Státní vlajka-Kam s ní? (Jan Neruda)

Vše co souvisí s předpisy kolem plavby a technickou dokumentací lodí, včetně jejich regisdtrace. Přepravy lodí. Technickými prostředky pro dopravu lodí. Dále pojištění lodí, přívěsů, osob atd.

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 147
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Felix » pát srp 28, 2009 1:51 am

Ten příklad není nereálný, znám tuto situaci z vlastní praxe. Moje první loď byla registrovaná v Německu a plula pod německou vlajkou v Čechách se dvěma českými vlajkami (pod oběma sálingy). "Říčním" vlkům jsem to, pravda, vysvětloval na každém kotvišti, ale vícekrát jsem zažil, že přítomní "námořníci" to přečetli tak, jak myšleno, a vysvětlovali ostatním sami.
Při přeplouvání hranic do Německa (jsem z Děčína, takže tam pluji dosti často) jsme stahoval českou zpod pravého sálingu a místo ní věšel žlutou. Němečtí celníci pokaždé pochopili českou vlajku pod levým sálingem správně a snažili se o češtinu.
pepejacht
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

Příspěvekod pepejacht » úte zář 22, 2009 3:36 pm

Felixi

a nemal si to zlte Q-cko vesat pod lavy saling, kam patria signaly
a pod neho dat cesku vlajku, ako vlajku narodnosti posadky ?

Peter
Peekr
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Peekr » úte zář 22, 2009 8:42 pm

Zdar lidi,
věšení vlajek bylo jednou z mých povinností když jsem pracoval pro Československou Námořní Plavbu, ale teď jsem taky trošku zaskočenej. Samozřejmě vlajka státu kde je loď registrovaná je na zádi, potom vlajky rejdaře a státní vlajka země kde právě jste jsou na pravé straně signálního stromečku (v našem případě stěžně) vedle sebe, blíž ke stěžni vlajka rejdaře a na vodu jde vlajka země kde jsme. Levá strana signálního stromečku byla vždy jen pro signální vlajky (Q-žádám odbavení, H-žádám lodivoda, B-bunkruji palivo atd). Na velkejch lodích se používání vlajek bere vážně a kdyby i tam někdo tahal něco jinýho než signály, byl by v tom pěknej hokej a vachtoví na jinejch lodích kretý čučej do dalekohledů a sledujou okolní provoz a signalizace jinejch lodí by asi měli zamotanou palici z nějaký klubový nebo jiný vlajky než signální na levý straně. Zažil jsem jednoho kapitána, co si na vlajkoslávy potrpěl a ten nás nutil věšet českou vlajku na příďovej stožárek, na zádi jsme jako státní mívaly Kypr nebo Maltu
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař

kam s vlajkou posádky?

Příspěvekod Renda » stř říj 21, 2009 8:35 am

Jasně, Peekr! To jsme tu probírali. Problém je v tom, že zřejmě neexistuje na velkých lodích zatím zvyklost vytahovat někam vlajky posádky.
Jachtaři tuto potřebu mají a zavedli zvyk nebo zlozvyk ji tahat na levý saling... samozřejmě nad všechny signály.
Ten kapitán, co Vás nutil věšet českou vlajku na příďovej stožárek, to myslel jako vlajku posádky? V posádce nebyly i jiné národnosti?
(BTW Na přídi plachetnic většinou není moc kam vlajku tahat..)
libor.janko
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod libor.janko » čtv lis 12, 2009 10:31 am

Promiňte, jestli se o tom tady někde píše, ale já jsem to nenašel.
Může být umístěna vlajka plavidla (ČR) na motoráku na radarovém oblouku místo na zádi plavidla? Odporuje to něčemu? Stejně když postavím kompletní camper plachtu (při dešti) tak tam ta vlajka není vidět a na radarovém oblouku by vidět byla.
Jde mi o to, že bych si rád uklidil záď. Mám tam velký motor, schůdky, úchytky na camper plachtu a taky vylézání a ta vlajka mi tam překáží ...
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 156
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » čtv lis 12, 2009 10:43 am

Jestli může, jestli to je správné, to nevím. Ale v každém případě vím, že menší a střední motoráky to na moři ve velké míře mívají.
Takže já bych ti to schválil. :D
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 12

Příspěvekod Ozzie » pon kvě 11, 2015 12:09 pm

Mynule už sme začali riešiť označenie malých plavidiel na inom mieste.
Chystám sa na vodu a mám nasledovné otázky ohľadne signalizácie plavidla:
Plavidlo: motorový čln dĺžka do 4,5 m. Takéto plavidlo, teda plavidlo do 7m musí mať jedno obyčajné biele svetlo umiestnené na vhodnom mieste a v takej výške, aby bolo vidieť zo všetkých strán. (Zdroj: CEVNI článok 3.13) Ja mám aj farebné bočné svetlá.
Teraz vlajky: čln je registrovaná v Holandsku, to znamená, že na stožiari v zadu na pravej strane (držiak svetla) budem mať Holandskú trikolóru. Zdvorilostnú vlajku by som mal dať na prov lode. Je mi to jasné, ale?
Čo bude ak sa budem nachádzať pri Komárne? V zadu Holandská vlajka a ktorú zdvorilostnú vyvesiť? Maďarskú, či Slovenskú?
Niekde som čítal, že na lodi môžu byť vyvesené max 2 štátne vlajky.

Čo si o tom myslíte? Ďakujem za názory.
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 28
Kontaktovat uživatele:

Re: Státní vlajka-Kam s ní? (Jan Neruda)

Příspěvekod Viky_CZ » ned pro 06, 2015 9:18 am

Timto dekuji Baharisovi za odkaz na tohle téma, cely jsem ho procetl a rad zavzpominal na doby, kdy se tu vecne a pratelsky diskutovalo.

Zaroven bych se rad (po osmi letech, to jsem blesk) dotazal na par detailu.

Z textu prispevku jsem pochopil, ze moje praxe ve vyvesovani statni vlajky vzadu vpravo je v zasade spravna, ovšem netusil jsem, ze se na noc ma sundávat (pokusim se to nekdy dodrzet, jen tak pro dobrej pocit). Za nespravne lze taky oznacit pouzivani vlajecky na plastikovy tycce, kterou koupim na každý benzince, ale prekvapive ... jeji rozmer 30x20cm pomerne dobře vyhovuje pozadavkum z hlediska velikosti mych plavidel (14ft a 8ft) a zaroven jeji konstrukce vhodne doplnuje moji zalibu v jejím vyvesovani při poněkud bizarních příležitostech, jako je doprava clunu na vleku nebo proplouvani houstim na Opatovickem kanalu (tam jsem teda o vlajku bohužel prisel).

Docela mne zaujala poznámka Denise, ze plavidla do 8m delky nemaji povinnost zdvorilostni vlajku vyvesovat. Rad bych se zeptal, jestli tohle pravidlo je nejak zakotveny v předpisech a pripadne ve který zemi to plati. Na Slovensku jsem se plavil pouze pod vlajkou CR (i když by mi nevadilo ji prohlásit za Československou) a ke brehum Madarska ci Rakouska jsem se tentokrát nepriblizil, ale třeba v pripade pristavu Skalica, Hodonina ci Hrenska by mne docela zajímalo jaka je vhodna praxe. Predpokladejme, ze Schengenska smlouva nepadne, takze prihlaseni na celnici se nekona.

U plavidel nad 7m se jisty ovlajkovani predpoklada, ale ty gumaky a podobny věci, tam evidentne není zdvorilosni vlajku na pridi kam dat a ani na Romane bych teda taky nerad vymejslel něco na pridi, prekazelo by to. Musim si projit fotky z Dunaj party, jak mel treba Kilda ovlajkovano.

Další otázka je, jak se tenhle požadavek na zdvorilostni vlajku v praxi dodrzuje/nedodrzuje na gumakach třeba na mori? Je lepsi mit zdvorilostni vlajku umístěnou spatne nebo radsi vůbec? Když nemuzu nic povesit na pridi, bylo by bodle logiky věci na motoraku/gumaku "nejmíň spatne" vyvesit mensi zdvorilostni vlajku vzadu vlevo?

Prosim o komentare a dekuji.
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 163
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » ned pro 06, 2015 1:22 pm

Při plavbě pod cizí vlajkou, např s pronajatou lodí je možné signalizovat svojí státní příslušnost vytažením švédské vlajky v miniatuře pod levým salingem. Vlajka lodního klubu není používána pro tento účel. Žádné praporky nejsou vytaženy pod stejným salingem. Pokud máte zahraničního hosta na palubě švédské lodi, můžete ukázat mu / jí laskavost tím, že vytáhnete jeho nebo její domovské zemi státní vlajku v miniatuře pod levým salingem. Máte-li hosty ze dvou různých zemí, je nezdvořilé vytáhnout jejich vlajky pod sebou. Místo toho byste měli použít dvě lanka vedle sebe. Miniaturní vlajky se vytahují stejně jako vlajka zdvořilosti po vlajce na zádi a spouští před ní.
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » ned pro 06, 2015 1:39 pm

Dík! ;)
JaOCZ
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 81
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JaOCZ » úte bře 22, 2016 1:57 pm

Ahoj,

trochu oživím starší téma ohledně vyvěšení státní vlajky (jiné než vlajka registrace, tedy vlajku posádky). Z tohoto dokumentu: http://www.jdyachts.com/rya/Flag%20Etiquette.pdf (strana 20 PDF - jinak str. 11 of 18 - jsou to tři spojené dokumenty) plyne, že v podstatě jiné místo, než levý sáling nezbývá (byť s výhradou) - It has however, become practice for owners to signal their nationality. To fly these flags
from the port spreaders would cause the least offence.

Takže jak píše Pavel - Sulc.

Jinak v tom dokumentu je celkem pěkně popsáno rozmístění jak na jachtě, tak na motoráku.

H.
Jarda_x
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 2

Příspěvekod Jarda_x » stř kvě 11, 2016 9:37 am

Chystám se plout po Labi dolů. Po proudu asi nepopluji pod plachtou, ale jen na vesla, ale stěžeň může zůstat vztyčen, je jen 3 m vysoký. Loď - katamarán š 2,5 m, dl. 5 m. Stěžeň je kotven jedním předním a dvěma bočními stěhy.
A teď dotaz. JAK SPRÁVNĚ VYVĚSIT VLAJKY? Českou vlajku mám, je to ta, které si teď při hokeji dávají fanoušci na auta. Německou asi ušiji. Má být o něco menší? A kam vlajky vyvěsit?
Dík za radu.
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » stř kvě 11, 2016 10:23 am

Jestli budes vyrazet z Tynce tak Nemeckou autovlajku mam doma.
seemann
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 3

Příspěvekod seemann » stř kvě 11, 2016 11:17 am

Německou pod pravý sáling!
Jarda_x
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Jarda_x » stř kvě 11, 2016 4:35 pm

Viky_CZ píše:Jestli budes vyrazet z Tynce tak Nemeckou autovlajku mam doma.

Dík za nabídku, ale Vltava Týncem neprotéká :-)
Jarda_x
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Jarda_x » stř kvě 11, 2016 4:38 pm

seemann píše:Německou pod pravý sáling!

A naši kam?
JaOCZ
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JaOCZ » stř kvě 11, 2016 4:47 pm

Doporučená velikost vlajek s ohledem na velikost plavidla třeba zde:

http://www.flag-works.com/nautical_flag_size_chart.htm

Vlajka lodi (ČR) je kolonka yacht ensing, courtesy flag (SRN) je ten druhý sloupec.

Nebo třeba zde: http://www.rya.org.uk/infoadvice/regssa ... uette.aspx

Naši vlajku na nejčestnější místo, tj. zadní část lodi uprostřed, courtesy flag na pravý sáling.

H.
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » stř kvě 11, 2016 6:44 pm

Jarda_x píše:
Viky_CZ píše:Jestli budes vyrazet z Tynce tak Nemeckou autovlajku mam doma.

Dík za nabídku, ale Vltava Týncem neprotéká :-)

Jsi psal po Labi dolu, tak mne napadlo ze to třeba chces vzit zgruntu. ;-)
JaOCZ
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JaOCZ » sob zář 17, 2016 9:27 pm

Otazka zda vlajku pod levy nebo pravy saling je dle me posadky z minuleho tydne zcela jasne zodpovezena :) :) :)

Obrázek
err_
bez hodnocení
Reputace: 105

Příspěvekod err_ » ned zář 18, 2016 8:14 am

Vlajku bych pochopil, ale ty signaly porad nemuzu rozlustit.? Nejspise, vzhledem ke slozeni posadky, to bude nejaky z druhu volani o pomoc. Neco jako skipper na pokraji sil nebo tak neco :-)
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » pát lis 11, 2016 11:13 pm

Mel bych jiny dotaz. Setkal jsem se zajimavym oriskem. Kdyz je na lodi mezinarodni posadka, vyvesuji se pod levy saling vlajky vsech statu. Kdo ale urci poradi? Prvni je mozna kapitanova, ale co dal? Podle poctu? Podle kompetence - napr. co-skipper, apod.?
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » sob lis 12, 2016 4:14 am

Příspěvekod Pavel-Sulc » ned 06. pro, 2015 13:22

Při plavbě pod cizí vlajkou, např s pronajatou lodí je možné signalizovat svojí státní příslušnost vytažením švédské vlajky v miniatuře pod levým salingem. Vlajka lodního klubu není používána pro tento účel. Žádné praporky nejsou vytaženy pod stejným salingem. Pokud máte zahraničního hosta na palubě švédské lodi, můžete ukázat mu / jí laskavost tím, že vytáhnete jeho nebo její domovské zemi státní vlajku v miniatuře pod levým salingem. Máte-li hosty ze dvou různých zemí, je nezdvořilé vytáhnout jejich vlajky pod sebou. Místo toho byste měli použít dvě lanka vedle sebe. Miniaturní vlajky se vytahují stejně jako vlajka zdvořilosti po vlajce na zádi a spouští před ní.

To co je ja obrázku nahoře je zneuctění státní vlajky a signálů pod ní. Je to ale vtipné.
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » sob lis 12, 2016 11:43 am

Dekuji. Obavam se ale, ze to s tim horizontalnim usporadanim, tedy vlajky vedle sebe, nebude uplne spravne. Dohledavam si to. Ted zrovna jsem se dival na regatu starych plachetnic a tam nastupoval na anglickou lod dansky princ, princ Philip a jeste nejaky skot a usporadani vlajek bylo pod sebou. Totezne usporadani jsem videl jiz predtim, proto vznikl muj dotaz.
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » sob lis 12, 2016 2:49 pm

Co jsem napsal je doslovný překlad Švédských instrukcí. Co kdo a jak dělá je něco jiného, ale nemusí to být správné. Jestli chceš instrukce v originále tak pošlu odkaz.
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » pát lis 18, 2016 8:20 am

Vyvěsit státní vlajky pod sebou je nezdvořilé ale není zakázané. Zkusil jsi vlajkou pozdravit vojenskou loď? Odpověděla Ti? To je hezké.

Při plavbě pod cizí vlajkou, např s pronajatou lodí je možné signalizovat svojí státní příslušnost vytažením švédské vlajky v miniatuře pod levým salingem. Vlajka lodního klubu není používána pro tento účel. Žádné praporky nejsou vytaženy pod stejným salingem. Pokud máte zahraničního hosta na palubě švédské lodi, můžete ukázat mu / jí laskavost tím, že vytáhnete jeho nebo její domovské zemi státní vlajku v miniatuře pod levým salingem.
Máte-li hosty ze dvou různých zemí, je nezdvořilé vytáhnout jejich vlajky pod sebou. Místo toho byste měli použít dvě lanka vedle sebe.
Miniaturní vlajky se vytahují stejně jako vlajka zdvořilosti po vlajce na zádi a spouští před ní.

Zpět na