Základní vybavení dílny

Všechno možné o stavbě lodí, materiálech, způsobech spojování materiálů, technologiích, konstrukcích lodí a vše co s tím souvisí

Moderátoři: Pepa, david, vilma

pan.fotograf
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 8

Základní vybavení dílny

Příspěvekod pan.fotograf » pát lis 30, 2018 9:03 pm

Co se vám při stavbě-opravách osvědčilo za nářadí ? Na chatě vybavuji dílnu, respektive jsem tam navozil všechen svůj vercajk a ted´konečně budu mít prostor pro další projekt - asi staroanglickou dřevěnou pramici.

Co mi podle vás chybí - co by mělo být základním vybavením dílny ?
Zařízení:
Ponk
Svěrák
Regál

Motorové nářadí:
Pila řetězová
Okružní pila
"Šukalka" pila - nevím spisovný název, nemám jí rád
Rozbruska
Vrtačka

Truhlář. svěrky
Pily ocaska, čepovka, lupénková

Spojovací materiál
shooter
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 5

Re: Základní vybavení dílny

Příspěvekod shooter » pát lis 30, 2018 10:40 pm

Ahoj
Doplním ti to bez čeho bych nefungoval já.
Horní frézka
Stojanová vrtačka nebo alespoň řádnej stojan.
Pásová pila na kov kde se nechá řezat i na stojáka.
Závitníky a vrtáky.
Odsávání nebo pořádnej vysavač.
Brusky- excentr,delta,multimaster,Flexa s regulací rychlosti.
Šutrák
ferdas
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 31

Příspěvekod ferdas » sob pro 01, 2018 9:10 am

Mě se osvědčila malá mafla (průměr listu 7cm) i na obloukové řezy a přípravek na kolmé dobroušení řezu.

PICT00294.JPG

PICT00016.JPG
panak-ml
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 7
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod panak-ml » sob pro 01, 2018 9:28 am

Pokud budeš dělat s prknama tak určitě nějaké hoblíky na dopasování, a možná i hoblovku s protahem.
pan.fotograf
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pan.fotograf » sob pro 01, 2018 10:08 am

Díky za tipy. Asi jsem měl upřesnit, že se mi jedná o vybavení na prácise dřevem nebo pro rekonstrukci. O některém nářadí / strojích jsem už uvažoval, bohužel zatím byly mimo mé fin. možnosti.

Šutrák - Horní frézka a stojan na vrtačku už mně skoro nalákali na obojí v Lidlu, ale zatím jsem odolal. Vysavač se řešil ve vlákně u Olina, zatím pracuji s rouškou a pak zametám, bléé. Všechno ostatní v elektrice je pro lenochy, vystačím si se smirkem na špalíčku.

Panák - vidíš to, že existuje hoblík jsem už dávno zapomněl. Nějak jsem materiál vždycky "přemluvil" pomocí flexy a samolepícího kotouče (viz Ferdasova fotka). Pak jedu hrubosti smirků 40, 80/100 a 160 už je na finál. Hoblovku ? Já mluvím o amatérském vybavení, ne profi !

Ferdas - ta malá mafla je dobrý nápad !!! Ale spíš se rozhodnu pro horní frézku. Udělají stejný typ práce a mafla už mám s velkým diskem, tak spíš si dokoupím k tomu ještě jen malý disk.

Mimochodem - měníte např. hrubost zubů na maflu ?

Zapomněli jsme na dláta.
pan.fotograf
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pan.fotograf » sob pro 01, 2018 10:15 am

Kupujete značkové nářadí nebo no name ? Já mám jedinou "značku" vrtačku Bosch slouží už asi 10 let. Ostatní nějak jdu vždycky po ceně.. takže Čína. Nemám nic z tzv. střední řady (Assist, Einhell), nějak mi nevychází poměr cena/výkon. Prostě koupím nejlevnější, mám na to záruku 2 roky. A už se mi 2x stalo, že jsem to šel vyměnit... Docela se mi osvědčilo Lidlácké Parkside.
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 110
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » sob pro 01, 2018 10:34 am

Asi nejvíce záleží na tom jestli zařizuješ dílnu na údržbu chaty nebo na stavbu lodi...a pokud na loď, tak když to přeženu, jesli budeš dlabat kánoji z jednoho kmenu, nebo stavět kompozitní speciál... :D
Když jsem stavěl první dřevěnou loď vystačil jsem s malou cirkulárkou, přímočarou pilou, kocourem, vrtačkou a hoblovkou. Šikovný je i malý hobby hoblík na žiletky na různé úkosy....a svěrky...spoustu svěrek různých velikostí ...měl jsem jich asi 60 a stejně jich bylo málo. Na míchání pryskyřice jsem používal váhu na dopisy z papírnictví, váží na gramy a nevadí jí, když se trochu upatlá.
pan.fotograf
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pan.fotograf » sob pro 01, 2018 11:56 am

Ty vždycky potěšíš, rozesměješ ! :D ;) Ve vláknu o dílně jsi měl fotky, jak si 6 chlapů nese loď mezi chatami, pak jsi psal o tom, že když jsi chtěl stavět lod´, tak sis nejdřív postavil chatu jako dílnu... a ted´zas váhu na dopisy :) :) :) Svorky, jojo, mám jich jen 8 a hlevně velké chybí, půjčuji s je od souseda.

Hoblík na žiletky ? Co to je proboha za pošteluňk, v životě jsem o tom neslyšel... jí budu stavět pramici, ne model letadýlka.
Andrejjeep
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 17

Příspěvekod Andrejjeep » sob pro 01, 2018 12:26 pm

Tak hoblík na žiletky (ano primárne modely) ale keď púotrebuješ robiť v interiéri na lištách úkosy tak to ide dobre aj týmto. Mám kovový takýto malý hoblíček a nedám nan dopustiť.

Ja si zatiaľ pri rekonštrukcii vystačil akuvrtačka, píla šukalka, pásová brúska, po dlhej dobe kúpil dláta rôznych veľkostí, pracovný vysávač.
Čo mi chýba je poriadna stojanová vŕtačka ale ak niečo treba idem k bráchovy do klubu.
A zrejme na vianoce si kúpim poriadnu novú akuvrtačku, nakoľko tá z tesca čo raz kúpil už slúži cca 15r.

A.
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 57

Příspěvekod olin » sob pro 01, 2018 4:25 pm

Když je tu řeč o žiletkovém hoblíku, tak bych potřeboval sehnat nějaký na tento typ žiletek. Prolez jsem na webu co se dalo, ale nic za přijatelnou cenu (pod 1000,-) jsem nenašel. Žiletek mám doživotní zásobu - několik stovek, možná tisíc. Sehnal jsem úplnou náhodou v kovošrotě pouze škrabku, co je na foto, ale hoblík nikde není k sehnání.
Obrázek
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » sob pro 01, 2018 5:05 pm

Normální hoblík je také dobrý, ale musíš ho umět naostřit a nastavit, tento malý je šikovný do ruky a jen čas od času vyměníš speciální žiletku...
hobl.jpg
hobl.jpg (27.15 KiB) Zobrazeno 1584 x
5af6a7c49aae5.jpg
5af6a7c49aae5.jpg (107.5 KiB) Zobrazeno 1581 x
Naposledy upravil(a) geronimo dne sob pro 01, 2018 5:10 pm, celkem upraveno 1 x.
Libor
bez hodnocení
Reputace: 127
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » sob pro 01, 2018 5:08 pm

Mám to doma.
To je škrabka na keramickou desku (sporák). Alespoň to tak vypadá. Chybí tam jen šroubek co to drží pohromadě.

Ptej se v domácích potřebách, nebo tam kde prodávají kuchyňské spotřebiče nebo grily (škrabka na gril vypadá podobně).

Edit:
sorry sháníš hoblík a ne žiletky. Já to zaměnil.
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » sob pro 01, 2018 5:16 pm

Do toho Narexáckýho hoblíku ty žiletky co mám doma nepasujou. V žiletce je díra cca 4mm, zatím co hoblík má upevňovací závit M6.
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » ned pro 02, 2018 12:17 pm

Já mám ten starší model, není v zadní části tolik kulatý a má tři upevňovací šrouby M4...
PC020329.JPG

PC020330.JPG
panak-ml
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 7
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod panak-ml » ned pro 02, 2018 2:50 pm

Úplně náhodou jsem narazil na video stavby malé dřevěné lodě. Pán tam zobrazil i použité nářadí.
https://www.youtube.com/watch?v=9xG9y1yhj-s. :)
pan.fotograf
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pan.fotograf » ned pro 02, 2018 6:38 pm

Bezva inspirace... nebo spis nedosazitelny level. Ten clovek je ale asi profesionalni truhlar... jsou tam videt hoblovky, protahovacky, atd. Ja stavim podobne jako Olin - zbastlit to narychlo, centimetr zadna mira, hlavne bic a pryc. Jinak, ma planovana lodka bude vic klasicka pramice s rovnym dnem. Ty prkna sroubovany na jekly.
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » ned pro 02, 2018 7:43 pm

pan.fotograf píše: Jinak, ma planovana lodka bude vic klasicka pramice s rovnym dnem. Ty prkna sroubovany na jekly.

Jekly jsou špatně. Je to uzavřenej materiál, kterej se ti zevnitř nepovede pořádně uchránit před korozí a je těžkej.Používaj se vingly. Líp se k nim šroubuje vraťákama, jsou lehčí a můžeš je krásně natřít z obou stran.
err_
bez hodnocení
Reputace: 152

Příspěvekod err_ » ned pro 02, 2018 8:22 pm

Nikde tam nevidim kladivo. Primlouvam se za nej! Jak je znamo, USA, Rusko, vsechno je to Cina a opravuje se to kladivem :-)
pan.fotograf
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pan.fotograf » ned pro 02, 2018 10:44 pm

Oline: Jasně že jsem myslel Elka.
Err: Znám ještě jedno: Když to nejde opravit kladivem (silou), je čas vzít to ještě větším kladivem (silou). A když to nejde ani pak, je čas přečíst návod :-)
Asi jsem ho zapomněl, protože žádne pořádné nevlastnîm (ostuda). Vše zatloukám tesařskou sekerou.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 112

Příspěvekod Denis » úte pro 04, 2018 6:22 pm

Tak na pramicu budeš potrebovať poriadnu sekeru a dvojmužnú pilu - bruchatku, samozrejme že RUČNÚ. Vysoké kozy asi 180 cm a malé kozy asi 100 cm, drevené. Štiepacie kliny a tesársku sekeru, ale nie stavebnú tesársku, ale teslicu. Dobrý je aj metrový hoblík a cinkšnúra. Samozrejme malé kladívko, klin na natĺkanie ucpávky si vyrobíš a ešte kotlík na roztápanie smoly a ohrev fermeže. Na železné jokle, alebo uholníky sa vykašli, to je blbosť, železo bude hrdzaveť a drevo pod ním hniť. Daj tam dubové trámky. Jak sa vyrábajú dubové kolíky, dyble ti nebudem hovoriť, tak daj klince.
Takže vybereš si vhodný strom, najlepší je smrk, zotneš ho a pilou narežeš potrebnú dĺžku kmeňa + nejaká rezerva. Potom ho vyložíš na tie vysoké kozy a bruchatkou narežeš fošne, cinkšnúrou si označíš kraje ktoré treba osekať a tou teslicou to osekáš a nakoniec tým metrovým hoblíkom, /tuším sa volá bobek/ ich pekne zrovnáš, ale tak aby bol na krajoch mierny úkos, tam budeš do tej špáry natĺkať konope namočené v asfalte, ale môže byť aj vo fermeži a horúcou fermežou natreš potom celú loď, dobre je tie prkna jedenkrát napustiť, než stlčieš tú pramicu dokopy. Keby si ju chcel stĺkať dubovými kolíkmi , tak treba ešte kolovrátek.
Vysavač . flexa, horná fréza a iné blbosti, k čomu ti to bude? Kašli na to a je jedno či to je značkové, alebo neznačkové, sú to zbytočnosti, ešte ti ich na tej chate ukradnú.
RACEK
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 68

Příspěvekod RACEK » úte pro 04, 2018 8:13 pm

Asi by byl lepší modřín než smrk. Každopádně nejlepší je laminát, hliník nebo plast. :D
RACEK
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 68

Příspěvekod RACEK » úte pro 04, 2018 8:25 pm

Hezká tradiční práce je na kanálu Traditional maritime skils.

https://www.youtube.com/watch?v=J0yFnF5Dx0s&t=3s

Je tam vidět vybavení dílny, ukazují jak vybírají řezivo a na několika různých lodích jejich stavbu krok za krokem. Je to hodně materiálu na shlédnutí, ale kdo se chce pustit do hezkého projektu, může načerpat znalosti.
Norman
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 1

Příspěvekod Norman » čtv pro 06, 2018 9:49 pm

Ještě mi v tom seznamu chybí pilníky, rašple, úhelník, metr. Ostatně víc než tisíc slov je jeden obrázek, tak přikládám fotku mojí skromné výbavy. A pokud pracuješ rád se dřevem s ručními nástroji, tak vřele doporučuji tyto japonské pilky. Bez problémů s nimi řežu i deseticentimetrové trámky.
Přílohy
pilky.jpg
naradi.jpg
pan.fotograf
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pan.fotograf » pát pro 07, 2018 9:18 am

Díky za fotku. Ty japonské pily si vůbec nedokážu představit použití. Přeci pro pevný úchop a tah potřebuješ ruku kolmo k řezanému materiálu a né podélně
Norman
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 1

Příspěvekod Norman » pát pro 07, 2018 11:07 pm

Ty japonky se drží podobně jako nůž a zásadní rozdíl od evropských pil ty japonské řežou při tahu k sobě (naše při tahu od sebe). Řekl bych, že naopak díky tomu držení tlačíš na pilu ze shora, takže víc zabírá, při tahu k sobě nemusíš vynakládat tolik síly. Navíc je ten jejich list tenčí, takže i proto nemusíš použít tolik síly. Používám je asi pět let a nedám na ně dopustit, takže vážně vřele doporučuju je vyzkoušet.

Zpět na