Sólo plavby - pronajme charterovka loď?

Zajímavosti, ceny, lokality apod. firem z oboru

Moderátoři: Pepa, david, vilma

vojtaharok
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 48
Kontaktovat uživatele:

Sólo plavby - pronajme charterovka loď?

Příspěvekod vojtaharok » čtv kvě 03, 2018 3:33 pm

Ahoj,

Doslechl jsem se, že může být problém u charterovky, pokud posádka bude jen jednočlenná (jen skipper), že často loď nepronajmou. Máte zkušenost z různých evropských zemí + Atlantické ostrovy?
Nechci zaplatit zálohu a pak se divit.

Pozn.: Po dubnové plavbě mezi Kanárskými ostrovy mě to skutečně chytlo, ale jsem samotář...
windward
moderátor
Reputace: 53

Re: Sólo plavby - pronajme charterovka loď?

Příspěvekod windward » čtv kvě 03, 2018 5:52 pm

Vyzadej si od charterovky Charter Agreement. Podle toho se zaridis. Ve vetsine mne znamych pripadu je tam vyslovene uvedeno, solo plavba je vyloucena.
windward
moderátor

Příspěvekod windward » čtv kvě 03, 2018 8:16 pm

V Charter Agreementu hledej neco takoveho:

Charterer agrees not to sail the yacht single-handed and to ensure at all times that Charterer and at least one competent
crew member are aboard.
vojtaharok
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod vojtaharok » pát kvě 04, 2018 8:06 am

Děkuji za info.

Tak se bohužel potvrdily mé obavy. Mohu se před placením zeptat a zároveň je dobrý nápad vyžádat si ty smluvní podmínky. Ale spíš to bude hledat jehlu v kupce sena.

Spíš tedy se budu snažit ženu (prvního důstojníka) přesvědčit, aby plul i na vlnách s mořskou nemocí a nebo se snažit na tu mořskou nemoc vyzrát. To by bylo nejlepší.

A přes Atlantik se přidat k nějaké posádce, ale je to trochu o život a o psychické zdraví - dopředu nevíš, s kým popluješ... ...a je blbé na poslední chvíli cuknout.

Přinejhorším budu po letech starý a opuštěný, vše prodám (snad mi něco zbyde) a koupím si starší malou plachetnici, proviant a strávím zbytek života na moři.
MalyBob
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 9

Příspěvekod MalyBob » pát kvě 04, 2018 8:11 am

Vojto, největší charterový odborník sólo plavec je lynx (promiňte, pokud jsem někoho opomenul), určitě se zde dříve nebo později projeví.

Jinak souhlas s winwardem.
windward
moderátor

Příspěvekod windward » pát kvě 04, 2018 9:28 am

vojtaharok píše:Děkuji za info.

Tak se bohužel potvrdily mé obavy. Mohu se před placením zeptat a zároveň je dobrý nápad vyžádat si ty smluvní podmínky. Ale spíš to bude hledat jehlu v kupce sena.

Spíš tedy se budu snažit ženu (prvního důstojníka) přesvědčit, aby plul i na vlnách s mořskou nemocí a nebo se snažit na tu mořskou nemoc vyzrát. To by bylo nejlepší.

A přes Atlantik se přidat k nějaké posádce, ale je to trochu o život a o psychické zdraví - dopředu nevíš, s kým popluješ... ...a je blbé na poslední chvíli cuknout.

Přinejhorším budu po letech starý a opuštěný, vše prodám (snad mi něco zbyde) a koupím si starší malou plachetnici, proviant a strávím zbytek života na moři.

Omlouvam se veskeremu obecenstvu, ale na toto nejde nezareagovat.

Jedinec, ktery evidente nema ani sajnu do ceho leze, se ozve s detinskym dotazem z patra: reknete mi jak mam objednat lod pro solo plavbu u carterovky, kterou vam ani nechci rict. Well! V dobre vire sednes k pocitaci, najdes smlouvu, vypises co je treba najit.

Jeden by ocekaval, ze tazatel si sam sedne k pocitaci, projde charterovky a smlouvy, a udela vycuc o tom, kde to nakonec pujde, aby kazdy tuto infu mohl vyuzit. Od toho je forum.

Ale ono houby. Tazatel je natolik lenivy, ze nejen nehodla udelat takto jednoduchou cinnost, ale radsi bude otravovat svou manzelku, jen aby nevyvinul zadne usili.

Napriste se na to vydlabnu, abych bezvysledne ztracel svuj cas.
vojtaharok
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod vojtaharok » pát kvě 04, 2018 6:18 pm

Ahojte,

omlouvám se, jestli jsem někoho naštval. Prostě jsem čekal, že bude hafa konkrétních odpovědí od zkušených sólo i nesólo jachtařů, jak to chodí v které zemi...

Dotaz byl položen proto, že jsem si říkal, že by odpověď mohla pomoci nejen mě. Určitě jsou i jiní tací, kteří zvažují, jak dále s jachtingem. A určitě bude mnoho takových, pro které bude novinka to, že není u charterovek asi zvykem průjčovat sólo posádce. Třeba by si neplánovali, že si jen tak u první charterovky půjčí loď, a byli by zklamaní. Možná se ale přeci jen najdou takové charterovky?

Co se týče zpět přímo tématu: To, že by neměla charterovka zákaz sólo plavby ve smluvních podmínkách neznamená, že tu loď sólo plavci půjčí (prostě to do podmínek zapomněli dát, také ve firmě tvořím smluvní podmínky). A naopak, člověku, kterého znají a vědí, že je zkušený, loď mohou půjčit, i když to mají ve smluvních podmínkách zakázáno.

Spíš obecně k tématu. Sólo plavba není z hlediska bezpečnosti žádná legrace. Proto je podle mého názoru jen dobře zvážit všechny možnosti. Hlavně, když člověk plachtí teprve druhý rok, jako já. Ženu neotravuju, protože jachtaří se mnou moc ráda, jen jí (snad zatím) vadí vlny. A plout ve dvou může být i dobrý trénink sólo plavby (druhý člověk se část plavby může třeba jen opalovat nebo být naopak zalezlý v kajutě se zavřenýma očima). Pokud si člověk bude půjčovat u stejné charterovky, snad mu tedy loď nakonec jednou půjčí i sólo.

Nejsem líný. Makám, abych si na jachtaření vydělal, a každý večer taky tak hodinu studuji piloty, literaturu, Navionics, počasí atd.
windward
moderátor

Příspěvekod windward » pát kvě 04, 2018 7:11 pm

:-D Nevím jak ostatní, já ale určitě naštvaný nejsem. Necitím žadný důvod. Jen se mi něco zdálo jako překvapující, tak jsem na to zareagoval.
vojtaharok píše:Nejsem líný. Makám, abych si na jachtaření vydělal, a každý večer taky tak hodinu studuji piloty, literaturu, Navionics, počasí atd.

vojtaharok píše:Prostě jsem čekal, že bude hafa konkrétních odpovědí od zkušených sólo i nesólo jachtařů.

Skvěle jsi vystihl svůj přístup k lidem, od kterých chceš nezíštnou pomoc. Vím ale, že jsi dobrý člověk, takž tuto nepěknou situaci rád vyřešiš. Třeba tím, že sem hodiš soupis charterovek, které solo plavby umožňují. Kromě jiného bys splníl i svůj sen:
vojtaharok píše:že by odpověď mohla pomoci nejen mě
mck
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 6

Příspěvekod mck » pát kvě 04, 2018 10:03 pm

windward píše:Omlouvam se veskeremu obecenstvu, ale na toto nejde nezareagovat.

Jedinec, ktery evidente nema ani sajnu do ceho leze, se ozve s detinskym dotazem z patra: reknete mi jak mam objednat lod pro solo plavbu u carterovky, kterou vam ani nechci rict. Well! V dobre vire sednes k pocitaci, najdes smlouvu, vypises co je treba najit.

Jeden by ocekaval, ze tazatel si sam sedne k pocitaci, projde charterovky a smlouvy, a udela vycuc o tom, kde to nakonec pujde, aby kazdy tuto infu mohl vyuzit. Od toho je forum.

Ale ono houby. Tazatel je natolik lenivy, ze nejen nehodla udelat takto jednoduchou cinnost, ale radsi bude otravovat svou manzelku, jen aby nevyvinul zadne usili.

Napriste se na to vydlabnu, abych bezvysledne ztracel svuj cas.

Na toto zas neda nezareagovat mne. Typicky zbytocny komentar. Preco by sa nemohol spytat na to co ho trapi? Aj bez toho aby preliezal chartrovky a co ja viem co? Ak vies odpoved porad mu, ak nie bud ticho. Bez urazky, ziadna otazka nie je hlupa, ale takato odpoved je celkom isto uplne zbytocna.
err_
bez hodnocení
Reputace: 150

Příspěvekod err_ » sob kvě 05, 2018 9:27 am

vojtaharok
:

Jak jiz bylo psano, existuji zde prispevky z cest soloplavce Lynxe. Jednak se to hezky cte, ale je z nich take patrne, kde si lode na samoplavbu pujcuje a rovnez popisuje, jakym zpusobem to sjednava.

K morske nemoci na palube. Pokud je zene spatne a neprestava to, tedy ma morskou nemoc celou dobu stravenou na lodi, tak tim, ze ji vezmes s sebou rovnou odepisujes celou plavbu. Samoplavba je narocna na spanek a jsou useky, kde nemuzes treba dva dny spat vubec. Budes unaveny, mit mzitky a do toho budes ve finale resit hadku se zenou :-) Vidim to zcela zive a ja bych do toho teda nesel.

Mimochodem, co si predstavujes pod takovou studii Navionicsu?
bozakafka
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod bozakafka » sob kvě 05, 2018 2:41 pm

No konečně nějaký zajímavý téma.
Osobně si myslím, že pro dobře pojištěné charterové společnosti to nebude velký problém a pokud se dozví že jde o soloplavbu tak si podmínky upraví aby následky nebyly tak fatální.
Spíš jde o tebe samého. Musíš opravdu cítit jestli na to máš. On totiž sólo jachting není žádný med. A v médiích to vypadá jednoduše. Jestli máš napluto dva roky praxe jako seatime tak je to dost ale jestli jen dvě sezóny tak asi málo. Na slova "Odvážnému štěstí přeje ' bych si u námořních plaveb asi dával pozor. Zkus si půjčit malé dinghy na lipne a plácat se tam sám celý den. No a od toho si odvoď jak tě to bude bavit týden samotného na moři. Radši sedím v kokpitu s dobrou partou a nakonec mi stačí když si o romantice samoty dobře počtu.
Ber to prosím jako názor. Pokud cítíš chtíč po sólo dobrodružství tak do toho, proč ne!!!
vojtaharok
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod vojtaharok » sob kvě 05, 2018 9:50 pm

Díky za odpovědi všem. Chodil jsem často sám třeba 2 týdny přechody hor, nebo jezdil sám na vodu na své pálavě (když se mnou za jarního tání nikdo nechtěl jet), takže samoty se nebojím. Ano potřebuji praxi. Ano, i dva dny samostatného křižování na Orlíku s Bavárkou 30 pomůže (více obratů než na moři za 2 týdny, ale bez vln). Co se týče mořské nemoci, zatím ženě ani pořádně špatně nebylo (ani při Bf 9 u závětrného pobřeží), ale má z toho strach a je vidět, když jí není dobře. Musíme to holt vyzkoušet, a taky ji přesvědčit nechodit do salónu. Když mám námořní mapy, cestuji po večerech prstem po námořních mapách. Pro jiné regiony cestuji s tabletem v Navionicsu s pomocí webu a pilotů (plánování tras, přístavy, alternativní přístavy, obvyklé počasí, větry a proudy, dno pro kotvení...). Je k nezaplacení, když je člověk na moři a vše má už v hlavě. A nebo, když se objeví zajímavý last minute pronájem lodě a člověk je zrovna v práci. A do oceánu jsem se zamiloval letos v dubnu, když jsem měl čest přidat se k menší posádce pro plavbu mezi Kanárskými ostrovy. Kormidlovat 12 hodin v kuse ostře proti větru Bf 5 až 6, který foukal už nejméně třetí den, byla krása: Žádný strach, žádný diskomfort, naprosté uvolnění, synchronizace těla s vlnami.
stani119
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 22

Příspěvekod stani119 » ned kvě 06, 2018 10:50 am

Můžeš popsat kde a kdy to bylo na zavetrne straně s Bf 9 :?
vojtaharok
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod vojtaharok » pon kvě 07, 2018 9:32 am

Jižní konec Pašmanského kanálu 18.06.2017 kolem 1200, bora. "Závětrné" pobřeží je v tomto případě jen terminus tecnikus, neboť vítr je padavý :-)
vojtaharok
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod vojtaharok » úte črc 17, 2018 2:22 pm

Takže si dovoluji shrnout poznatky, co se týče pronájmu plachetnice v charteru pro sóloplavbu:

V Řecku sóloplavbu na charterových lodích zakazuje zákon. Na Orlíku nebo Chorvatsku, zdá se, pronajmou loď pro sóloplavbu, pokud její pracovníci nabudou dojmu, že se jedná o "solidního" zájemce a jedná se o "vhodnou" loď. Všeobecné obchodní podmínky jsou všeobecné od toho, že ve smlouvě lze se od nich individuálně odchýlit.

"Vhodná" loď samozřejmě spíše menší, s klasickou hlavní plachtou, u které to nezakazuje majitel (lodě bývají i v managementu) a o kterou je menší zájem nebo u které je menší "výtěžnost" (starší...).

"Solidní" zájemce je, zdá se, ten, který si již nějakou loď u charterovky pronajímal a nebyly s ním problémy, nebo člověk s prokazatelnými zkušenostmi atd. Osobně bych také radši pronajal loď (kdybych ji měl) Petru Ondráčkovi než partě rozjařených zhulených pětatřicátníků hrajících si na náctileté. Měně lidí - méně problémů.

Osobně jsem šel cestou pronajmout si nejdříve stejnou loď ve dvojici. Ukázalo se to jako dobré řešení i z hlediska různých rizik. Zaprvé eliminace rizika, že to zakáže rodina. A eliminace skutečného rizika: Poslední den plavby na moři se ženou se nám zablokoval zámek u WC tak, že nešel otevřít zevnitř (o 3 mm uvolněný čep zámku z vnější strany). Při sóloplavbě je to riziko ošklivé smrti - utopit se bez pomoci ve ztroskotané lodi zrovna na hajzlíku... Následující měsíce přípravy na první sóloplavbu na moři budu trávit brainstormingem, co vše se může stát, a jak tomu předejít. Čtu různou literaturu. Veškeré rady jsou vítány.

Na konci příspěvku bych rád ještě jednou poděkoval za publikované i soukromě poslané rady a za podporu při plnění svého snu.
mck
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 6

Příspěvekod mck » úte črc 17, 2018 11:36 pm

vojtaharok píše:Poslední den plavby na moři se ženou se nám zablokoval zámek u WC tak, že nešel otevřít zevnitř (o 3 mm uvolněný čep zámku z vnější strany)

Tipujem ze to bola Bavarka, mam taku istu skusenost.
Fitor
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 5

Příspěvekod Fitor » stř črc 18, 2018 8:34 am

Ani si nechci představit, kdyby se blokovaly obráceně.............:-)
vojtaharok
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod vojtaharok » stř črc 18, 2018 2:14 pm

Zajímavé, že na Bavarce taky. U mě to byl Benetau Océanis 311 (rok 2002). Pokud by se člověk nedostal na WC, není problém. V batistě je vědro. Jinak, když člověka u kormidla občas opláchne vlna a jít do salonu je "nebezpečné", malou stranu asi není třeba nijak speciálně řešit :-)
vojtaharok
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Sólo plavby

Příspěvekod vojtaharok » ned říj 14, 2018 8:08 pm

Vášnivě miluji svobodu. A svobodu skippera omezuje posádka, pevnina, ostrovy, mělčiny, nebezpečné druhé jachty... A jsem kluk z vesnice: Když už člověk má k dispozici loď, takovou drahou věc, proč ji nechávat bez užitku v maríně či v zátoce? Potvrdí se mé předpoklady po praktické zkoušce? Odpověď naleznete na konci textu. Po tříměsíční pečlivé přípravě jsem se do toho prostě pustil.

Stručný popis plavby
----------------------------
Loď Beneteau Océanis 311, klasická hlavní plachta s 2 refy refování "jedním lanem", rolovací gena odhadem 110%.
Trasa byla jednoduchá: vyplout z přístavu na otevřené moře a potom pořád kurzem 140 ... a ve středu dopoledne zpět.
Etapa 1: Mali Lošinj - Dlugi Otok levobokem - Brusnik pravobokem - Jabuka pravobokem - Dlugi Otok Telaščica (70 hodin)
Poté odpočinek 22 hodin.
Etapa 2: Dlugi Otok (Telaščica) - Premuda (Kirjal) (13 hodin)
Etapa 3: Premuda (Kirjal) - Mali Lošinj (6 hodin)
Celkem 310 nm, z toho 100 nm jen na plachty, celkem 89 hodin plavby, průměrná rychlost 3.5 kt, celkem spotřebováno 32 litrů paliva,
směrem k Brusniku křižování po větru (mistrál do Bf 4), zpět většinou ostře proti větru, křižování po větru nebo na motor, búra do Bf 4 (u Žirje večer Bf 5) a dále spíš termika nebo proměnlivý vítr.

A co svoboda? Ano, blízkost pevniny nebo houfu jiných lodí mi skutečně vadí a znervózňuje. Hodně se mi ale na moři stýská po rodině. A svoboda je jen maličká: co laskavě dovolí živly. Takže asi nepopluji kolem světa ani přes celý oceán. A nikdy si už nebudu přát vítr silnější než 10 kt...

Zamiloval jsem se do kompasu a do majáků, nerad pluji podle GPS, to už bych mohl zůstat doma a hrát počítačovou hru, držet kurz podle kompasu chce trénink. Jediný okamžik, když jsem propadl panice bylo, když mi z ničehonic zmizel na 10 minut maják Velki Rat (nepochopil jsem dosud, proč). A po třech dnech, když se utišily vlny, jsem začínal slyšet hlasy... naštěstí to nebyly sirény ani halucinace, ale zvuky větru hrajícího na trubky kočáku...

Trasu plavby, pár fotek a videí naleznete zde: https://www.facebook.com/vojtech.harok/media_set?set=a.10209634844788134&type=3
vojtaharok
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod vojtaharok » ned říj 14, 2018 8:19 pm

Oprava: 310 nm celkem, z toho 100 mil na motor a 210 mil jen na plachty!
vojtaharok
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod vojtaharok » sob říj 27, 2018 11:55 am

Plavba byla takovým silným zážitkem, že jsem se až nyní, po milém setkání s lidmi z a okolo ČANY, z toho trochu trochu otřepal. Dokonce jsem začal opět toužit po moři. Ale dosud se občas doma po nočním probuzení otřásám hrůzou, že jsem sám v noci na lodi a že jsem nechtěně usnul, že nevím, kde jsem a kam pluji, ve vteřině vyskakuji k oknu ložnice a hledám ve tmě světla. Připravím povídáni do sekce Jadran; možná že se někomu bude hodit informace třeba o tom, kde plulo kolik jakých lodí a jak se vyvíjelo počasí a vlny na otevřeném moři.

Zpět na