Charter - menší plachetnice

Popis zajímavých míst na Jadranu

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

gepr
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

Charter - menší plachetnice

Příspěvekod gepr » úte úno 27, 2018 1:33 pm

Zdravím všechny,

dá se někde v Chorvatsku najít pronájem menší kajutové plachetnice, například 6-7m délky?

Děkuji za odpověď.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 306
Kontaktovat uživatele:

Re: Charter - menší plachetnice

Příspěvekod lynx » úte úno 27, 2018 1:46 pm

Dá se najít – vím o dvou možnostech, ale asi jich bude víc.

http://crosails.com/index.php/en/ – měl jsem půjčenou loď Elan 19 - více najdeš tady: viewtopic.php?f=6&t=10437&start=75 (v druhém příspěvku shora je popis)

https://www.happycharter.com/en/boat/viko-s22-199093 - několik lidí odtud mělo Viko 22 půjčené

Doufám, že vložení odkazů není reklama - místo přísahy prohlašuji, že z toho mám prd. :-D
gepr
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

Příspěvekod gepr » čtv bře 01, 2018 1:04 pm

Přesně něco takového jsem hledal. Děkuji moc.

Jinak... Moc pěkné vyprávění. :-)
Terka
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 2

Příspěvekod Terka » ned bře 25, 2018 12:33 pm

Ahoj, měli jsme Vika z Bašky Vody půjčeného minulý rok na 2 týdny v srpnu. Loď je téměř nová, ale trpěla tím, že majitel neměl přes sezónu čas na její údržbu. Nicméně byl na telefonu a velmi ochotně s námi všechny problémy řešil aspoň na dálku a snažil se poradit. Nakonec jsme si se vším poradili (problémy byly hodně s elektrikou). Majitel si uvědomoval, že loď nezvládá přes sezónu udržovat (bývá pracovně hodně v zahraničí), a proto pro letošní sezónu loď přesunul do Splitu, kde má dceru. Na lodi také kromě oprav udělal nějaká vylepšení. Vím to proto, že nám posílal nabídku. Jinak k tomu, že s lodí byly technické problémy, se postavil čelem, loď si od nás přebral a část peněz nám vrátil. Jednal solidně, chce aby to fungovalo. Myslím, že letos už to po této stránce bude probíhat mnohem lépe. Teď stručně k plavebním schopnostem této lodičky. Upřímně, necítila jsem se na ní příliš bezpečně, ale to jsem ani neočekávala. :D Na moře je loď dost lehká a řekla bych že i podbalastovaná, ale to je asi subjektivní. Loďka šla velmi ochotně do náklonu. Balastu moc nemá a na svých 7 m délky má dost vysokou nástavbu, takže se ve větru nakláněla i bez plachet. Se stoupáním se samozřejmě moc nekamarádila. Má outboard motor, takže když začaly být vlny a my jsme nedejbože potřebovali překlopýtat kus proti nim, tak jsme si docela užili. :) Loď skáče po vlnách jak splašená a motor se ocitá často nad hladinou. S počasím jsme to mnohdy měli tak, že nám buď nefoukalo vůbec nebo pak foukalo na Vika až moc - jeli jsme na kapesníček a loď v náklonu jak blázen, ovladatelnost v tom náklonu nic moc... :) Jenže jsme neměli moc na výběr, pokud jsme chtěli někam dojet. Vrklat se na motor při bezvětří, které bylo většinou dopoledne, se nám nechtělo. No a odpoledne pak vítr pěkně nabral... Na normální lodi z charteru by to bylo v pohodě, jen na Vikovi máte trochu jiná měřítka toho, co je dost... Nicméně musím říct, že jsme se dost vycvičili a to jsme také chtěli... Na těch čtyřicítkách už to dnes nějak "umí" pomalu každý. :D V žádném případě těch dvou týdnů nelituji. Takže klidně jděte do toho, ale počítejte s tím, že je to spartánská varianta jachtění.

Nevíte prosím někdo o možnosti půjčení menší, klidně staré plachetnice (8-9 m) ve Středomoří za rozumný peníz na 2 týdny v létě? Zase bychom si s přítelem rádi dali kromě charteru na velké lodi s dalšími lidmi také plavbu jen ve dvou na něčem menším... Minulý rok jsme měli Vika a letos bychom rádi zkusili jinou, malou loď. Díky
Akrastan
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 1

Příspěvekod Akrastan » ned bře 25, 2018 11:46 pm

Já mám zkušenost se Sachmet od Lucie Schürerové. Ta ji má v Korfosu v Řecku, a myslím, že ji ještě na letošní rok celou vybookovanou nemá. Je to prima loď - 30 stop, a kolem 30ti let stará. Půjčuje ji za velmi přátelských podmínek. Zkus se s ní spojit a zeptat se. Ta oblast je taky moc pěkná.
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 12

Příspěvekod Pavel63 » stř kvě 09, 2018 9:07 pm

Menší plachetnice na moře - no, už bych to asi nedal. Myslím opravdu malou, těch výše uvedených 6 - 7 m. Jeszdil jsem každoročně v letech 2001 - 2008 na 6 m plachetnici s přívěsným motorem vzadu na pantografu. Ano, fajn, cena velice příjemná, ale s dobou jsem sbíral zkušenosti a řekl bych, že je to loď do dobrého počasí a pokud je problém s počasím, raději nevyplouvat. Tj. lze vzít na takovou dobu, kdy mne nebude tlačit termín vrácení lodě bez ohledu n apočasí.

Nevýhody lodě, kterou jsem měl půjčenou já:
- neměla VHF, takže jsem sice nepotřeboval radioprůkaz, ale v případě vážného problému by to mohlo být taky fatální.
- zabudované pouze autorádio, takže zásadní problém s příjmem předpovědi počasí, ne všude byl příjem HR-2 na takové úrovni, abychom chytli předpověď pro námořníky. Díky chybějící VHF samozřejmě nebyl ani příjem počasí vysílaný přes VHF. Současně taky nebyl příjem případných varování přes VHF.
- motor na pantografu - přesně jak píše Terka, ve vlnách dost velký problém, propeler vybíhal nad hladinu. Dost velký problém plavby proti větru, který by jinak loď se zabudovaným motorem zvládla. Zažil jsem i Boru kolem 50 knt a to byl mazec.
- shrnu předchozí - postupně jsem přešel na větší lodě hlavně kvůli bezpečnosti.

Výhoda:
- člověk to někde "nedá" a zůstane na mělčině - stačí vystoupit pár lidí do vody, resp. do záchr. člunu tahaného za lodí (jezdili jsme většinou 4) a loď se natolik odlehčila, že bez problémů zase odpolula.
- ovladatelnost z jednoho místa jedním člověkem
- možnost kotvení i v závěru zátok, kam by větší loď už měla málo místa (hloubky).

Jinak bohužel tak jak se svět řítí někam mimo v oblasti mobilů (sežeňte dotykáč, aby byl malý, měl výměnnou baterii ...), tak mi to připadá i s loděmi. Roky jsem jezdil s oblibou na Bavarii 36, kterou dnes již skoro neseženu. Charterová společnost, která jich měla snad 8 má dnes snad poslední. Kromě ní ještě Bavarii 32 a Bavarii 34 a šmitec - všechny ostatní lodě jsou větší.

Na moře bych osobně asi šel jako do malé lodě do Bavaria 32 (např. Adriatic Charter). To už je přece jen loď se základní výbavou a zabudovaným motorem.

Pavel.

Zpět na