Laminátová pramica – spevnenie dna

Věčné téma - opravy lodí všeho druhy a všemi dostupnými prostředky. Materiály, postupy. Dobré rady atd.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

oliver54
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

Laminátová pramica – spevnenie dna

Příspěvekod oliver54 » pon led 07, 2019 10:18 pm

Zdravím,

vlani som kúpil jednoplášťovú laminátovú pramicu s plochým dnom 4 x 0,8m, výška 35 cm, vyrobené cca 80-te roky. Neviem z čoho, či epoxidová alebo polyesterová živica. Je v dobrom stave bez vážnych poškodení, s viacerými opravami. Trup je stabilný, nekrúti sa do špirály keď ho nadvihnem za predný roh.
Hrúbka trupu je cca 3 mm všade: spodok aj boky. Zrkadlo je mohutné, po celej ploche 2,5 cm hrubá olaminovaná (asi) preglejka, a zo zadu okolo úchytu motora ďalšia cca 2 cm preglejka, vyzerá to na originál bez dorobkov, je pevné ako betón a asi znesie aj silnejší ako 5HP motor.

Problém je ten, že pri jazde aj cez malé vlny sa spodok začne vlniť a nadhadzuje drevený podlahový rošt na konci aj o 3 cm. Dno má len 3 priečne výstuhy: predná kvázipaluba asi 70 cm dlhá s odkladacím priestorom (ktorý je z 2/3 vypenený), výstuha v strede člnu pod dreveným sedadlom a zadné integrované sedadlo. Medzi týmito 3 výstuhami sú 2 plochy cca 110 x 80 cm volného laminátu bez opory. Keď čln otočím hore dnom a zatlačím prstom, tak stred tejto volnej plochy sa prehne o 1 cm.
Okrem toho zvnútra na boku sú na niekoľkých miestach pozdĺžne tenké trhliny, aj odlúpené časti laminátu, takže určite by pomohlo spevnenie 2-3 vrstvami tkaniny len zvnútra člna. Vyrovná to aj nerovnosti po akomsi brúsení a patlaní vnútrajška predchádzajúcimi majitelmi. Vonkajšok nechám tak, ten je ok. Vzhľadom na možné osadenie silnejšieho motora namiesto terajšieho 5HP chcem spevniť aj zadnú podlahu cca 40 x 80 cm medzi zrkadlom a zadným sedadlom vložením preglejky borovica 12 mm (nie vodotesná), mám ju pripravenú.

Pretože to vlnenie sa mi nezdá kóšer (možný únavový zlom), chcem to stabilizovať. Mám niekoľko alternatív, a poteším sa každej rade alebo skúsenosti, ak už niekto takéto niečo robil. Prečítal som témy fóra, ale konkrétne toto som nenašiel. Takže čo by asi pomohlo:

1. Len prelaminovať vnútrajšok 2-3 vrstvami plátna a nedávať žiadne dodatočné výstuhy
2. Vložiť 2 nové priečne preglejkové výstuhy medzi existujúce výstuhy, vlniace sa plochy sa tým zmenšia na polovicu, a to bude postačovať. Celé to prelaminovať 2-3 vrstvami. Boky nezosilovať.
3. Vlepiť 4 nové priečne výstuhy, tým sa vlniace plochy zmenšia na štvrtinu, na plochy cca 35 x 80 cm (medzi výstuhami bude vzdialenosť cca 35 cm). Plus na posilnenie bokov vložiť ku každej priečnej výstuhe dna aj výstuhy bokov (tieto aj uchytiť o boky 2 skrutkami s maticami hore a v strede), ktoré sa budú naspodku opierať o priečne výstuhy. Nakoniec to celé prelaminovať.
4. Najprv laminovať 2-3 vrstvy na celý vnútrajšok, a po zaschnutí vlepiť nové priečne aj bočné výstuhy. Výstuhy (penetrované a lakované) tým nebudú pod laminátom, ale nad laminátom – efekt je skoro ten istý. Toto sa mi zdá jednoduchší postup, klásť plátno na rovný povrch, nie na množstvo vystupujúcich nosníkov.
5. Vystužiť preglejkou celú vlniacu sa plochu, teda 2 x 110x80 cm medzi existujúcimi priečnymi výstuhami, čím dostanem pevné celé dno, a taktiež vystužiť boky cca 4 zvislými výstuhami na každej strane. Prelaminovať. Väčšina sily z nárazov o vodu a o vlny prejde do bokov.
6. Nerobiť nič, nechať to bez zmien. Výrobca vedel čo robí, a mal to dobre prepočítané

Čln sa používa na Dunaji a väčšinu roka bude v garáži pri vode. Na vodu sa vytiahne až keď sa chceme previezť. Terajšie drevené sedadlo chcem ešte posunúť o 30 cm dozadu a pred neho vložiť ďalšie drevené sedadlo.

Ďakujem za odpovede a rady.
Oliver
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 21

Re: Laminátová pramica – spevnenie dna

Příspěvekod Ozzie » úte led 08, 2019 9:36 am

Ahoj Oliver54. Vonkajšok by som nechal tak, už len kvôli gelcoatu. Keďže na spodku máš rohož ja by som to spevnil z vnútra. Dám Ti link na video, kde chlapík opravuje plachetnicu a zároveň spevňuje palubu. Je to vidieť od 09:10 min.
https://www.youtube.com/watch?v=zHcHTB_TXzc
Používa spevňujúce profily a je tam všetko ako ich nalepiť. Taký profil môžeš vytvoriť na mieste aj z preglejky, či z latky. Len pozor na váhu.
A či je Tvoja pramica polyester, alebo epoxid? Z epoxidu sa veľmi nerobia lacné lode. Bude to skôr polyesterová živica. Prezradí ju aj smrad pri rezaní, či brúsení. Ako laminovať? Na to je tu na fóre veľmi rozsiahlé vlákno. Bude stým ale veľa roboty a lacné to nebude. Otázk je ako sa bude správať spevnené ťažšie dno voči bokom? Či to nebude praskať?
Mnoho zdaru.
oliver54
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod oliver54 » úte led 08, 2019 4:14 pm

Díky Ozzie,

Chcel som priložiť aj foto člnu, ale z PC sa nedá priložiť a na internet to neviem umiestniť. Ešte som ho nebrúsil, tak neviem aký smrad z neho pôjde. Stál 250 € a pravdepodobne je z polyesterovej živice. Je možné aj to, že bola striekaná pištolou do formy, taký spôsob výroby tu spomínal Denis. Nevidím na nej štruktúru plátna, len také cik-cak vlákna 5-10 cm dlhé.

Na spodku som spomínal že mám drevený rošt (nie rohož zo sklen. textílie) aby sa nechodilo po vlhkom a aj kvoli kvoli rozloženiu váhy pri chodení. Zvonku neviem či je gelcoat, je tam modrá farba ktorú tam dal bývalý majitel, je hladká bez poškodení, preto s tým nejdem nič robiť.

Linky na laminovanie som už prečítal, Denis popisuje aký CHS Epoxy na lepenie, aký na laminovanie a aký na penetrovanie. Textílie mám dosť, a na tie 2 vrstvy laminátu bude postačovať cca 3 kilá epoxidovej živice.

To spevnenie spravím asi len doložením 2-4 nových priecnych výstuh na dno člna a asi aj na boky aby sa sila prenášala aj cez zvislé výstuhy - tak sú robené aj staré drevené rybárske bárky. Teraz váži čln cca 80 kg, a po spevnení by to nemalo byť viac ako 95 kg.

Pozriem ešte to video čo si odporučil.

Príjemný deň,
Oliver
david
moderátor
Reputace: 154

Příspěvekod david » úte led 08, 2019 6:03 pm

Jestli se ti vlní dno, potřebuje výztuhy podélné, nikoli příčné. To bys to rozštípal ještě dřív. Jestli by nestačilo zapřít ten dřevěnej rošt.
ixxo
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 24

Příspěvekod ixxo » úte led 08, 2019 6:55 pm

Koľko tam máš lavičiek? Nestačilo by urobiť vzpery a rošte opreté o lavičky?
oliver54
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod oliver54 » úte led 08, 2019 10:47 pm

Dobrý nápad, pozdĺžne výstuhy budú lepšie, tak zo 3 kusy cca 7 cm šírka, po celej dlžke plochy 110 cm. Tie dodatočné priečne výstuhy nás napadli ako prvé, akože doplnenie existujúcej výstuhy v strede. Zaprieť drevený rošt nie je o čo, dalo vy sa to zaprieť len pod lavicu, ale to chcem mať volné na proviant a pod. A výstuhy chcem mať napevno prilepené, nie len tak podoprieť.
Dědek2
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Dědek2 » stř led 09, 2019 5:33 am

Zdravím, nepomohlo by více přidat podélné výztuhy (cca 3) zvenku po celé délce, třeba dřevěné. jednak se zpevní dno a vznikne ochrana dna při najetí na břeh a ani by se moc nezvýšila váha. Nevím jaká ke konstrukce příčníků, ale možna by stačilo podélníky k nim přišroubovat a tím by se umožnila případná výměna při jejich prodření nebo poškození. A nemuselo by se ani laminovat. Staré dřevěné pramice to tak měly. 4 m hranoly by neměl být až takový problém sehnat.

Zpět na