oprava lodi

Věčné téma - opravy lodí všeho druhy a všemi dostupnými prostředky. Materiály, postupy. Dobré rady atd.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

tulaci
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

oprava lodi

Příspěvekod tulaci » pon pro 17, 2007 10:12 pm

zdravíme šikovné jachtaře!
Nemáte někdo doporučení na opravdu spolehlivý silikon nebo podobný materiál použitelný do spoje dřevěné dno a dřevěná olaminovaná "šverkasna". Kdo zná toto citlivé místo ploutvokýlových plachetnic, jistě ví o čem je řeč. V dřevních dobách se používalo medvědí h....
díky za tip
tuláci
smike
moderátor
Reputace: 17

Příspěvekod smike » pon pro 17, 2007 10:38 pm

ahoj, vítám Tě na fóru..

z otázky nevím jestli chceš opravit prasklinu nebo lepit ploutvovku oddělenou od kýlu..
ale stejně v obou případech bych doporučil asi epoxidovou pryskyřici - no prostě zalepit, ne jen povrchově tmelit.
Jestli někdo používal dříve medvědí h... nedělal dobře. Pod ním se ráda držela voda - možná tak na rychlou a provizorní opravu.

Popiš víc o co se ti jedná, jakou opravu. Nebo jde o stavbu nové lodi?
tulaci
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod tulaci » pon pro 17, 2007 10:52 pm

ahoj,
díky za reakci, jde mi o toto:
jedná se o belugu, dřevěnou olaminovanou. Před 6 lety jsme si nechali vyrobit novou ploutvovku, podle vzoru původní z roku 1956. Boční díly jsou z překližky. která zespoda začala nasávat vodu a kroutit se, protože tmel který byl ve spoji mezi dnem a přišroubovanou ploutvovkou vydržel jen cca 3 roky. Teď řešíme otázku materiálu. Zda zvolit opět překližku, případně jakou nebo ji nahradit masivem. A rovněž tak i ten tmel do spoje.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 90

Příspěvekod Denis » pon pro 17, 2007 10:59 pm

Silikon v žiadnom prípade, leda že by slúžil ako gumené tesnenie a bol by dotiahnutý šroubami. Lepší je ale Polyuretanový tmel, elebo epoxidový tmel.
tulaci
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod tulaci » pon pro 17, 2007 11:06 pm

Ano, o to přesně jde, ploutvovka je přišroubovaná devíti šrouby na každé straně, takže nejde o přilepení, ale o to těsnění...
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » pon pro 17, 2007 11:32 pm

Trempové a tuláci, vlci ošlehaných tváří, věčne ......
Silikon nie je bohvie čo. Ja osobne som použil epoxid mierne zahustený bielymi sadzami. A pritiahnutý šroubami. Zvolil som klasiku, hoci /ačkoliv/ som vyskúšal rôzne materialy. Ploutvovka z preglejky je v pohode, ale dobré je ju olaminovať epoxidovým laminátom, minimálne však natrieť epoxidom.
dan
s/y Hannah
Reputace: 2

Příspěvekod dan » pon pro 17, 2007 11:39 pm

to Denis:no Geza Vcelicka byl nakonec taky jachtar,ze jo
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » pon pro 17, 2007 11:53 pm

;) Asijo. To je po Japonski??? Asi jo.
dan
s/y Hannah

Příspěvekod dan » úte pro 18, 2007 12:18 am

neee Geza japonski neumel,on jen napsal ten text co jsi uvedl na zacatku sveho predchoziho prispevku :lol: ted nevim jestli jsem ja vypil vic beckse nebo ty toho ryzlinku...to je off topic jako prase az se k tomu nekdo z mocnych dostane tak to prosim smazte diky :crazy:
windward
moderátor
Reputace: 45

Příspěvekod windward » úte pro 18, 2007 1:16 am

Ahoj!

Rikam si, zda nebude lepsi pripojit nejaky vykres / nakres toho spoje. Treba pricny rez. Lepe by se pak o tom mluvilo... Ne kazdy musi mit povedomi zrovna o Beluze, a tech spoju je povicero. Plus, ze Beluga byla zrpojektovana v roce 1943, avsak ty mluvis o puvodni konstrukci z roku 1956. Vykres bude asi lepsi.

S uctou
windward
Ferdinand
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Silikon.

Příspěvekod Ferdinand » pát dub 18, 2008 9:28 am

Mám dotaz, na těsnění kolem okna, které přes léto povolilo jsem použil na podzim nový silikon, ale ten přes zimu, no ... nedrží tak jak bych si představoval, problém bude zřejmě nedobře odmaštěný podklad. Co mám použít na odmaštění vpodstatě autolaku ( barva od italské fy. Palinal) co je kolem oken, aby na něj silikon přilnul ? Díky za odpovědi.
halladin
vytrvalý návštěvník

Příspěvekod halladin » pát dub 18, 2008 2:44 pm

Jo, vidíš Ferdimande, c htěl jsem se Tě zeptat, čím jsi natíral svého Atola.
A ostatní - má někdo nějaké zkušenosti s polyuretanovým lakem finské firmy Tikkurila " Unica Super Laquer ? Je lesklý a polesklý.
RadekS
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod RadekS » ned dub 20, 2008 8:54 pm

To Halladin:

Já jsem loni použil Unicu na nějaké dekorativní části lodě, ale mán transparentní lak lesklý. Nemám plechovku po ruce, ale řekl bych, že je to na bázi oleje. To asi nebude to co myslíš že?
halladin
vytrvalý návštěvník

Příspěvekod halladin » ned dub 20, 2008 8:59 pm

Jo, radku , tohle by mělo být taky transparentní. Ale je to polyuretan. Píšou, že je to určeno také na trup lodi nad čárou ponoru.
A jak Ti to drží ?
david
moderátor
Reputace: 120

Re: oprava lodi

Příspěvekod david » pon dub 21, 2008 5:31 pm

tulaci píše:zdravíme šikovné jachtaře!
Nemáte někdo doporučení na opravdu spolehlivý silikon nebo podobný materiál použitelný do spoje dřevěné dno a dřevěná olaminovaná "šverkasna". Kdo zná toto citlivé místo ploutvokýlových plachetnic, jistě ví o čem je řeč. V dřevních dobách se používalo medvědí h....
díky za tip
tuláci

na tvrdý spoj lepený epoxou nebo jiným tvrdým kytem - lepidlem bych nedal, protže švertkastle se proti dnu určitě troch hýbe, kroutí. ani silikon, páč nelepí dost dobře. dal bych silnější vrstvu nějakého PU lepidlotmelu s velkou přilnavostí a pružností ( Sikaflex ) trochu dotáh šrouby a až kopne, dotáh načisto.
RadekS
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod RadekS » stř dub 23, 2008 10:17 pm

Původně jsem používal epoxidový lak a po 1. sezóně se na povrchu udělaly takový jako prasklinky a od nich se lak začal odlupovat. Co bylo trochu, to jsem přebrousil a opravil opět epoxidem. Díly které byly hodně jsem očistil celý a natřel Unicou. Myslím, že doporučujou napustit 1 - 2x Valti Base a pak asi 3 vrstvy laku. Já jsem dal 2x Valti Base a pak 5x lak (už to nechci znovu předělávat a větší počet vrstev se obecně doporučuje, jeden francouzkej lak se dává v 9 vrstvách minimálně a Onazis jich měl na své jachtě údajně 21. Tak jsem si řekl, že více bude určitě k dobru.) Teď po další sezóně jsou díly s epoxidem opět místy fuj a Unica je dobrá.
maak
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod maak » pon črc 28, 2008 4:26 pm

Ahoj všichni,
omlouvám se ,ale jsem opravdu nováček a minulý týden jsem koupil hodně poničenou belugu.Potřeboval bych poradit jaký laminát je nejvhodnější na opravu prasklin a posléze jakou barvou nalakovat trup a palubu.Děkuji za odpověd.

Zpět na