Maly gumak silny motor

Nejen na "velkých" lodích se plavíme ...

Moderátoři: Pepa, david, vilma

err_
bez hodnocení
Reputace: 134

Maly gumak silny motor

Příspěvekod err_ » čtv srp 03, 2017 11:12 am

Ahoj,
mam na lodi gumacek 2,4 m. Zatim jen s padly. Ale pohravam si s myslenkou, ze bych na nej usadil 8 HP motor a na male otacky s nim jezdil. Hrozi nejake nebezpeci - urvani zrcadla apod.? Tedy vyjma salta pri osoleni plynu na startu. Motor ma dlouhou nohu, bude vubec na clunu funkcni? nebude prilis zanoren?

Gumak: 2.4m, specifikace pro motor: do 40kg, 5HP
Motor: Tohatsu 8HP, dvoutakt, 19kg, dlouha noha

Edit:
Jeste proc zrovna tento motor. Koupil jsem ho pred par lety pry jako novy z pozustalosti. No, nejsem si jist, zda novy byl. Chtel jsem ho na posileni meho vestaveneho motoru pro prekonani protiproudu Labe v oblasti Magdeburgu, pripadne jako zalozni. Z cesty ale seslo. Tak se mi dva roky valel jako zachrana pod stolkem v salonu a ted se mi vali doma. Tak hledam vyuziti.
Naposledy upravil(a) err_ dne čtv srp 03, 2017 11:37 am, celkem upraveno 2 x.
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Re: Maly gumak silny motor

Příspěvekod Anonym » čtv srp 03, 2017 11:30 am

S vesly se vesluje, s pádly se pádluje. Co děláš ty? ;)

Kromě nebezpečí že to postavíš na zadní, což si můžeš ukočírovat, vidím jako negativum váhu. Na tak malý gumáček. Jenom jsem zlehka zadal požadavek na google a 8HP čtyřtakt váží 37kg. To je dvoutakt o tolik lehčí?
Na druhou stranu když si uděláš držák, můžeš jej používat jako záložní na svou lódičku. Ať nemusíš do maríny na plachty....

Ale jestli jej máš zadarmo tak to ber. :)
packa
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 6

Příspěvekod packa » čtv srp 03, 2017 11:51 am

klidne ho tam dej-takovejch kombinací u rybaru po Labi jezdí (teda oni tam mají priplaclou 5) ale pro sichr bych udelal nejakej doraz na píne nebo karburatoru jak píšeš aby tam šel dat jen 1/3 plynu
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 27

Příspěvekod geus » čtv srp 03, 2017 11:58 am

Ta vaha se mi nezda a jeste dlouha noha to ma yamaha 5 tolik a jihnson 8hp 26kg
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » čtv srp 03, 2017 12:17 pm

Baharis píše:S vesly se vesluje, s pádly se pádluje. Co děláš ty? ;)

V tom pripade mam kombinaci. Vesluji, odepnu a muzu padlovat :-)

geus píše:Ta vaha se mi nezda a jeste dlouha noha to ma yamaha 5 tolik a jihnson 8hp 26kg

Vaha je asi spatne. Dle manualu to ma mit 26kg. Nevim, kde jsem tech 19kg vzal ...
A co ta dlouha noha, pujde to?
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » čtv srp 03, 2017 12:36 pm

err_ píše:V tom pripade mam kombinaci. Vesluji, odepnu a muzu padlovat :-
Ano, to máš pravdu. I s vesly se dá pádlovat. I když v jednom to jde velmi těžce...

Ještě jednu věc mám na srdci a už tě nechám tvým myšlenkám. Vím jak těžké je i při mírném vlnění na kotvě či bóji, přesunout motor z uchycení na zadním koši do člunu. To se bavím o dvou lidech. Myslím že tady bude každé kilo znát.
Pokud tedy netaháš člun (případně s motorem) za sebou. To považuji za větší barbarství než plout s vyvěšenými fendry..... :-x ;)
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » čtv srp 03, 2017 1:19 pm

Clun vozim smotany. Nafouknuty se mi na prid nevejde. Mam tam babystay - nevim, jak to rict cesky ... baby-steh, pomocny steh?

Uvazoval jsem i nad koupi 2.3 Hondy, ktera ma 14kg. To by uz asi bylo bez problemu. Ale porad tak nejak doufam i v to vyuziti jako nahradni motor. To by u 2.3 HP nebylo asi ani myslitelne.

---
* To omezeni jednoho prispevku za 10 hodin je brutalni. Zvysil bych to na 24. Clovek by napsal jeden prispevek zavrel to a odpoved by si precetl zitra :-) Neni treba reseni zakazat IP adresy, ze kterych ten utok jde? Pripadne scriptikem uplatnit restrikci na registrace mladsi roku, 6mesicu apod.?
Lemon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 38
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lemon » pát srp 04, 2017 9:48 am

err_ píše:Ahoj,
Gumak: 2.4m, specifikace pro motor: do 40kg, 5HP
Motor: Tohatsu 8HP, dvoutakt, 19kg, dlouha noha

To hatsu 8HP ve 2T váží 26 kg :
https://www.maritimepropulsion.com/dire ... -hp-130888
4T bude ještě těžžsí.
Navíc ta dlouhá noha bude na tom malém gumáku zbytečně namáhat zrcadlo.
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » pát srp 04, 2017 10:16 am

Diky. Jak jsem psal, mam ten dvoutakt, tedy 26kg. Ale vztah dlouhe nohy motoru k nadmernemu namahani zrcadla clunu jsem slyset potreboval. Na to jsem se ptal uz od zacatku.
Zahajskej
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 5

Příspěvekod Zahajskej » pát srp 04, 2017 11:18 am

Dlouhá noha na zrcadle pro krátkou - větší páka, takže větší námaha pro zrcadlo. Dále pak velké zanoření nohy do vody - velký odpor, ubere to nějaký ten koník.
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 27

Příspěvekod geus » pát srp 04, 2017 12:21 pm

Ale pokud to chce jen na strkacku tak je jednou dlouha.nebo kratka tech 12cm je uz jedno
LadaM
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 40

Příspěvekod LadaM » pát srp 04, 2017 12:23 pm

Kromě toho všeho také větší ponor, takže omezené použití jako bajbót - najetí na / ke břehu apod. Na vyklopení těch 12 cm hrát roli asi nebude, ale na manévrování u břehu už by mohlo.
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 13

Příspěvekod Ozzie » pát srp 04, 2017 12:57 pm

Treba zvýšiť zrkadlo o potrebný rozmer. Nechce sa mi hľadať ale je to ca 10 cm +/-. Nič hrozné, treba tam priskrutkovať dubovú dosku, alebo kus vodeodolnej preglejky spevniť z oboch strán a bude to slúžiť. Treba variť z toho čo je v kredenci :D mnoho zdaru.
PEPO
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 5

Příspěvekod PEPO » pon srp 07, 2017 10:49 am

DSCN0723.JPG
Ja som to mal poriešené asi takto nejako.
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » ned kvě 20, 2018 4:39 pm

Tak jsem ho konecne dnes projel na Labi. I s partnerkou. Teda tu jsem neprojel, ji jsem jen povozil :-)

Na 2.4m gumacek jsem vrazil ten 8HP motor s dlouhou nohou a bylo. Bez zadne upravy. Celkem to jde, musi se hodne jemne s plynem, ale zadne drama s ohledem na silu motoru se nekonalo. Problem byl az pristani. Odpluti je v pohode, odstrci se, kdyz je motor vyzdvizeny. Ale pristani na miste, kde je trochu proud problematicke je, protoze ta noha je prilis dlouha. Myslim, ze je cca 60cm podponor. A pro dosazeni takove hloubky uz jsem
nucen plout vicemene v proudnici. Takze kdyz se zvedne motor, je to v miste, kde reka trochu tece a s temi malymi vesly dodanymi ke clunu v zasade nezvladnutelne. Proste docela legrace. Navic se mi zamotala vodni trava do propeleru takovym zpusobem, az motor chcipnul. Nastesti mam s sebou neustale nuz, takze pomoc snadna. Proste zvednout ocistit a valit znovu. Pri pristavani jsem si trochu omlatil propeler o sutry na dne. Ne fatalne, ale trochu zoubky ma.

Jo jo, proste jsem mel abstak :-)

IMG_20180520_131708.jpg
pepabagi
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 14

Příspěvekod pepabagi » úte kvě 22, 2018 9:18 am

Ahoj, varianta 1 je prodat stávající motor a koupit slabší a lehčí.
varianta 2 je vyrobit nástavec na zrcadlo, ale vzhledem k jeho přetížení a možnosti odtržení od buřtů je potřeba, aby měl nástavec vzpěry k podlaze (předpokládám že máš překližkovou). Už jsem to párkrát dělal a funguje to. Pro vyvážení upevňovat přídavnou nádrž do špičky a na ochranu lodního jsem přidával na tu spodní "ploutvičku" prodloužení, které chrání vrtuli odspoda (i když si štrejchneš o dno, neštrejchneš vrtulí ale tou ploutvičkou).
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » úte kvě 22, 2018 10:03 am

Ahoj,
podlahu mam jen gumu a v ni jsou zastrkane plastove platy z vnitni strany clunu na zpevneni. Asi pet na celou podlahu.

gt2400.jpg
pepabagi
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 14

Příspěvekod pepabagi » čtv kvě 24, 2018 9:29 am

Ahoj, neni to uplne koser a nemel bych ti to radit. Ale pokud nechces kupovat vetsi clun, nebo mensi motor a budem vychazet z toho co mas, tak jedina varianta je vyrobit duplicitni zrcadlo a tim zvednout motor do spravne vysky a prelepit 8ku na 5ku. Pokud mas povolene zatizeni zrcadla 40kg, a motor ti vazi 26kg, tak by to melo vydrzet. Pokud chces, ozvy se, uz jsem to parkrat delal. Pepa 724 663 798

Zpět na