Statické vyvažovačky l. šroubů - ložiskové

Firmy, technika, servis, údržba, zkušenosti apod.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Dynamik
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: -20

Statické vyvažovačky l. šroubů - ložiskové

Příspěvekod Dynamik » úte bře 12, 2019 9:46 pm

Vyvazova_cka_loziskov_a_190312.jpg

Tato modifikace statické vyvažovačky umožňuje poměrně přesné vyvážení šroubu, přestože je velmi jednoduchá a nenákladná na vyrobení. Je vhodná pro vyvažování ocelových šroubů, někdy ale i pro šrouby z lehkých materiálů (slitina hliníku, plast, uhlíkový laminát). Je snadno rozebiratelná a přestavitelná na větší a těžší průměry rotorů. Otočením vertikálních spodních držáků o 180° se zvětší rozpětí pro delší hřídel. Přesnost vyvážení je závislá jen na kvalitě kuličkových ložisek a hřídele – k. ložiska musí mít nejmenší možnou velikost (tj. v závislosti na váze šroubu), musí být bez krytů a promazána olejem s nejmenší možnou viskozitou, hřídel by měla být z co nejlehčího kovu a v místě dotyku s ložisky vyleštěna. Když není vyvažovačka používána, je nutné ložiska chránit před prachem. Výrobní materiál: elox. Al trubka 15x1 mm, modrá tisková struna PLA do 3D tiskárny a válcové kolíky pro uchycení ložisek.

Jen pro zajímavost: Hnědý l. šroub je vyroben v USA, je určen pro pohon rychlostních závodních člunů, je schopen člun pohánět rychlostí až cca 175 km/h, je přitom ponořen jen částečně (pouze při startu je ponořen zcela), má průměr cca 18 cm a je vyroben z nerezové oceli. Šroub není překvapivě přesně vyvážen, ale protože bývá ponořený jen částečně, tak tato nevyváženost není nijak významně na škodu. Mám ho stejně jen zapůjčený za účelem případné inovace, nebo lépe jako inspiraci pro vymodelování tvaru lopatek s vyšší účinností. Inovaci lze uskutečnit obroušením a příp. drobnou úpravou tvaru lopatek (tzv. naklepáním). To vše ale může zvednou dosavadní účinnost jen odhadem o 1 až 3 % (k stávající účinnosti). Tento druh l. šroubu vyrábí jen několik výrobců na světě a asi všichni si je navzájem kopírují, protože zjistit správný tvar je velmi složitá problematika. Obdobně to samozřejmě platí i pro většinu šroubů, které používají česká plavidla všeho druhu.
Marigold
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 7
Kontaktovat uživatele:

Re: Statické vyvažovačky l. šroubů - ložiskové

Příspěvekod Marigold » stř bře 13, 2019 8:43 pm

Může být způsoben stranový náklon lodě nevyváženým, případně jinak poškozeným l. šroubem? Je to snad jedine co mě napada že se může na našem člunu dít. Stojící, nebo plující krokem je loď v rovině. Se zviďující rychlostí se zvětšuje i náklon. Nemá to nic společného s rozmístění zátěže. Loď je poháněná nohou Volvo 270 která nevykazuje žádný vakl. Je to dost nepříjemné, nenapadá někoho nějaká možná příčina? Děkuji za reakce...

Sent from my iPhone using Tapatalk
Andrejjeep
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 22

Příspěvekod Andrejjeep » stř bře 13, 2019 8:49 pm

Ak by si mal lodnú skrutku hodne nevyváženú tak by si to poznal na vybráciách, prípadne na ložiskách v nohe.

To čo sa deje u Teba je od momentu vrtule. Daj si na papier ako sa Ti točí vrtula a na ktorú stranu sa naklána loď, vzal by jed že v smere momentu. Toto sa mi deje aj na modeloch keď prepísknem výkon na vrtuli a loď nemá dostatočný vztlak na vyrovnanie. Na závodnom modely to riešime závažím na opačnej strane alebo sa spravý nábehová plocha na dne trupu aby vytlažila trup voči momentu.

Na normálnej lodi to bude chcieť dozadu trim klapky a zrovnať to nimi.

A.
tonda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tonda » stř bře 13, 2019 9:22 pm

Ahoj.
Dá se taková vyvažovačka někde koupit (nebo půjčit) pro hřídel průměr 25 mm? Lodní šroub je v kuželovém osazení. Dík za radu. Tonda, www.rollami.cz
Marigold
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Marigold » stř bře 13, 2019 9:40 pm

Andrejjeep píše:Ak by si mal lodnú skrutku hodne nevyváženú tak by si to poznal na vybráciách, prípadne na ložiskách v nohe.

To čo sa deje u Teba je od momentu vrtule. Daj si na papier ako sa Ti točí vrtula a na ktorú stranu sa naklána loď, vzal by jed že v smere momentu. Toto sa mi deje aj na modeloch keď prepísknem výkon na vrtuli a loď nemá dostatočný vztlak na vyrovnanie. Na závodnom modely to riešime závažím na opačnej strane alebo sa spravý nábehová plocha na dne trupu aby vytlažila trup voči momentu.

Na normálnej lodi to bude chcieť dozadu trim klapky a zrovnať to nimi.

A.

Děkuju za odpověď. Napadlo mě to, ale chtěl jsem věřit bývalému majiteli, kretý tvrdil, že jemu to plulo rovně.

Marigold
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Marigold » stř bře 13, 2019 9:46 pm

Nepohl by mi sroub s mensim stoupanim?

Andrejjeep
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 22

Příspěvekod Andrejjeep » čtv bře 14, 2019 6:59 am

Určite áno, nakoľko jeho klopný moment bude nižší.

A.
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 192
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » čtv bře 14, 2019 8:37 am

Dynamik
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: -20

Příspěvekod Dynamik » čtv bře 14, 2019 5:46 pm

tonda píše:Ahoj. Dá se taková vyvažovačka někde koupit (nebo půjčit) pro hřídel průměr 25 mm? Lodní šroub je v kuželovém osazení.

Kdybys byl můj soused, tak by stačilo jen zazvonit. Ovšem i tak ti doporučuji, aby sis třeba podobnou vyvažovačku nechal vyrobit u někoho, kdo má 3D tiskárnu. Výroba je pro majitele 3D tiskárny velmi jednoduchá záležitost, není na tom co skazit, může ji vyrobit pro více zájemců. Vyrobil jsem ji za cca 120 Kč. Nejdražší jsou ložiska. Zabývám se pouze l. šrouby (výzkum, vývoj, prototypování), musel jsem si ji proto pořídit. Vyrobil jsem si ještě jednu, která je ale o řád přesnější, je ovšem vhodná pouze pro lehké šrouby (hliník, plast, uhlík, titan). Zveřejním ji příště.
bedrich
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 19

Příspěvekod bedrich » čtv bře 14, 2019 7:31 pm

Prosím o dynamické zveřejnění čísla na Dr. Chocholouška.

Zpět na