Česká loď vyhrála na Maltě

Povídání o jachtingu, moři a vodě kolem nás ...

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 8896
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 136
Kontaktovat uživatele:

Česká loď vyhrála na Maltě

Příspěvekod Libor » pát říj 26, 2018 7:44 am

poprvé v padesátileté historii v současnosti největší středomořské regaty Rolex Middle Sea Race zvítězila v handicapu ORC a brala stříbro v handicapu IRC česká loď Beneteau Figaro II BOHEMIA PRAHA DEBRA Pavla Štolby, kterou vedl zkušený profesionál Milan Koláček.


České týmy, zejména HÉBÉ a TŘI SESTRY se závodu na Maltě účastní pravidelně již spoustu let. Za sebou mají mnohá pódiová umístění i vítězství ve skupinách, ale ještě nikdy žádný český tým celkově nevyhrál. Letos bylo na startu hned pět českých lodí.

Majitel lodě BOHEMIA PRAHA DEBRA Pavel Štolba se ze zdravotních důvodů nakonec nemohl závodu sám zúčastnit, a tak v týmu skippera Milana Koláčka byli další zkušený sólový mořeplavec Pavel Roubal a jachtaři Milan Tomek a Ondřej Vachel. „Závod jsme si skvěle užili! Figaro je loď stvořená pro plavbu na zadní vítr v silném větru. Od Favignany jsme doslova letěli jako jedna z mála lodí se spinakrem, kosatkou a zrefovanou hlavní plachtou ve větru o rychlosti 30 až 40 uzlů, předjížděli jsme jednu loď za druhou,“ popisuje parádní výkon Milan Koláček, který tento nádherný zaďák celý odkormidloval. „Měli jsme štěstí, že se nám vyhnuly technické problémy, počasí nám přálo a posádka byla skvělá, na ostatní kurzy se střídali za kormidlem, neměli jsme pravidelné směny, spíš jak bylo potřeba,“ dodává. „Konečně jsou výsledky potvrzené a můžeme slavit!“ raduje se a s ním celá posádka. Tým BOHEMIA PRAHA DEBRA zdolal více než 600 mil dlouhý závod za 3 dny, 21 hodin a 15 minut.

První v cíli byl trimaran MASERATI MULTI 70 Giovanniho Soldiniho za 2 dny, 11 hodin a 55 minut. Rekord závodu ale nepřekonal, ten stále drží George David a jeho maxijachta RAMBLER z roku 2007 – 47 hodin, 55 minut a 3 vteřiny. Ta byla letos první jednotrupou lodí v cíli za 2 dny, 14 hodin a 8 minut.

Bronzová medaile
Další český úspěch v jachtklubu ve Vallettě s nimi slaví tým HEBE V, který skončil třetí ve skupině ORC 6. V celkovém pořadí ORC byl šestnáctý. Loni tento tým s Milanem Koláčkem na kormidle bral 3. místo v ORC celkově a stříbro ve skupině. Tým opět zajel fantastický výsledek a loď M37 HEBE V Zdeňka Jakoubka znovu ukázala, že zvládne i tvrdé podmínky. Letos byl skipperem Polák Michal Korneszczuk, v týmu dále byli Zdeněk Sünderhauf, Jakub Havelka, Libor Hošek, Marek Bachtík, David Kovařík. „Konečně jsme v cíli. Měli jsme problémy s elektrikou, občas jsme pluli bez přístrojů. Byl to asi jeden z nejtvrdších ročníků, co jsme kdy jeli,“ shoduje se posádka.

Roztrhaná kosatka
S novou lodí Swan 42 DARING SISTERS se na start postavil velmi úspěšný český tým TŘI SESTRY, jejíž majitelé jsou Tomáš Magor Doležal, kapelník skupiny Tři sestry, a Radim Citron Pařízek, kapelník skupiny Citron. Na Maltě ještě s Firstem 40.7 už dokázal vyhrát svou skupinu a i v celkovém hodnocení několikrát zaznamenat medailové umístění. Závodu se zúčastnil poprvé již v roce 2008, letos medaile bohužel těsně unikla. Tým skončil na 19. místě v ORC celkově a ve skupině ORC 3 čtvrtý. Skipperem byl opět Milan Hájek, dále byli v týmu tradiční opory jako Adam Skin Plhoň, Petr Stoklásek, Jiří Michalčín nebo Kateřina Staňková. Na předních místech se tým držel celou první polovinu závodu, asi po 30 mílích po otočení Favignany se roztrhla malá kosatka (číslo 4). „Swan 42 je strašně přeplachtěná loď a my s ní zatím máme málo zkušeností. V tak silném větru jsme na ní jeli poprvé. Nejprve jsme zaznamenali rychlostní rekord lodě 22,6 uzlu. Když jsme roztrhali čtyřku kosatku, neměli jsme moc možností, čím ji nahradit. K hlavní plachtě s druhým refem jsme přidali bouřkovou kosatku a pak i staysail, ten ale také nevydržel do konce dlouhého zaďáku. Pluli jsme pomaleji než soupeři, ale neměli jsme jinou možnost,“ říká Tomáš Magor Doležal. „Nejsme zklamaní, převládá dobrá nálada, že jsme závod dokončili a plavbu si užili.“

Navigační chyba
Výborně celý závod absolvovala také největší česká loď Cassiopeia-Gumotex, která ale bohužel špatně projela trasu závodu. Tudíž musela po projetí cílem odstoupit ze závodu. Ve skupině ORC 5 by jinak byla na 4. místě. „Po projetí cílem si nás přivolala závodní komise a oznámila nám, že jsme v souostroví Lipary objeli jeden malý bezvýznamný ostrůvek pravobokem místo levobokem, a tak jsme po projetí cílem ze závodu odstoupili. Odpovědný za loď i posádku je skipper a je to moje chyba. Všem se tímto moc omlouvám,“ vysvětluje Petr Kupka. „Jak prohlásil Pepa Muzikář, navigační chyby se stávají a je potřeba si z nich vzít poučení do budoucna. Když se podíváme na Volvo Ocean Race, kde navigační chybou najela loď na mělčinu, tak je náš případ je nicotný. Nicméně nemění to nic na faktu, že to byl opět krásný závod, celá posádka si ho náramně užila a CASSIOPEIA nás jako obvykle nezklamala a vydala ze sebe to nejlepší. I proto jsme závod dokončili v tak dobrém čase.“

Odstoupení ze závodu
Nejmenší z našich startujících lodí byla GIULIA. Jde o loď Italia 9.98 postavenou především na pobřežní závody. Proto se tým rozhodl v Messině odstoupit. „Nad raném po výjezdu z Messinské úžiny jsme učinili s ohledem na očekávané podmínky na moři těžké, ale rozumné rozhodnutí nepokračovat v závodě Rolex Middle Sea Race, a ušetřit tak naši loď pro nadcházející závody,“ uvedl skipper týmu Johan Hirnšal na Facebooku.

Slovenský tým
Na 57. místě v ORC celkově skončila jachta More 55 MORE AMORE Michala Kelemena ze Slovenska. Ve své skupině ORC 3 skončil tým na 12. místě.

Kompletní výsledky zde.

Více informací: www.rolexmiddlesearace.com
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 8896
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 136
Kontaktovat uživatele:

Re: Česká loď vyhrála na Maltě

Příspěvekod Libor » pát říj 26, 2018 10:45 am

A ještě jedna tisková zpráva:

Tisková zpráva
25. října 2018

Historický úspěch našich barev

Poprvé v padesátileté historii nejvýznamnější regaty ve Středomoří Rolex Middle Sea Race zvítězil náš tým. Bohemia Praha Debra vyhrál celkově v handicapu ORC a byl druhý v handicapu IRC. V takový úspěch mohli doufat jen ti největší snílci.

Naše týmy se závodu na Maltě účastní pravidelně již mnoho let. Za sebou mají i úspěšné ročníky, ale nikdy jsme ještě nezaznamenali podobný úspěch, jako nyní. Tým složený jen ze 4 jachtařů a který vedl zkušený profesionál Milan Koláček, dosáhl až na samý vrchol celkového pořadí. Další úspěch slaví tým Hebe V, který je třetí v ORC Class 6.

A nyní naši medailisté. V celkovém pořadí ORC skončil po přepočtu časů na 16. místě tým Hebe V. Loni tento tým ještě s Milanem Koláčkem na palubě bral 3. místo v ORC celkově a stříbro ze své skupiny. Tentokrát to ve skupině znamenalo 3. místo. Výborný tým tedy neobhájil loňský výsledek, ale přesto zajel fantastický závod a další medaile do sbírky se počítá.

Tým vedený Milanem Koláčkem na Bohemia Praha Debra byl dále složený z Milana Tomka, Pavla Roubala a Ondry Vachla. Podle předpovědi bylo jasné, že to bude regata dvou polovin. Slabý vítr a plavba proti větru v první polovině závody nebyly pro 10 m dlouhou jachtu tím pravým šálkem kávy. V této části šlo o to, neudělat nikde chybu a neuváznout v bezvětří. Neztratit kontakt s čelem startovního pole. První část našim vyšla. Drželi se na dosah čela závodu. A to teprve přicházely velké chvíle našich!

Bohemia Praha Debra měla od západu Sicílie před sebou 170 mil na zadní vítr o rychlosti 30 až 40 uzlů. Pro mnohé týmy to byl jen souboj s živly, ze kterého nechtěly vyjít poraženi. Pro profesionální jachtaře na třech startujících jachtách to bylo jinak. Na stěžně šly spinakery. Šlo o naší Bohemia Praha Debra, britskou Redshift a francouzskou Courrier Recommande.

Tato trojice letěla mnohem rychleji, než ostatní. Naše jachta měla na stěžni menší spinaker, kosatku staysail a hlavní plachtu s jedním refem. Osvědčená jachta výborně poslouchala a za celých 170 mil nedošlo v extrémních podmínkách k jediné chybě. V posledním úseku vítr sice nebyl ideální, ale stále se dařilo udržet vysokou rychlost.

Náš tým zdolal více než 600 mil dlouhý okruh kolem Sicílie za 3 dny a 21 hodinu, vyhrál handicap ORC a byl druhý v IRC. Nevídaný úspěch českého jachtingu.
Výsledky najdete zde.

Nenechte si ujít Sportovní noviny dnes v 19h50 na ČT - Zprávy z Malty.

Daniel Vodička
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 8896
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 136
Kontaktovat uživatele:

Re: Česká loď vyhrála na Maltě

Příspěvekod Libor » úte říj 30, 2018 7:43 am


Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů