo pacifické). Splňují dokonale zadání s jedinou malou vadou. Jsou dražší než jednotrupá klasika.
Mají za to ovšem mnoho dalších předností.
Myslím, že bychom na ně neměli zapomenout (v tomto případě) Petr.
P.S. Těším se na diskusi " jako malej harant".

To Ismael:

Zdravím Tě a ctihodné kolegy,

celou zimu přemýšlím, kam dál z malé 5m plachetnice a vyšlo mi to, že z malé plachetnice není třeba nikam chodit. Tedy za předpokladů a podmínek, které mám já: děti odrostlé, jezdíme ve dvou, pozemek nepřístupný pro velkou loď, auto malé, vozík na loď lehký, s malou nosností, nechuť jezdit stále na stejné místo. Prakticky máme odzkoušeno, že na 4,5m dlouhém Finnovi strávíme 3týdenní dovolenou a navzájem se "nesežereme". Jediné, co nám chybí je malá kajutka na přespání. Vadí mi, že je ráhno u Finna těsně nad palubou a tak spolujezdec musí sedět na dně lodi, aby neutrpěl nějakou tu ranku do hlavy.

Mám ještě jeden trup Finna, který bylo nutno buď vyhodit, nebo opravit.

Z těchto předpokladů mi vyšlo toto řešení:

konverze trupu Finna na malý trimarán.

Našel jsem na netu různé malé trimaránky a z několika z nich jsem si něco "vypůjčil".

Z trimaránu Sea Clipper uchycení plováků http://www.seaworthysolutions.net/seaclipperindex.html

tedy jenom částečně, nebude to skládací, ale rozebírací uchycení, ale chci mít vytvořený jakýsi pevný dřevěný rám, ke kterému budou plováky připevněny (materiál: modřín 120x20mm)

Na stránkách Scarabu

http://www.teamscarab.com.au/index.html

Scarab 16
http://www.teamscarab.com.au/scarab16/design.html

Scarab 18
http://www.teamscarab.com.au/scarab18/design.html

jsem si ověřil, že se dá i na tak malé lodi udělat kajutka a vypadá to docela pěkně. Navíc rozměry trupu Scarabu 16 jsou téměř shodné s rozměry Finna (toho chci prodloužit o cca 0,5m, aby se netahala vlna za zrcadlem).

Plány Finna jsou zde:

http://jachting.info/modules.php?name=F ... opic&t=488

Na stránkách ASTUS 16 jsem okoukal pevné "ploutve" na plovácích, chci je použít místo centrální ploutve, kterou jsem kvůli zvětšení prostoru na spaní vyříznul (stejně tam zatékalo).

Stránky Astusu
http://www.exaqua.co.uk/trimaran_astus_20.2.php

doznaly změny a ASTUS 16 tam již není - zůstalo po něm video na youtube

http://www.youtube.com/watch?v=1t1oFQx7 ... r_embedded

Z Corsairu 24, který jsem viděl loni na Hvaru - bohužel pouze přivázaný ve Vrbosce - jsem si vypůjčil posunuté uchycení motoru (to je bezva - nemůže se setkat vrtule a kormidlo a navíc je váha motoru posunuta blíže středu lodi.

http://www.fboats.com/corsair24/

Takže z toho všeho mi vznikly podklady pro vytvoření modelu 1:10. O víkendu se jej pokusím nafotit a dát na tento portál. Na modelu jsem respektoval rozměry překližkových desek 120x240 cm.

Zatím mám hotovu opravu dna trupu Finna, vybouranou celou palubu, rozdělané plováky.

Celkové rozměry by měly být 5m délka, 2,1m šířka složená, 3,5m šířka rozložená, "stojná výška" v kajutce 1,2m, celková hmotnost do 230 - 250 kg - z toho 2x 25-30kg plováky.

Optimisticky si myslím, že bych mohl vše dodělat tak za 14 dnů práce, tedy s tím, že stěžeň a plachtu budu používat jak na Finna - pro jednodenní ježdění - , tak i na trimaránek, pro víkendy a dovolené.

Takže tak..... a těším se na konstruktivní kritiku.

Mějte se
jarda
Pepa
moderátor

Re: Trailer sailers

Příspěvekod Pepa » pát úno 18, 2011 2:02 pm

Denis píše:Na začiatok sem dám jeden od Majirčana ktorý bol napísaný vo vlákne Kam dál z5ti metrové loďky, modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=88564#88564

Zostáva samovýroba. Je to vôbec možné? Na 755 cm dlhej lodi vlastnej konštrukcie oboplával Fanda Sýkora zemegulu. Bola to, či skôr je to olaminovaná preglejka s drevenou kostrou. Ak sa dobre pametám, tak loď mala asi 1200 kg spolu s kýlom, pričom kýl spolu s olovom mal asi 400 kg, výška kýlu tuším 75 cm a celkový ponor lode 100-110 cm. Teda váha samotnej lode je asi 800kg ak oddelíme kýl. A to je to riešenie čo ponúkal Kanic, spraviť kýl na príruby a voziť ho oddelene. Ak by sme spravili olovené závažie zo segmentov, tak ešte 200 kg môžme priložiť na na vlek a 200 kg šup do kufra. Ak o 10 % preťažime vlek, tak za to nám nespravia nič ani Rakušania /ale nesmiete mať českú špz :D / a do 100 kg sa nám zmestí prívesný motor, fendre, kotva, laná a pár drobností. Do auta nastúpi posádka a pivo, jedlo, minerálky si dokúpi v cieli svojej cesty.
Fanda Sýkora má projekt svojej lode na papieri, dokonca je mierne inovovaný a za mierny poplatok je k dispozícii.

A čo ak sa mýlim a nepametám si parametre Fandovej lode presne? :? Tak si pomôžem príkladmi, poďme do Polska. Pasja 750 s parametrami takmer na chlp ako Fandova loď http://www.maderskiyachts.alpha.pl/pasja750.htma

A ak si pozrieme Pasja 800, tak verzia plutvovka s vodným balastom má neuveritelných 730 kg! :shock: http://www.maderskiyachts.alpha.pl/pasja800.htm

Dovolím si malé upřesnění. Frantova loď - dle údajů v jeho knize - váží suchá 1800 kg.
Myslím, že na jiném místě psal "maličko pod 2000 kg".
Váha balastu v kýlu /viz vlákno karya/ psal Franta 600 kg
Tedy suchá váha trupu /bez posádky a zásob/ asi 1200 až 1300 kg,

Pasja 800 je již rok jeden z mých horkých favoritů.
Samozřejmě verze s kýlem.
Je navržena jak pro woood epoxy, tak pro ply ..tedy šerpie a to umožňuje ji postavit i v hliníku.

Trup této lodi má některé přednosti, jež jsem u jiných nenašel.
Bohužel Pasja 800 je ve skutečnosti Pasja 750 pouze s prodloužením trupu v jeho původních liniích o 50 cm.To není úplně nejlepší pro optimální využití obestavěné délky 800cm ale stále to je jedna z nezajímavějších možností právě proto, že jinak je trup navržen tak, že maximálně využává šířku 250cm.
Jinak řečeno, v této 8 m lodi bude mít prostorový pocit jako v 9m.

Standardně rozdíl mezi 8 a 9 m lodí je asi 10 světelných let.
Je to přesně ta hranice, kdy z ¨"relativě malé a těsné lodi" přejde do "relativně velké a prostorné".
Proto také všichni velcí výrobci námořních plachetnic začínají na 30 31 32 stopách.
Pokud vyrábí pod 30 st, tak to v zásadě nejsou lodě, svoji výbavou, řešením a i plavebními vlastnostmi, určené třeba ke 14 denní přeplavbě. Jsou určeny, řekněme, pro krátkodobé pořežní plavby.
S panem Maderskim jsem si vyměnil asi dva emily. On preferuje woodepoxi.

Tady je ta šerpie /překližka/
http://yachtz.info/yachts/Pasja-800#
tady stránky stavitelů woodepoxy
http://www.sztormiaki.pl/rambler/pasja800.html
http://www.sportiwoda.pl/index.php?opti ... view&id=22

Pepa
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 41
Kontaktovat uživatele:

Re: Trailer sailers

Příspěvekod Baharis » pát úno 18, 2011 2:37 pm

Pepa píše:Standardně rozdíl mezi 8 a 9 m lodí je asi 10 světelných let. Je to přesně ta hranice, kdy z ¨"relativě malé a těsné lodi" přejde do "relativně velké a prostorné". Proto také všichni velcí výrobci námořních plachetnic začínají na 30 31 32 stopách.

Svatá pravda!!! :good:
Toto by líbilo moc... :cry:

http://nauticaltrust.com/images/23/22701.jpg
http://nauticaltrust.com/images/23/22705.jpg
http://nauticaltrust.com/images/23/22702.jpg
Challenge 33, ale stačil by aj v provedení 30 ;)

Jinak výše uváděný Jonas catamaran je také dobrá varianta. Lze zfouknout doma a je lehce převozitelný i stavitelný. A v provedení s bridgedeckem, žádná ponorka nehrozí. Byl jsem v něm a plány mám doma.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » pát úno 18, 2011 7:02 pm

Rozdiel madzi malou 8 metrovou a už velkou 9 metrovou nie je v dĺžke, ale v šírke lodi. 30-33 stopové sa dnes robia široké asi 3,5 m a to je ten rozdiel oproti 2,5 m pri osemmetrovke. Pekne to tu pred časom napísal Jura o svojom Tangu Family, to má šírku tuším 285 cm, len mizerných 35 cm viac a rozdiel je jasne viditelný.

Čo sa týka váhy Fandovej lode, podla projektu /ktorý mám/ je olova asi 350 kg plus nejaké železo, teda kýl asi 400 kg. V knihe sa píše že má výtlak 2 tony, ale to je vrátane toho čo uvezie. Myslím že ten údaj 1600 kg, t.j. váha lode a váha vleku spolu, si pametám pomerne dobre, tolko totiž môže ťahať moja dodávka Boxer. Váhu lode pred plavbou okolo sveta zvýšil tým, že zabudoval dízel motor s príslušenstvom a nádrže na vodu.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » pát úno 18, 2011 7:13 pm

Svobodak píše:S tou ponorkou, jsi mne Denisi, dostal. Pokud by se ale majircan chtel podivat do 'ponorky', tak jednu rozestavenou Elsu28 prodava Jiri Janda (Jonasuv tata).
Zahajil stavbu na objednavku a z realizace ze zdravotnich duvodu zakaznika seslo, takze je volna. Stav rozpracovanosti ale neznam.

Jen pro dokresleni priblizim :
celkova delka - 8,6 m
celkova sirka - do 5 m
hmotnost (bez centralni kajuty) - 1.440 kg
zakladni oplachteni - 30 m2
ponor - 0,68 m
sirka na vleku - 2,5 m
a kokpit jako krava - 2,5 x 4 m

Ahoj, Pavel

Pardon Svoboďáku, Elsa 28 s rozmermi 8,6 x 5 m s váhou 1440 kg nie je až tak lahko transportovatelný trailer sailer, aj keď ho dokážeš rozobrať a previesť v šírke 2,5 m. To už je bližšie k tomu čo hovorí Kanic, mať možnosť loď doviesť a nechať ju tam, neprevážať ju. Naozaj lahko prepravitelné a lahko montovatelné katamarany majú len dva plaváky bez stredovej nadstavby a v tých plavákoch je to hooodne tesné. Tam zelezieš ako do šuplíku a je vybavené. Žiadne sedenia okolo stolu.
samoliter
účet uživatele zrušen

Katamaran.

Příspěvekod samoliter » pát úno 18, 2011 8:10 pm

Pro náhled jsou tady katamarany i skládací, některé i s kabinou uprostřed: http://www.sailingcatamarans.com/index.htm . Vlevo Designs a pak vybrat délku.
Jsou tam i fotky naložených katů na vozíku, přívěsu. Ta adresa už před časem byla tady ve fóru. samoliter.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » pát úno 18, 2011 8:16 pm

Denisi, nemůžeš vědět zase všechno :lol:

Jirka Janda to má vymakané. Ty dva plováky má na příčně výsuvných lyžinách. Vyjede s nima na potřebnou šířku, položí tři příčníky a sešroubuje svorníky. Teď zpaměti nevím jestli 6 nebo 12.
Složí to přímo na vozíku. Pak jen stěžeň, takeláž a pluje. Viděl jsem u něj samotný katoš s vozíkem, dost fotek a nějaké filmy. také jsem samozřejmě několikrát na něm plul na Lipně. A pozor! nejezdil na Jadran. Hamplasil se s tím až do Bulharska. Protože byli oba s manželkou kantoři a měli tam známé, jezdili tam skoro na celé prázdniny. :P
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » pát úno 18, 2011 8:33 pm

Na reči že to zloží priamo na vozíku som už dosť starý :P

Napriek všetkému sa však snažme v tomto vlákne rozoberať lahko transportovatelnú plachetnicu do cca 1000 kg na vozíku, podla zadania Majirčana a to Elsa nesplňuje. Ak dáš nejaký katamaran do 1000 kg, tak hlboko pochybujem že bude mať stredovú nadstavbu a v plavákoch stojnú výšku 170-185 cm. A aj keby mal výšku, tak šírku má pod 200 cm. Však hovorím, jak do šuplíku :shock: .
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » pát úno 18, 2011 8:53 pm

No dobře. Že nezapadá úplně do zadání, to připouštím. Ale to skládání jsem viděl. A viděl a viděl! :smash:

Dobře. Tak tam má nový trimaran Michelle 9.2, stojná výška 1,65 - 1,89m, zvedací plováky na zaplouvání do maríny. Je tedy 400kg přes požadovanou váhu.
Ten se mě líbí také dost. 59.000€ není zas tak moc. Jo, ale velký problém, podobně jako Elsa se nenaklání.

Ale už vás nebudu dráždit, vracím se k charteristům. :P
majircan
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod majircan » pát úno 18, 2011 10:14 pm

Nóóó to som dosť prekvapený z toľkých možností, toto mi chvíľu potrvá zorientovať sa v tom. A zrejme budem musieť prehodnotiť svoj pohľad na danú problematiku.
Pepa
moderátor

Příspěvekod Pepa » pát úno 18, 2011 10:16 pm

Denis píše:Čo sa týka váhy Fandovej lode, podla projektu /ktorý mám/ je olova asi 350 kg plus nejaké železo, teda kýl asi 400 kg. V knihe sa píše že má výtlak 2 tony, ale to je vrátane toho čo uvezie. Myslím že ten údaj 1600 kg, t.j. váha lode a váha vleku spolu, si pametám pomerne dobre, tolko totiž môže ťahať moja dodávka Boxer. Váhu lode pred plavbou okolo sveta zvýšil tým, že zabudoval dízel motor s príslušenstvom a nádrže na vodu.

Denisi (dělám to jen pro další objektivní úvahy), umím pochopit, že nevěříš mě. Ale jestli neuvěříš ani Frantovi....
Je zde předpoklad, blížící se téměř jistotě, že loď nebyla převážena s plnými nádržemi vody, nafty a se zalezlou posádkou. :o

Franta Sýkora píše:Dalším kritériem bylo, aby byla převozitelná na vleku za silným automobilem. Z toho mi vyšla loď 7,65 m dlouhá a 2,5 m široká s váhou okolo 2 tun.
Loď je amatérsky navržená a postavená šarpie 3 x lomená na každém boku s 10 mm překližky olaminovaná epoxylaminátem, nosné prvky konstrukce dub, ostatní smrk a borovice. Váha asi 2 tuny. Rozměry a váha byly limitujícím faktorem, abych loď mohl převážet na vleku za silným autem.

Fanda píše:Ahoj Pepo,
zene jsem nedal na "vybranou", ale je pravda, ze se na morich plavime jiz 25 let. Zpocatku jen na dovolenych, ale vzdy na vlastnich lodich. Teprve v roce 2001/2002 jsme si zkusili delsi plavbu do Karibiku a zpet. Pak jsme jiz trochu vedeli, do ceho jdeme. To znamena, ze lod musi umet za vsech okolnosti plout sama - velmi dulezite. Dobry diesel a 3 rolfoky. Co se tyce kylu - rozsiruje se smerem dolu v podelne i pricne ose, vaha je cca 600 kg, ploutev je dlouha 72 cm, delka u trupu 100 cm a dole 140 cm. Celkovy ponor lode je pouze 110 cm. Je to velmi vyhodne pri kotveni, muzeme byt vzdy hluboko v zatoce.
Ahoj Fanda

Pepa
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » pát úno 18, 2011 10:52 pm

Verím, neverím, naschvál som sa bol pozrieť do výkresu a je tam 350 kg olova. Je možné že chyba je vo výkrese. V knihe je písaný výtlak 2 tony, mám za to že výtlak lode je hodnota váhy lode vrátane takej záťaže, že loď je zanorená po projektovanú vodorisku. Ale tiež si to môžem zle vysvetlovať. Vyzerá to že budeme musieť ísť Karyu prevážiť :)
Ale potom ako to má Maderski? Tie jeho váhy sú potom zarážajúco nízke.

Zpět na