Kapitánský kurz (zkouška MDČR C) - fyzická zdatnost

Pořád stejný problém: kde a jaký průkaz na loď je potřeba, je či není uznáván atd.

Moderátoři: MARIS, Pepa, windward, vilma

matej5450
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

Kapitánský kurz (zkouška MDČR C) - fyzická zdatnost

Příspěvekod matej5450 » pon bře 19, 2018 11:10 pm

Dobrý den,

měl bych na Vás dotaz, jsem tu nový a moc toho nevím, tak se omlouvám za případné omyly. Mým snem je udělat si kapitánský kurz a zkoušky (MDČR C) a po získání dostatečného množství zkušeností se snad i jednou plavit na plachetnici. Rád bych kurz udělal už brzy, v mých letech cca. 20-23. Bohužel, nejsem úplně fyzicky zdatný, nemám velkou fyzickou sílu ani nějakou super kondici. Proto bych se rád zeptal: myslíte že bych plavbu a kurz zvládnul? Jak moc je fyzicky náročné se plavit na plachetnici? Námahy se nebojím, jsem ochotný ji podstoupit, líný nejsem, jde spíš o to jestli bych to ve svém věku a fyzické síle vůbec zvládnul :D

Předem Vám moc děkuji za odpovědi.
err_
bez hodnocení
Reputace: 138

Re: Kapitánský kurz (zkouška MDČR C) - fyzická zdatnost

Příspěvekod err_ » pon bře 19, 2018 11:31 pm

:-)
To ti nevim, jak to pochopit. Jsi invalida? Nechodici nebo mas nejaky handicap na rukou? Nebo se proste cely zivot jen nehybes? Pokud chces odpoved, bud konkretni.

P.S.
Mimochodem to neni kolikrat o sile fyzicke, jako spise vydrzi a vuli. Ale nejsem prilis sbehly, nekdo bude mit treba jiny postoj. Uvedm si ale, ze pluji 70 i viceleti dedci!
matej5450
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod matej5450 » úte bře 20, 2018 10:53 pm

Jak jsem psal na začátku: skoro nic o tom nevím. Neuvědomil jsem si tudíž ani to, že na moři plují 70letí muži. Šlo mi spíš jen o to, jestli člověk musí mít velkou fyzikcou sílu, aby celou tu loď zvládnul ovládat (předpokládám, že je tam spousta manuálních úkonů). Ale máte pravdu, že by to měl asi každý zvládnout. Invalida nejsem, jen nejsem vůbec sportovní typ, ale neříkám, že se vůbec nehýbu... a vůli mám :) Spíš jsem chtěl radu, jestli je moudré se do toho pouštět, když jsem ještě v podstatě "kluk" s málo zkušenostmi, sílou, atd... A proto jsem se ptal, jak moc je to namáhavé.
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 93
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » stř bře 21, 2018 6:45 am

Možná by ses měl nejprve zúčastnit nějaké plavby jako člen posádky....možností je spousta, buď se přidat na charter s nějakou partou, nebo přímo s majitelem nějaké lodi ....získáš zkušenost a představu o co jde a jestli to fyzicky zvládneš...i při zkouškách se ti bude hodit, že už budeš mít jakousi představu o co jde.....
pavelmicek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 17
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pavelmicek » stř bře 21, 2018 11:23 am

Řekl bych, že určitou představu si můžeš udělat i shlédnutím různých videí z plaveb na youtube.
Například na tomto mém videu z Orlíku je jasně vidět, že při průmerných odmínkách, které tam panují, žádnou fyzičku nepotřebuješ. Na youtube je toho ohromné množství a najdeš materiál za všech povětrnostních podmínek.

Za sebe bych ani netvrdil, že při plavbě v přiměřených podmínkách, je potřeba fyzické síly jako spíše pohybová šikovnost. Loď se na vodě kymácí a pro někoho nemotorného může být problém už jenom na loď nastoupit. Jako skipper musíš zvládnou po lodi bezpečně chodit za větru a jízdy a musíš cítit jistotu. Spíše tedy než sílu ve svalech potřebuješ při prvních svých plavbách morální sílu a pevné nervy. A odvahu.

Nevím jestli by pro tebe nebyl lepší kurz VMP s přípravnou výukovou plavbou, kterou zakončíš ověřením dovedností a potvrzením praxe. Já tak začínal, ale nejsem si teď jistý jaké to má výhody/nevýhody oproti průkazu od MDČR, to si nastuduj sám.
Finglow
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Finglow » stř bře 21, 2018 11:38 am

matej5450 píše: Spíš jsem chtěl radu, jestli je moudré se do toho pouštět, když jsem ještě v podstatě "kluk" s málo zkušenostmi, sílou, atd...

Dle mého názoru jachting vůbec není o věku a o nějaké extrémní síle, znám lidi co začínali už jako děti ale také v padesáti. Pokud jsi normální 20 letý kluk a budeš chtít, tak to dle mě v pohodě dáš. Vždyť dnes se sami plaví i 15-leté holky :-)

http://www.yachtingworld.com/voyages/cr ... rds-109746
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 68

Příspěvekod Jarda885 » stř bře 21, 2018 12:29 pm

Podmínky na Orlíku neodpovídají podmínkám na moři.
Někdy ano, ale nemůžeš to brát jako standard.
Jachting na moři je jiný než jachting na Orlíku.

Pro mne je moře přítulnější prostředí než Orlík. Proto, že na moři mám mnohem více hodin, mil.....
Nikdy bych nikomu, kdo se zajímá o moře, neukazoval Orlík. A naopak.
Z fotek a videí neochutnáš nic.

Ukazovat začátečníkovi dlouhodobě samostatně plující lidi na moři, je přímo hazard.
Samoplavci mají mnoho mnoho hodin a zkušeností. Jako bys začátečnímu řidiči auta ukazoval Rally Dakar nebo Formuli 1 a tvrdil, že to přece může řídit taky..
Mrkva
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 1

Příspěvekod Mrkva » stř bře 21, 2018 3:12 pm

Ahoj,
kurz za sebou sice nemam, ale neocekaval bych ze to bude nejak vyrazne narocnejsi nez rekreacni jachting v pribreznich oblastech. Obcas zatahnout za nejake lano, zatocit klikou nebo tocit kormidlem neni nejak vyrazne fyzicky namahave. Akorat je potreba trochu umet drzet rovnovahu na necem co se obcas dost kyve, zvlast kdyz jdes z kokpitu na prid - jinak si posadka lodi (krom tebe) vyzkousi jake to je lovit muze pres palubu.

Akorat, pokud nahodou jsi nejak vyrazne "prostorove vyraznejsi", pocitej s tim ze na typicke lodi jsou ponekud uzssi dvere, tak aby ses vesel :)
Libor
bez hodnocení
Reputace: 110
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » stř bře 21, 2018 3:39 pm

Hele heleme se hoši to jsou rady.....

Dnes už se nechodí na vojnu, jinak by věděl... a trénoval....

Lano jako lano.

Zajdi si do nějaké tělocvičny nebo Sokolovny. Zrovna v jedné jsem to nedávno viděl....

Provozují se mezi oddíly i soutěže, i mistrovství republiky, ve šplhu na 8m laně bez přírazu.....

Pokud to dáš za 12 sec nebudeš mít žádný problém ani když spadneš do vody a budeš se muset po laně dotáhnout zpět k lodi .... :D

Ani se kvalifikovat na mistrovství ČR :P

A je to průprava pro šplh na vrchol stežně..... ;)
matej5450
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod matej5450 » stř bře 21, 2018 6:17 pm

Moc Vám všem děkuji za odpovědi a cenné informace :)
RACEK
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 64

Příspěvekod RACEK » stř bře 21, 2018 6:25 pm

To by mě zajímalo, k čemu jsi po přečtení "cenných informací" došel :D

Už máš nějakou jachetní školu vybranou?
matej5450
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod matej5450 » stř bře 21, 2018 8:10 pm

RACEK píše:To by mě zajímalo, k čemu jsi po přečtení "cenných informací" došel :D

Už máš nějakou jachetní školu vybranou?

Tak to byl spíš jen takový obrat, ale docela mě odpovědi uklidnily, tak jsem to myslel. Vybranou školu zatím nemám, jen uvažuji. Máte nějaké doporučení?
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » stř bře 21, 2018 8:11 pm

Co clovek, to nazor. Ja bych se tomu, vzit si na Lipne nebo nekde jinde lod i s kapitanem na jeden den vubec nebranil. Z brigady, zamestnani na to dosahnes, obzvlast ted, jeste pred sezonou, budes tam sam a nekdo se ti bude cely den venovat. Hned budes kormidlovat = ridit lod, urcite zazijes adrenalinovy 10° naklon ( :-) ) a zatahas si za vsechna mozna lana.

Totez lze levneji, za flasku az za nejakej peniz, pokud se dohodnes s majitelem, klidne i s nekym tady. Pokud tedy nema lod na vode prvni rok.

No a uvidis. Pak se zacni ucit, bez na kurz, cokoli. Ale budes vedet, oc jde. A to, zda to bylo na vode takove nebo makove, je ti napoprve jedno. Obzvlast, kdyz je videt, ze jsi se o to nikdy drive nezajimal, nevis do ceho jdes a vlastne te to ted napadlo, ze chces plout.
matej5450
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod matej5450 » stř bře 21, 2018 8:15 pm

Díky, to by pro mě mohl být dobrý způsob jak se s tím blíže seznámit a zjistit, jaké to vlastně je. Já už o tom, že bych chtěl plout přemýšlím dlouho, není to úplně spontánní nápad, spíš vůbec neznám nikoho z toho prostředí atd., a tak jsem se mohl zatím o tom dozvědět jen takhle přes internet.
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » stř bře 21, 2018 8:39 pm

Tohle prave nechapu. Kdyz neco chci delat, tak to proste delam. Zajimam se o to a cestu si k tomu proste najdu. A pokud me v tom brani neco, co mohu ovlivnit, treba jako nedostatek fyzicke sily, tak zacnu cvicit, abych to dokazal. Pokud nemam vedomosti, tak se zacnu ucit. Jsi preci dospely.

Na nic necekej. Casu je malo a umerne se starim se zrychluje. Za chvili zjistis, ze zivotem prolitas svetelnou rychlosti. A brzdy nejsou ...
matej5450
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod matej5450 » stř bře 21, 2018 8:57 pm

Heleďte, je to takhle - dlouho to byl prostě sen, byl jsem dost mladý, a přišlo mi to zbytečné, abych se tím nějak hluboce zabýval tak brzo, navíc to byl opravdu spíš jen sen. Teď už jsem plnoletý, tak se začínám zajímat víc, a hledat už reálné možnosti jak to dělat. A proto jsem také tady na tomto fóru. Teprve začínám. A důvod proč jsem se ptal jestli to v mém věku a síle zvládnu je přesně ten, že nechci promarnit čas a chci do toho jít co nejdříve. Takže úplně nevím, v čem vidíte problém. A ano, pravdu máte v tom, že pokud vidím překážku v síle, měl bych prostě začít cvičit :D
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » stř bře 21, 2018 9:11 pm

Problem nevidim. Chtel jsem te jen namotivovat, pripadne ti sdelit, at na nic necekas a proste to zkusis. Za par kacek doma, ale proste na tu lod vlez.
Pak se rozhodni dal. Neres nic, o cem nevis, zbytecne dopredu. Nakonec to stejne bude jinak.
matej5450
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod matej5450 » stř bře 21, 2018 9:35 pm

Chápu, díky! :)
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 13

Příspěvekod Pavel63 » úte črc 03, 2018 7:05 am

Matěji,

ono to není tak úplně černobílé. Na jednu stranu někdo, kdo nemá žádou sílu v rukou a nikdy nic nedělal, se může dostat do obtížné situace v horším počasí, které ale nikdy není na 100% vyloučené - prostě fouknout silnější vítr může i na tom Orlíku (taky jsem tam vykoupal kosatku). A pak musí mít člověk sílu trochu se poprat s lany a kormidlem. A nebo je třeba na menší lodi ručně vytáhnout kotvu. Ale domnívám se, že toto by běžný člověk, i nesportovec, měl dát. Na druhou stranu znám člověka, který po 60. prodal firmu, koupil si plachetnici v HR a začal si plnit svůj sen - a nemyslím si, že by to nedával (párkrát jsem s ním plul něco jako instruktor).
Druhá věc, o které se tu nikdo nezmínil - malou plachetnici řekněme kolem 5 - 7 m běžně ovládá i jeden člověk, na větší je ale obvykle víc lidí, takže to pak je spíš o zkušenostech kapitána a zaučení jeho posádky a správném velení. Aby nedošlo třeba ke klasické situaci, že neproškolenému řekneš "vyhoď kotvu" a on ji opravdu vyhodí i se svazkem lana, aniž by ho rozvázal a nechal si druhý konec v ruce, nebo hodí při přistávání k molu někomu na molo lano poctivě svázané do "panenky" ...

Takže jak psali jiní - vyzkoušej, posuď sám a rozhodni se. Ale život máš jen jeden - na jednu stranu zbytečně neriskuj, na druhou stranu život se má prožít a ne jen v koutě vydržet do konce ...

Pavel.
Andrejjeep
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 14

Příspěvekod Andrejjeep » úte črc 03, 2018 7:18 pm

Ano s tým čo píše vyššie Pavel sa môžem plne stotožniť a vyskúšal si to vďaka, dnes už poviem preceneniu síl, čo dokáže aj len jazerná vodná plocha ak sa má vietor kde rozbehnúť. Konkrétne Kráľová u nás v sobotu, pekný príklad toho že ako som neskoršie zistil 5bft už fakt nie je na okruhovú plachetnicu v 1 a 1/2 človeku. Za ochranným mólom to šlo v pohode, ale čo nasledovalo ďalej bolo docela pekné ródeo. Prezieravom som šiel na len na kosatku. Malú chvílu to bolo dopohody, len potom prišla facka v podobe ujdenej oťaže na jednej strane a behom asi pol minúty bola kvalitne namotaná na práve ovládaciu oťaž. Rozmotať ani náhodou, vyostriť v tom vetre síce šlo ale to by šli akurát ďalej na vodu, čo som zavrhol hneď, nakoľko po obrate by som nemal čím ovládať plachtu. Takže nezostávalo nič iné len pekne krásne ísť po vetre. Vlny odhadom tak cca 40-50cm na pol dlžku lode. Po vetre akurát korekcia a rýchle vybratie menej bolestivého brehu (pre neznalých breh je vysypaný dosť hrubými kameňmi). Pristátie docela tvrdé ale bez nejakých problémov. Potom už len rýchlo vytiahnuť loď mimo dosahu vln, aby nedošla k ujme. Aj tak utŕžila pár šrámov. Ako som dostal v podstate sám 135kg loď z vody nejako netuším, priatelka má 50kg aj z botami obrazne povedané. Potom už len nasledovala klasika, zložiť sťažeň, rozmotať laná a pripraviť na naloženie na vozík. Našťastie v tom čase sa tam konali nejaké závody windsurfingu takže sa dalo dostať aj kam inokedy moc nie. Adrenalinové naloženie, kde som z vozíka spravil offroad vozík a mazec domov. Poučenie veliké, a ešte v ten deň vymyslel ako zabezpečiť aby mi neutiekli oťaže plachty. Ďalšia skúsenosť, síce nie na chválenie, ale ak človek nespanikarí a vie sa rýchlo rozhodnúť vie si poradiť.
Tiež som viac menej samouk, čo sa snaží poučiť aj z chýb iných, ale voda vie vždy dať riadnu príučku keď to najmenej čakáš. V tedy len chladná hlava a rýchle rozhodovanie pomôže.

A.

Zpět na