PD Racer - tak už ho máme v čechách.... :-)

Všechno možné o stavbě lodí, materiálech, způsobech spojování materiálů, technologiích, konstrukcích lodí a vše co s tím souvisí

Moderátoři: Pepa, david, vilma

olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 62

Re: PD Racer - tak už ho máme v čechách.... :-)

Příspěvekod olin » úte led 15, 2019 11:09 pm

DusanR píše:Fotky su tu, dufam ze to bude fungovat:
https://dusan-r.rajce.idnes.cz/Plachetnica/

Taky moc hezká kačena.
Nemáš i fotku, jak to vypadá v soupravě za kolem? A jak se s tím jezdí? Přijde mi, že brždění vzhledem k váze PDR asi nic moc a že to bude i docela o hubu. Před několika lety jsem měl vozejček za motokolo a už kolem 40kg nákladu včetně vozejku to bylo docela znát.
https://olin77.rajce.idnes.cz/Motokolo_ ... _NDR_1975/
Teď zase stavím dcerce motokáru, na kterou taky uvažuju použít tenhle typ závěsu.
https://olin77.rajce.idnes.cz/Go-kart%2 ... _motokary/
Sory za OT...
DusanR
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

Příspěvekod DusanR » stř led 16, 2019 8:58 am

Fotku nemam, ale skusal som to s prazdnou lodou :) na dvore po trave a celkom to islo. Pouzil som tento zaves: https://www.bikeservis.com/zaves-na-voz ... -7701.html
Nakolko mam na jazero cca 300 m, tak je to jednoduchsie odtiahnut rucne. Trochu bol pri tom zavese problem, aby sa tazne oje nesuchalo o koleso (vyskovo) a stazen pri zatacani, ale je to riesitelne. Ja mam relativne kratky stazen. Ako som uz pisal, plany som si kupil a myslim, ze to velmi ulahcilo stavbu, lebo su tam vsetky konstrukcne prvky vyriesene a takisto je tam vykres plachiet na vlastnu vyrobu z polytarpu. Tiez sa tu riesilo ci komory na bokoch alebo vpredu a vzadu a toto ma vpredu palubu (komoru) + 2 bocne komory ale nie na celu dlzku. Sluzia dobre ako sedadlo, lebo ako som zistil, tieto male lodky su velmi citlive na to kde sa sedi. Ak si sadnes dozadu, tak sa velmi zanori zrkadlo a velmi to spomali lod. Takze bocne komory su z tohto hladiska podla mna vyhodnejsie, da sa na nich "pohodlne" sediet a dobre vyvazovat lod pozdlzne.
CARDASSEN
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

Příspěvekod CARDASSEN » stř led 16, 2019 1:17 pm

Ahoj kluci,
děkuji za vaše reakce na moji začátečnickou prosbu.Týnečáku, děkuji že jsi se ozval - na motoráka se rád podívám, až bude tepleji. V tvém rajonu provozuji UL /Rohozec, dříve mlýn Lanžov/. Packo, jak začnem jezdit, domluvíme se. Nemusí mít plachta z prkna vysoký stěžeň - mám jen 2,6m.
Pokud jde o "kastlík" ve předku, určitě jsem ti ho opálil, protože mě k tomu vedly stejné záležitosti s instalací stěžně a ev. úpravám.Mám ho utěsnitelný, ale jen z překl. 4. Protož při hromadných plavbách /divím se kolik toho PD uveze!/ mi posádka sedá i na předek - udělal jsem z př.6 a latěk další redukci. Na stěžeň mám našroubovány 2 plastové konzole, spodní s osazením pro axiální doraz tr. stěžně. Zdraví F.K.-Cardassen
asasek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 11

Příspěvekod asasek » pát led 18, 2019 6:19 pm

DusanR píše:ako som zistil, tieto male lodky su velmi citlive na to kde sa sedi. Ak si sadnes dozadu, tak sa velmi zanori zrkadlo a velmi to spomali lod

Na to jsem přesně chtěl upozornit, když jsem viděl tu fotku s ponořenou zádí. Jak kolem mě kdysi Olin kroužil, tak mi to pořád vrtalo hlavou - předpokládal jsem, že za to mohl můj velký ponor (5 osob na palubě), ale jistotu jsem neměl. A pak jsem to našel přímo na stránkách pdracer.com:
http://www.pdracer.com/articles/fast-duck/
Kapitolky "Sail The Hull Flat", "Don't Drag The Stern Transom" a "Prevent Pig Rooting".

Když to stručně shrnu pro neangličtináře: Plavte se "naplacato", tzn. s co nejmenším náklonem - a to jak předo/zadním, tak bočním. Velkou pozornost pak věnuje náklonu předo/zadnímu - patrně proto, že ten je těžší uhlídat. Pointa: Při tomhle tvaru trupu každý náklon hodně brzdí, a je potřeba se naučit vyvažovat loď tak, aby byla rovně.

Jinak trup je kompromis mezi úplně placatým dnem (které jde snadno do skluzu, ale hodně brzdí při výtlačné plavbě) a zakulaceným dnem (ideální pro výtlačnou plavbu, ale nejde do skluzu). Proto má centrální rovnou "skluznou" část, ale i zaoblení na koncích pro případy, kdy na skluz není dost větru.
http://www.pdracer.com/articles/designing-the-pdracer/
david
moderátor
Reputace: 159

Příspěvekod david » pát led 18, 2019 6:49 pm

Citace: Proto má centrální rovnou "skluznou" část, ale i zaoblení na koncích pro případy, kdy na skluz není dost větru.

Krom toho, že loď pluje v kluzu a nikoli ve skluzu,
je toto tvrzení naprostým popřením základů hydrodynamiky. Jinými slovy úplná blbost.
asasek
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod asasek » ned led 20, 2019 2:29 pm

david píše:toto tvrzení je naprostým popřením základů hydrodynamiky. Jinými slovy úplná blbost.

Předpokládám, že chyba je v mé neznalosti (jak hydrodynamiky, tak "vodní" angličtiny) = něco jsem špatně pochopil a dezinterpretoval. Může mě tedy prosím někdo znalejší opravit? Rád se poučím:
http://www.pdracer.com/articles/designing-the-pdracer/
Kapitolka "Types of rocker shapes" - ty tři části začínající tučně.
david
moderátor

Příspěvekod david » ned led 20, 2019 5:26 pm

Ty jsi to přeložil a interpretoval dobře. Hokej v tom má autor.
glenr
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 1

Příspěvekod glenr » úte bře 05, 2019 9:24 pm

Ahoj
Potřebuji radu nemohu najít výpočet na velikost kormidla (od oka) někde jsem četl že ..... velikost plachty je cca x a příklad 5% velikosti plachty by mělo dát kýl, 2% z velikosti plachty dají kormidlo. Nemáte tuchy jak to je?
Dnes jsem brousil kormidlo a udělal jsem ho o trochu větší cca začatek 0,9mx 0,3m (origo je cca 0,28mx 0,76m) bojím se aby to nemělo vliv na fci živočicháře.
Je to o cca 10 cm^2 v celkové velikosti.
Originál má cca 17cm^2 a já mám cca 27cm^2
teď jsem našel že je to asi: kýl - 3,5% z plachty, a kormidlo 2% z plachty jenže dle tohoto by kormidlo na PD racer bylo už tak hodně přes hranici pokud se doporučuje plachta kolem 6m^2.
Co na to odborná část tohoto fora?

Obrázek
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » úte bře 05, 2019 10:48 pm

Větším kormidlem nic nezkazíš. Menší by byl problém. Řiď se velikostí podle jakéhokoli kachního plánu a nic nezkazíš.
glenr
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod glenr » stř bře 06, 2019 8:52 am

Je to jsou rady :) to je jasne ze se ridim plany ale mam konecne usitou plachtu a je trochu vetsi cca 8m2 a kyl a kormidlo je treba adekvatne k velikosti plachty (pry). Podivam se jeste do chytre knizky no a nejhorsim pripade ho predelam. Vzniklo to tak ze jsem byl lenoch a slepene preklizky jsem neorezal a myslel si ze to odhobluji. Ono je tezke jestli se to da srovnavat s normalni lodi a plachtou kde jsou dana nejaka pravidla tohle ma preci jen trochu odlisny tvar. Ale dekuji za reakci.
karel
Macher
Reputace: 14

Příspěvekod karel » čtv bře 07, 2019 1:22 pm

Mám na PDR ušité dvě plachty , dětská má 4,2 m2 a dospělá 8,3 m2 . Mám jen jedno kormidlo a kýlovou ploutev které používám na obě plachty a vše je v pořádku . To že uděláš větší kormidlo než mělo být podle plánu ti ale určitě změní těžiště laterálu(posune ho směrem do zadu) , čož bys následně poznal hlavně při křižování proti větru .
glenr
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod glenr » pát bře 08, 2019 10:56 am

to: Karel
Hem ehm mužeš to rozvést ? To stoupání proti větru ? Počítám totiž že to bude asi nejčastější věc co budu dělat:) Jak a v čem to bude poznat k horšímu či lepšímu ? Jinak Mám pocit že těch cca 10cm2 zas nemuže tak moc ovlivnit PDRko přeci jen je i nějaká část nad vodou z toho celku.
RACEK
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 69

Příspěvekod RACEK » pát bře 08, 2019 7:36 pm

karel píše:To že uděláš větší kormidlo než mělo být podle plánu ti ale určitě změní těžiště laterálu(posune ho směrem do zadu) , čož bys následně poznal hlavně při křižování proti větru .

Plavbu proti větru, ani těžiště laterálu to nijak neovlivní. Vždy bude záležet hlavně na tom, kde budeš v lodi sedět. Když si poposedneš o pět centimetrů dopředu, nebo dozadu, změníš těžiště laterálu asi stokrát víc, než nějaké centimetry na kormidle :) .
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » sob bře 09, 2019 11:08 am

RACEK píše:
karel píše:To že uděláš větší kormidlo než mělo být podle plánu ti ale určitě změní těžiště laterálu(posune ho směrem do zadu) , čož bys následně poznal hlavně při křižování proti větru .

Plavbu proti větru, ani těžiště laterálu to nijak neovlivní. Vždy bude záležet hlavně na tom, kde budeš v lodi sedět. Když si poposedneš o pět centimetrů dopředu, nebo dozadu, změníš těžiště laterálu asi stokrát víc, než nějaké centimetry na kormidle :) .

U kachny absolutně nevadí větší kormidlo. Naopak můžeš používat různé typy a velikosti plachet bez výměny kormidla. Tím těžiště nezměníš. Dokonce i když uděláš větší ploutev, tak není problém, protože ploutev můžeš v nejhorším případě trochu zasunout, jak to dělají jiní a tím těžiště přizpůsobíš aktuálním potřebám.
karel
Macher

Příspěvekod karel » ned bře 10, 2019 8:17 pm

to glenr : pro to aby plachetnice dobře fungovala je třeba aby těžiště laterálu(podponorová část trupu ,kormidla a kýlové ploutve) a těžiště plachet bylo vůči sobě ve správné pozici . Pokud výrazně zvětšíš plochu kormidla , posune se těžiště laterálu směrem dozadu a loď se stává závětrnou . To znamená že při plavbě proti větru bude mít kachna tendenci stáčet se po větru a ty budeš muset toto korigovat kormidlem. Někomu to samozřejmě může být jedno , mě by to vadilo , kachna není žádná extra rychlá loď a ještě jí brzdit při křižování kormidlem to by mě asi nebavilo .
Racek má pravdu v tom , že hodně ovlivní i tvoje pozice v lodi , proto když se chceš opravdu svézt , tak je dobré si to hlídat a nesedět tak aby se ti třeba hodně zanořovala záď nebo příď.

Je možné že to tvoje zvětšení kormidla bude mít minimální vliv na funkci , a natož na funkci rostlináře :D .

Pokud by tě to skutečně zajímalo , tak si otevři odkaz na Pepovo super vlákno a můžeš si sám zkontrolovat jak s tím kormidlem dopadneš ;) .
Já jsem podle něj dokončoval dvě lodě a fungují tak jak mají.

viewtopic.php?f=64&t=471
glenr
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod glenr » pon bře 11, 2019 3:31 pm

Tak dík za reakci.
A už je tu další dotaz :)
Jak dlouhou máte páku (pínu) a jak vysoko jí máte (jaká mezera je mezi airboxem a ručkou ke kormidlu).
Dále jsem se chtěl zeptat, jak jste řešili zajištění kormidla (listu). Máte v kormidlu závaží ? či Gumicuk nebo samotná váha tlačí kormidlo dolů?
asasek
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod asasek » pon bře 11, 2019 5:45 pm

Původně jsem udělal kýl i kormidlo bez olova, jenže kýl za jízdy vyskakoval nahoru a kormidlo se strašně blbě nasazovalo (a neopatrným kormidelníkům i vyskakovalo, mně ne). Takže jsem pochopil, že olovo to chce, ale zase jsem to s ním nechtěl přehánět - jednak kdo se s tím má pak tahat, a jednak kýl jsem chtěl vyvážit tak akorát, aby mi potom ještě držel povytažený. Tak jsem potom potápěl kýl a kormidlo do sudu - zatěžoval jsem je kýblíkem s několika menšíma kladívkama, abych zjistil, s jakou zátěží se potopí tak akorát, a následně dopočítal potřebný objem olova.

Olovo jsem lil rovnou do díry v kýlu/kormidle - vyříznu díru, dám do ní pár hřebíků nebo šroubů (který pak olovo podrží), spodní stranu jsem podlepil papírovou páskou a tu podepřel prkýnkem, a pak jsem vesele lil. Akorát jak olovo stydne, tak se hoooodně smršťuje - na kýlu mám proto nepěknou ďuznu, na kormidle už jsem si dal pozor a ještě zatepla doléval, aby to bylo tip ťop (stačí počkat 10-20 sekund, stydne to rychle). Teď už kýl pěkně sedí, jak ho nastavím, a kormidlo se nandavá jedna báseň. Jo, a olovo se dá nejlíp sehnat ve sběrňáku.

Pínu mám 3-4cm nad airboxem - sedím na dně, a výška je takhle akorát (ale mám vysoké boky = 45cm). Původně jsem ji měl delší, ale když bylo v lodi víc než jeden člověk, tak překážela - takže jsem ji zkracoval asi o 10cm; tak, aby v maximálním výkyvu přečnívalo přes airbox jenom "akurátní držátko" (v mém případě cca 15cm, protože mám na píně ještě brzditelnou kladku a skrz ní gumicuk => když jsem v lodi sám, snadno si tím pozici kormidla zafixuju - a tuhle kladku držím taky ještě uvnitř lodě, páč z ní čouhá šroub s křídlovou matkou, tak aby to neorvalo barvu na airboxu).
glenr
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod glenr » stř bře 13, 2019 8:10 pm

dík za info já jsem přemýšlel že bych použil gumicuk na upevnění kormidla i kýlu ale jsem na vážkách. Ještě ke kormidlu jakou překližku jste použili na tělo kormidla? (ne na kormidlo ale na horní část ve které drží list kormidla). Mám pocit že tam asi bude docela tlak a páka z listu kormidla a nejsem si jist jestli 9mm bude stačit.
karel
Macher

Příspěvekod karel » čtv bře 14, 2019 12:46 pm

Ahoj , já mám kýlovou i kormidelní ploutev otočnou . Na boční kýlovou ploutev mám v lodi vlepený nerezový šroub M10 na který ploutev přitáhnu maticí s plastovou hlavou která se utahuje i povoluje rukou , mám to udělané tak , že můžu kýlovou ploutev zajistit 5mm provazem jak v pracovní pozici , tak při zvednutí . Nakonec ten provaz používáme jen když chceme ploutev zvednout , v pozici při plachtění stačí zlehka dotáhnout maticí .
Kormidlo funguje prakticky stejně , jako osu ploutve máme šroub M6 skrz kormidelní knihu s maticí s plastovou hlavou a prostě maticí přitáhneme kormidelní list v poloze v které ho potřebujeme , žádné jiné zajištění nepoužíváme . Když připlouváme ke břehu , tak prostě obě matice povolíme a nemusíme řešit kolize se dnem . Olovem jsme nepřitěžovali . Na kormidelní knize máme boční desky co je v nich vsunutá ploutev z 6 mm překližky a bohatě to stačí ;) .

kachna kormidlo.jpg
kachna kormidlo.jpg (13.73 KiB) Zobrazeno 685 x
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » čtv bře 14, 2019 2:01 pm

Kormidlo mám v knize otočné kolem 12mm šroubu a zajišťuju ho gumicukem chyceným ke hřídeli těsně nad spodním závěsem knihy, což bohatě stačí.
Obrázek
Ploutev mám z 9mm překližky a už se mi ji povedlo ma Labi při větším proudu a větru zlomit. Je tedy pravda, že ploutev byla nelaminovaná a dokonce ani ne lakovaná, ale pouze surová překližka. Stačil však jeden větší nápor při křižování proti proudu a bylo vymleto.
Jimak ploutev taky zajišťuju gumicukem.
Obrázek
glenr
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod glenr » pát bře 15, 2019 3:40 pm

Ahoj dík za info.
Já mám list kormidla a kýlu z 3x6mm překližky a ještě se chystám ji laminovat tím i zpevnit nedostatky na dřevě. kniha je z 9mm její čelo bude z latě a kniha bude slepená a asi i sešroubovaná, šroub listu kormidla a knihy bude asi buď 8mm nebo 10mm, nejsem si jist jestli nad listem vyplnit knihu dřevem nebo jestli to udrží šroub a Y rukojeť. Ještě jsem zvědav jak se mi povede to laminování hlavně zakončení na hranách to je vždy pruda.
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » pát bře 15, 2019 8:50 pm

Až budeš laminovat hrany, tak přes čerstvej laminát připlácni igelit. Nesmí ti tam zůstat žádnej vzduch! Igelit zabrání tomu, aby se plátno zvedlo a když ho po zatvrdnutí strhneš, tak ti zůstane krásně hladkej povrch.
Tady je vidět rozdíl, kde byla folie a kde ne:
Obrázek
Bohužel aplikaci na hrany jsem nevyfotil. Zde je pouze přechod dvou kusů plátna.
glenr
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod glenr » pát bře 15, 2019 10:20 pm

a to jako drží i na hranách ja jsem takhle přikryl cele dno a do teď ho ještě brousím (nepodařilo se mi to uhladit) ještě to budu tmelit zahuštěným epoxidem.
david
moderátor

Příspěvekod david » pát bře 15, 2019 10:31 pm

olin píše:Až budeš laminovat hrany, tak přes čerstvej laminát připlácni igelit. Nesmí ti tam zůstat žádnej vzduch! Igelit zabrání tomu, aby se plátno zvedlo a když ho po zatvrdnutí strhneš, tak ti zůstane krásně hladkej povrch.
Tady je vidět rozdíl, kde byla folie a kde ne:
Obrázek
Bohužel aplikaci na hrany jsem nevyfotil. Zde je pouze přechod dvou kusů plátna.

Akorát, že to nesmí být igelit, tedy PVC, ale Pe.
PVC se styrenem naleptá a zvlni.
glenr
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod glenr » pát bře 15, 2019 10:42 pm

použil jsem normalní silný igelit černý a vše ok jen jsem nebyl schopen to sám natáhnout na lod bez šliců a tak pěkně jsem to laminoval :(

Zpět na