Freja 2.díl – Z Shetlendských ostrovů na Island

Vaše zprávy a cestopisy z plaveb a akcí kolem lodí a vody.

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

Petre
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 42
Registrován: ned črc 17, 2016 10:13 am
Reputace: 62

Freja 2.díl – Z Shetlendských ostrovů na Island

Příspěvekod Petre » čtv srp 02, 2018 1:43 am

Dostat se z Lerwicku na severozápadní pobřeží Shetlend mi trvalo dva dny. Vzdálenost sama o sobě nebyla tak velká, ale kvůli silným proudům v průlivech Linga Sound a Yell Sound, jsem si musel plavbu dobře načasovat.
Shetlendské ostrovy jsem opustil brzy ráno za husté mlhy a deště. Kousek za ostrovy se ke mě připojil páreček kulohlavců a v jejich společnosti jsem na chvíli zapomněl na to, že je mi zima a že prší.
ji201.JPG
North Roe. Poslední zastávka na Shetlendských ostrovech.


Následujícího rána mě probudil lidský hlas. Otevřel jsem oči, ale zůstal ležet. Před dvaceti minutami nebyla v dohledu žádná loď, tak to musel být sen. Hlas se ozval znovu. Vyskočil jsem z postele a vyběhl na palubu. Vedle mě plula plachetnice zhruba stejné velikosti a stáří jako Freja a na ní dva kluci z Německa, Benedikt a Onja, také plující na Faerské ostrovy. Bylo to dost nečekané, ale příjemné setkání na moři. V noci trochu foukalo a já jsem zmenšil plachty, aby byla Frejbva na vlnách klidnější a já se mohl trochu prospat. Vítr se již ale ztišil a naše rychlost klesla na tří uzlů. Znovu jsem tedy napnul plné plachty a vyrazil za mými novými známými.
V Torshavn se ke mě přidala holka s Francie. Stopařka, která hledala loď plující na Island. Benedikt a Onja také pluli na Island, ale vyrazili již večer před námi.
JI202.JPG
Nečekané setkání na moři.

ji203.JPG
První setkání s Faerskými ostrovy.


Rozhodli jsme se proplout kanálem Sundini, který odděluje ostrovy Streymoy a Eysturoy. Přibližně v polovině je zúžení a most. Personál přístavu mě varoval, že v bílskosti mostu jsou mělčiny a proudy zde dosahují až 12 uzlů, proto se této trase většina plachetnic vyhne. Podle průvodce a místních rybářů by nám s Frejou, která má ponor 1,3 metrů a na výšku kolem deseti metrů, mělčina ani most neměli vadit a proudy si stačí dobře načasovat.
A tak jsme za slabého větru a opět mlhy vpluli do fjordů a celý zbytek dne jsme v proměnlivém větru postupovali k mostu. Potřebovali jsme najít místo, kde by jsme mohli počkat až se bude proud otáčet naším směrem a zahlédli plachetnici uvázanou u mola ověšeného pneumatikami. Namířili jsme k ní a její posádka nám přispěchala na pomoc a česky se zeptala “co tady děláte?”. Další překvapivé setkání. Několik Čechů připravujících loď pro plavbu na Orkneje.
Zůstali jsme přes noc a brzy ráno vyrazili. Možná ještě trochu brzy, protože pod mostem proud nabral asi dva a půl uzle proti nám, ale snadno jsme se dostali na druhou stranu. Než jsme namířili na Island, pluli jsme ještě chvíli kolem faerského pobřeží a kochali se úžasnou scenerií, která se nám nabízela. Přeplavba nám zabrala necelé tři dny. Jeden den jsme pluli ostře proti větru, který se pohyboval mezi 20 a 25 uzly a v kajutě bylo značně vlhko. Dost se ochladilo a má nová spolucestující zůstala většinu dne zabalená ve spacáku. A i když ji byla zima a měla mořskou nemoc, měla pořád dobrý smysl pro humor.
ji204.JPG
Severní pobřeží Faerských ostrovů.

ji206.JPG
Severní pobřeží Faerských ostrovů.

ji207.JPG
Severní pobřeží Faerských ostrovů.

ji209.JPG
Severní pobřeží Faerských ostrovů.

ji210.JPG
Island. Seydisfjardarfloi.

ji211.JPG
Island. Seydisfjoerdur.


V Seydisfjordur jsme se rozdělili. Ona se vracela zpět do Francie a já pokračoval na sever.
I když předpověď často zněla dobře, například 12-15 uzlů jihovýchod, skutečnost byla naprosto jiná. Často foukalo jen chvíli, pak bezvětří. Potom se zvedl silný vítr z opačné strany, načež opět bezvětří. Do toho neustálí déšť, teplota kolem deseti stupňů a mlhy. Vzpomínám si, když na této plavbě padla mlha poprvé. Byl jsem v Norsku a plavil se kolem pobřeží a mlha přišla z moře. Od té doby mě neustále doprovází. Už mě ani neděsí, když na moři vidím jen na padesát metrů kolem sebe.
ji212.JPG
Na kotvišti v Seydisfjardarfloi.

ji213.JPG
Příjezd na kotviště Borgarfjoerdur.


Langanes je severovýchodní výbžek Islandu. Má špatnou reputaci díky mlhám a overfallum, které se tady tvoří. Ztroskotala zde nejedna loď. Počasí k obeplutí Langanes nemám úplně ideální. Kousek dále od pevniny je silný vítr, ale kolem pobřeží se jeho síla drží na čtvrtém stupni. Včera byl úplněk, takže proudy budou silné, a fouká z moře což taky není nejlepší. Když jsem asi deset mil od výběžku, vítr se vyšplhá na šestý stupeň a já zmenšuji hlavní plachtu na druhý ref. Naštěstí po hodině opět klesá na 3-4 a obloha se krásně vyjasnila.
Nemám rád takovéto oblasti silných proudů a overfallů. Pokud se jedná jen o silný proud s trochou zpěněné vody a strmějších vln, a plavba se dobře načasuje, tak není problém. Ale na některých místech vlny nečekaně vyrostou a lámou se ve vodopády, a ty mě nahání strach. Velké vlny vzniklé působením větrů vypadají přirozeně, ale tyhle proudové potvory působí hladově.
Langasnes míjíme pár minut před půlnocí. Za zády mi září rudý měsíc a červeně nasvícený skalnatý útes výběžku působí magicky a vzbuzuje respekt. Vlny vyrostou a začnou se lámat. Pohazují si s Frejou ze strany na stranu a snaží se dostat do kokpitu. Za deset minut je ale po všem a mi jsme opět v klidné vodě.
ji214.JPG
Langanes před námi.

ji215.JPG
Langanes za námi.


Následující noc jsem strávil v nejsevernějším Islandské přístavu Raufarhofn. Celý den byla hustá mlha, pršelo a mě nebylo příliš dobře a bolela mě hlava. Když se ale kolem osmé večer vyjasnilo nedokázal jsem odolat a přeplul o kousek dál na sever na Vikingské kotviště Hraunhofn.
Mnoho jsem toho nenaspat. Kotviště bylo velmi rozvlněné díky silnému větru a mě neustále bolela hlava a bylo mi zle. Nicméně jsem se rozhodl ráno vyplout a zamířil na asi 40 mil vzdálený ostrůvek Grimsey. Kurz jsem trochu upravil více na sever, protože jsem si přál dnes překročit polární kruh. Vítr se zvedal a s ním i moře a mě bylo čím dál hůř. Hlava mě třeštila, bylo mi zle a třásl jsem se zimnicí. Rozhodl jsem se tedy změnit cíl a místo ostrova Grimsey, zamířit k městečku Husavik. Nebylo sice o mnoho blíž, ale více na jih k pevnině měl vítr slábnout a také, protože foukal východní vítr, jakmile se dostanu za maják Raolnupur měl bych být chráněn před mořem pevninou. Nejprve jsem ale zamířil na sever a jakmile se na GPS objevilo 66°33´47,2 stočil jsem kurz k jihozápadu.
ji216.JPG
Raufarhofn. Zkouška pozičních světel v mlze. Naprd!!!


Ještě bych rád doplnil, abych někoho nemátl. Často píši v množném čísle i když pluji sám, protože započítávám i loď Freju.
Uživatelský avatar
err_
bez hodnocení
Příspěvky: 2405
Registrován: ned črc 14, 2013 2:00 am
Reputace: 154

Re: Freja 2.díl – Z Shetlendských ostrovů na Island

Příspěvekod err_ » čtv srp 02, 2018 11:08 am

Krásná plavba. Na takovou jsem se ještě nezmohl. Vážně paráda.
Uživatelský avatar
Finn
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 526
Registrován: stř úno 21, 2007 1:00 am
Reputace: 10
Bydliště: Penčice

Re: Freja 2.díl – Z Shetlendských ostrovů na Island

Příspěvekod Finn » čtv srp 02, 2018 12:54 pm

Tak to už je opravdu PLAVBA. Budí ve mě respekt, ale nádhera.
pan.fotograf
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 183
Registrován: úte črc 18, 2017 10:32 pm
Reputace: 11
Bydliště: Dobříš

Re: Freja 2.díl – Z Shetlendských ostrovů na Island

Příspěvekod pan.fotograf » čtv srp 02, 2018 5:06 pm

Petre, uplul jsi velký kus cesty a v těžkých podmínkách... RESPEKT !
Uživatelský avatar
jendys68
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 16
Registrován: sob kvě 19, 2012 2:00 am
Reputace: 11
Bydliště: Děčín

Re: Freja 2.díl – Z Shetlendských ostrovů na Island

Příspěvekod jendys68 » čtv srp 02, 2018 7:28 pm

Nádherné povídání, skvělý výkon. Máš můj obdiv .
Uživatelský avatar
Omen
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1290
Registrován: pon říj 15, 2012 2:00 am
Reputace: 145
Bydliště: Olomoucko

Re: Freja 2.díl – Z Shetlendských ostrovů na Island

Příspěvekod Omen » čtv srp 02, 2018 7:33 pm

Parádní jachting pro velké kluky ;)
:good:

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti