Zadar nebo Dubrovník?

Trochu odlehčené téma pro zábavu a poučení. Kvízové hádanky, soutěže v poznávání míst, plavební teorie a praxe. A pár vtipů pro zasmání...to vše s jachtařskou či vodní tématikou (jiné nejsou žádoucí)

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

vojtaharok
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 48
Kontaktovat uživatele:

Zadar nebo Dubrovník?

Příspěvekod vojtaharok » sob bře 02, 2019 10:35 pm

Testík pro začátečníky v astronavigaci:

Když 24.3.2019 budu na Jadranu, ve 0200 UTC naměřím výšku Polárky na obzorem 43° budu spíše u Zadaru nebo u Dubrovníku? Předpokládejme, že neměřím úplně blbě :-)

Může pomoci: Při pozorování hvězd a mlhovin na chatě používám freeware program Stellarium.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 320
Kontaktovat uživatele:

Re: Zadar nebo Dubrovník?

Příspěvekod lynx » pon bře 04, 2019 5:38 pm

Ahoj Vojto, po dlouhé době jsem vstoupil do fóra v jiné věci a tady vidím, kolik skvělých navigátorů tu je. :(

Tak zkusím svoji odpověď:
Měl bys dát pozor, abys nenarazil například do některého z ostrůvků jižně od ostrova Kurba Vela. :)

V zadaném datu a hodině bude Polárka poblíž spodní kulminace. Severní světový pól tedy bude o (necelých) 40 minut výše nad obzorem, než oněch naměřených 43°. No a zeměpisná šířka 43° 40' N prochází mnohem blíže k Zadaru.
vojtaharok
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod vojtaharok » pon bře 04, 2019 10:09 pm

Máš samozřejmě opět pravdu. To mě napadlo při přednášce Petra Ondráčka, že vlastně Polárka není na severu a že se člověk může tak zmýlit klíďo píďo skoro o stupeň, to znamená skoro o 60 minut, to znamená skoro o 60 mil, což už je dost. Dubrovník je pod 43° a Zadar nad 44° a člověk by předpokládal, že když je Polárka 43° nad obzorem, že se bude nacházet na 43. rovnoběžce... Ale místo jsem zvolil blbě, typicky školometsky: U dalmatského pobřeží člověk při pohledu na sever horizont těžko uvidí :-)
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 320
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » úte bře 05, 2019 11:19 am

No, nemusel bys být přímo u pobřeží – stačí se vzdálit od břehu a být na rovnoběžce 43° 39,25'.

Mimochodem, vzorec pro výpočet vzdálenosti Polárky od pólu jsem našel v Základech astronavigace od Petra Scheiricha:

„Pro deklinaci Polárky lze použít přibližného vzorce:

a_polarka.png
a_polarka.png (7.85 KiB) Zobrazeno 1121 x

Vzorec platí s přesností 1’ v období mezi roky 1980 až 2030, mimo tento interval bude chyba větší.“
vojtaharok
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod vojtaharok » úte bře 05, 2019 11:05 pm

Vzorec sedí s mým programem: Dnes mi dává Stellarium deklinaci Polárky 89°21´. Teď je otázka, jak si ten vzorec zapamatovat pro případ nouze. Na přednášce mě zaujala navigační strategie dávných mořeplavců: Dopluješ na žádanou rovnoběžku... a pak ji jen držíš. Člověk by si ale měl asi jednou denně změřit magnetickou deklinaci, ať může plout do další noci podle kompasu.... vida, další možnost odhadu, kde člověk je (kdyby mu přestaly fungovat hodinky).... podle mapy oceánu s izočárami magnetické deklinace. Člověk by si měl mapy oblasti, kam pluje, uložit do hlavy...

Zpět na