Předvídat ... a ještě víc předvídat.

Jak jsem vyrobil/a průšvih na lodi , jak jsme se dostali do velkých potíží.
Prostě příběhy, události a zažitky pro ponaučení,

Moderátoři: Pepa, vilma

Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1531
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 14
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Předvídat ... a ještě víc předvídat.

Příspěvekod ficcus » pát zář 14, 2018 3:20 pm

Mám potěšení při čtení popisů poučných situací, protože nejsnáze se poučíme z chyb druhých, že?! Tak také přisypu čerstvou pozitivní zkušenost:-) Prostě i osud někdy hledá, kde nechal tesař díru.
Tedy za prvé … Hanse 505 má při „rozjezdu“ vzad minimální rotaci stranou (propwash) – velmi příjemné. Měl jsem ji z Biogradu od Croatia Yachting a po prvé jsem vracel poškozenou loď. Opět se mi potvrdilo, že když jsem férový já, tak „oni“ také. Poškození na hraně zrcadla bylo viditelné na první pohled (5 cm šlic až na laminát) a při pátečním návratu se hned po přistání technik charterovky ptá: „What happend?“ A já odpovídám: „I´m IDIOT.“ Obratem jsme udělali checkout stylem … to poškození gelcoatu jsem udělal já a tady ty 4 další, na první pohled neviditelné, závady v interieru jsem jen objevil – technik obratem všechny opravil a byl rád, že jsem mu soupisem závad ušetřil čas a případné nepříjemnosti s další posádkou. To se dle mého projevilo i při vyúčtování mnou způsobené škody – zaplatil jsem jen předpokládanou hodinu práce technika ve výši cca 1000 Kč (oprava gelcatu). Když se pak vedle nás vyvázala další Hanse 505 také s poškozeným gelcoatem (ale výrazně větším), tak ze mě trochu i spadl pocit studu. Jo a jsem přesvědčen, že kvalitní úlitba Neptunovi před vyplutím také výrazně pomohla!
To odření se paradoxně stalo až skoro v klidu, ½ hod po kritické situaci. Když jsem vydýchával adrenalin a polevil v pozornosti. Teď to bude dlouhé, tak to když tak nečtěte.
Určitě mnozí „chorvatští“ znáte klášter Blača na Brači a přilehlou zátoku U Blača. Já tam nikdy nebyl, tak jsem si to dal jako jeden z cílů plavby. Ráno jsme odpluli z Pučiště, obepluli spodem Brač a tryskou mezi Bračem a Hvarem krásně stoupali nahoru proti větru. Vítr sílil. Moc se mi to líbilo. Některým členům posádky méně. Po pár hodinách hezkého křižování nás začal tlačit čas, tak šly plachty dolů a na motor proti větru jsme dopluli do zmíněné zátoky U Blača. Byl čas oběda a plán byl takový, že po jídle zajdeme do kláštera a na noc se posuneme někam na Šoltu do zátoky.
V zátoce U Blača kotvilo se zádí vyvázanou na břeh pár lodí. Vybral jsem místo mezi 2 katamarany (mezera 80 metrů se zdála dostatečná). 3. katamaran kotvil naproti a z jeho paluby mi ukazovali, že kotvu mají poměrně šikmo. Ale pořád pro naší kotvu zbyl dostatečně široký pruh. Jak venku pořád přifukovalo, tak do této zátoky vítr padal zcela nepravidelně a točil se o 360°. Nechtěl jsem riskovat, tak jsem na dinghy poslal výsadek 2 plavčíků s lanem ke břehu. Když bylo lano přivázané ke břehu, tak jsem teprve začal kotvit a couvat k nim a oni mi pluli s lanem naproti. 30 metrů řetězu ve vodě, zadní lano přivázané, šnorchlisti z protějšího katamaranu ve vodě hlásí obě kotvy ok (jejich a naše). Zdálo by se, že nic nehrozí. Do dinghy háži druhé lano pro vyvázání 2. zadního rohu. Dinghystům trvá hledání vhodného místa pro přivázání lana dlouho. Poryvy větru stáčí loď kolem své osy a kotva nedrží. Pokyn na příď: Přitáhni kotvu. Jsme zádí 5 metry od útesů. 4 metry hloubka (ponor 2,4 m). Snažím se na tom jednom záďovém lanu udržet loď je stejné pozici. Bowthruster proti poryvům větru a s řetězem ve vodě nemá šanci. Kotva se pořád nechytá. Loď se sune do boku a pak i stáčí bokem k útesům. 4 metry. Plavčík z přídě hlásí, že má už kotvu pod přídí. Sakra! Kotvu ven, odvazuji záďové lano a hážu ho celé do vody. 3 metry od útesů. Není moc času, poryvy zesilují v nejnevhodnější okamžik. A rychle pryč. A? A lano v plopeleru – motor chcípl. A do prdele! Zakřičel jsem na sousední katamaran, že potřebujeme jejich dinghy a s nožem skočil do vody. Potápěčskou masku jsem měl, bohužel, v kajutě a na to nebyl čas. Pod vodou zjišťuji, že lano není na propeleru moc utažené a že půjde odmotat. Ve stresu ale kyslík dojde velmi rychle, takže jsem na každý nátech stihl shodit sotva jednu smyčku lana. Po 3 smyčce jsem při nádechu na hladině zjistil, že naše a sousedovic dinghy jsou „zmáčklé“ mezi lodí a útesy a dinghy z protějšího katu je už také u nás (ze strany volné vody), jeden z nich má masku a skáče do vody a mají naši loď už na laně z přídě. Počkej POČKEJ, pořád máme poslední smyčku lana v propeleru. Zatímco jsem se vydýchával na hladině, tak „ten s maskou“ shodil tu poslední smyčku. Rychle na palubu nastartovat. Chvilka napětí … a jóóó. Motor běží, dinghy nás dostaly od útesů a já odplouvám do středu zátoky. Jelikož máme stále lana vyvázaná na břehu, tak obratem zkouším další pokus. Poryvy větru. Připlouvá další plachetnice a zatímco se já snažím srovnat uprostřed zátoky (vím, kde komu leží kotvy), tak oni zacouvají skoro přesně na naše místo. Nemají připravená záďová lana. Vítr s nimi začíná točit. Mizí ze scény ještě dříve, než jsem jim stihl vynadat:-)
Vzdávám to. Klášter uvidím/e příště. Obeplujeme obloukem a s velkými díky 2 lodi našich zachránců … a vyplouváme ze zátoky ven. Vlny tak do 1,5 metru. Já se chci trochu zklidnit, tak plujeme jen kousek za roh do zátoky s bunkrem. V bunkru jsou sice schované loďky místních rybářů, ale v ústí je místo, tak se tam chci jen na chvilku vyvázat. Dát si kafe a vydýchat adrenalin. I sem ale padají poryvy větru. V okamžiku, kdy jsem byl pravobokem méně jak 0,5 metru od mola velím „teď“. Chvilka zaváhání skokanů a vítr nás stáčí. Levým zadním rohem se otřu o tu nejnižší krycí železnou lamelu bunkru – tady jsem i řekl nahlas sprosté slovo. Mám toho dost, tak prcháme do zátoky Lučica na bóji. Tam si to nechávám vše opakovaně projít hlavou a vyhodnocuji to jako skvělý pozitivní zážitek:-)

Rozhodující či sporné okamžiky:
Šnorchlisti z protějšího katamaranu ve vodě hlásili obě kotvy ok (jejich a naše) – já to bral jako že ok a oni nejspíše mysleli, že se nám nekříží. Ne že je naše „zakouslá“.
Přitáhni kotvu neznamená vytáhni kotvu - ale v tom větru mohlo být na příď slyšet hůře.
I když všem v okolí evidentně kotva drží, tak to neznamená, že bude držet i mě (nevím … buď šikmá kamenná plotna nebo si kotva lehla na záda?).
Potápěčskou masku mějte po ruce v kokpitu – výrazně to usnadní práce pod vodou.
Posádka v dinghy musí mít boty. Rozkazem! – na břehu/útesech je bosé nohy zdržovaly.
Posádce bylo v průměru 68,4 let (beze mě) – nelze přeceňovat hybnost a doslýchavost – a jen 3 z posádky o jachtingu něco věděli = více času na přípravu, jasné příkazy, zvýšená kontrola a pozornost.
Byl to opět parádní týden na vodě:-)
Uživatelský avatar
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 633
Registrován: stř črc 16, 2008 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: okr. Jihlava

Re: Předvídat ... a ještě víc předvídat.

Příspěvekod Pavel63 » pát zář 14, 2018 4:00 pm

Jóó, kotvení kotva - břeh prostě nemám rád. Kvůli případným problémům, když kotva nedrží nebo povolí. A vítr je holt někdy nevypočitatelný.
Pokud je málo místa, nebo dno padá do hloubky a tím pádem ve směru od břehu by kotva nedržela, není asi jiná možnost.
Kotvu, zda drží nebo nedrží, si vždy raději kontroluji, nebo mi to musí potvrdit někdo, kdo ví, jak má kotva držet. Tebe holt zradilo, že kotva nedržela, mne jednou pro změnu zradilo, že jsem ji položil v úzké zátoce blízko protějšímu břehu (a vyvázal záď na druhý břeh) a při vytahování celkem držela, že jsem musel nadjet nad ni a pak mne začal stáčet vítr (samozřejmě foukal opačně, než večer při kotvení) a málem jsem skončil taky na břehu.

Zaváhání někoho, kdo má vyvázat kritické lano při větru, kdy není moc šancí pokus opakovat, je problém. Takto jsem jednou pomalu křičel na kamaráda, který nedokázal pochopit i přes moje předchozí vysvětlení, že má jen kus lana rychle protáhnout okem a podržet, protože potřebuju motorem podržet na dopředný chod příď, aby nám ji to nesfouklo, tak se jal protahovat asi 20 m lano celé ... Nezbylo, než vyskočit za ním, vyrvat mu lano z ruky, prostrčit jen 2 m dvojitě a zase mu ho vrazit do ruky a honem na loď a přidat plyn.

Někdy se hot daří a nenaděláš nic. A jinak kdo plave (jede) na břeh, tak v HR musí mít boty, protože tam jsou pod vodou ježci a na břehu ostré kamení.

Pavel.
Uživatelský avatar
RACEK
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 763
Registrován: pát čer 26, 2009 2:00 am
Reputace: 64
Bydliště: Praha

Re: Předvídat ... a ještě víc předvídat.

Příspěvekod RACEK » pát zář 14, 2018 7:12 pm

Uvala Blača je hezké místo ke kotvení. Jinak než kotva břeh se tam ani stát nedá. Stát k východnímu břehu je lepší než k západnímu.

Klášter je pěkný a stojí za návštěvu i když je to hodinu chůze do kopce. Provází tam dva mniši, kteří hovoří chorvatsky ale znají dostatek českých slov, aby jejich výklad byl srozumitelný. Pro ty co se tam vydají až po večeři, může být překvapením, že i v sezóně zavírají v pět. Takže se tam vydejte nejlépe ráno, jinak si užijete výšlap za pěkného vedra a sluníčka.

To jak Ficcusi kotvíte a chyby které děláte to je běžné. Takových čártristů potkám za sezónu desítky. Kapitán u kormidla ví co a jak chce udělat, ale posádka neví, když jim kapitán něco říká tak nechápou jak to myslí, trvá jim to věčnost a ještě to udělají dost blbě. Kapitán vymýšlí jak to zjednodušit, aby to posádka zvládla. Tak je pošle napřed na břeh uvázat lano. Lano pak plave všude kolem dinghy a rozmotat to a doručkovat na konec trvá stejně věčnost. Když ten plovoucí cirkus vidí z ostatních lodí, nevydrží, startují dinghy a jedou asistovat. Když ten plovoucí cirkus konečně zakotví, rozdají pár piv mezi ty co je zachránili. Dobré rady, jak měli zakotvit neposlouchají, zato vysvětlují, jak a proč to celé takto složitě dělali.

Každopádně 30 metrů řetězu je na Hanse 505 málo a jestli se zátokou prohánějí poryvy různých směrů, tak sakra málo. Tam musíš dávat kotvu od jedné strany zátoky ke druhé.

Když máš venku jen třicet metrů řetězu a kotva nedrží, tak žádné přitahování kotvy vrátkem, ale honem pryč a znova. Když máš kotvu pod přídí, to je už sakra pozdě.

Já jsem pro dodržování klasického postupu kotvení. Spustím kotvu, vypustím řetěz, couvám, loď držím na zpátečce proti napnuté kotvě, posílám někoho na břeh uvázat lano, lano se povoluje z lodě.
Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1531
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 14
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Předvídat ... a ještě víc předvídat.

Příspěvekod ficcus » sob zář 15, 2018 9:40 am

Racku, když mám pomalejší posádku, tak si právě to klasické zacouvání a až následný výsadek s lanem ke břehu moc nedokáži představit. Právě proto jsem zvolil můj postup. A kolem dinghy pochopitelně žádné lano neplavalo - uvázali konec na břehu a při plavbě ke mě krásně popouští z panenky jednotlivé smyčky lana a na palubu mi podají celý zbytek. Čistá práce.
Já podcenil hlavně podrobnější poučení a následnou nepřetržitou kontrolu plavčíka u ovládání kotvy. To byl počátek všech následných problémů.
Pak už šlo vše ráz na ráz a myslím, že jsme to vše zvládli vyřešit velmi rychle a s dobrým koncem. Pro mě vynikající lekce.
Byli jsme u západní strany zátoky - ale zase možná štěstí/osud - je tam větší hloubka, takže ani 2 metry od útesů jsme neškrtli o dno.
A držet na zpátečce loď proti napnuté kotvě (jak píšeš) ve větrné zátoce? To také není zrovna bez rizika.
vojtaharok
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 70
Registrován: stř říj 25, 2017 2:16 pm
Reputace: 30
Bydliště: Zbynická 1566-9
Kontaktovat uživatele:

Re: Předvídat ... a ještě víc předvídat.

Příspěvekod vojtaharok » sob zář 15, 2018 12:03 pm

Poslat na břeh nejdříve výsadek s lanem je, myslím, velmi dobrá taktika.

Ale nedovedu si představit, že bych ke konci procesu kotvení (před vyvázáním zádě!) nevyzkoušel, jak kotva drží, zpětným tahem motoru alespoň 2000 otáček. To byla, myslím, ta chyba.

Ale zadní chod jen krátce, po chvíli by se přídí zakotvená loď začla účinkem lodního šroubu (prop walk a ne prop wash) otáčet okolo místa, kde je na dně kotva . K vyrovnání pomůže dát neutrál (v případě kotvení proti aktuálnímu větru) nebo střídavě v případě potřeby i přerušovaný přední chod (opačný prop walk). To jsme si vyzkoušeli v Řecku při kotvení systémem kotva - molo, kdy žena manévrovala a já jsem skákal ze zádi na molo.
Uživatelský avatar
Martin88
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 707
Registrován: úte zář 16, 2008 2:00 am
Reputace: 3
Bydliště: Praha

Re: Předvídat ... a ještě víc předvídat.

Příspěvekod Martin88 » pon zář 17, 2018 2:16 pm

Myslím, že ten důchodce u navijáku udělal tu nejsprávnější věc, ve větru, 5m od břehu na 4m hloubce s nedržící kotvou je podle mě jediné správné řešení ji rychle vyndat a rychle pryč. Takže senior asi předpokládal, že kapitána napadlo to samé.
Závěrečné hodnocení zážitku je překvapivě velmi optimistické.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů