Chorvatské oprávnění k vedení lodi a VHF – dotaz

Pořád stejný problém: kde a jaký průkaz na loď je potřeba, je či není uznáván atd.

Moderátoři: MARIS, Pepa, windward, vilma

MartinB
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 71

Chorvatské oprávnění k vedení lodi a VHF – dotaz

Příspěvekod MartinB » úte led 16, 2018 8:25 pm

Jelikož nevlastním oprávnění Voditelj brodice kategorije B – chorvatské oprávnění k vedení lodi a vzhledem k tomu, že na JI je pravděpodobně značné množství lidí, kteří ho vlastní, mám na majitele dotaz(y):

Pokud vím, průkazů Voditelj brodice kategorije B existuje více typů –myslím tím různou grafickou úpravu, různý text na oprávnění (rozsah oprávnění zůstává totožný, samozřejmě).
Potřeboval bych vědět, zdali není na nějakém typu průkazu napsáno, že držitel je oprávněn obsluhovat lodní stanici. (tedy VHF).
Pokud někdo vlastní takový typ průkazu, kde je něco takového uvedeno, mohl by se mi ozvat ? Díky.

Vím, že Voditelj brodice kategorije B opravňuje k užívání lodní stanice a že to funguje, ale na vzorech průkazů, které jsem dohledal, na internetu není o VHF žádné zmínky.
Hledal jsem v chorvatských právních předpisech, ale nepodařilo se mi najít žádný text, kde by bylo přímo napsáno, že Voditelj brodice kategorije B opravňuje k užívání VHF.
Je tam přesně uvedeno jakou velikost lodě atd. smí držitel vést, ale o VHF ani čárka.
Ze zákonů oprávnění obsluhovat VHF vyplývá nepřímo, tedy, že přílohou k zákonu je stanoven rozsah zkoušených předmětu, kde je VHV uveden a i z učebních textů (českých i chorvatských) vyplývá, že uchazeč musí znát obsluhu v plném rozsahu.

Je i možné, že jsem to v zákonech prostě jen nenašel, prohledal jsem PRAVILNIK O BRODICAMA I JAHTAMA a POMORSKI ZAKONIK, možná existují ještě další texty, kdyby někdo věděl (moje znalost chorvatštiny je jen částečná), taky by to bylo fajn.

Díky Martin
Libor
bez hodnocení
Reputace: 118
Kontaktovat uživatele:

Re: Chorvatské oprávnění k vedení lodi a VHF – dotaz

Příspěvekod Libor » úte led 16, 2018 9:39 pm

Vydrz. Udelam ti scan.
Je tam chorvatsky a anglicky:
"The holder of this Licence is authorised to operate radio-telephone station on boat while sailing Croatian teritorial sea and internal waters.

voditel.png

Proč to hledáš?
MartinB
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod MartinB » úte led 16, 2018 11:37 pm

Takže do určité doby radio na průkazu uvedeno bylo, nyní tomu tak není.
No tím, že Chorvatsko vstoupilo do EU, dostávají se jejich oprávnění k vedení lodi do jiného světla a přináší to nové možnosti.
A tak zjišťuji, ověřuji, ..... 8)

Obrázek
jajarin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 25

Příspěvekod jajarin » pon dub 02, 2018 9:52 pm

Martin Littmann‎
pro
Jachting: ponúkam/hľadám miesto v posádke, aj komerčné ponuky
7 hod · Trogir, Croatia ·

ahojte. od 6.maja ponukam jedno miesto na katamarane Lagoon 450 z Trogiru zacinajucemu kapitanovi, co potrebuje nejaku prax. Podla zakona je potrebne na takuto velku lod az dvoch kapitanov s licenciou a jeden mi vypadol. Skusenosti vobec niesu podmienkou. Staci akakolvek licencia na more, ci uz slovenska alebo chorvatska. Info u mna, spravou alebo tel: 0903417311
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zkopíroval jsem to z Facebooku. Dále tam píše, že na této lodi byl již několikrát, ale letos musejí být dva kapitáni. Jestli je tomu tak, od jaké lodi musí být dva kapitáni.
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 72

Příspěvekod Jarda885 » pon dub 02, 2018 11:46 pm

K Liborovi a Martinovi B

z kraje tohoto tisíciletí nebylo rozdělení Velitele brodice na A,B,C.
Získal jsi průkaz téměř bez omezení - viz Liborův vzor.
Pod tlakem Evropy museli chorvati udělat kategorie A,B,C.
To je ten druhý vzor. U něj už oprávnění pro radio vypadlo.
MartinB
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod MartinB » úte dub 03, 2018 11:05 am

Jardo.
Asi jsi můj dotaz špatně přečetl, nešlo mi o to jaké typy oprávněník k vedení lodě Chorvati vydávají/vydávali,
ale o přítomnost oprávnění k užívání VHF na těch oprávněních, které si tam všichni Češi pořizují/pořizovali.
Dle všeho co jsem zjistil a dohledal, je VHF omezeno jen na vody HR a tak se záměr, proč jsem chtěl vědět, stal marným.
Ahoj Ma
jajarin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod jajarin » úte dub 03, 2018 1:15 pm

Ahoj, takže pro mě pomalejšího! Duhý průkaz bez uvedení rádia platí pouze pro Chorvatské vody bez potřeby radio průkazu (je součástí průkazu), nebo musím mít i v Chorvatsku k tomuto průkazu ješte radio průkaz. Jedná se mi jen o Chorvatsko. Velice díky za odpověď.
MartinB
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod MartinB » úte dub 03, 2018 4:37 pm

Podle toho co se mi podařilo dohledat (takže s jistou dávkou nejistoty že to není 100%ní) VHF v Chorvatských vodach stále platí.
K tomu jak jsi se ptal výše, tedy 2 kapitáni na jedné lodi, na to jsem zatím nikde nenarazil (myslím v HR zákonech) a myslím si, že to je požadavek majitele lodě.
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Jarda885 » úte dub 03, 2018 6:06 pm

MartinB píše:Jardo.
Asi jsi můj dotaz špatně přečetl, .......
Ahoj Ma

Četl jsem dobře.
Jenom jsem chtěl napsat pozitivně, že ukázat průkaz patnáct let starý není odpověď na Tvůj dotaz.
bozakafka
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod bozakafka » stř dub 04, 2018 9:05 am

Ahoj Jardo.
Je to odbočení od tématu, ale rád bych se tě zeptal k čemu ta starší licence opravňuje, myslím tím výtlak a pod. Tuhle jsme to řešili bez jakýchkoliv výsledků. On ten text vzadu je dost salamounsky napsaný.
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Jarda885 » stř dub 04, 2018 12:26 pm

Neřeknu Ti přesně. Mám informaci, že staré průkazu jsou v podstatě neplatné a měli jsme si je vyměnit za nové "B". Neudělali jsme to.

Používám při přebírání lodě starý průkaz z roku 2001 a prochází to bez jakýchkoliv problémů. I Martinovu dikci chápu tak, že právně by měly být všechny průkazy na stejné úrovni, tj. ten nejnovější výklad.

Čátrovky to neřeší.
U mne je ještě ta specifika, že beru lodě od stejných společností už spoustu let. Mají mne v evidenci jako stálého klienta, takže průkaz většinou ani nepředkládám.

Kdybych měl mít problém, mám u sebe české "B".
jajarin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod jajarin » stř dub 04, 2018 1:05 pm

Ahoj, ještě přeposílám, zkopírováno z Facebooku.
...........................................
Martin Littmann‎
pro
Jachting: ponúkam/hľadám miesto v posádke, aj komerčné ponuky
2 hod ·

Takze je to v novom Chorvatskom zakone, ze na lode nad 30BT treba dvoch skipperov. Nie je to vymysel charterovky. Takze pozor na to, lebo lod Vam vela charteroviek pozicia, no ak ku niecomu pride, alebo budet mat kontrolu, moze byt problem.
Lode nad 30BT su napr. Lagoon 450, Saona 47, Fountaine Pajot 50 a podobne. Napriklad Bali 4.5 je este pod touto hranicou tesne.

Dear Mr. Littmann

regarding skippers for Lagoon 450, it is in Croatian Law, that there is needed to have two skippers in this vessel.
One skipper needs to have yacht master (sailing licence that allows to sail with boat that is heavier that 30BT and other crew member can have basic sailing licence not yacht master...)
Angelina management sent few appeal to that law but we couldn't do much about that.
In attachment you can find list of sailing licences which are accepted by our ministry.
Thank you for understanding.

Best regards,
Ante

Ante Stojanov
Libor
bez hodnocení
Reputace: 118
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » stř dub 04, 2018 1:17 pm

Jarda885 píše:
Ahoj Ma

Četl jsem dobře.
Jenom jsem chtěl napsat pozitivně, že ukázat průkaz patnáct let starý není odpověď na Tvůj dotaz.

Toto bylo Jardo na muj prispevek?

Podivej se co Marrin pise. Vzdyt mu slo o ten texts radiem..

Tedy JE TO ODPOVED NA DOTAZ.
windward
moderátor
Reputace: 53

Příspěvekod windward » stř dub 04, 2018 2:08 pm

Stare a nove zneni HR prukazu se uz tu resilo vice krat. Odpoved je stale stejna:

Podle HR zakonu drive vydane prukazy jsou platne, ale rozsah opravneni je diktovan vzdy nejaktulanejsim znenim novym.
MartinB
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod MartinB » stř dub 04, 2018 2:15 pm

Řekl bych, že je to tak jak píše Roman (winward),
protože jsem prohledal a pročetl chorvatské zákony (i staršího data) okolo moře a průkazů a nikde jsem nenarazil na to, že by se měly průkazy měnit,
pokud to není někde šikovně skryto.
MartinB
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod MartinB » stř dub 04, 2018 2:20 pm

Libor píše:
Jarda885 píše:
Ahoj Ma

Četl jsem dobře.

Toto bylo Jardo na muj prispevek?

Podivej se co Marrin pise. Vzdyt mu slo o ten texts radiem..

Tedy JE TO ODPOVED NA DOTAZ.

Je to tak jak píše Libor,
poslal mi přesně to co jsem chtěl,
tedy kopii zadní strany chorvatského průkazu staršího data,
kde je ještě věta o VHF.
windward
moderátor
Reputace: 53

Příspěvekod windward » stř dub 04, 2018 6:29 pm

Zkouska z radia je porad soucasti zkousky na HR prukaz. V prukazu to neni uvedeno, ale jelikoz zkouska je slozena dle zakonnych predpisu, netreba v HR mit zadny radioprukaz navic. Ze by nekdo jel s HR prukazem do jine zeme a tam chtel si pujcit lod bez radioprukazu - to jsem jeste nikdy neresil, takze neumim odpovedet.
haaja
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

Příspěvekod haaja » pon dub 09, 2018 10:39 pm

windward píše:Zkouska z radia je porad soucasti zkousky na HR prukaz. V prukazu to neni uvedeno, ale jelikoz zkouska je slozena dle zakonnych predpisu, netreba v HR mit zadny radioprukaz navic. Ze by nekdo jel s HR prukazem do jine zeme a tam chtel si pujcit lod bez radioprukazu - to jsem jeste nikdy neresil, takze neumim odpovedet.

Ahoj, nevím co je správně, ale z vlastní zkušenosti vím, že jsme si půjčovali v Řecku cca 10x loď na chorvatské papíry a v té době nikdo z nás neměl české papíry ani radioprůkaz a vždy to prošlo bez problémů. Ale naposledy jsem tam byl před cca 3 roky. Otázka je, kdyby se něco stalo, jestli by to byl problém nebo ne.
Milos
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 4
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Milos » čtv dub 12, 2018 6:28 pm

Ja som s HR papierom narazil uz v r 2007. Nejaka nadnarodna chartrovka miramo v sukosane sa 3dni pred prevzatim lode vytasila s poziadavkou na narodny vhf preukaz... inak si + platime kapitana.
:o
Nastastie sa den pred odchodom konali skusky... takze sk vhf odvtedy mam.

Zpět na