plyn a voda u Corveette 650

Palubní instalace, zařízení a výbava lodě pro plavbu.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

david
moderátor
Reputace: 120

Příspěvekod david » sob pro 08, 2007 11:33 pm

berty píše:2 kb PB lahve jsou nízkotlaké a v sestavě s určeným typem hořáků (to jsou. ty 1 a 2 plotýnkové vařičeje) je max. průtok plynu limitován průměrem trysky . U 10 kg lahví je tlak vyžší. Proto ta regulace na 30 (50) mBa. Bez regulátoru by docházelo k tomu , že směs plynu a vzduchu by proudila vysokou rychlostí a plamen by nešel vůbec zapálit, případně by hořel v několika milimetrové vzdálenosti od hořáku a byl by náchylný ke zhášení.
Berty

kterej kreten příšel na to, že malá bomba je nízkotlaká!!!!!!!!!!!!!!!!! je v ní zkapalněný plyn a ten má stejnej tlak v zapalovači nebo v cisterně za nákladˇákem

vařiče přímo šroubovaný na bombu a některý kempingový s hadicí, maj jen menší trysky.

dneska většina spotřebičů má 30 mB, potřebujou regulátor, na 2 kg se prodává český adapter na regulátor s ovládáním ventilu v bombě - tedy bez úniku při výměně.
berty
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 0

Příspěvekod berty » ned pro 09, 2007 10:48 am

A kterej kretén se k tomu nevyjádřil dříve!!!!!!!!!!!, ale máš pravdu uznávám chybu.
Berty :oops:
jerryx
Site Admin
Reputace: 75

Příspěvekod jerryx » ned pro 09, 2007 12:23 pm

:admin: panove berty a davide, byl bych rad, kdyby jste se takto duverne oslovovali pouze v soukromi !!
berty
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod berty » ned pro 09, 2007 8:27 pm

Ode mne to byla jen obrana, mohl jsem to překousnout to je fakt, také jsem uznal chybu.
Berty
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 90

Příspěvekod Denis » ned pro 09, 2007 8:42 pm

Prečo by sa mal niekto nechať nazývať kreténom? Berty sa správne a pomerne slušne ohradil, nakoniec je to jeho ústavné právo. Ak sme tam moderátori nechali prvého kreténa, tak tam môže ostať aj ten druhý. David sa trochu rozjel, myslím že to nemyslel s cielom niekomu ublížiť, ale upozorniť pejoratývom že s plynom nie je žiadna sranda. Ale keby David napísal sory, tak by to bolo možno až moc melodramatické, ale vo všeobecnosti by nás to potešilo.

Týmto čo som napísal som sa nechcel nijako dotknúť Jerrixa za to že jemne zasiahol.
david
moderátor

Příspěvekod david » úte pro 11, 2007 12:14 am

Milý Denisi a Jerixxi,
až si namontujte, podle návodu výše, na bombu spotřebič na 30 mb, tak to pochopíte.
Dost těžko snáším ty, co dávaj 1OO% rady, a tady dokonce velmi nebezpečný, ve věcech co neznaj, nezkusili a nezažili ani na 5%.(
dolní mez výbušnosti plynu)
Měla by být zásada, a já ji dodržuju, že než někomu radím, musím sám jasně vědět vocogou a ne přepouštět něco z doslechu nebo typu "já si myslím" protože jak známo myslet = h... vědět.
Moc mě zajímalo, jak by se autor omlouval třeba po požáru nebo výbuchu způsobeným jeho "radou". :shock: :shock:
[hr][mod="Baharis"]Prosím, pokud reagujete bezprostředně na předcházející příspěvek, nepoužívejte funkci "Citace". Je to zbytečné a jenom to bobtná databázi. Děkuji[/mod]
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 156
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » úte pro 11, 2007 7:28 am

Ale Davide, tvé moudra přeci nikdo nezpochybňuje. Řekl bych, že ve svých závěrech máš pravdu. Neřeší se tu správnost či nesprávnost jednotlivých příspěvků.
Ale není zvykem aby se diskutující, byť jen nepřímo, označovali slovem "kretén". Proto drobná, přátelská, korekce moderátorů. I kdyby někdo napsal že metan je dýchatelný a zdraví prospěšný, nelze používat takové slova.
A teď už jen tu výtku přijmeš, nebo nepřijmeš. To je to, vocogo. Berty to celkem pochopil a postavil se k tomu. A co ty?
berty
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod berty » úte pro 11, 2007 9:09 am

Tak mě to nedalo a začal jsem pátrat po regulátorech tlaku plynu propan-butanu. Našel jsem firmu která regulátory prodává a ve své nabídce má tři typy:
http://www.plynarna-pb.cz/regulator-pro ... an-fix.php
http://www.plynarna-pb.cz/redukcni-vent ... -butan.php
http://www.plynarna-pb.cz/regulator-tla ... -butan.php

Že redukční ventil slouží k regulaci tlaku a průtoku plynu je věc známá. Zajímavý postřeh z výše uvedených typů regulátorů je ten, že první dva jsou konstruovány na vstupní tlak 25 bar a ten třetí na tlak 1-0,8 bar. Podotýkám, že všechny jdou našroubovat na plyn. láhev viz závit.
1. Otázka kde a kdy se může objevit tlak do 25 bar (nemyslím požár), a proč se výrobce regulátorů tak jistí?
2. Otázka zní jaký tlak tedy v láhvi je?

Dotaz: Jaký je tlak zkapalněného propan-butanu v poměru 20:80 a 30:70 za teploty 0°C a 20°C?
Odpověď: Tlak par propanu.........770 kPa při 20°C
Tlak par butanu..........215 kPa při 21°C
Hodnoty odpovídají ideálnímu stavu plynu. Směs plynu (20% propan, 80% butan) tlak par okolo 315 kPa při 20°C. Směs plynů (30% propan, 70% butan) tlak par okolo 400 kPa při 20°C. Tyto hodnoty jsou přibližné, opět se jedná o idelní stav plynu. V reálu je nutné brát v úvahu, že směs plynů obsahuje jiné příměsi, které mají vliv na fyzikální vlastnosti reálné směsi.
Použitá literatura: firemní materiály společnosti Český plyn k.s., bezpečnostní listy propanu a butanu dle příslušných ČSN.

Shrnuto: první otázka zatím nezodpovězena
druhá je celkem jasná. Tak par okolo 400 kPa=4 bar= 0,4 MPa= 4 atm. Z tohoto tlaku probíhá další regulace tlaku a průtoku množství plynu k hořáku v závislosti na jeho konstrukci.

U dvou kilových lahví je regulace se 400 kPa na 30 mBa prováděna jen velikostí průtokové trysky.

Další pro nás podstatný poznatek:
http://www.plynarna-pb.cz/pojistka-prer ... ce-sbs.php
Zřejmě to nezamezí drobnému úniku, ale náhlému prasknutí hadice ano.
Závěr a technické řešení rozvodu plynu a jeho regulace na vlastní lodi ať si udělá každý sám. Jinak TP rozvodu plynu jsou řešeny vyhláškou o stavbě plavidel.

Davide tak nějak bych si představoval tvoji odpověď. Když řeknu A musím říci i to B pak je to konstruktivní debata. ;)

Berty
david
moderátor

Příspěvekod david » úte pro 11, 2007 10:34 pm

No já bych si takhle svou odpověď nepředstavoval, protože tebou vytvořená odpověď je nepřesná, zavádějící a je vidět, že sice umíš hledat na interfernetu, leč tomu co najdeš příliš nerozumíš. Tedy mě to tak přinejmenším připadá. Asi to bude tím, že v plynárenství jsem přes 25 let, včetně plnírny PB v Satalicích.
Laika nezajímá ideální složení směsi, ani parametry průmyslových regulátorů či nadprůtokových pojistek pro středotlak. Laik má dostat jednu jasnou informaci že: každý spotřebič má štítek s provozním tlakem a druhem plynu, podle toho si koupí v železářství regulátor, který připojí na ventil bomby a že ten závit je levý. Když ta bomba nemá uzavírací ventil jako ta 2 kg, tak si ho k tomu musí přikoupit. Bomba se musí dát zavřít - t.j. v lodi se nedají použít regulátory a bomby Campinggas páč právě ten ventil nemají.
Instalaci pro 1O kg flašku mu musí udělat odborná firma, včetně TZ a REVIZE. A dál se memá cenu v tom rejpat.

Ještě k plyn alarmu a ventilu. Spotřeba hlásiče nestojí za řeč a elektroventil je beznapěťový - t.j. zavře pulzem od
hlásiče, nahazuje se ručně .
[hr]
[mod="Baharis"]Prosím, pokud reagujete bezprostředně na předcházející příspěvek, nepoužívejte funkci "Citace". Je to zbytečné a jenom to bobtná databázi. Děkuji[/mod]
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » úte pro 11, 2007 11:43 pm

Když už tomu Davide tak rozumíš, nemůžeš mít s námi nevzdělanci trochu trpělivosti? Strohé vyjádření typu: přečtěte si tlak na lahvi, zavolejte si firmu a revizáka, jste tupci (nevyřčeno) - víc vědět nepotřebujete, nás zvídavé moc neuspokojuje.
Takže jestli jsem to pochopil dobře, tak 2kg i 10kg lahve mají stejný tlak. Jako můj zapalovač. :) Na dvoukilovku se regulátor dává jen z důvodu bezúnikové výměny lahve a na desetikilovku proto, že spotřebiče jsou konstruované na menší tlak. Jo?

Loď nemám, ale používám plyn v chatce na zahradě. Mám v dílně 2kg lahev a přes zeď hadicí "napájím" stolní dvouplotýnkový vařič. Mám také nevyužitou 10kg lahev. Můžeš mě prosím Davide (bez toho aby jsi mě nadával) říci, jestli a když tak za jakých podmínek můžu ten vařič napojit na 10kg lahev?
Naposledy upravil(a) Baharis dne stř pro 12, 2007 12:55 pm, celkem upraveno 1 x.
david
moderátor

Příspěvekod david » stř pro 12, 2007 12:26 pm

[quote="Baharis"]Když už tomu Davite tak rozumíš,
Loď nemám,

Tak tedy: píšu se s d, s lodním jeřábkem na bajbot nemám, krom toho že ho mám na lodi, nic společnýho.
A) nikomu nenadávám když něco neleze do hlavy. Nadávám, jak již bylo výše. A nevkládej mi do huby to, co jsem neřek a nemyslel
B) nemůži ti tady radit jak si zapojíš 10kg, když to norma jasně amatérovi zakazuje
C ) bohuže si nedokázal ani přečíst a pochopit to co jsem napsal, protože: regulátor se obecně dává pro dosažení tlakové hladiny na kterou je spotřebič nastaven - to je to na štítku, co ti tak vadilo. S výměnou 2kg bomby to nemá nic společnýho
D) přes zedˇ napájíš hadicí vařič zřejmě bez regulátoru , hadici sichr po roce neměníš, dřív nebo později prdne a ty vybouchneš
E) plynová zařízení patří mezi "vyhrazená zařízení" , šťourat se v nich může jen osoba oprávněná. Vyjímkou je výměna bomby, našroubování vařiče na 2kg bombu a zapálení vařiče. Ani rozvod od 2kg bomby nelze bez oprávnění
D) pokud přesto chceš dělat pokusy, řešení je vařič a regulátor na 30mba . Skrz zeď kovovou trubkou, např. Cu, v plynotěsné chráničce, originál plyn. hadice PB na dopojení regulátoru a 10kg bombu nechat ve větraném přístřešku před chajdou. Před vařičem ventil, v lodi ( to se tě netýká) nesmí být membránový!
Samozřejmě ti tento postup nedoporučuju.

A když už si něco upatláte, protože přes dobře míněné rady to stejně nevydržíte, tak to aspoň natlakujte min. na provozní tlak a zkontrolujte na těsnost všech spojů, špinglí u vařiče - O kroužky ( v poloze otevřeno, hořáky hoří ) , ventil na bombě, šroubení s kuličkou na 2kg, atd. omydlením pěnotvorným roztokem např. mýdlovým. Ne plamenem !!!. Bubliny se nemusí udělat hned, při malém úniku to může být 1 - 2 minuty i víc. Mydlení dělejte i při výměně bomby, i u 2kg s našroubovaným vařičem.[/b]Dál je přesvědčení, že když je na lodi bomba v kastlíku s odpadem, že plyn vyteče. Jo, ale jen když na tu díru odpadu netlačí vítr. Kdy jo, tak se to míchá a teče do lodi. Tak že nespoléhat a mydlit.
U rozvodů je jednoduchá provozní zkouška těsnosti ( nelegální !!! ) taková, že zavřeš bombu a zapálíš vařič. Koukáš jak dlouho hoří než chcípne. Zavřeš vařič, otevřeš bombu, natlakuješ, zavřeš bombu a vařič zapálíš až druhý den. Pokud hoří stejně dlouho je zařízení a rozvod těsný. Pokud ne, tak hledej díru.

hodně zdaru
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » stř pro 12, 2007 12:54 pm

Za ten překlep se ti omlouvám, hned to spravím. :oops:

No vidíš. Když ty normy neznám, tak se ptám. "Nevím, jak se na lopatě sedí...."
Přečíst jo, pochopit ne. ;)

Takže napojovat 10 kg na dvouplotýnkový vařič je zakázáno. Dobrá, beru, jsem poučen. Jsou věci, ve kterých si dám říct.
Ale ten "rozvod" od 2kg mě trochu zarazil. Když mám teda 2kg lahev a stolní vařič s dvoumetrovou hadicí (na konci ventil, snad k tomu zapojení nebudu volat odbornou firmu? A pokud nepotřebuji z 2kg regulovat tlak, tak pro mě z praktického a bezpečnostního hlediska regulátor nemá cenu?
S tou hadicí jsi měl pravdu. Neměnil jsem ji už několik let a také díky této diskusi ji určitě na začátku sezony vyměním. Díky.
david
moderátor

Příspěvekod david » stř pro 12, 2007 10:39 pm

je to furt jeden vo voze, druhej vo koze. 1Okg teoreticky můžeš mít napojenou na dvouvařič, pokud to tlakově odpovídá. Pokud ne, musí být regulátor. Já nevím co máš za vařič a proto ti nedám radu. Ale, a to především, je šílenost si tahat po baráku středotlak z bomby a zvlášt ne gumovou hadicí, když navíc máš uzávěr v jiný cimře. Proto se dává regulátor, kovový vedení atd. Ale i ten krátkej přívod - rozvod krz zeď by správně měla dělat oprávněná firma. Samozřejmě si to kde kdo dělá sám, občas vyhoří, ale to, jistě pochopíš, ti nemohu radit.
Rozvodem, krom útěku od manželky, se myslí pevné vedení, ne když si koupíš originál vařič s hadicí dodanou výrobcem.
Ještě k tomu tlaku - 30 mba je pro srovnání výška vodního sloupce 3O cm. Ve flašce je kolem 4 bar, to je 4O metrů v.s. To je víc jak 125x víc. Chápeš ten rozdíl ve kvantu uniklého plynu když něco klekne ??
Milos
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 4
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Milos » stř pro 12, 2007 11:52 pm

Teraz si to jasne a názorne vysvetlil! Vďaka.
Osobne to chápem takto - varič napriamo napojený (alebo cez hadicu) na stredotlaký horák je zrejme vhodný akurát na camping v prírode, kde prípadný únik sa rýchlo rozptýli. Do domu, a lebo lode radšej nízkotlaký spotrebič napojený cez regulátor na 30mba - rozvod je menej namáhaný tlakom, takže pravdepodobnosť poškodenia hadice/potrubia je nižšia. Hadicu občas preventívne vymeniť.
Samozrejme, odporúča sa odborná revízia, resp aj montáž ....
OK?
david
moderátor

Příspěvekod david » ned pro 16, 2007 9:34 pm

Milos píše:Teraz si to jasne a názorne vysvetlil! Vďaka.
Osobne to chápem takto - varič napriamo napojený (alebo cez hadicu) na stredotlaký horák je zrejme vhodný akurát na camping v prírode, kde prípadný únik sa rýchlo rozptýli. Do domu, a lebo lode radšej nízkotlaký spotrebič napojený cez regulátor na 30mba - rozvod je menej namáhaný tlakom, takže pravdepodobnosť poškodenia hadice/potrubia je nižšia. Hadicu občas preventívne vymeniť.
Samozrejme, odporúča sa odborná revízia, resp aj montáž ....
OK?

No konečně někdo pochopil, že plyn není sranda. Dík. Samozřejmě to mám na lodi neofic, ale vím o co jde a kontroluju to. Jenže podle příspěvků není každej zrovna machr v plynařině, a pak bych se svěřil odborníkům.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » ned pro 16, 2007 11:45 pm

david píše:je to furt jeden vo voze, druhej vo koze.
Ještě se také dá říct: Jako u blbých na dvorku. :lol:
Já si myslím, že slavíme úspěch všichni. Konečně jsme tě dokopali k odpovědím hodných nás gastupců. Jo, už to asi beru.

Ještě jednou si dovolím se znemožnit. Tak pokud mám vařič napřímo hadicí k dvoukilovce (beru že 2kg i 10kg mají stejný tlak) je můj již dosluhující vařič asi na 4 bary (já to opravdu nevím). Když budu kupovat nový, bylo by vhodnější koupit na tlak 30 mba a buď 2kg, nebo na 10kg osadit příslušným regulátorem.

Nechci od tebe požehnání, ani revizní zprávu. Jen potvrdit, že už snad konečně bych mohl být "doma".
Milos
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 4
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Milos » pon pro 17, 2007 2:20 am

to Baharis, možno postačí po znížení tlaku regulátorom vymeniť trysky v horákoch za väčšie. Technicky by to určite išlo ... otázka stojí, či by to prešlo revíziou.
david
moderátor

Příspěvekod david » stř pro 19, 2007 11:45 am

[quote="Baharis"][qu

Ano, jsi doma.
zatímco nováček milos doma není, protože vysokotlaké a nízkotlaké hořáky mají jinou konstrukci míchání plynu a vzduchu, aby bylo dosaženo správného poměru, a i jinak dimenzovaný ovládací venti. Jinými slovy výměna trysek je v tomtp případě totální kravina. ( naštěstí mají i jiný závit, tak že to nejde )

Jsme opět u toho, že někdo radí, nic neví a jen si myslí že: Technicky by to určite išlo ... otázka stojí, či by to prešlo revíziou :crazy:
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 69
Kontaktovat uživatele:

Výbuchu plynu na jachtě

Příspěvekod geronimo » čtv čer 30, 2011 3:36 pm

8.května 2011 došlo na Koronowském jezeře v Polsku k výbuchu plynu. Na palubě byli v té době dva muži 53 a 80 let. K výbuchu pravděpodobně došlo poté, co starší z nich sestoupil do kajuty se zapálenou cigaretou. Starší muž zemřel po převozu do nemocnice, mladší (syn) má popáleniny prvního a druhého stupně.
foto z tragédie zde
Libor
bez hodnocení
Reputace: 83
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » čtv čer 30, 2011 5:04 pm

Není to Corveetta !

A na každé krabičce je přeci napsáno "Kouření škodí zdraví".....
salamandr
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod salamandr » čtv čer 30, 2011 5:10 pm

no tak vzhledek k těmto zkušenostem jsem si do lodě pořídil malý kempingový vařič který má malou kartuši v sobě a po každém použití se páčkou celá kartuš odpojí takže nechtěný únik nehrozí.
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » čtv čer 30, 2011 5:13 pm

Loď je to jiná, ale vařič a plyn je stejný :?

(nechtěl jsem zakládat nové vlákno)
Libor
bez hodnocení
Reputace: 83
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » čtv čer 30, 2011 5:21 pm

Plyn ano.
Ale to vypadá na závadu instalace.....láhev má vpředu u kotvy ve studánce..... To musel být problém "po cestě" , nebo přímo u vařiče.

Polské lodě mají standardně, co vím, istalaci dělanou jinak: dvojvařič v kompletu s dřezem, vařič propojen plynovou hadicí, přes regulátor tlaku přímo s lahví ve skříňce pod vařičem, na láhvi za regulátorem ventil.
Fulda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Fulda » čtv čer 30, 2011 5:25 pm

Libore máš pravdu, ale Geronimo měl na mysli spíš ten plyn.
Od té doby, kdy jsem na Corvettě, zrovna přivezené z Polska zapálil plynový vařič a kolem pasu se mi objevil ohnivý kruh mi nesmí plyn do lodě. Je pravdou, že ten vařič už hodně pamatoval. Netěsnil, ale pecka to byla pořádná. :D
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » čtv čer 30, 2011 5:31 pm

Exploze nastala během vaření, nehodu vyšetřuje policie, probíhá výslech svědků...
více zde

Zpět na