Zacinam - Norsko

Rady pro začínající jachtaře

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

AlesNorway
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

Zacinam - Norsko

Příspěvekod AlesNorway » úte srp 23, 2016 12:29 am

Ahoy :)

v prvni rade Vas chci pozdravit, jak tu brouzdam nekolik dni, koukam ze jste dobra parta a hodne se toho da od Vas naucit. Ano jsem suchozemec v Norsku a doufam, ze ne na dlouho. par let trvalo nez jsem zapustil koren a nejak se utabloval, vyzkousel par suchozemskych expedic s Land Roverem ale porad mi neco chybi az jsem zjistil ze vody nemam prozkoumane :clap: Kdyz uz ziju bliz k mori a mam tu moznost a nejake to misto, prisel cas to zmenit a doufam, ze jsem na spravnem miste a timto bych zkusene i nezkusene pozadal o nazor, radu, popripade navod na spravnou cestu. Zatim neresim zkousky, protoze v Norsku potreba nejsou do nejakych 36ft myslim... Naucit bych se to chtel u Pepy Dvorskeho na La Grace a ted jsem nakousl tema o co mi jde :

Mne nepritahuji ty pojizdne bary na vode... Ja bych chtel si dostavet starou drevenou lod ... Mam moznost tady koupit nekolik trupu rybarskych lodi, nebo lodi pod nazvem Colin Archer / znamy Norsky stavitel zachranych lodi/ a chtel bych to dostavet dle fotografii a materialu dotupnych na lod z 15 stoleti./ Nina, Pinta / a pod. Mam jeden veliky vzor, kdy australsky par pred duchodovym vekem behem 12 let postavili z vlastnich moznosti krasnou "repliku" Notorious, jsem s nimi v kontaktu a hodne mne inspiruji jejich projektem. OTAZKA :

pokusim se o nejake fotografie, kde je videt nejaka moznost koupe lode tady v Norsku a ten cerny korzar z Australie je vysledek cim bych tu rad brouzdal po Fjordech a s prichazejicim vekem se vic a vic presmerovaval do teplejsich vod... Jaky je nazor lidi znalych remesla ? Mam dost casu, nespecham par let praci se drevem bude jen radost myslim, jde mi o to zda lode tohoto typu jsou vubec vhodne temto upravam ? S Norama nema cenu se o tom bavit, protoze ti maji pouze tyto tradicni lode, navic Vikingske jsou asi jejich pycha, nicmene pro dlouhodobe pouziti dost nevhodne, ale to si nechame pro sebe 8) Mne se tato rekneme replika zda vyhodna tim, ze nepotrebuje tolik posadky, mam potvrzene od majitelu ze se da ovladat ve dvou i v pokrocilem veku pred penzi / ja jsem tedy mlady 40tnik/ ...Ta technicka vec je dulezita a jelikoz to nemam s kym probrat, obracim se s prosbou na vas .... Dekuji Vam Ales
Přílohy
l_642659336.jpg
l_163007724.jpg
l_128199100.jpg
l_128199100.jpg (8.77 KiB) Zobrazeno 3247 x
13920380_1249062145146417_3527320367607252101_o.jpg
12891618_1164771930242106_3018087709188273387_o.jpg
91_1359910959.jpg
87_1787213179.jpg
87_984867232.jpg
P1070608.JPG
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 57

Re: Zacinam - Norsko

Příspěvekod olin » úte srp 23, 2016 5:54 am

Kup si knihu "Idioti na plavbě kolem světa". Tam se dočteš, co takováto přestavba a vše ostatní okolo obnáší. Raději bych se do začátku poohlídnul po nějaké menší laminátové plachetce, které jsou nevím jak u vás, ale u sousedů ve Švédsku jsou za hubičku. Na takové lodi se naučíš základy a pak uvidíš, co dál.
P.S. jsem taky úplnej zelenáč, ale takhle bych postupoval já.
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 191
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » úte srp 23, 2016 7:26 am

Ahoj, restaurovat dřevěnou loď velikosti podle obrázků za dva roky... zapomeň. 10 až 20 let..
Colin Archer lodě jsou úžasný lodě původem záchranné lodě.
Nezapomeň na váhu a rozměry lodě. Jsou to těžké a stabilní lodě na moře a do vln.
Vytažení takové lodě o váze desítky tun Ti neudělá kde kdo. A na výtahu platíš z hodinu na suchu.
A repliky... noo nevím k čemu to je rozumnýho.
Kup vyzkoušenou laminátku a budeš mít dost práce tak jako tak.
A idioti kolem světa - to ani snad nečti.
Třeba takovou?
DSC00010.JPG
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 57

Příspěvekod olin » úte srp 23, 2016 8:44 am

Ty Idioty jsem nastínil, aby si dotyčný udělal představu o takvéto lodi a co to obnáší. Tam se taky dostavovalo na jiný trup "replika" o podobné velikosti.
Jinak ačkoli jsem po praktické stránce zelenáč, tak mám za několik let procházení různých stránek a literatury s touto tématikou určitou předsravu, co to obnáší a úplně mimo mísu si myslím nejsem.
AlesNorway
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod AlesNorway » úte srp 23, 2016 12:36 pm

Dekuji vam za nazory... Ano ja jsem premyslel o necem mensim pro zacatek, nicmene nazor noru na toto je ze ano na male lodi se clovek nauci ale neni to navyjizdku moc z fjordu . Na mori to pry chce opravdu vetsi stabilni lod, diky castym zmenam pocasi. Pokud jde o jerab ci vytah z vody, tak jsem zjistil ze komunita lidi je bajecna a kazdy kdo toto zarizeni ma je ochotny to poskytnout pro potrebnou kontrolu, premalovani, nebavim se nyni o jerabech v marine, kde jsou jine podminky....tak velike lode jezdi spis na sanich z vody co jsem vyzjistil, ale toto je vec kterou myslim budu resit az za nekolik let. Kamarad ze slovenska zije primo v okoli jizniho norska kde jeho sef ma veliky nakladak s jerabem na 10tun. Jemu a mistnim tyto lode prevazi a vytahuje na zimu laminaty z vody....to fakt funguje..... o to strach nemam.... knizky uz jsem zkousel objednavat hlavne nejake studijni materialy ale bohuzel vydavatelstvi ani eshopy v cechcach neposilaji tak daleko, tak ze jsem odkazany na internet pouze. Svedsko je pro mne pase uz jen diky tomu ze nemuzu mit lod registrovanou ve svedsku tady a pokud ano musim ji importovat z eu. Tim cena lode pro mne prestava byt zajimava. Myslim ze ani nemuzu mit lod nekde jinde mimo norsko vice jak rok, pak bych se musel vyrovnavat s danemi a pod....a to jsou veci kterym se moc venovat nechci. Tak ze bych se fakt rad drzel puvodni myslenky a pekne pomalicku si to doma predelaval , nemyslel jsem delat repliku nebo kopii primo... vim ze lod z 15 stoleti nemela ani kormidlo ani zachod a kolumbus to ridil pouze pakove, tyhle veci dnes asi kvuli prakticnosti bych vypustil. Miluju stare lode a stare doby...rad bych drzel ruto stopu. Slo mi jen zda technicky to neni zbytecne, treba kvuli tomu ze se budou muset posouvat stezne, teziste a pod.... dekuji vam moc za reakce.
martinptacek
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 21

Příspěvekod martinptacek » stř srp 24, 2016 6:04 am

Já bych se prvně stal expertem na používání lodě. Jinak nevis co se ti bude hodit tam a co jinde. A i když už budeš expert na mořeplavbu, tak spoustu věci uděláš špatně a budeš to muset predelavat. Odhadována doba tvyho projektu je 10-20 let. Takže pocitej s tím, ze když zacness od spatnyho konce, tak můžeš některý věci vyhodit jako starý a nefunkční anizbys je použil.

Proto te od toho budou všichni zrazovat. Je to totiž spatnej nápad. Představ si, ze by sis nechal postavit dum od někoho kdo je krovak a nikdy v dome nebydlel. A ještě mu to bude trvat pres deset let.

A nakonec mala poznámka ze jeřáb do 10 tun ti bude stačit tak akorát na nasazeni stěžně. Když loď bude mít treba 50 tun.
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 191
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » stř srp 24, 2016 8:58 am

Norsko má zvláštní pobřeží, fjordy ale nejbližší pevnina je Amerika. Podívej na:
http://www.sailingscuttlebutt.com/2015/ ... -navigate/
Tohle by bylo něco pro Tebe? Ale jeřáb zvedne 40 tun na krátkým vyložení ramene nebo 1 tunu na 40 m vyloženém rameni.
Filmovat syn Henry kamaráda Kjell co vlastní 4 jeřáby.
https://www.youtube.com/watch?v=1ngMogmrtXg
https://www.youtube.com/watch?v=XDIRQUYUrWA
Při Tvým projektu počítej že vystřídáš tak tři manželky.. Všechny Ti utečou pokud nenajdeš takovou jakou jsem našel já.
AlesNorway
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod AlesNorway » stř srp 24, 2016 4:48 pm

To jsem presne cekal, takove nejake nazory, ktery mne nenapadnou diky moji trochu zaslepenosti a zabejcenosti diky nadseni :) Diky . Jak koukam, tak jsi ze Svedska /Pavel/ ? Jo tyhle krany jsou bezny, ja mel na mysli spis sane, ty jsou po celem zapadnim pobrezi na tak velike lode... Ano pravda je byt expertem nejdrive, hlavne v nasich vodach, naprosto souhlasim /Martin/ proto bych rad absolvoval nekolik plaveb jako Cadet a taky neni kdykoliv problem se kdykoliv svezt ,s tim spojit opravdu namorni vycvik se skiperskou zkouskou. Nori jezdi i v zime, kdy to more neni moc mile... To same i Svedi urcite.
Ono proc vlastne velikou lod? Privedl mne na to jeden kamarad, ktery taky jezdi suchozemske expedice a vlastne tim ze ziji na miste celkem blizko more, i kdyz to neni zadny duvod, protoze kdyz sednu na letadlo ktere stoji asi jako vlak z Prahy do Ostravy, tak jsem za hodinu kdekoliv po pobrezi, kde ta lod muze stat a mohl bych to vyuzit trochu i jako umoznit to lidem, kteri nemuzou mit lod a nebo ji nechteji z duvodu nakladu, transportu, jinych moznosti a radeji se s ni povozi jednou dvakrat v roce, treba jako spousta Cechu co si pujcuji lode v chorvatsku, kde je to nejbliz, nebo mne moc nadchl projekt La Grace, kde lidi travi dovcu.... Nechci to pojmout takto az daleko, mam svoji praci a zazemi a nechci to menit, ale spousta rybaru z Ceskoslovenska plati cestovkam za to ze si muzou prijet zachytat ryby na par dni dost veliky penize.... A pokud v mem pripade by to vydalo na naklady provozu, tak proc ne? Proto i ta velika lod, protoze 4-5 lidi na 30ft lodi asi neni uplne to prave myslim. No manzelku nemam, pritelka sice frfla, ale zase si rada ode mne odpocine na 14 dni v mesici a nam to tak vyhovuje... Tak ze to da, ja ji verim :D Nedrzim se nejakeho 15 stoleti, to ne, jen mne proste berou stale lode.... Mne nechybi ten moderni luxus lodi, libi se mi ta vune dreva, na festivalu drevenych lodi bych mohl byt cely vikend, nedavno jsem narazil na typ Colin Archer. Je tam prace, ale lod je na vode a da se uz v ni i bydlet.... I toto je cesta, kterou bych treba zvolil a treba bych nasel i nadsence tesare, ktery by na lodi rad pobyl a poplul v okoli za nejake ty hlavni konstrukcni upravy... Jinak Idioty jsem nasel porad naCT2 v nejakem archivu ... a koukalo se na to dobre... Nevim, jestli bych dnes takovou cestu podnikl, je spousta mist, kde se proste cestovat uz neda a o mori nemluve asi.. Jak je to vubec ted ve stredozemnim mori jachtari versus uprchlici a pod ? Mam cas, nespecham, rozmyslim se jak a co, jedno mi ale asi nevymluvite a to krasu drevene lode....Tak ze u tohoto neslevim ani na ukor vetsi, drazsi a castejsi udrzby. Pekny den a dekuji :clap:
Přílohy
25_524987593.jpg
l_1953239612.jpg
martinptacek
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 21

Příspěvekod martinptacek » stř srp 24, 2016 5:30 pm

Lodě jsou to pěkný, chtěl bych na nich jezdit, ale nechtěl bych je vlastnit. :D Každej by měl jít za svým snem! I když to třeba nepůjde hned, tak časem se to poddá a člověk si třeba uvědomí, že už chce něco jinýho a tak. Taky by mě zajímalo kolik majitelů lodí by se do koupi nebo stavby vůbec nepustilo, kdyby věděli co je všechno čeká. No nakone loď mají a jsou za ní rádi.
AlesNorway
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod AlesNorway » stř srp 24, 2016 8:42 pm

Tak takovy je zivot, ze sve sny upravujeme diky moznostem... Zatim co lidi znam si svuj sen splnili nebo na nich pracuji, nekdo je uspesny, nekomu to dele trva, je to o vytrvalosti myslim :) Vlastnit lod je nekonecna pokladna, asi jako dum, vidim sousedy jak tomu venuji dost casu, ale myslim ze to k tomu patri, neni to jen o plavbe samotne.... Ja vzdy zacinal expedici po Norsku uz kdyz jsem otevrel mapu a planoval cil, i kdyz cesta samotna je to prave, samotna priprava a pod... tak to trochu vidim i u tech lodi, stavba nebo oprava, zkousky, ziskani zkusenosti a pak vyrazit....
Libor
bez hodnocení
Reputace: 129
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » stř led 23, 2019 1:24 pm

A jak jsi Aleši pokročil v realizaci tvého snu?

Zpět na