Teda mate to starosti....Sextant je to same jako vysilacka???
K cemu je prakticky, dosah nejakou NM za horizont. Kdyz se bojite tak, tak si kupte satelitni telefon. Hromadu stoleti se plulo bez vysilacky, jedina zprava byla tak dopis ve flasce. Objevili celej svet
Ma to nepatrne prodlouzeni dosahu prakticke vyuziti ? Pokud se bojite, tak satelitni telefon, nebo HF. Satelitni telefon vyjde lacinejc.
Spis bych si zjistil kanal vsech pobreznich stanic, kudy poluju, na charterovych lodi je na palube pilot, tam to najdete, kdo ma svoji lod, tak by ho mel mit. Nemci vydavaji CD se vsema znamejma pobreznima stanicema, velka plavba to musi mit, stoji to nejakou tisicovku, nekolikrat rocne to doplnuji a vsem kdo si to koupil to zasilaji. Ty maji anteny na vysokych stozarech a na kopci, tak to spojeni bude fungovat na vetsi vzdalenost.
Neznam ten provoz, jestli je mozno volat pobrezni stanici cvicne, na overeni spojeni. Na vojne, na letisti jsme mohli stanice zkouset spojenim s vezi, zamerovacem, ridicim letani, jen jsme za volaci znak letiste davali 08 a oni vedeli ze jde o zkousku.
Podivejte se na AIS
http://www.marinetraffic.com/cz/
a rozklikejte si to az na stanici ktera tu pozici prijala, tam je popsane pouzite zarizeni a vyska anteny a maximalni dalka v NM, tam si to projdete a udelate si obrazek jak daleko to funguje. Je to sice digitalni provoz
a tak to neni tak narocne na silu signalu, funguje to na vetsi vzdalenost jak fone.
Jak pise Windward
Dve anteny se "uvidi" na vzdalenosti, ktera je souctem vzdalenosti radioveho obzoru obou anten.
Proto se antena VHF dava na nejvyssi misto. Proto jako hlavni stanici na lodi se doporucuje PEVNA STANICE s PEVNOU ANTENOU. Zatim jachta nemusi stanici mit...tak se to snazite obejit najkou ruckou, to je jen mala berlicka. JPP povida ze se pripravuje aby kazda jachta ktera popluje dal jak najakou NM od pobrezi musela jako povinou vybavu mit VHF stanici s GMDS...takze to casem prijde.
Delali jste pokus v Hodonine, vyhodnotil to nekdo? Tam se ukazalo ze se stanicema moc neumite....
Ptal jsem se kamarada jestli by slo zkusit na rece odjet tak 20 km a zkouset spojeni.....ty ses zblaznil..to je na pul dne.... Tak se tady vedou teoreticke reci, ale prakticke vyzkouseni u vas neprojde....Nekde zpet jsem daval odkaz kde je obrazek jak to funguje, lod-lod, lod pobrezni stanice i s ohledem na vysku anteny.
To je podlozene rokama pouzivani, tak bych tomu veril. Kdyz tomu neverite, tak si to holt musite vyzkouset.
Pripravujete zase regatku v HR, tak si to nekdo pripravte. V lodich mate i mobilni telefony jako soucast lodi, tak udrzujte spojeni, zapisujte si pozici a vecer v hospode to vyhodnotite. Muze se zucastnit i vic lodi, tak RUM az napotom.
Psalo se o desti a radasru. Na lodich radary v pasmu 3 cm. Ona kapka vody pri desti je placata, tak se to chova jako pasky staniolu co hazeli z letadel. 3 cm proto ze jsou anteny mensi, cim mensi kmitocet, tak musi byt antena vetsi, radary co maji velky dosah maji delku vlny 23 cm az 2 m. Take se podivejte na velkou vojenskou lod, ta ma ruzne velke anteny, podle pouziteho kmitoctu. Nizky kmitocet, vetsi dosah, mensi presnost, vetsi kmitocet, mensi dosah, vetsi presnost.
Obetujte se nekdo a vytahnete z toho odkazu ten obrazek kde jsou znazornene moznosti spojeni z lode
http://www.yachtmeni.cz/namorni-jachtin ... vysilacku/
Je to udelane take nejakym vypoctem, tezko nekdo udava delku spojeni na metry.