Bora 84 uzlů (v nárazech)

Vaše zprávy a cestopisy z plaveb a akcí kolem lodí a vody.

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

Dvojka
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 93

Re: Bora 84 uzlů (v nárazech)

Příspěvekod Dvojka » úte lis 17, 2015 1:58 am

Bora! Bora! Bora!
Slavné české jachtařské téma ... tento zákeřný vítr nezřídka poškodí velkou část nepřipravené české "flotily" ...
Podobnost s http://www.csfd.cz/film/2767-tora-tora-tora/prehled/ je čistě náhodná :D.
Snad se dočkáme očekávaného traileru.
Kdo pluje ví, kdo nepluje, zbytečně ho strašíme rybářskou hantýrkou a to přeci nechceme :roll:. To si necháme do hospod :D.
FerenCS
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod FerenCS » stř lis 18, 2015 2:39 pm

AK by mal niekto záujem vyskúšať na vlastnej koži, čo to je vietor o sile Bf12/64kts a viac, nech beží do Tatier alebo na Horehronie...
http://www.shmu.sk/sk/?page=980
http://jachtari.info/download/file.php?id=432&mode=view
http://www.shmu.sk/sk/?page=987&id=&d=0&jav=125&roll=
http://jachtari.info/download/file.php?id=433&mode=view
Lakomec

Příspěvekod Lakomec » čtv lis 19, 2015 12:45 am

To staffo: na trhu se handrkuje jinak. Byl bych zvědavý na Tvou reakci, kdyby Ti bába na trhu nabídla 1 kg pravé liptovské bryndze a doma by jsi zjistil, že Ti zabalila jednu krabičku taveňáku Veselé krávy :roll:
Jsem rád, že jsem si díky tomuto videu připomněl plavbu z Kosu do Atén, kam jsem nedoplul. 13.10.2006 jsme vypluli z Thiry dopoledne kurzem 310 směr Folegandros a dál Milos, cíl byl Adamas. Foukalo N - NNW 6-7 Bft. Když jsme minuli Folegandros levobokem, rozfoukalo se víc a už nešlo držet kurz, odpadli jsme na 270 a obepluli Milos z jihu. Po západu slunce masakr. Poslední dvě hodiny proti větru 8-9 Bft, přesně proti, takže na motor a cik cak kvůli vlnám. Když jsme vplouvali do zátoky na Milosu, tak nás vítr a vlny tlačily rychlostí 4 uzle (bez plachty), jen plocha lodě a sprayhood. Kamarád, který přemýšlel o koupi jachty (byl se mnou po několikáté), si to za ty dvě hodiny rozmyslel a na moři byl od té doby poprvé až letos. 14.10.2006 nás coast guard nepustila na moře, kluci odpluli do Atén posledním trajektem 15.10.2006 ráno. Do 20.10.2006 trajekty v Egeji nepluli. Zůstal jsem v Adamas sám a čekal na další posádku, vedle zůstala ještě jedna loď Němců. Byly to nejhorší noci na jachtě co jsem kdy zažil. Na severní straně Milose vlny do 7 metrů, na mole v Adamas dmutí 1-1,5 m. Voda se přelévala přes molo a pak klesala pekelně nízko. Přejít z mola na loď bylo o držku, čekalo se až se loď rozhoupe a přiblíží k molu, aby se dalo přeskočit. Šest lan vzádu a dva mooringy vepředu, za jednu noc 4 roztržená lana. Jedna jachta co byla vyvázaná bokem u trajektového přístavu skončila na chodníku u silnice. 21.10.2006 jsem s dalšími kamarády, kteří připluli na Milos trajektem, odplul směr Thira s lehkým větrem v zádech - E 4 Bft.
To Jarda885: poláci pluli na plachty večer, gena i hlavaska na třetím refu. Druhý den měli plachty skasané, nechali se sfouknout větrem na jih ke Krétě rychlostí SOG 1-3 uzle, což odpovídá snosu větrem. Loď pod plachtami by se takhle nechovala, nekymácela by se ze strany na stranu a za lodí by byla aspoň nějaká brázda. Plachta by jí držela ve stabilnějším náklonu. Taky kormidelník by měl víc práce než se jen držet kormidla skoro bez pohybu.
err_
bez hodnocení
Reputace: 138

Příspěvekod err_ » čtv lis 19, 2015 10:02 am

A kdyz uz je takova mela, bednite, resp. zavirate do salonu? Takovy mazec jsem jeste nezazil, jen chvili vichrice, ale zatim jsem videl jen vyjimecne, ze nekdo zavira, obzvlast, pokud ma natazeney spayhood. Nekdy je k videni, ze pouzivaji jen prehoz, ale pokud by se nahodou prevratili, mozna by to byl problem.
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » čtv lis 19, 2015 10:33 am

Že bychom se na Mediterraneanu převrátili, to si nepřipouštím, to prostě nejde. Není možná. Kýlovou plachetnici nelze převrátit bokem, lze ji pouze dostat tzv. přes budku a to je možné pouze na otevřeném oceánu.

Takže kvůli převrácení nezavírám. Pouze když moc prší. Na poslední plavbě, na konci října, jsem plul s kurzanty ze Šibeniku na Murter v 30ti uzlovém Jugu a provazy vody po celou dobu plavby. Neskutečný liják, sem tam i zahřmělo. Hned následoval klasická otázka - může do lodi uhodit blesk? ;)
Tam sprayhood nepomáhal a muselo se zadělat víko i dvířka. I tak bylo všechno a všichni durch mokří.
Naštěstí druhý den mohlo následovat sušení na sluníčku. :jupi:
Lakomec

Příspěvekod Lakomec » čtv lis 19, 2015 10:42 am

To err_: lodi musíš důvěřovat. Pokud myslíš na to, ze se převrátí, je blbost plout. Špatná myšlenka Tě zničí. Bednit má význam, když jsi daleko od pevniny. My ale ani na Atlantiku nebednili. Navíc v takovém masakru nestiháš blbnout, děláš automaticky jen to, co je potřeba, protože na nic jiného i tak není čas.
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » čtv lis 19, 2015 10:55 am

Nebojim se o prevraceni vetrem. To snad ani skutecne nejde, ale vlnou by to jit prece melo pomerne lehce. Osobne jsem to nezazil a neznam osobne ani nikoho, kdo by to zazil, ale pokud je vyska zalamujici se vlny stejna jak sire lodi, mela by byt sance na prevraceni 50%. Pokud se takova vlna zvysuje, pravdepodobnost stoupa. Nasledna vlna pak lod s vysokou pravdepodobnost zase otoci, ale zalezi na plachtach a dalsim. Nicmene bezne plachetnice maji krivku stability cca 130°, takze neni treba zase tak moc k navraceni. Pokud by ale doslo k castecnemu zatopeni, diky otevrenemu salonu, asi pak zacnou platit jine rovnice a jiste dojde k posuvu teziste. Takze zpetny klopny moment uz nemusi byt tak ucinny.
A vsichni zde pisete o vlnach 4, 5 a vice metru, coz uz by tak mohlo skoro byt.

Jen pro uplnost, pisi o zalamujicich se vlnach. Ne o vlnach dlouhych 200m a vysokych 12m.
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » čtv lis 19, 2015 11:41 am

Lakomec píše:Navíc v takovém masakru nestiháš blbnout, děláš automaticky jen to, co je potřeba, protože na nic jiného i tak není čas.

To je dobré! Velmi dobré!!! Vážně. :thmbup:
Si to budu muset zapamatovat.

Lakomec píše:Loď pod plachtami by se takhle nechovala, nekymácela by se ze strany na stranu ...

Abych pravdu řekl, také jsem si toho všiml. Jenom jsem se nad tím pozastavil a hodil to za hlavu, neznaje řeč ni podrobnosti. Ale určitě souhlasím.
Lakomec

Příspěvekod Lakomec » čtv lis 19, 2015 1:30 pm

err_ píše:Nebojim se o prevraceni vetrem. To snad ani skutecne nejde.....

Tak odpověď už znáš, tudíž se bát nemusíš. A vlny, o kterých píšeš, buď taky v klidu. Ty jen tak na moři nepotkáš a pokud náhodou jo, změníš kurz.
meloun
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 3

Příspěvekod meloun » čtv lis 19, 2015 2:04 pm

err_ píše: pokud je vyska zalamujici se vlny stejna jak sire lodi, mela by byt sance na prevraceni 50%.

Myslim, ze spise nez sire lodi se v teto souvislosti uvadi jeji delka: nektere lode mohou mit problem uz kdyz je zalamujici se vlna > 30% jejich delky a pri vlne > 60% delky je prevraceni velice pravdepodobne, tedy pokud je "vezme z boku".
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » čtv lis 19, 2015 3:53 pm

Lakomec:
Potkal jsem sice o dost mensi vlny, ale pekne protivy. Uz jsem o tom tady psal (viewtopic.php?f=72&t=9292&hilit=oranisti). Mame je i ve Waddenzee celkem bezne. Partnerka je nazyva nepratelskymi vlnkami :-) Nicmene obraty jsou skutecne na vyhlednuti si nejakeho mista s mensi vlnou a i tak to parkrat bylo vselijaky. Pri posledni patalii jsem mel perno nastesti jen chvili, asi hodku nez se prehnala bourka, ktera mela mozna poryvy 45 - 55 kn. Spis bych to ale nazval jednim velkym poryvem trvajicim hodinu. Ten udaj nevim presne, nemam windmetr, ale zpravy vecer uvadeli 130 km/h a byly vyvracene stromy, strahana auta, shazene strechy. Tak snad moc neprehanim, i kdyz zazitek je jiste vice emotivni a nutkani zvelicovat tam jiste je. A prestoze jsem asi dvakrat mel spinout, lod se jinak vzeprela a i kdyz jsme se valeli, tak v tom naklonu byla lod pevna a drzela smer. Mimo tech spinoutu, ale ty trvaly jen chvili a zase se valilo. Takze plachty jsou jasne plus. Horsi je, ze v takovem naklonu uz vubec nebere kormidlo a kormidluji jen plachty. A jakmile se trochu povoli, aby slo kormidlo do vody, zacnou mlatit a gena mi pak temer nesla stahnout, protoze se zacaly zamotavat pres sebe jeji oteze. A jak se zacaly zvedat tyhle male jedovate vlnky, tak jsem na to bedneni docela myslel. Bohuzel, desky mivam bezne v salonu a jit pro ne dolu nepripadalo v uvahu. No pak se na dve hodiny udelalo i slunicko a pak byla tri dny boure. Ale tehdy jsem na to otaceni i myslel, prestoze podminky byly o hodne mensi nez vami vsemi popisovane. A tak dumam, jak by to bylo s tou vetsi vlnou ...

meloun:
Ve scriptech RYA je sirka. Mozna v Day skipper, zkusim pohledat.

Edit>>
Tak v Day skipper to neni. Urcite to bude v RYA Stability and Buoyancy, ale to jsem zatim necetl, takze netusim, odkud to mam. Ale najdu to.
err to našel a požádal mě o doplnění do příspěvku: Informace je uvedena v RYA Yachtmaster na straně 51
smike
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » pát lis 20, 2015 12:57 pm

Vidim, ze se toho chytly Lodni noviny, takze uz hledat nemusim. Nerad bych dopadl jak Zeman s Ovcackem.
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » pát lis 20, 2015 2:52 pm

Omlouvam se za mirne off-topic, ale ja si nikdy nedam pokoj, dokud to neni spravne.

Takze zdroj relevantni studie o prevraceni lodi vlivem vlny zpracovala University of Southampton's Department of Ship Science a podobnou studii take vypracovala Society of Naval Architects and Marine Engineers (SNAME).

Z ni plyne, to, co presne napsal meloun. Tedy - zalamujici se vlna vysky > 30% delky lode jiz muze lod prevratit, pri vlne vysky => 60% delky lode se prevratily vsechny testovane lode.

Dale ze studie plyne, ze vlny jsou nebezpecne nejen svoji vyskou, ale take svoji delkou. Lod se muze prevratit i pokud jsou vlny nizsi a to za predpokladu, ze delka vlny je kratsi nez sedminasobek vysky vlny.

Pro 12m (40ft) lod tedy plati (pocitam ve stopach, dle vzorecku ve scriptech):

Nebezpecna vyska vlny
W vyska = B delka x 30%
W = 40 * 0.3
W = 12ft

Nebezpecna vlnova delka
W delka <= W vyska x 7
W delka = 12 x 7
W = 84ft

---
Odtud tedy asi me obavy. On to v tom oranisti zadny med nebyl a pocit jsem nabyl takovy, ze bych se mel mit skutecne napozoru.
meloun
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 3

Příspěvekod meloun » pát lis 20, 2015 3:18 pm

err_ píše:Dale ze studie plyne, ze vlny jsou nebezpecne nejen svoji vyskou, ale take svoji delkou. Lod se muze prevratit i pokud jsou vlny nizsi a to za predpokladu, ze delka vlny je kratsi nez sedminasobek vysky vlny.
.

Mozna jsem to pochopil spatne, ale ja mel pocit, ze na delce vlny zavisi, jestli se muze zalomit - tj. pokud je delka vlny > nez 7xjeji vyska, tak nebezpeci zalomeni nehrozi a tudiz nemuze dojit k prevraceni.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 307
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » pát lis 20, 2015 3:20 pm

Doplním jednu věc:
Vlny jsou nepříjemné až nebezpečné, pokud je jejich délka větší, než je hloubka, na níž plujeme. Vlny jsou pak strmější a náchylnější k zalamování.
jajarin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 25

Příspěvekod jajarin » pát lis 20, 2015 3:31 pm

Jelikož jsem pomalu myslící a ještě k tomu línej někde hhledat. Mohli by jste jednoduchým výkresem nakreslit., tuto situaci.

Pro 12m (40ft) lod tedy plati (pocitam ve stopach, dle vzorecku ve scriptech):

Nebezpecna vyska vlny
W vyska = B delka x 30%
W = 40 * 0.3
W = 12ft

Nebezpecna vlnova delka
W delka <= W vyska x 7
W delka = 12 x 7
W = 84ft
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » pát lis 20, 2015 3:33 pm

meloun: nejsem az takovy anglictinar a ze studie mam jen vytah pro pojistovny. Ale snad jsem to pochopil spravne. Neresi, zda se mohou vlny zalomit, ale zda mohou prevratit lod. Ale souvislosti, na ktere poukazujes asi jsou tak, jak je uvadis. Uz jsem si o plnou studii napsal na uvedenou univerzitu.

lynx: to je nase bezne prostredi :-)
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » pát lis 20, 2015 3:37 pm

jajarin:
je to lehke. Pokud mas na 12m lodi vysku zalamujici se vlny vyssi jak 3.6m, jiz jsi ohrozen.
Take, pokud zalomeni jasne nepozorujes, ale vyska vlny je 3.6m a delka vlny je kratsi jak 25.2m, mas take problem.
jajarin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod jajarin » pát lis 20, 2015 3:42 pm

Bavarie44 hrozilo převrácení? :D
http://jajarin.rajce.idnes.cz/Videa_pla ... -42-09.jpg
Murterský moře návrat do Biogradu ,. to ale už bylo po všem, ale ještě to jelo.
ivan20
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 33

Příspěvekod ivan20 » pát lis 20, 2015 3:52 pm

Doplním Lynxe - Krátké vlny vznikají také v případě že fouká proti proudu. Nejznámější problémovou oblast představuje Agulhasský proud.
jajarin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod jajarin » pát lis 20, 2015 3:56 pm

Někde tady byl odkaz na video, jak malá plachetnice přilouvala k přístavu a vlna ji převrátila vypadli asi 3 lidé, ale všechno dopadlo dobře, vylovil je motorák. Bohužel to nemůžu najít.
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 68

Příspěvekod Jarda885 » pát lis 20, 2015 6:23 pm

err_ píše:jajarin:
je to lehke. Pokud mas na 12m lodi vysku zalamujici se vlny vyssi jak 3.6m, jiz jsi ohrozen.
Take, pokud zalomeni jasne nepozorujes, ale vyska vlny je 3.6m a delka vlny je kratsi jak 25.2m, mas take problem.

Je třeba si uvědomit, že výšku a délku vlny nikdo neměří. Všechno jsou odhady.
Uvádět desetinné místa může vyvolávat dojem přesnosti údajů.
Také není nikde napsáno, že 12 metrovou loď čtyřmetrová vlna musí převrátit.

Jsou to všechno orientační údaje.

Rekreační jachtař by měl vyhodnotit, jestli vyplout nebo zůstat v přístavu. Pokud jej nepříjemné vlny zastihnou na moři, pak se musí rozhodnout, jestli uteče do nejbližšího přístavu nebo popluje dál ke stanovenému cíli.
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » pát lis 20, 2015 6:33 pm

Jardo, je to tak, jak se psalo vyse. Ale mas recht, necht si to kazdy posoudi sam. Zdroje ma. Ja to psal jen k tomu, proc ja bych takove jizdy nedal. A jak jste dobri, ze bezne davate kratke vlny 4/5/6/7m a take na zkusenosti vas vsech, kteri bezne plujete 40 - 60 kn. To vazne smekam. Jak jsem psal. Klobouk dolu. Mysleno zcela vazne, bez sarkasmu. Me vlastni zkusenosti jsou proste diametralne jine pritom hodnoty vln i vetru jsou podstatne nizsi. Holt, jeste to chce hodne pluti ... :-) Na coz se uz zase velmi tesim. Nejde tu zimu nejak preskocit?
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 68

Příspěvekod Jarda885 » pát lis 20, 2015 9:35 pm

err_ píše:...... bezne davate kratke vlny 4/5/6/7m a take na zkusenosti vas vsech, kteri bezne plujete 40 - 60 kn. ,,,,,,,

Velikosti vln na Jadranu,, kolem Itálie a v Egejském moři 4 a více metrů moc nevěřím. Mimo tyto oblasti jsou zase hodně dlouhé. Výjimkou jsou pobřežní příbojové vlny, které se objevují na youtube. To nejsou standardní vlny, projevuje se efekt mělké vody. V těch nikdo dlouhodobě nepluje.

Občas v chorvatských přístavech slyším nadšené hovory o čtyřmetrových vlnách. Mám za to, že já jsem připlul v dvoumetrových vlnách.
Někde tu před lety dával Sajri schema, jak by to vypadalo s viditelností z lodi při čtyřmetrových vlnách. Neumím to najít.
Protože do extrémů se dostáváme výjimečně, každý z těch situací má hluboké zážitky. Potom vlny rostou...

I větru nad 40 uzlů, věřím, že se většina z nás vyhýbá. Nicméně, když se plavíš v průběhu let mnoho týdnů, počasí tě několikrát zaskočí. Nevýhoda charteru je, že musíš vrátit loď v daný čas. Pokud velké větry přijdou nehlášeně koncem periody, pouštíš se do plaveb, kterým by ses nejraději vyhnul. Jsem přesvědčen, že každému z nás je v té chvíli hodně ouzko. Potom platí "co tě nezabije, to tě posílí".
S odstupem let si historky žijí samostatným životem.
Ber ty heroistické řeči s rezervou.
jajarin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod jajarin » pát lis 20, 2015 9:52 pm

Tak jsem to našel.
http://www.voilesetvoiliers.com/ca-vous ... he-zumaia/
Váš názur jak byly ty MOJE vlny vysoké, dodneska se vedou dohady s 2m rozdílem.

Zpět na