Státní vlajka-Kam s ní? (Jan Neruda)

Vše co souvisí s předpisy kolem plavby a technickou dokumentací lodí, včetně jejich regisdtrace. Přepravy lodí. Technickými prostředky pro dopravu lodí. Dále pojištění lodí, přívěsů, osob atd.

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

david
moderátor
Reputace: 119

Příspěvekod david » ned dub 13, 2008 11:57 pm

Pepa píše:Davide, vůbec to není důležité ani podstatné, ale když tě ty "chomouty" zaujaly, tak je máš tady:
http://jachting.info/modules.php?name=F ... pic&t=1325
Že by jsi do šutrů najížděl ty osobně, to jsem nenapsal a opravdu ani nepředpokládal. :)
Pepa

Aha, šprcka na kýl. Tak to mi teda netřeba. V kameným záhozu našich řek by stejně rány od 8 tun nepřežila. Zvyk jsem si kotvit na dvě kotvy paralelně se břehem, na jeden šrek a landštek. má to tu výhodu, že bez problému zakotvím sám i v proudu nebo za větru kde se mi zamane a nemusím mít nebo honit posádku. A taky mi při tomhle způsobu kotvení nevadí vlny od neohleduplných soukmenovců, kterých je čím dál víc.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 156
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » úte bře 17, 2009 7:43 am

Donesl jsem si včera nový Yacht a pěkně jsem si početl. Obzvlášť mě zaujal a potěšil obsáhlý článek od Františka Novotného "Vlajková etiketa".

Obecně je pravoboční (dolní) sáling vyhrazen k signalizování a na spoušť pod ním se také vytahuje zdvořilostní vlajka, protože je to svého druhu také signál. Pokud žádáme o celní a pasové odbavení, měla by pod vlajkou navštívené země přijít ještě vlajka "Q" Mezinárodního vlajkového kódu.
Méně čestný levoboční (dolní) sáling je pak vyhrazen pro "rejdařskou" vlajku, to je vlajka společnosti co ji loď patří, nebo vlajka asociace, jejímiž jste členy. Může to být také vlajka klubu jehož člen je na palubě, pokud ale klubová vlajka majitele vlaje z vrcholu hlavního stěžně. Vlajky v přístavu se vztyčují podle hodnostního pořadí. Například vlajka navštívené země má přednost před vlajkou klubovou nebo majitelskou.
Podle českých zvyklostí se vlajka navštívené země (vlajka zdvořilostní) vyvěšuje pod pravoboční sáling a ostatní vlajky, třeba klubová, pod levoboční sáling. Pod levoboční sáling by také měla přijít česká státní vlajka, pokud si česká posádka pronajme jachtu s cizí registrací.

Obrázek
jirkaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 0

Příspěvekod jirkaM » úte bře 17, 2009 11:50 am

Prestoze je to velmi jasne a jednoduche, potkavam casto lode se spatne vyvesenymi vlajkami. Nekdo to proste bere trochu jinak:(
Vloni ve Svedsku jsem koukal, ze pres polovinu lodi dodrzovalo i vecerni sundavani vlajky, vetsinou ji stoci na zerdi a maji na to usity potah, kterym to pretahnou.
jirkaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod jirkaM » úte bře 17, 2009 2:17 pm

je pravda, ze hodne lidi na to moc nedba
mirinekk
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod mirinekk » úte bře 17, 2009 4:08 pm

Dnes jsem dočetl nový JACHT 4/2009 a musím souhlasit s Baharisem. Česká státní vlajka patří pod levoboční sáling, tedy pokud česká posádka pluje na lodi s cizí registrací. Vlajka navštívené země se vyvěšuje na pravoboční sáling. Státní vlajka země ve které je loď registrována patří na zadní žerď a kromě upevnění na vršku bezamu nebo bezamové gafle se také toleruje upevnění na zadní stěh.
vovsky
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 15

Příspěvekod vovsky » úte bře 17, 2009 9:48 pm

Když už jsme si tedy ujasnili,že na motorovém člunu patří na příď vlajka země v jejímž celním prostoru plujeme,a na záď vlajka země registrace lodě,tak ještě zbývá ujasnit,jestli na zádi vpravo nebo vlevo,když uprostřed je motor.
vladaz
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod vladaz » pon dub 13, 2009 7:38 pm

Pokud nelze žerď umístit do osy lodi na zádi, posune se přednostně k pravoboku.
windward
moderátor
Reputace: 45

Příspěvekod windward » pon srp 24, 2009 4:36 pm

Baharis píše:Já jsem ... vystavil článek z Yachtu, kde Franta Novotný podpořil naši "levosálingovou" teorii, mezi námi naprosto logicky správnou, ale nikdo z oponentů se už nevyjádřil.

MOzna ne kazdy oponent povazuje za nutne utracet penize za Yacht. :lol: Kdybych vedel, ze tam mas clanek, tak by to bylo jinak - bezel bych do trafiky. :)

Neni nahodou tvuj clanek i s Frantovou podporou nekde zverejnen? :)
jirkaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod jirkaM » pon srp 24, 2009 4:37 pm

moje skleroza je fakt vystavni. Uz si vubec nepamatuju tuhle diskusi a to jsem do ni dvakrat prispel:(((

No nic. Takze zustavam u nazoru dat ceskou vlajku - na lodi registrovane mimo CR - pod levy saling. howq
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » pon srp 24, 2009 5:00 pm

Teda Jiří.... :crazy:
Že si nepamatuješ - to já také ne. I s hledáním nějakých věcí mívám problémy. Ale že jsi se někde o něčem bavil a nevíš o tom, to už je poslední fáze. :mad:

Já jsem teda ten "můj" článek pracně našel. Mylně jsem vycházel z datumu příspěvku a hledal v číslech 1-2 a 3. Opakovaně. A on sfiňa, v čísle 4. Hned to naskenuju.
A na Frantu se nezlobte. Já to napsal, abych měl pravdu, a on to pod svým jménem vydal. ;)
windward
moderátor

Příspěvekod windward » pon srp 24, 2009 5:04 pm

To vypada na poradnou intriku na pude jachtingu. :lol: Jsem cely netrpelivy.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » pon srp 24, 2009 5:14 pm

Intriky? To bylo vždy moje! :P
Má druhá (neskautská) přezdívka by mohla být Richelieu.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
david
moderátor

Příspěvekod david » úte srp 25, 2009 7:40 am

jak a co udělat, aby z nečitelného obrázku se stal čitelný ?
Pepa
moderátor
Reputace: 17

Příspěvekod Pepa » úte srp 25, 2009 8:07 am

Jestli myslíš rozbalení náhledu pro čtení - klikneš, otevře se první větší foto, dole je lupa FULL SIZE (plná velikost), klikneš. otevře se nové foto a místo kurzoru máš lupu s + tou kliknoeš do fota a to se zvětší na maximum, čteš či stahuješ.
Pepa
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » úte srp 25, 2009 8:12 am

Davide, když si na něj klikneš, měl by se ti otevřít v Imageshacku. Pak buď na něj znovu klikneš, nebo vpravo dole na ikonku Full Size a otevře se ti v novém okně. Místo kurzoru budeš mít malou lupu, se znaménkem "+" a když klikneš potřetí, uvidíš jej v plném rozlišení.

EDIT: A máš to dvakrát! :D
david
moderátor

Příspěvekod david » úte srp 25, 2009 10:01 am

a já děkuju
windward
moderátor

Příspěvekod windward » úte srp 25, 2009 11:54 am

Diky, Baharisi,

uz jsem to s tim tvym clankem rozlustil. Jsem proste slepy, hluchy a blby. :lol:

Clanek Frantiska Novotneho je sice napsan pekne, skoda vsak, ze autor nikde neuvadi, kde ke zminovanym ustanovenim ceske vlajkove etickety prisel. Budeme-li mluvit z pohledu autorit, tak Richard Konkolski je pro mne vetsi autorita. Tim vice, ze ve svem pojednani, ktere lze precist v tomto vlakne, presne zduvodnuje kam ktera vlajka patri.

-----------------------------------------------------

Takze zustavam prozatim pri svem puvodnim nazoru: tzv. vlajka posadky nepatri v obecnem pripade na levy saling mezi signaly, jedine v pripade, ze na pravem je jiz vlajka zdvorilostni.
Komín
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Komín » úte srp 25, 2009 3:01 pm

windward píše:Takze zustavam prozatim pri svem puvodnim nazoru: tzv. vlajka posadky nepatri v obecnem pripade na levy saling mezi signaly, jedine v pripade, ze na pravem je jiz vlajka zdvorilostni.

Nezbývá mi,než s tebou souhlasit a to z následujících důvodů:

Bavíme se o české vlajce. Česká vlajka je jedním ze státních symbolů a na její užívání se vztahuje zákon 352/2001 Sb. o užívání státních symbolů.
Je mi jasné, že platnost našich zákonů je omezená územím republiky, ale myslím, že bychom se jím měli řídit, pokud chceme naše státní symboly používat a uctívat, i v cizině.

§7, odst.6 : Ostatní fyzické a právnické osoby (rozuměj jiné než vyjmenované výše a v těch vyjmenovaných jachtaři nejsou :) ) a organizační složky státu mohou užít státní vlajku vhodným a důstojným způsobem kdykoliv.
Takže na jachtě českou státní vlajku vyvěsit bezpochyby můžeme.

§8, odst.1: Vyvěšují-li se se státní vlajkou současně státní vlajky jiných států, umístí se státní vlajka vždy na nejčestnější místo ...
Pokud se budeme držet dohody, že nejčestnější místo je pod pravým salingem, pak pod levým, tak mi z toho plyne, že pokud se plavím ve vodách, kde je registrovaná loď, patří naše vlajka pod pravý saling, pokud se plavím v jiných vodách, tak abych dodržel mezinárodní zvyklosti, bude česká vlajka pod levým salingem.

§9: Při užívání státní vlajky musí být dodržena tato pravidla:
f) vlajková žerď nesmí být opatřena žádnými ozdobami a kromě státní vlajky na ni nesmí být upevněna žádná jiná vlajka,

Takže pokud mám českou vlajku pod levým salingem, v žádném případě už tam nepatří klubová vlajka ani žádná signální. A pokud musím vyvěsit signální, musí česká vlajka s náležitými poctami dolů.

Je to můj názor, který jsem s nikým zatím neprobíral, ale připadá mi celkem logický.
jirkaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod jirkaM » úte srp 25, 2009 3:10 pm

No, resime to az moc.
Bilardos
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 3

Příspěvekod Bilardos » úte srp 25, 2009 3:16 pm

Je to pěkná a poučná diskuse. Ale na jedné straně řešíme co nejdůstojnější a správné místo, na druhé jsem nějak nezaznamenal, že by vlajku někdo na noc či při odchodu sundával (myslím charter v HR).
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » úte srp 25, 2009 3:53 pm

Chlapci moji milí, nemám slov. :D Naprosto jste mě odzbrojili. Pan Konkolski (při vší úctě) v Americe, znění paragrafů....

Teď už jen zbývá aby portál vyvolal mezinárodní konferenci o vyvěšování vlajky posádky. A přesvědčil ostatní, hlavně přímořské národy, aby to teda věšeli na ten "stožár" tak jak se má.

Vymlátil jsem tu prázdné slámy, že by to stačilo zásobovat DžíZíDý Slušovice celý rok. Opravdu, ale opravdu se o tom už nechci a nebudu bavit. Sama představa že je v zátoce dvacet lodí různých národností, všichni mají vlajky vlevo a jediný, přítel Windward, správně vpravo mě naplňuje úsměvem. A ještě je tak objíždět na člunku a opravovat je, jak to je správně... (To jsem už přehnal, že? Promiň)

O "poučnosti" této diskuze bych Bilardosi dost pochyboval. A užitečnost bych úplně zavrhnul. Prostě to je tak jako na začátku, jako v zákopové válce u Verdenu. Všichni si drží své pozice a každí si bude vlajku věšet po svém.

Jen bych se na závěr zeptal, kolikže to jsme za ty dva roky viděli těch vlajek napravo? Já žádnou.
Baharis 01.12.2007 píše:Já bych všem navrhnul, aby se v nadcházející sezoně dívali kolem sebe. Zapoměli na argumenty a pokud jim to námořní čest dovolí, přidali se k té či oné většině. Není to nabádání k uniformitě, ale přeci jenom se ta vlajka dalekohledem lépe hledá, když je na tom "svém" místě.

Baharis 13.12.2007 píše:Češi také, ale Norové, Švédi, Němci, Francouzi, Maďaři, Poláci, se sjednocují pod levý sáling. Už jsem to psal: Dejte si na to pozor a sledujte to příští rok...
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař

kam s vlajkou české posádky

Příspěvekod Renda » úte srp 25, 2009 4:29 pm

K otázce umístění vlajky posádky, s ohledem na to, co zde bylo řečeno:
Vlajky by měly mít informační smysl. Tzn. mělo by být na PRVNÍ pohled zřejmé, co vlajka sděluje!

Mám-li tedy např. charterovou loď pod chorvatskou vlajkou, je HR vlajka samozřejmě na zádi.
Vyvěsím-li vlajku ČR na pravý saling, lze ji považovat jako zdvořilostní (konfigurace vlajek jakobych se plavil v pobřežních vodách ČR).
Samozřejmě - ČR nemá moře, takže absurdnost vyniká, ale kdybych byl řekněme Ital a měl tedy na pravém salingu vlajku italskou, vypadalo by to úplně stejně jako bych při přejezdu z Itálie do Chorvatska zapomněl tuto vlajku stáhnout.

Mám-li např. v Chorvatsku vzadu chorvatskou a na levém salingu vlajku ČR, není pochyb, že se jedná o vlajku posádky.

Z mojí zkušenosti musím potvrdit, že vlajky posádky vídám v naprosté většině na levém salingu a sám je tam také očekávám. Pokud ji má někdo na pravém salingu, bývá (třeba zbytečně) terčem posměchu, ať už jsou jeho důvody jakékoli. (Tím se rozhodně nechci dotknout kohokoli zde!) Sám mám také tendenci dělat si věci tak, jak považuji za správné, byť proti vůli většiny.

Je fakt, že jde o etickou záležitost a ne o bezpečnost. Nicméně být (viz příspěvek výše: Vezměte jenom etiketu použití příboru. Angličan nikdy neopře lokty na stůl, Francouz ano, Američan použije nůž a vidličku na rozkrájení větších kusů, pak odloží nůž, přendá vidličku do pravé ruky a jí jen vidličkou.) v roli Američana, který jí v Anglii před královnou vidličkou v pravé ruce, není obrazně řečeno zrovna úplně ideální představa.

Jsem si vědom hierarchie vlajek:
1) na zádi
2) pod pravým salingem
3) pod levým salingem
4) druhá pod pravým salingem
5) druhá pod levým salingem
atd.
a z toho vyplývajícího problému, že při vyvěšení vlajky posádky na levém salingu, kdy je pravý prázdný, jeden stupeň přeskakujeme, ale výhoda vyplývající z jednoznačnosti mi připadá rozhodující.

Ze zde uvedených důvodů jsem tedy pro:
Vlajka pod níž je loď registrovaná - na zádi
Vlajka státu v jehož teritoriálních vodách loď pluje, pokud není shodná s vlajkou registrace - pravý saling.
Vlajka národnosti členů posádky - levý saling (pokud je vícenárodnostní posádka, pak v abecedním pořadí).
Klubové vlajky a vlajky charterovek či vlastníků obecně - levý saling pod vlajkami národností posádky.

Vlajkou posádky rozumím přihlášení se k určité skupině, podobně jako klubu.
V praxi je to dobré např., pokud chci za plavby navazovat kontakt se stejně zaměřenými jedinci. Z tohoto hlediska má česká vlajka docela slušný "záběr". Dokonce větší než třeba vlajka JI. ;)

S úctou Renda
windward
moderátor

Příspěvekod windward » úte srp 25, 2009 5:29 pm

Trochu k etice, kdyz uz jsme u toho. :)

Vratme se k vidlickam. Stolujeme-li se v restauraci a prijde-li nekdo, jenz hodla k nam prisednout, nemel by onen neomalenym podanim ruky nutit pritomne skakat s jidlem v ustech a ubrouskem za limcem do polohy svisle. Je to trapne, nic mene ruku v takovem pripade se snazi podat vetsina prichozich. Je to snad duvod k tomu, abychom take tak pocinali?

Pokud vsak ruku pri prichodu nepodame, mozna pritomna spolecnost nas bude povazovat za hulvata. Je to vsak problem te... m-m-m.... spolecnosti, nikoliv nas. :)

Tudiz, vlajku vystavuji tam, kde jsem presvedcen, ze ji vystavuji spravne, nikoliv dle vetsiny. Vetsina pro mne nei ukazatel niceho (to v tom lepsim pripade :lol: ).

Baharis píše:Sama představa že je v zátoce dvacet lodí různých národností, všichni mají vlajky vlevo a jediný, přítel Windward, správně vpravo mě naplňuje úsměvem. A ještě je tak objíždět na člunku a opravovat je, jak to je správně... (To jsem už přehnal, že? Promiň)

Pekna predstava. :good: Pritel windward take casto byvava jediny, kdo v zatoce stoji na dlouhe kotve, kdyz tak ostatni "Norove a Polaci a ..." stoji na kratke a divi se, proc jim to nedrzi. Za ta leta windwardr si vsak na tuto "norsko-polskou" vetsinu zvykl a uz ho tolik neudivuje. Je to stejne, jako ze na Bavarii nejsou hacky na saty. Nebude tam prece sroubovat sve vlastni... :)

S uctou
widnward :good:
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 4

Příspěvekod Wlady » čtv srp 27, 2009 2:39 am

windward píše:
Je to stejne, jako ze na Bavarii nejsou hacky na saty. Nebude tam prece sroubovat sve vlastni... :)

S uctou
widnward :good:

Proč ne? Já si zásadně vozím pár samolepících. Minimálně pro zavěšení osušek na toaletě se hodí a nikdo mi při check-outu ještě nevynadal :mad:

Ale zpět k tématu. Ohledně umístění vlajky posádky jsme spolu už kdysi diskutovali a já zde uvedl už dost starý zážitek z CR. Jako úplný zelenáč jsem vyvěsil naši vlajku napravo (respektujíc 2. nejčestnější místo) a následně absolvoval minimálně dvě diskuse s Němci, kteří se přišli pozeptat, co že tím básník chtěl říci. A po mém vysvětlení mi shodně odvětili, že blbnu lidi a že má být vlevo. Ano, byla jiná doba. Méně lidí, více volného místa, snahy o komunikaci a snad i ochoty poradit a pomoci. Dnes už by se asi jen tiše ušklíbli a nechali to být...
Zřejmě jako všichni pravověrní jachtaři, jsem i já trochu individualista. Stádní chování mi určitě není vlastní a odsudek "davu" by mě ponechal naprosto chladným. Nicméně v tomto případě přeci nejde o to, pořádat někde v plenéru kurzy námořní etiky a vysvětlovat pomýleným, proč to mám já dobře a oni špatně. Ta vyvěšená vlajka je svým způsobem komunikační prostředek a chci-li jej používat, musím to činit všeobecně srozumitelným způsobem. Jinak postrádá smysl a opravdu "blbne lidi".
Je to po mém soudu totožné jako se zákony, morálkou i etikou obecně = vždycky je to jakási "vůle většiny" povýšená na všeobecně akceptovanou a respektovanou normu. Jinými slovy, po zralé úvaze jsem dospěl k názoru, že chci-li dát okolí najevo národnost posádky, musím to učinit komunitně srozumitelným způsobem. A znamená-li to vlajkou pod levým sálingem, respektuji to, i když že se mi to poněkud příčí.

Wlady
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař

jednoznačnost vyvěšení vlajky posádky

Příspěvekod Renda » čtv srp 27, 2009 10:53 pm

Pro pochopení možných nejednoznačností je možná dobrý příklad:

Jako Češi nemáme moře, takže abychom se vyhnuli absurditám, řekněme, že jsme Italové. Půjčíme si v Chorvatsku loď a zajedeme si na výlet do Italských teritoriálních vod.

Na zádi budeme mít Chorvatskou vlajku, protože loď je registrovaná v HR.
Na pravý saling samozřejmě vyvěsíme italskou vlajku, jakožto vyjádření úcty k navštívené zemi.
Budeme-li chtít dát najevo (to, co se dříve nedělalo, a sice) jaká je národnost posádky, nezbývá než vyvěsit druhou italskou vlajku na levý saling. Zde tato vlajka neznamená pozdrav, ale informaci o tom, kdo je na paludě.

Vyplujeme-li z italských teritoriálních vod zpět do Chorvatska, vlajku na pravém salingu stáhneme, ale na levém ji ponecháme.

Zpět na