Taká obyčajne neobyčajná dovolenka, alebo ako som sa stal na chvíľu καπετάνιος

Vaše zprávy a cestopisy z plaveb a akcí kolem lodí a vody.

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

Andrejjeep
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 22

Taká obyčajne neobyčajná dovolenka, alebo ako som sa stal na chvíľu καπετάνιος

Příspěvekod Andrejjeep » ned říj 21, 2018 8:55 pm

Minulý rok sme strávili dovolenku na Lipne s požičanou plachetnicou, pri rozhodovaní kam budúci rok padla voľba niekde do tepla k moru. To sa písal koniec roka 2017. Mala to byť zo začiatku taká štandardná dovolenka, relax veget, sem tam niečo pozrieť a tak pod. Lenže človek mieni okolnosti menia. Zhodou náhod a spoločného rodinného konzensu sme zakúpili zájazd na Kefalóniu ešte koncom roka, pre lepšiu cenu. V konečnom dôsledku vyhralo to, že to bol docela zapadákov bez veľkých hotelov, pláži a pod. Slečnu v cestovke sme síce zaskočili otázkou aké športové aktivity sa tam dajú podniknúť, najlepšie požičať nejaký čln, či malú plachetnicu. Síce prisľúbila niečo zistiť, ale sľub poteší a nič nestojí.
Čas bežal a z roka sa ukrajovali dni mesiace, až napokon začali prázdniny a naša plánovaná dovolenka ku konci leta. Z cestovky sme dostali inštrukcie a ešte raz spýtali či v okolí sa dá niečo požičať na povozenie a spestrenie si času dovolenky. Prvotnej skúsenosti sme moc toho neočakávali a začali cez internet hľadať čo je v okolí, centrá, požičovne atď. Za nejaký týždeň sme mali nejaké linky na požičovne motorových člnov po celej Kefalonii a aj na Itake. Po čase došla aj odpoveď z cestovnej kancelárie na požičovňu kúsok od nás. Fajn, skúsime napísať a uvidíme. Z množstva požičovní sa v konečnom dôsledku ozvali dve jedna z Argostoli a Lixuri a druhá z Itaky (rentaboatithaca). Tá nám vyhovovala najviac či po finančnej, či po kumunikačnej stránke nehovoriac vyzeralo, že majú docela slušné lode v požičovni. Potvrdili sme si termín kedy chceme na celý deň si požičať čln z 30k motorom (nad 40k už vyžadovali platný preukaz). A mohla nastať druhá časť plánovania pobytu, obaja sme rovnaký a nejaké smaženie na jednom mieste neprichádza do úvahy. Zohnať mapu bedeker, internet a hurá na plánovanie výletov. V skratke na nejaké leňošenie nám zatiaľ zostal len jeden deň, a ostatné vyplnilo behanie po ostrove krížom krážom.
Čas ubehol ako voda a jeden piatok po cca 2 hod. lete sme vystúpili na hlavnom letisku v Argostoli. Krátka cesta autobusom na trajek, tajektom do Lixuri a odtial priamo do hotelového komplexu Ionian Sea. Nasledovalo klasické ubytovanie, delegát v krátkosti oboznámil ako to v hotely funguje, snažil sa zaujať nejakými výletmi atď. Z ponúkaných služieb sme využili len požičovňu vozidiel a na presúvanie po ostove sme si požičali Chevrolet Spark, ktorý sme ihneď po dovezení na druhý deň premenovali na vajíčko (jednoducho malé gulate a žlté).

Trajekt
Obrázek

Obrázek

Plávajúci palác dôchodcov
Obrázek

Opúšťame Argistoli
Obrázek

Panorama pri plavbe trajektom do Lixuri
Obrázek

Plavba Kólpos Argostolíou v pozadí schované hlavné mesto Argostoli
Obrázek

Jachtársky prístav v Lixoúri
Obrázek

Požičané vajíčko .o)
Obrázek
Andrejjeep
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Re: Taká obyčajne neobyčajná dovolenka, alebo ako som sa stal na chvíľu καπετάνιος

Příspěvekod Andrejjeep » ned říj 21, 2018 9:21 pm

Sobota 25.8.2018
Nakoľko len niekedy o pol 10 nám doviezli prenajaté auto, tak doobedie bolo také klasické dovolenkové. Prevzatie vozidla bolo otázkou chvíle a pár podpisov. Keďže na utorok sme mali rezervovanú loď na Itake, tak už doma sme rozhodli že prvá cesta povedie do Sami, kde sme hodlali prezistiť trajek do Piso Aetos. Cesta bola spojením trajektu a následne krížom cez ostrov a jeho hornatú časť do mestečka Sami. Krajina a výhľady na okolité more na jednej strane na druhej na pohorie Itaky nezabudnuteľné. Po príchode a zaparkovaní pri promenáde sme sa dali na potulky a hlavne nájdenie kancelárie pre zakúpenie lístkov na trajek. Kanceláriu sme našli poľahky, čo už sa nedalo povedať pri kúpe lístkov. anglicky síce vedel aj predávajúci aj moja krajšia polovička a hlavne dcéra, ale aj tak sme sa pobavili kým sme ich zakúpili. Rovno sme zakúpili aj spiatočné z Itaky o 22:15 hod večernej. Trochu prechádzky po promenáde tradičné laté v taverne, kde sme prečkali ja miestnu búrku, urobenie fotiek v meste a hor sa na prvú pláž Antisamos, kde sme si vydatne zaplávali. Následne nakoľko sme si doma spravili hrubí itinerár tak prišla na radu jaskyňa Melissani. V podzemí sme sa príjemne schladili a počlnkovali na hladine jaskynného jazera. Nakoľko strop sa v dávnej minulosti prepadol tak prirodzené osvetlenie vytvára zvláštnu atmosféru, ktorú dokresľovalo umelé osvetlenie v tmavých častiach jaskyne. Čas je ale neúprosný a nás čakala ešte jedna zástavka v mestečku Ágia Effimia, ktoré sa nachádza v malom zálive severne od Sámi. Presun bol pomerne rýchly a po zaparkovaní sme sa už kochali príjemným malým mestom a jeho promenádou z vyviazaným množstvom plachetníc a motorových lodí. Samozrejme tradične sme si sadli do jednej z Taverien a dali si dobré Laté. Nakoľko sa začal blížiť čas večere a mi na opačnom konci ostrova, tak bol čas sa vydať na spiatočnú cestu. Zamierili sme smerom na severozápad do mestečka Divarata, z ktorého sme sa dostali na západnú stranu ostrova a tunajšiu magistrálu pri pobreží. V údolí sme ešte pri západe slnka zazreli Mirtos Beach a už len cesta cca hodinu do hotela rovno na večeru.

Prístav v Sámi
Obrázek

Aj takéto skvosty sa tam našli
Obrázek

Moja zvodná posádka
Obrázek

Pohľad na Adísamos Beach
Obrázek

Obrázek

Jaskiňa Melissáni
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Prístav Ágia Effimia
Obrázek
Obrázek

Pohľad na Asos a jeho pevnosť na kopci
Obrázek

Pohľad na juh do zálivu Kólpos Mírtou
Obrázek
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 118

Re: Taká obyčajne neobyčajná dovolenka, alebo ako som sa stal na chvíľu καπετάνιος

Příspěvekod Denis » stř říj 24, 2018 6:53 am

Ďakujem za povzbudivú reportáž ;)
Andrejjeep
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Andrejjeep » stř říj 24, 2018 7:19 am

Ešte to má aj pokračovanie, len málo času na písanie.

Ináč aj tie zátoky niektoré ktoré sú dosť vykrojené do pobrežia tak poskytujú pred severnými vetrami slušné útočisko na noc, vždy sme našli nejakú plachetnicu čo tam nocovala.

Akurát fenomén drahšej väčšej lode sa aj tam slušne prejavuje, nakoľko títo majitelia zrejme kotvia v prístavoch a hneď zrána sa rozpŕchnu do okolitých zátok a poväčšinou to skončilo, tým že plachetnice zdvihli kotvy a šli preč.

A.
Andrejjeep
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Andrejjeep » ned lis 11, 2018 4:11 pm

Pondelok 27.8.2018
Sme si naplánovali trochu oddychu na plážiach po okolí. Prvou doobednou zastávkou bola Xi Beach. Pláž príjemná z červeného piesku lemovaná na jednom aj druhom konci ílovitými útesmi. Prapôvodne si obyvatiel z tohto ílu robili veci pre bežné používanie v domácnosti. Dnes je to vychytenou módom používať íl ako liečebný a omladzujúci prostriedok, takže nie je na pláži núdzu o návštevníkov dôkladne zamazaných ílom, pripomínajúci chodiace hororové bytosti. Na pláži sa dá čo to požičať. Teda okrem klasických letoviskových atrakcií požičiavajú aj dnes módne padleboardy a kajaky sit on top. Nakoľko sme mali stravu all inclusive tak sme sa konečne vybrali na náš prvý obed. Po dobrej bašte (vyberať si ozaj bolo z čoho a varili fantasticky) sme šli oddychovať na neďalekú Lepeda Beach pod Lixouri. Plážička pekná, ale na veterné počasie ľudoprázna. Breh lemovaný vodnými chaluhami, čo sa najčastejšie deje ak vanú južné vetri. Kúpanie trocha adrenalínové nakoľko vietor silnel a fúkal od severu von zo zálivu a mal sa možnosť rozbehnúť po hladine. Hladina sa rozvlnila a proti vetru to už bolo náročné plávanie, vlny tak max do pol metra, ale nebola to sranda. Byť v tomto niekde mimo na volnej ploche tak jediné čo človek môže odovzdať sa živlom a len sa snažiť zostať na hladine. Povyše bola aj nejaká jachtárska škola a cestou späť sme videli ako zvážali motorákmi okruhovky, ktoré to jednoducho nedali a ľahli, vrátane jedného catu. Po vcelku vyčerpávajúcich športových vyžitiach, ktoré nám skrátila malá prietrž sme sa zbalili a šli sa prezliecť na hotel. Po prejdení prehánky sme sa vybrali na najjužnejší výbežok tejto často ostrova. Tu sa nachádzajú aj pohybujúce sa skaly. Podložie skál je ílovité čo pri správnej konštelácií vetra a vĺn umožňuje sem tam sa hýbať skalám. Voda podmyje blok skaly a ten sa stane labilný a v rytme vlnenie sa hýbe hore dole, po tom čo sa ulomil od hlavného bloku. Pekne to je vidno ak do vzniknutej trhliny človek vzprieči krátku paličku a už len sleduje ako sa pôsobením príboja v rytme prehýba. Severne od mysu na západnej strane sa nachádza Vatsa Beach, kam sme sa presunuli, nakoľko je tam taverna v štýle hipis a aj majiteľ určite nedostane infark z práce .o). Má aj požičovňu člnov, tak sme sa hneď informovali, čo a ako keby nás prepadla ešte myšlienka na výlet loďou. Nakoľko ďalší deň je výletový na zajednanom motorovom člne tak sa ide skôr na kute aby sme si oddýchli.

Pohlad na Nísi Vardiáni alebo škorpioní ostrov
Obrázek

XI beach - pohľad na hlavnú dlhú červenopieskovú pláž
Obrázek

Pohľad z najjužnejšieho konca východného polostrovu Kefalonie
Obrázek

Pohľad na juhozápad
Obrázek

Lépeda Beach
Obrázek

Našli sa aj takéto pekné zákutia
Obrázek

A.
Andrejjeep
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Andrejjeep » ned lis 11, 2018 4:29 pm

Utorok 28.8.2018
Utorok bol hektický úž o rána, nakoľko sme museli stihnúť prvý trajekt z Lixouri a rovno samozrejme prvý odchod z prístavu do Argostoli. Ešte za tmy vyrážame z hotela na prvý trajekt smer Argostoli. Následuje pomerne svižná cesta cez vnútrozemie do prístavného mestečka Sámi, kde sa po chvíľke naloďujeme na väčšiu Ferry. Pred nalodením ešte síhame jedno Latté a raňajky v blízkej taverne. Cesta trvá cca ¾ hod tak je čas si vychutnávať plavbu a obzerať scenériu oboch ostrovov.

Plavba trajektom
Obrázek

Pohľad na severnú stranu prielivu medzi Kefaloniou a Ithakou
Obrázek

Pohľad na juh
Obrázek

Vylodenie vďaka posádke trvá chvíľu a ani sa nenazdáme už cestujeme po Ithake po kľukatých cestách smerom do Vathy. Po krátkom prejazde miestnymi vrchmi už ideme len popri pobreží až do Vathy, kde na jej východnom konci je požičovňa kde nás čaká zajednaný motorový čln. Nájdenie požičovne už bolo hračkou a mohlo sa začať prebratie lode. Teda mohlo, keby sa mi nerozhodol štrajkovať žalúdok a musel kam musel. Moje krajšie ja zatiaľ vybavilo papierovačky a keď sa vrátil tak mohlo nastaš prevzatie a zaškolenie. Nakoľko moc rečiam nevládnem, tak prekladania sa ujala staršie dcéra a kde nerozumela tak sme si to ukázali, spravili kolečko okolo maríny z následným vysvetlením ako kotviť v zátokách. Síce som ešte nekotvil ale čo to človek si pamätal z o skúšok VMP a literatúry, ktorou si pravidelne dopĺňam vedomosti. Prekladanie v tomto bode viazlo ale nakoľko veľa výrazov je medzinárodných tak sme sa za ukazovania a pár slov pochopili. Nakoniec prehodili priatelských pár slov o jachtingu a pod. Zostávalo len zaviesť majiteľa na nábrežie nalodiť posádku a hajde na poznávanie Ithaky z mora. Niečo málo k požičanej lodi Compass 150CC. Výrobcom je domáca lodenica, dlžka 4,55m, šírka 1,97m, hmotnosť prázdnej lode 350kg, motor Mercury 30HP štvortakt, externá nádrž 25l + 5l bandaska ako rezerva. Loď vybavená biminy a čo som ocenil kotvou, síce 4-ramennou ale poslúžila dobre s 5m asi 8mm reťaze a 20m lanom. Z navigačných máp bola vybavená len oskenovanou mapou bez merítka zaliatou v priesvitnom obale, ináč nič viac. Po nalodení naša cesta začala plavbou na severozápad zátokou ktorá vyúsťuje do zálivu Kólpos Mólos, na vstupe do zátoky je po ľavej strane maják na ostrove.

Výlet začína - odchod z prístavu Vathí
Obrázek

Opúšťame záliv Mólos
Obrázek

Obrázek

Po oboplávaní ďalšieho poznávacieho bodu (kostolík Saint Andrew) sa stáčame viac na sever a nakoniec na východ aby sme minuli po pravej strane výbežok pevniny a za ním sa dostali na východnú časť ostrova. Cestou sme skúsili rozsah rýchlostí a nahodili príjemnú cestovnú rýchlosť cca 7-8uzlov. Šlo by to aj rýchlejšie ale začali sa dvíhať krátke ostré vlny a fúkalo tak cca 4bft a krátky loď na nich nepríjemne poskakovala. Smerom na juh sme mali hraničný bod ostrov Ligia, aby sme si vedeli pozrieť aj severnú časť ostrova a vyšlo nám palivo v nádrži. Po celej plavbe k ostrovu Ligia sme stretávali množstvo motorových lodí ale aj plachetníc. Paradoxne aj napriek priaznivému počasiu ich veľa motorovalo. Po oboplávaní ostrova sme hladali nejakú malú pláž na zakotvenie a kúpačku. Všade plno veľa plavidiel. Až v podstate na úrovni Vathy sme našli miesto blízko Hulla beach na zakotvenie, prvé v živote. Nakoľko väčšiu časť posádky tvorilo ženské pohlavie musel som si všetko obslúžiť sám. Nervozita bola možno ešte väčšia ako skúsenosti. Prvé spustenie kotvy z provy, prvé vypustenie no odhadom ktohovie koľko lana a skúška na spiatočku či kotva drží, no nedržala. Tak ešte jedno kolečko vytiahnuť kotvu, nadbehnúť si nejakú vzdialenosť a spustiť kotvu. Tento krát to sprvoti vyzeralo že sa chytila a bude dobre. No displey na mobile z apkou ukazoval niečo iné, pomaly sme splúvali smerom k pobrežným útesom. No nič toto miesto nám nebolo súdené. Vytiahnúť kotvu zbaliť a hajde nájsť iné miesto, nakoľko od raňajok už nejaký čas ubehol a začínali sme byť hladný. Po oboplávaní mysu sme defakto za kopcom objavili menšiu zátoku Filiatro Beach. V bezpečnej vzdialenosti od pláže som spustil kotvu do pieskového podložia nechal sa unášať niekoľko metrov, a nádsledne overil či kotva drí. Držala. Bol som spokojný nakoľko sa mi podarilo zakotviť na prvý krát. Niečo sme pojedli, a vrhli sa do vody poplávať a oddýchnuť si. Pred opustením plavidla som ešte niekoľko minút kontroloval polohu lode na gps. Nejaké pohyby tam boli ale to len ako sme poskakovali na kotevnom lane, vzhľadom na silnejúci vietor a zväčšujúce sa vlny.

Kotvíme pri Filiatro Beach
Obrázek

Obrázek

Človek si ani neuvedomí ako čas beží a bolo sa nutné pohnúť ďalej ak sme chceli čo to pozrieť aj na severe východnej časti ostrova Ithaka. Prvý výstup z vody na loď aj napriek rebríku bol zaujímavý nakoľko v tej dobe už korma vyletovala z vody cez 20cm. Jednoduché to teda v tomto momente nebolo, dámam som zamozrejme pomohol a mohli pomaly zdvihnúť kotvu a ísť ďalej. No ako sa vraví človek mieni príroda mení a Poseidon si ma chcel zrejme otestovať. Aj napriek tomu že v mladosti som nemal problém z húpajúcim sa plavidlom, teraz to začínalo byť iné, loď pomerne slušne začala tancovať a mne začalo byť náležite zle od žalúdka. No super pocit najmä keď na Vás závisí zvyšok posádky za ktorú ste zodpovedný. Vytiahnutie kotvy bolo vtedy slušným utrpením a mam dojem že v tej chvíli by som sa bezpečne skryl v bujnej vegetácií na ostrove ako som začal byť zelený. Neostávalo nič iné len zaťať zuby, a ísť ďalej. Po vyplávaní, sa to trochu zlepšilo, vypil pár hltov džusu a venoval sa riadeniu. Cca po pol až ¾ hodine začali príznaky miznúť a mohol sa niečoho najesť. Čo som prežíval a ako mi bolo posádka ani netušila a dozvedela sa to až o pár dní. Pri plavbe naprieč ústim zálivu Mólos sme si to severozápadným kurzom mierili na orientačný bod - kostol Ágios Ilias. Plavba zo zadným vetrom ubiehala pomerne rýchlo aj keď sme museli spomaliť, nakoľko vlny boli rýchlejšie ako mi a občas bolo počuť pretáčanie vrtule. Po preplávaní ústia zálivu sa nám po chvíli objavili po ľavej strane starobylé veterné mlyny, ktoré označujú vstup k prístavu Kióni.

Veterné mlyny pred vstupom do Kióni - teda len kamenné pozostatky.
Obrázek

Tu sme sa ani moc nezastavovali a plávali smer Frikes. Vďaka len približnej mape a nepozornosti sme to prešvihli a ocitli sme sa pred ostrovom na ktorom je postavený právoslavný kostolík Agiós Nikólaos. Za ostrovom kotvila početná skupina plachetníc a pár motorových lodí pred plážou Mármaka Beach. Vďaka ostrovu a polohe vzhľadom na prevládajúci južný vietor bola hladina pokojná. Nasledovalo tradičné kúpanie a leňošenie vo vode.

Kotvište pri Mármaka Beach
Obrázek

Obrázek

Vzhľadom na to že neskôr podľa predpovede mal vietor silnieť a bol vysoký predpoklad, že sa more ešte viac rozvlní, sme sa rozhodli vyraziť skoršie do prístavu Vahtí aj keď loď sme mali požičanú do 18:00hod. No a tu sa zelenáč zbadal, že cestou sem nekontroloval palivo v nádrži. A nakoľko smerom na juh sme šli proti vlnám a pomerne rýchlo tak mi docvaklo, že zrejme aj spotreba bola väčšia. No jedným slovom nafackovať si tak akurát, ale asi by to na stave paliva moc nepomohlo. Po vzhliadnutí palivomera v nádrži nastal šrumec v hlave a hrubé preratúvanie, koľko sme asi uplávali, koľko nám zostáva do prístavu a fakt že v nádrži bola tak ¼ paliva. Nič iné neostávalo len doliať z rezervného kanistra 5l. Nádrž bola plná ani nie do polovice, ale skonštatoval som, že pri nejakej ekonomickej rýchlosti tak cca pod 3 tisc. otáčok by nám to mohlo vyjsť do prístavu. Naštartovali, venovali posledné pohľady na pláž, plachetnice a vidali sa na pomalú spiatočnú cestu na juhovýchod.

Pravoslavný kostol na ostrove Ágios Nikólaos
Obrázek

Obrázek

Pohľad na vzdialený ostrov Nísi Átokos
Obrázek

Po minutí orientačného bodu Ágios Ilias bol ďalším orientačným bodom kostolík Saint Andrew krížom cez záliv. Cesta bola príjemná aj keď neustále tŕpol či vyjde palivo a hypnotizoval ručičku palivomera. Po preplávaní kostolíka a vojdení do zálivu k prístavu Vathí, sme volali požičovňu, že predpokladaný príchod bude tak cca 20min. Po vplávaní do prístavu, sme už zbadali majiteľov , ktorý nás od navigovali na miesto pri móle. Po vyviazaní už zostalo len odovzdať loď zaplatiť. Po vzhliadnutí stavu paliva v nádrži len krútili hlavou. Bežne sa nestáva, že niekto príde z prázdnou nádržou, teda po dotankovaní tam zostali tak 2-3l paliva maximálne. No a okorenili sme to tým, že aj rezervná je prázdna. To už len neveriacky chvíľu opakovali BIG TRIP, BIG TRIP .o). No veru bol to slušný trip. Po zrátaní vzdialeností sme uplávali cca 25 míl od cca 10:30-11 hod do 17:00 hod večera vrátane kúpačiek. Pohodová plavba za nami, nabalili sme vecami auto, preparkovali a šli sa prejsť po prístavnom móle z úmyslom si niekde sadnúť a dať si dobrú večeru.

Tohto pána asi nieje treba moc predstavovať
Obrázek

Prístav Vathí
Obrázek

Zapadli sme do modrej reštaurácie, ktorú aj bedeker popisuje ako jednu z najlepších vo Vathí. Večera bola chutná, čas letel ako voda a blížila sa hodina odchodu trajektu z Píso Aetós na východnej strane ostrova. Odjazd bol plánovaný na 22:15. Čo čert nechcel Ferry má meškani a nikto nevedel povedať kedy pripláva. Po nejakej ¾ hodine začali byť turisti už nervózny na rozdiel od domorodcov, ktorý to považovali za bežný folklór. Po vyše hodine prišla port police a začala zoraďovať vozidlá a za ďalších 20 min sme sa už naloďovali. Na palube sme už kombinovali ako budeme stíhať posledný trajekt do Lixoúri, ktorý odchádzal cca pred 1 hod rannou. Po pristaní a vylodení už len nudná cesta vnútrozemím, teda pre vodiča nie, nakoľko bolo nutné stihnúť termín odjazdu Ferry, čo sa nakoniec aj podarilo a po nočnej jazde človek padol do postele po cca pol druhej ráno ako uťahaný burlak.

Pokračovanie na budúce, ešte jedna plavba sa udiala.

A.
Andrejjeep
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Andrejjeep » pon čer 24, 2019 12:11 pm

mapka s prvou plavbou v Gréckych vodách.

Obrázek

A.
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 21

Příspěvekod Ozzie » pon čer 24, 2019 7:59 pm

Pekná alternatíva za nudnú leteckú dovolenku, typu: krochkanie sa v hotelovom bazéne a vyžieranie ollinkluzíve pultov. Dávam palec hore :good:
Mám ale otázku: na aký lodičák Ti požičali tú loďku?
Andrejjeep
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Andrejjeep » úte čer 25, 2019 7:45 am

Ďakujem tie výpekovo škvarené dovolenky ako 90% ľudí čo tam chodí nemusím.

A čo sa týka požičovní, neviem ako to j epresne v GR zákonoch ale v podstate ti tam skúter a plavidlo do 30HP požičajú defakto na občiansky. Akurát teraz pozerám požičovne na Korfu (tohtoročná destinácia) a niekde majú vylepené až do 60HP bez licencie. V lodi máš v podstate zmluvu z požičovňou, potom niečo ako techničák a kopiu licencie majiteľa plavidla. Ono okrem zmluvy z požičovňou sú ostatné papiere výhradne v grečtine.

Navyše skoro každá požičovňa rieši aj vysvetlenie, skušobnú jazdu .o), ak človek spomenie ža má nejakú licenciu je to rýchlejšie nakoľko to spadne do roviny čo máš na čom plávaš atď... Niekde len vysvetlia základné veci a ostatné je na Tebe. v zásade čo mal možnosť vidieť tak sa ľudia správali normálne, ohľaduplne na vode.

Ešte dopíšem pokračovanie a bude uzavretý výlet.

A.
tonda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tonda » sob črc 06, 2019 10:25 pm

Možná to už na fóru proběhlo. Jak se přes internet platí jachtařký poplatek pro pobyt cizích lodí ve vodách Řecka. Za týden hodláme plout na Korfu a pro úsporu času se mi jeví to mít předem zaplaceno. Tonda

Zpět na