Malá kajutovka

Tipy a návody k výběru lodě. Zkušenosti druhých s výběrem lodě.

Moderátoři: Pepa, david, smike, vilma

Josef
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 3

Příspěvekod Josef » pát bře 20, 2009 4:50 pm

Vildo999, lodě z hliníku jsou lehké a pokud jsou používané na sladké vodě tak i věčné. Pokud by si takovou to loď chtěl používat na moři, tak by musela být celá eloxovaná, což je amatérsky prakticky nemožné, nebo kvalitně natřená a s tím souvisí i ta budoucí údržba. Slaná voda značně napadá hliník a veškeré slitiny z tohoto kovu. Co se týká budoucí údržby, tak je na tom asi nejlépe laminát. Pro amatérskou stavbu jsou nejlepší materiály laminát, dřevo a olaminovaná překližka.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 90

Příspěvekod Denis » pát bře 20, 2009 5:46 pm

Existuje zliatina Al ktorá odoláva slanej vode a lode sa z nej bežne stavajú a aj používajú pri námornej plavbe. Rozoberáme to tu na niekolkých miestach.
Vilda999
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod Vilda999 » pát bře 20, 2009 5:49 pm

já bych to s tím hliníkem zas tak černě neviděl,jsou slitiny-třeba AlMg5 přímo pro stavbu lodí.O tom napadání slanou vodou-máš na mysli elektrolytickou korozi,o tom jsem už přečetl spoustu,někdo ji neřeší,někdo píše horory o lodích rozpadlých během sezony.Ale ta se ještě dá řešit zinkovýma elektrodama na trupu,které se po spotřebování vymění,ta samá elektroda je i v obyčejném bojléru na teplou vodu.
Nemyslím si že hliníková nebo ocelová loď je pro amatérskou stavbu nevhodná,myslím si že pracnost je stejná.Žebra,díly obšívky a další věci musíš vyřezat ať je to překližka nebo plech,ten se dá přesně podle plánů vypálit laserem s minimálním odpadem.Potom se překližkové díly lepí a kov svařuje,uznávám že svářečka je drahá,ale dá se i půjčit.Lepidlo taky něco stojí a navíc ještě musíš laminovat. Dřina mě přijde u obojího stejná,kovový trup má jen nevýhodu vyšší ceny,ale stejně cena holého trupu je pětinou,možná čtvrtinou ceny plně vybavené lodě.Kde máš balast,motor,elektriku,kuchyň,koupelnu nebo aspoň záchod,stěžeň,plachty a další věci?
Myslím že v dnešní době je volba materiálu na trup na každém co se mu líbí.Malou šestimetovou plachetnici můžeš mít ze dřeva,překližky,laminátu nebo kovu,záleží co komu voní :D
Vilda999
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Vilda999 » pon bře 30, 2009 8:43 pm

Denis píše:Pekný príklad malej plachetničky s osobitým štýlom a jednoduchou stavbou metódou zdrôtuj a zlep je tu: http://www.devlinboat.com/dcnancyschina.htm a pár fotiek z amatérskych stavieb sú tu: http://www.devlinboat.com/dcnancyschina.htm

Našel jsem dalšího stavitele Nansy's Chiny na http://cstiernberg.googlepages.com/scrapbook staví ji přímo teď .
A ještě diskusi Nancy's China kontra Weekender- www.messing-about.com/forums/index.php?topic=6258,0
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 4

Příspěvekod Wlady » stř dub 01, 2009 2:31 am

Ta slitina odolná mořské vodě má přesné označení AlMg4.5Mn (je to tedy slitina 3 kovů) a odolává tak dokonale, že se ani natírat nemusí. Natírá se jen pod ponorem, ale proti obrůstání, nikoli kvůli korozi. Tedy pokud majiteli nevadí nevábně šedý a matný povrch lodě (Al2O3), který se postupně vytvoří . Na druhé straně to zase pěkně schová nějaký ten přístavní lišej :D

Podívej se třeba sem nebo sem

Wlady
Vilda999
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Vilda999 » stř dub 01, 2009 10:53 pm

Zdravím,našel jsem krásnou loď na www.duckworksbbs.com/plans/jw/pathfinder/index.htm yawl s kajutou je mojím favoritem, jen nevím jestli je to překližková stavba,s angličtinou teprve začínám :oops:
maxik
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod maxik » čtv dub 02, 2009 4:23 pm

Ahoj,
Pathfinder je klon od Drascombe Luggeru. Moooc pěkný lodičky, ta kajutová verze by se mi líbila taky. Akorát nevím o nikom, kdo by mě na ní nejdřív nechal svézt. samá Anglie, Zéland... :-(
Maxík

Zpět na