Lodný elektromotor z aku vrtačky

Firmy, technika, servis, údržba, zkušenosti apod.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 112

Lodný elektromotor z aku vrtačky

Příspěvekod Denis » pát lis 30, 2018 7:58 pm

Andrejjeep
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 17

Re: Lodný elektromotor z aku vrtačky

Příspěvekod Andrejjeep » pát lis 30, 2018 8:27 pm

Slušná haluška.

Doma máme ešte niekde nohu z prevodom a skrutkou čo mali na motor z babety :D

A.
pan.fotograf
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 11

Příspěvekod pan.fotograf » pát lis 30, 2018 8:47 pm

Tahle alternativa byla mojí první úvahou na motorový pohon (zavrhl jsem). Největší slabina je baterie! Kolik vydrží akučka v plném provozu ? 1/2h než klekne ? Dobrá, DeWatt prodával v sadě se záložní. Získám tak ještě +1/2h. Dohromady max. 1h na absolutně klidné vodě v jednom na gumáku... To už tedy připojit ještě repasovanou autobaterii. U nás jí Kovohutě Příbram vykupují tuším někde kolem stovky. Na autovrakovišti jich koupit pár... a nabíjet a nabíjet.
Andrejjeep
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 17

Příspěvekod Andrejjeep » sob pro 01, 2018 11:44 am

Tak ano baterka je taká aká je orginál dlho nevydrží. Ale keď máš doma vykuchanú aku vrtačku (baterky som si už menil a namiesto NiCd som tam šupol LiPO) tak baterky si zložíš aké cheš aj kapacitne.

Samozrejme nedá sa od toho oačakávať, že sa to bue využívať ako primárny pohon.
Ale napr. ak mi to pohne okruhovku z prístavu a do (keďže tam blbnú skútristi a na plachty je to niekedy ohubu) tak by mi postačila aj pol hod chodu.

Benziňák sa mi na to nechce vešať, jednak by musle tak max2,5k a za potom na plachetnicu zase 5k, dva motory sú momentálne nerentabilné.

A.
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 60

Příspěvekod olin » sob pro 01, 2018 4:36 pm

To je druhý plavidlo, co tahle holčina na svým kanálu předvedla. Před lety to byl mini ponton z nějaký desky a plastovýho potrubí a místo motoru zahradní fukar. Hubu jsem si málem roztrh smíchy. Jinak sem tam má šikovný nápady a pěkný videa. Pár měsíců zpět jsem tu jednomu členovi dával odkazy na její jednoduchou vestavbu do T5.
Lubos01
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod Lubos01 » ned pro 02, 2018 10:34 am

Zase tak špatný nápad ta holka nemá, vyrobit úhlový nástavec z vyřazené flexy. Životnost by měla být dostatečná a většinou ty převodové skříně bývají prachotěsné (vodotěsné?).
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 114
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » ned pro 02, 2018 10:48 am

Vyrobit jde ledacos, ale taky trochu jde o lodní řemeslo a estetiku.... a nedělat ostudu... :whist:
930745_a42f7.jpg
930745_a42f7.jpg (50.84 KiB) Zobrazeno 1655 x
Lubos01
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod Lubos01 » ned pro 02, 2018 9:17 pm

No, kdyby se ten šroubovák zakapotoval… Mít ale běžné ocelové sklíčidlo na kličku ve vodě, no nevím, nevím...
Dynamik
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: -20

Příspěvekod Dynamik » pát bře 08, 2019 1:03 pm

Použít akuvrtačku nebo akušroubovák je docela zajímavé řešení, ale i tak vyžaduje nějakou tu těsnost u spodní hřídele. Možná proto by bylo nejvhodnější vyjmout motor i s převodovkou (zpravidla planetová) vložit ho rovnou do vodotěsného pouzdra, na výstupní hřídel převodovky připojit l. šroub a celé zavěsit pod plavidlo. Lze se taky velmi inspirovat podobným pohonem pro tzv. e-foil (viz youtube). Tento druh pohonu e-foilu je dnes už velmi propracovaný, a protože bývá docela drahý, tak si ho úspěšně vyrábí na koleně spousta lidí po celém světě, hlavně mladých lidí. Já osobně považuji e-pohon za nejlepší pohon pro plavidla s nejmenším výtlakem, bohužel nejsou k dispozici l. šrouby s vyšší účinností, baterie proto neumožňuji delší plavbu.
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 68

Příspěvekod Zdenda12345 » pát bře 08, 2019 1:26 pm

Možná by bylo dobrý nejdřív si takovej běžnej akušroubovák rozebrat a podívat se dovnitř jak a z čeho je to udělaný. :crazy:
Dynamik
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Dynamik » pát bře 08, 2019 1:44 pm

Ano, máš pravdu. Pochopitelně kvalita převodovky a motoru bude závislá na původní ceně akuvrtačky nebo akušroubováku. Já jsem přesto záměrně koupil nedávno velmi levnou použitou akuvrtačku a za trochu obdobným účelem. Planetová převodovka je kovová, měla by tedy něco vydržet, přesto jsem ji důkladně promazal. Motor je asi taky kvalitní, protože stejný se montuje např. do značkových tiskáren. Následně jsem motor a převodovku použil na vyrobení velmi jednoduchého zařízení pro měření účinnosti l. šroubů.
ferdas
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 31

Příspěvekod ferdas » pát bře 08, 2019 2:18 pm

Dynamiku (alias petrr), vícenásobnou registrací porušuješ pravidla tohoto fóra.
Dynamik
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Dynamik » pát bře 08, 2019 2:40 pm

Nepoužívám žádnou vícenásobnou registraci, ale i kdybych používal, tak mě v tom nesmí nikdo a nic omezovat. Toto není soukromé fórum, ale veřejné fórum. Sděl mi kontaktní údaje na sebe a já dám podnět k zahájení správního řízení, které o tom rozhodne.
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » pát bře 08, 2019 3:06 pm

Pokud je tomu tak má ferdas pravdu... přečti si pravidla tohoto fóra, konkrétně č.3 a s vyhrožováním na nás nechoď :gun:
Dynamik
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Dynamik » pát bře 08, 2019 3:26 pm

Geronimo, to rozhodně není vyhrožování (je to pouze předcházení vzniku škod ve smyslu ust. obč. zákoníku), proto ani ty nemáš pravdu. Tak mi sděl své kontaktní údaje ty, taky mi sděl tvůj právní vztah k tomuto fóru a já dám podnět k zahájení správního řízení, ve kterém bude rozhodnuto, jestli je můj předchozí příspěvek vyhrožováním a jestli porušuji nějaký český právní předpis. Pokud je ale toto veřejné fórum nějakou skrytou součástí nějaké firmy (firem), pak by se jednalo o diskriminační praktiky, což nepochybně vylučuje zák. o ochraně spotřebitelů.
Naposledy upravil(a) Dynamik dne pát bře 08, 2019 3:36 pm, celkem upraveno 1 x.
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » pát bře 08, 2019 3:34 pm

Toto fórum založil Libor a tedy je jeho majetkem a může ho i kdykoliv zase smazat, takže je soukromé... :P
Bývá tu dobrým zvykem, že se nově registrovaný člen představí a něco o sobě napíše. Tvoje registrace je dnes a moc dobře ses uvedl !!! :lol: :good:

(pro mne je to uzavřená diskuse..)
Dynamik
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Dynamik » pát bře 08, 2019 4:02 pm

Geronimo, není důvod fórum mazat, protože je nepochybně potřebné pro veřejnost. Ale ani mé dva úvodní příspěvky ničemu neodporují, jsou přesné a smysluplné, ačkoli zrovna toto téma je celkem na okraji možného zájmu majitelů plavidel (natož tvého). Proto ani nemá moc význam, abych zrovna tady něco více psal. Nicméně jsem aspoň uvedl, že jsem si pořídil zařízení pro měření účinnosti l. šroubů. Z toho tedy logicky vyplývá, že se zabývám hydrodynamikou l. šroubů, takže asi docela prospěšná činnost (tak jako toto fórum). Naopak je docela zvláštní, že v seznamu hlavních témat není to, které by se týkalo speciálně l. šroubů (oprav, úprav, vyvažování) - srdce každého pohonu.
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » pát bře 08, 2019 4:10 pm

Tvé dva první příspěvky tady nikdo nenapadal a pokud tady nějaké téma není, nic ti nebrání v založení...
i když... možná by se nějaké našlo zde :?
Dynamik
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Dynamik » pát bře 08, 2019 5:14 pm

Geronimo, myslel jsem tím hlavní téma zřízené adminem, např. pod názvem Lodní šrouby. A teprve pod ním by se dalo ostatními vytvářet další podtémata, např. Statické vyvažování, Statické vyvažovačky, Úpravy l. šroubů, Opravy l. šroubů apod. L. šrouby jsou přece docela drahé součásti pohonu,většinou mají malou účinnost, skoro nikdo o nich v Česku pořádně nic neví, přitom hlavní měrou určují hospodárnost plavby. V případě e-pohonu určují dobu plavby, proto by měl mít l. šroub pokud možno nejlepší parametry. A jen vyjímečně je nutné koupit nový l. šroub, u něhož je to tak jak tak další sázka do loterie. Já bych do takových témat přispěl jen výjimečně, i když vím o nich skoro všechno (z hlediska hydrodynamiky), ale pro majitele motorových pohonů by se stalo hl. téma docela potřebným. Znám jen několik majitelů plavidel, ale všichni mají s l. šrouby problémy.
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » pát bře 08, 2019 5:30 pm

Dej si podnět k zahájení správního řízení, ve kterém bude rozhodnuto ve smyslu ust. obč. zákoníku, proč na tomto fóru nejsou tak důležitá vlákna, ovšem s ohledem na diskriminační praktiky dle zák. o ochraně spotřebitelů. ;)
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 30

Příspěvekod geus » pát bře 08, 2019 6:35 pm

Ten musi kazdy rano videt v zrcadle kosoctverec a to jsem slusnej
Voda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 14

Příspěvekod Voda » sob bře 09, 2019 12:28 pm

Geus, máš palec za příspěvek do mého archívu použitelných prohozů. :D
K meritu věci, až v posledních sekundách videa jsem postřehl, že až pote(n)tované slečně dojdou baterky a ukroutí l.šroub, možná koukne pod sebe a zjistí, že sedí v plachetnici. Tak třeba to se šicím strojem umí stejně jako s karboškou a to bude teprve zábava.
Libor
bez hodnocení
Reputace: 130
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » úte bře 12, 2019 10:06 pm

Dynamik píše:Nepoužívám žádnou vícenásobnou registraci, ale i kdybych používal, tak mě v tom nesmí nikdo a nic omezovat. Toto není soukromé fórum, ale veřejné fórum. Sděl mi kontaktní údaje na sebe a já dám podnět k zahájení správního řízení, které o tom rozhodne.

Jsi asi dost blbe upadl na hlavicku.... :)
Verejne?
To jako platis ze svych dani ( pokud nejake odvadis) provoz tohoto portalu?
Nejak jsem si nevsiml ze by na to nekdo přispíval.
Tak tu nesir bludy a demagogii si nech do hospody kdey ti takove kec budou zrat..
A to správní rizeni bych chtel videt ty amatersky advokate..
Omen
vytrvalý návštěvník
Reputace: 145

Příspěvekod Omen » stř bře 13, 2019 7:30 am

Dynamik píše: .... já dám podnět k zahájení správního řízení, ve kterém bude rozhodnuto, jestli je můj předchozí příspěvek vyhrožováním a jestli porušuji nějaký český právní předpis.....

:o A který správní orgán by to řízení měl vést? A o čem? A kdo by byli jeho účastníci?
A ty že jsi spotřebitel? Tys něco Liborovi za registraci zaplatil? 8)

Zkontroluj si, jestli sedíš na tom správném zařízení a nekálíš si náhodou pod nohy :x
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 60

Příspěvekod olin » stř bře 13, 2019 2:07 pm

Že Vám to stojí za to, zabejvat se nějakým trotlem, kterej tu v den registrace začne takhle blbnout. Vždyť každýmu musí být z jeho chování jasný, že jeho duševní zdraví asi nebude úplně v pořádku.

Zpět na