38. Setkání jachtařů v Libštátě

Setkání, regaty, výstavy a akce pořádané v souvislosti s jachtingem

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

Libor
bez hodnocení
Reputace: 83
Kontaktovat uživatele:

38. Setkání jachtařů v Libštátě

Příspěvekod Libor » stř lis 28, 2007 10:28 pm

Již 38. ročník tradičního setkání jachtařů v Libštátě se bude konat v sobotu 9. února 2008 od 10 hodin ve Společenském domě a prostorách kina Libštát .
Loni i předloni to byla skvělá akce, viz předloňský program v tomto fóru. Hned jak to nachystám uveřejním program letošního ročníku, vypadá to opět dobře.
Počítám, že pojedu opět už v pátek na promítání filmů a neformální pokec.
Tak jak to s účastí vidíte dámy a pánové tentokrát? Kdo se přidá? Loni byl nějaký zájem a nakonec jsem jel sám.
Budu mít asi 2-3 místa v autě volné. Ještě upřesním.
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » čtv lis 29, 2007 6:42 pm

Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pon úno 11, 2008 11:53 pm

O víkendu proběhla skvělá akce a pokud se přinutím napíši možná i pár řádků o průběhu.
Potkalo se několik členů jachting.info - Ann, Olda, Mysacek, Kaja, ficcus a ficcusová, Maris, Sachmet, pepeknamořník, janovec, RadekS, Miro, mimochodem Miro měl snad nejlepší prezentaci své plavby ....
Pokud jsem někoho nejmenoval, sorry.
Když to tak půjde dál, vypadá to na pěknou sejšn.... :good:
Meryl jsem neviděl... :(
Několik málo fotek zde : http://jachting.info/modules.php?name=c ... &album=128
Meryl
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 0

Příspěvekod Meryl » úte úno 12, 2008 8:54 am

Ahoj Libore,
já jsem na poslední chvíli nemohla jet.
Dokončuju rekonstrukci bytu a sehnala jsem nějakým zázrakem dobré zedníky.
Zedníci se rozhodli, že přijdou i v sobotu, což jsem musela akceptovat.
Snad to příští rok vyjde.

Zdraví Meryl
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » úte úno 12, 2008 8:55 am

My jsme se tam po dvou neúspěšných pokusech v předchozích letech konečně dostali a myslím, že naše nadšení přetrvá a bude korunováno účastí na příštích ročnících ;)
Ti "lidé" tam, jsou důkazem, že kde je vůle, je i cesta!
Bylo to moc fajn. :good:
mysacek
s/y Kirké
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mysacek » úte úno 12, 2008 9:08 am

jj, kdo tam nebyl, prohloupil :P

ja jsem zalozenim cestovatel, ne zavodnik, takze si sice sportovnich vykonu vazim, ale nic moc mi to nerika. Ale v letosnim roce jsem si prisel i ja na sve...
jednak fenomenalni Olda Karasek, potom Karin Pavloskova, jiz zminovany Mira Racan ci dalsi clovicek na cest ekolem sveta Jura Denk a dalsi. Bylo zkratka na co se divat a co poslouchat.
Podle meho hodnoceni programu to byl asi nejlepsi Libstat, ktery jsem zazil.

jo, jeste jsem tam videl Tulaky, ale po promitani zmizeli tak rychle, za jsme se ani nepozdravili, takze timto zdravim tulaky AHOOOOJ
hlawa
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod hlawa » úte úno 12, 2008 2:52 pm

Toto byl můj první Libštát a musím říct, že to předčilo mé očekávání. Jak už bylo zmíněno, také jsem si se zaujetím rád poslechl vyprávění Oldy, Karin, Jiřího a dalších. Pivo se také dalo pít a v tombole jsem vyhral balík párků :D. Skvělá kapitola byl nocleh v obřadní síni místního obecního úřadu, což jsme uvítali, venku v autě by byla zima.
Příští rok si nenechám ujít. :good:
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » úte úno 12, 2008 3:10 pm

A že jste nedali o sobě tulaci a hlawo vědět :?
Mohli jsme udělat schůzi jachting.info , už jsme byli usnášeníschopní :D
MartinB
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 62

Příspěvekod MartinB » úte úno 12, 2008 7:36 pm

No já tam taky byl, moc se mi to líbilo, jako ostatně vždy.
Koukal jsem jestli někoho nepoznám podle fotek(postavičky) z jachting.info. ale nepodařilo se.
No a pak jsem si říkal - poznáme se za týden v Brně :good:
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 90

Příspěvekod Denis » úte úno 12, 2008 8:35 pm

Jaktože si myšáčka nespoznal podla fotky???? Šak toho pozná celý svet!!! :lol:
mysacek
s/y Kirké
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mysacek » úte úno 12, 2008 8:36 pm

no to je divne, ja si jsem na tom avataru dost podobny :D
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » úte úno 12, 2008 8:40 pm

Můžu potvrdit, poznal jsem ho :D
MartinB
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 62

Příspěvekod MartinB » stř úno 13, 2008 9:10 am

No já jsem doufal, že poznám Meryl :mad:
Pepek námořník tam byl skoro každý druhý :lol:
Meryl
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Meryl » stř úno 13, 2008 10:52 am

Nebojte, poznáte mne na školení.
Bude to ta, co drží sextant obráceně...
:D
tulaci
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod tulaci » stř úno 13, 2008 7:19 pm

Ahoj, dame vedet priste, holt na nas doma cekali minitulaci...Ale souhlasim, nejlepsi Libstat... a tezko se ted sedi za monitorem...nejaka vlnka pres cumak by se snesla:)
Kazdopadne Olda K. dal unoru docela smrnc.
Mejte se vsichni a prezijte bez kormidla.Tulaci.
Olda
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Olda » čtv úno 14, 2008 9:05 pm

Jaká zima? V autě bylo tak akorát. Žádný chrápání, teda kromě toho mýho, a relativně čistý vzduch.
Ale hlavně je nutno poděkovat pořadatelům za bravurně a nenásilně zvládnutou akci. Velmi příjemné. Od piva až po všechny zúčastněné. Ať už na pódiu nebo v hledišti. :thankyou:
Trochu mi tam akorát vadil ten, co pořád vykřikoval jak je O.K. nezodpovědný. Už mi to přišlo skoro jak se špenátem. taky všichni celé roky tvrdili, že má hodně železa, ale nikoho nenapadlo si to zjistit, jak je to doopravdy.
mysacek
s/y Kirké
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mysacek » čtv úno 14, 2008 10:37 pm

no, jenom pripomenu, ze pod podiem to stalo take za to a to hlavne v patek.

na to ok jsem se musel hodne drzet. olda je prirodni clovek a cim sofistikovanejsi vybaveni, tim mensi radost z plavby. on si opravdu vystaci jenom s barometrem. byl jsem tyden na jeho lodi nekdy pred dvanacti lety, krome toho, ze mi zakazal jednu zatoku jsem tam mel jeste na papirku napsano " klesne-li barometr o vice nez tri carky za hodinu, vyhledej bezpecny pristav".

ale dobry byl dotaz pri diskusi v kinosale... svitili jste v dobe stretu? olda se zamyslel, co odpovedet, nebo spise jak odpovedet a pak rekl "ono by to stejne nepomohlo v te situaci" pak to jeste rozvedl, ale ten zacatek mi stacil, malem jsem vyprsknul smichy. byl bych vsadil cokoli na to ze nesvitil, ale takovej tanker, presto ze mu to colreg uklada, stejne nekouka po svetlech. co nema na radaru, tak prejede. byl dest a prd viditelnost.

nechci to hledat, ale jak se lodi otocili, tak tu nekdo nechapave pisal, ze mu nejde na rozum, jaktoze nemel informace o tom, ze tam jsou takove vlny... no nekdo tam kdysi musel jet poprve bez prirucky a take prezil. v tom je ta radost, delat to po staru a s minimem vymozenosti.

a jeste na zaver bych tu rekl, jak olda shrnul uzavrel svou prednasku - "nakonec se stejne musite spolehnout jen sami na sebe, nikdo vam v te kriticke chvili nepomuze, protoze velmi pravdepodobne ani vase vybaveni fungovat nebude." - omlouvam se, neni to doslova, ale ta pointa tam je.
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pát úno 15, 2008 11:13 am

Jiný dotaz.
Viděl někdo v Libštátě p. Z Šustra z Euroregaty? Prospekty Euroregaty ležely na každém stole....
Meryl
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Meryl » pát úno 15, 2008 12:03 pm

Moji kamarádi od Neptunových dětí si taky všimli letáků, ale nikdo Šustra neviděl.
Divím se, jak to tam propašoval.
Sachmet
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Sachmet » pát úno 15, 2008 2:13 pm

Já tam byl, šustra neviděl....
zato jsem si ale vyhradila hodinku a napsala reportáž o tom, co se v Libštátě dělo - takže pokud jste nebyli a zajímá, nebo pokud jste byli a chcete si připomenout, zkuste mrknout sem:
Libštát 2008
Naposledy upravil(a) Sachmet dne pát úno 15, 2008 8:28 pm, celkem upraveno 1 x.
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pát úno 15, 2008 2:18 pm

Sachmet píše:Já tam byl, šustra neviděl....
zato jsem si ale vyhradila hodinku a napsala reportáž o tom, co se v Libštátě dělo - takže pokud jste nebyli a zajímá, nebo pokud jste byli a chcete si připomenout, zkuste mrknout sem:
Libštát 2008

To si ale šikovná..to já už nemusím letos tedy psát.... :D
Ale nemohla by jsi nám to šupnout i sem??
U tebe to jaksi bez přidělení jména a hesla neuvidíme :(
MaPa
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod MaPa » pát úno 15, 2008 2:44 pm

Má to na svých stránkách, tady: http://www.sachmet.org/view.php?cisloclanku=2008021501
Ale stejně by to tady mělo být :D
Sachmet
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Sachmet » pát úno 15, 2008 8:29 pm

Pardon - odkaz už jsem opravila, článeček už funguje....jen ty fotky ještě dodám během zítřka :-)
Pepik
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Pepik » pát úno 15, 2008 8:48 pm

Přimlouvám se také o uveřejnění zde...
Sachmet
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Sachmet » pát úno 15, 2008 8:50 pm

Tak jo....ale je to trochu delší ;-) a asi v tom nebudou fungovat původní odkazy na weby přednášejících...

38. setkání jachtařů v Libštátě

Již po 38. proběhlo v Libštátě setkání jachtařů, námořníků, kapitánů a všeliké jiné vodní havěti - a letos se vážně vydařilo.

Jako obvykle se mořští vlci (a vlčice samozřejmě taky) začali sjíždět už v pátek večer, aby si stihli pořádně pokecat, protože sobota bývá tak nabitá programem i lidmi, že na pohodové popovídaní není moc čas a klid. A už v pátek bylo jasné, že lidu mořského tu bude víc než obvykle...

Sobotní program tradičně uvádí udílení cen ČANY - letos však došlo k mírné reorganizaci, anobrž se někam zatoulala hlavní cena. Než nakonec dorazila, měli jsme možnost si poslechnout Pepu Třešňáka s pár informacemi o záludnostech nákupu lodí a vybavení přes internet - to, že občas poštovné může stát víc, než celá levně sehnaná součástka, už asi někteří z nás na vlastní kůži zjistili... A že dovezená starší loď nebo motor může mít problémy s domácí legislativou asi taky... vůbec o legislativě u nás i v EU má zjevně přehled a ještě k tomu je ochotný poradit, takže bych se nebála vrhnout dotaz.

Dalším bodem na programu bylo vyprávění Petra Ondráčka přípravách na olympiádu v čínském Quindao, která proběhne 9. -23. srpna 2008 a kde se samozřejmě bude soutěžit i v jachtingu. Dozvěděli jsme se základní informace o situaci v olympijském městečku, o místních podmínkách a především informace o převládajících proudech, větrech a obvyklé meteorologické situaci v dané době - 35°C a 90% vlhkost, to se mají závodníci na co těšit.

Následovalo také již tradiční zpravodajství z regat. Česká námořní rallye 07 proběhla 14. - 18. října v chorvatském Biogradu na moru. Závodníci dostali k dispozici oproti loňsku nový typ lodi - Elan 340. A ani letos se tým RODOP nenechal připravit o první místo.
Rovněž v Biogradu se 3. - 7. června uskutečnila Stylová regata (dříve San Peregrino Cup) ve dvou třídách - Bavaria 42 Match a otevřená třída.
Informace o Euroregatě jsou k dispozici na euroregatta.eu.

Pak se konečně dostal na řadu Petr Kundrata a udílení cen ČANY za rok 2007. Než přistoupil k samotnému předávání cen, zmínil co se v uplynulém roce v ČANY dělo. Zde nejen mě asi zaujaly informace o přípravách nového námořního zákona, na kterých se ČANY aktivně angažuje. Existuje snaha prosadit, aby rekreační jachty měly v tomto zákoně předepsány nižší poplatky, daně a zjednodušené legislativní povinnnosti. Zákon klade velký důraz na řádné vedení plavebního deníku - povinností kapitána je archivovat jej 3 roky. Za další významnou informaci považuji to, že na základě výsledků odvolacího řízení u soudu je konečně po delší době naprosto nezpochybnitelná platnost starých průkazů vydaných Plavební správou na dobu neomezenou. Další novinkou, tentokrát z oblasti závodního jachtingu, je rozhodnutí Českého svazu jachtingu, že v každé námořní třídě se uskuteční jen jedno mistrovství republiky. Následovalo pak již samotné udílení cen. Přehled bude určitě na nových stránkách ČANY (www.cany.cz).
Nesmím zapomenout ani na Asociaci kajutových plachetnic, která pořádá závody kajutovek v ČR - mistrovství republiky bude letos v červnu na Orlické přehradě.
Co se týče právě závodního jachtingu, zaujalo mě vyprávění Kateřiny Křelinové o historii týmu Bohemia Express. V roce 2005 se rozhodli pro mezinárodní závody a pořídili si na to loď, na které závodil při mistrovství světa Lorenzo Bresani. V roce 2007 přesedlali na Sydney 46. Tým pod vedením kapitána Richarda Vojty se evidentně sehrál a zaučil výborně, protože následovala série úspěšných umístění, z nichž poslední bylo druhé místo na mistrovství v Chorvatsku, kterého se účastnili ve smíšeném týmu s Nory. Více na stránkách týmu (www.bohemiaexpress.cz).

Přišel na řadu Jarda Havelka se vým vyprávěním o plavbě Hébé v rámci Tall Ship Race 2007 z Helgolandu do Štětína...nádherné plnoplachetníky, spousta námořníků z různých zemí a hlavně pořádně veselo....tohle vyprávění mi živě připomnělo Tall Ship, který jsem zažila o rok dřív a byla jsem hrozně vzteklá, že jsem letos nestihla ani přijet po souši aspoň na vyhlášení...ale není všem dnům konec...

Všichni jsme se těšili na vyprávění Davida Křížka o závodu Minitransat - teprve při takovém povídání ze zákulisí si člověk uvědomí, kolik věcí musí být perfektně připraveno, aby v závodě neselhala ani ta nejmenší drobnost. Jídelníček, spací režim, výbava, tréninky, meteorologické analýzy... Za jedním osamělým závodníkem na cestě přes Atlantik stojí neuvěřitelné úsilí sehraného týmu. Musím, říct, že mě doat překvapilo, že mezi závodníky po týdnu stráveném na moři rozhodují spíše čtvrthodiny než hodiny a dny. Účast na závodě si vyžádala dva a půl roku příprav a odhodlání překonat sám sebe při samotném závodě. Nakonec se Davidovi podařilo získat úžasné třetí místo. Více informací o přípravě i samotném průběhu závodu najdete třeba tady. David Křížek, který novinářům tvrdil, že život je příliš krátký, než aby si člověk mohl dávat malé cíle, se tohoto mota opravdu drží. Teď by chtěl přesedlat na větší lodě - startuje už 20. dubna na další závod napříč oceánem. Jde o závod dvojic Figaro Beneto z Bretaně do Karibiku a na lodi bude mít tentokrát partnera, britského jachtaře.

Dalším velmi zajímavým příspěvkem bylo vyprávění Pavla Sedláka o tom, jak se stal profesionálním důstojníkem na megajachtách. Musím říct, že jeho příběh jsem přímo hltala, protože to byl příběh tuláka mojí krevní skupiny. Jednoho dne se rozhodl, že se vydá stopem před USA, tož si půjčil na letenku, splatil to prodejem motorky,sbalil ruksak a jel. Když se pak prostopoval až na Yucatán, podařilo se mu utopit všechny doklady a šeky, takže nezbylo než počkat až se zájezdem od Adventury dorazí brácha a přiveze první pomoc. To ještě netušil, že průvodkyně zájezdu se mu zalíbí tak, že se skupina bude muset vrátit do Čech bez ní, protože s ním stráví další dva roky na cestách. Propašovali se společně přes Honduras do Nikaragui, pak je čekala Costa Rica, Panama, Kolumbie, Ekvádor, kde si dopřáli Chimboraso a výcvik přežití v džungli (mimochodem jako první cizinci) a dál Peru, Bolívie, Chile - a to všechno stopem a sami, jen s batohem a stanem. K lodím se dostali nejdříve tak, že se nechali najmout jako číšníci na cruisery, čímž si zajistili dopravu z Valparaisa do Říma s mezipřistáním v Praze, aby se mohli poprvé po dvou letech podívat domů. Na cruiserech pak projeli celé Středozemí a vydělali si na Forda Ferdu, se kterým vyrazili z Vancouveru na Aljašku, aby si mohli smočit nohy v Severním ledovém oceánu. Pak následovalo toulání po Novém Zélandu, kde už to začíná být zajímavé i pro námořníky. Spřátelili se tam s jedním jachtařem, se kterým se pak plavili z Aucklandu do Vangarei. Pak procestovali Austrálii až do Darwinu, odkud pokračovali na 13m lodi se starším manželským párem, který se rozhodl na důchod prodat dům a dopřát si trochu cestování. Od nich se naučili plachtit - to už věděli, že jim námořní život vyhovuje. Nakonec s nimi dopluli do Indonésie, pak až do Singapuru. Odtud vyrazili s jiným plachtivým kamarádem do Thajska, pak přes Srí Lanku a Maledivy do Ománu a nakonec Rudým mořem zpět do Evropy. Celá cesta trvala pět let. Pět let svobody, moře, toulání, plaveb. Co teď? Do fabriky denně od osmi do pěti? To asi nevypadalo příliš lákavě. Takže se rozhodli absolvovat kapitánské kurzy v Portsmouthu na Yachtmaster Offshore a Yachtmaster Coastal u Royal Yacht Clubu. Pak už nebylo těžké získat práci v oboru - nejdříve na technické práce na lodi, později přišel samostatný převoz lodi do Monaka a pak služby na megajachtách. No nezní vám to spíš jako pohádka než jako skutečný příběh?

Další výraznou osobností sobotnícho programu byla bezpochyby Karin Pavlosková, která vyprávěla o tom, jak s kapitánem Mužíkem plula přes Indický oceán, o jejich ztroskotání na korálech a o vítězství vůle nad mořem i zákeřnou nemocí.

Marek Polan prezentoval svou letošní plavbu na Kubu a odtud do Fort Lauredale, Benátek Ameriky. Výtěžek knihy, kterou napsal o svých cestách, věnuje na dětské domovy v rámci projektu Plavba pro děti (www.plavbaprodeti.cz).

Mirek Račan vyprávěl o stavbě své lodi Snow White - koupil hliníkový trup a vše ostatní dostavěl sám. A na první plavbu se vydal kolem Evropy - z Dánska směrem dolů přes Biskaj do Středozemního moře, mňam...no, mrkněte se sami, tady (www.snehurka-yacht.cz).

Jirka Denk pluje kolem světa na lodi Altego a nám v Libštátě vyprávěl o své letošní plavbě z Nového Zélandu přes Království Tonga na Fidži, Vanuatu, Šalamounovy ostrovy, Bali do Indonésie a Thajska. Jako úplný nováček na moři s ním jela kormidelnice Jitka - a neměla ten křest mořem lehký. Komu se hned napoprvé podaří nechat se přejet a přijít přitom o stěžeň? Zápisy v lodním deníku stojí za to(www.plavbakolemsveta.cz)....

Zlatým hřebem večera byl tentokrát Olda Karásek - nenechal za sebe mluvit fotky ani film, jen se rozhovořil o svých letitých zkušenostech na moři...a o tom, že když je nejhůř, může se člověk splehnout nakonec vždy jenom sám na sebe...lidé i technika mohou snadno selhat, a tak jen opravdový zkušený "starý mořský vlk" může říct, že se na své lodi vystačí s barometrem, teploměrem a zkušenostmi a nebojí se čehokoli, co může přijít. O poslední loď přišel krátce před dokončením své cesty při srážce s tankerem, ale dlouho ve svém srubu nevydržel. Už se mu zase stýská po moři a plánuje, jak sehnat loď na dokončení plavby.

Bohatý přednáškový program zakončil symfonický obraz Miloše Vacka "Osamělý mořeplavec", který byl doplněn filmovým materiálem z plavby Richarda Konkolského...velmi působivé zakončení.

Souběžně odpoledne v libštátském kině probíhaly volné besedy s přednášejícími, kteří zrovna neměli prezentaci ve velkém sále, takže byla příležitost položit pár otázek a popovídat si blíž. V předsálí kulturního sálu se jako vždycky vyrojily různé inzeráty a prodej všeho možného, oproti loňsku přibyla nabídka kovového příslušenství a velký zájem taky vzbudil parádní metrový model plachetníku z osmnáctého století - a to hlavně proto, že se ho Pepa s Danem chystají opravdu postavit...25 metrů, dva stěžně.... Žeby se Čechy nakonec dočkaly taky školní plachetnice? Držím palce!

No a jako každoročně setkání zakončil námořnickej bál, muzika, veselo, paráda :-)
Naposledy upravil(a) Sachmet dne pát úno 15, 2008 8:56 pm, celkem upraveno 1 x.

Zpět na