Drevená kostra, preglejková obšívka

Všechno možné o stavbě lodí, materiálech, způsobech spojování materiálů, technologiích, konstrukcích lodí a vše co s tím souvisí

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 90

Drevená kostra, preglejková obšívka

Příspěvekod Denis » pon pro 17, 2007 11:19 pm

Dnes už takmer klasická stavba je drevená kostra opláštená obšívkou z preglejky. Je to takmer klasika, na vnútorný kýl, inak páteř, alebo chrbtica sú pripevnené rebrá. Dno je vystužené bachorkami, dnovými priečnikmi a rebrá sú pospájané latami, inak aj stringers. Je to nádherná práca kde voní drevo a hobliny sa vám válajú pod nohami. Pod prstami cítite krásu vyberaného dreva a prežívate ten nádherný pocit, keď sa vám kostra člna, lode, rodí pod rukami. Kostra sa potom oplášťuje obšívkou z preglejky. Je to neuveritelné ako sa dá preglejka naformovať, tie úžasné oblúky, to ohraničenie priestoru je fantastické. Vtedy chytá to Vaše dielo tvar a všetci hýkajú nad tým aktom zrodenia a stvorenia. Stvorili ste čln, z miernou nadsázkou sa z Vás stal stvoritel, je to úžasný pocit. Kto to nezažil, ťažko pochopí.
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » úte pro 18, 2007 9:43 am

Jo, lezou na tě Vánoce. Rozjímáš nad bytím (stavěním) a jsi rozněžnělý :D

Ale píšeš to hezky ;)
Libor
bez hodnocení
Reputace: 83
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » úte pro 18, 2007 10:06 am

Pozor ficcusi, to je uvodní slovo do nového tématu! Téma "stavba lodě" se už příliš rozrostlo a Denis si předsevzal to rozdělit podle druhů stavby na jednotlivá témata. A to popisuje o co se vlastně jedná. Postupně se jednotlivé příspěvky v jiných tématech roztřídí do správných kategorií...
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » úte pro 18, 2007 10:13 am

Libor píše:Pozor ficcusi, to je uvodní slovo do nového tématu! Téma "stavba lodě" se už příliš rozrostlo a Denis si předsevzal to rozdělit podle druhů stavby na jednotlivá témata. A to popisuje o co se vlastně jedná. Postupně se jednotlivé příspěvky v jiných tématech roztřídí do správných kategorií...

Libore, já vím a rozhodně nemám nic proti :lol:
A zrovna tento druh stavby je mi blízký ;) Jak voní dřevo a spirály hoblin se ti válejí pod nohama ...
teista
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 0

Příspěvekod teista » úte pro 18, 2007 2:03 pm

Jsem rád, že se Denis s grácií jemu vlastní otočil před branou otevřenou do klubu důchodců
a nepřijal nabízené funkce, ale otevřel bránu jinou, za níž se staví lodě a vlní moře.
Dřevěná kostra a překližková obšívka je totiž nyní moje píseň, loď budu stavět tímto způsobem.

Co se dřevěné kostry týče, jak je to vlastně s konstrukcí (spoje, výztuhy atd..)
u žeber na loď třeba 3m široké.
teista
teista
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod teista » úte pro 18, 2007 6:04 pm

Karya pana Sýkory je stavěná právě touto cestou. Alespoň se domnívám, protože ve svém stručném popisu lodi zmiňuje dubová a borovicová žebra.
Máte někdo zkušenost s přípravou dřevěných žeber a také se založením celé konstrukce takovéto lodi?
teista
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » úte pro 18, 2007 6:37 pm

Tu je popis mojej stavby : http://jachting.info/modules.php?name=F ... opic&t=121
Časom tento môj pokec presunieme z Loď mojich snov do Stavba lode.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » úte pro 18, 2007 11:11 pm

Keď som začal stavať loď, bez akýchkolvek skúseností, tak som najprv analizoval problematiku a dospel som k záveru že je to ako stavba domu. Základ je zvislica a na ňu vedená kolmica.
Rebrá nie je problém vyrezať, dôležité je si uvedomiť že vonkajšia strana musí byť velmi presná, vnútorná znesie večšie tolerancie. Rebro sa spája dokopy z dvoch polovičiek, teda najskorej vytvoríme identické polrebrá a tie spájame dokopy podla dvoch priamok na seba kolmých, jedna predstavuje zvislú os lode a druhá zvičajne vodorysku.
Kostru lode tvoríme na montážnej stolici. Tú osadíme na pevný podklad, vyvážime vodováhou do roviny a fixujeme ju proti posunom. Premeraním uhlopriečok si overíme či je súmerná. Ďalej na nej vyznačíme pozdĺžnu os lode, ja som si tam napol silné rybárske nilonové lanko. Kolmo na túto os vyznačíme miesta umiestnenia rebier. Rebrá osádzame do zvislice, stred rebra je samozrejme v osi lode. Rebro fixujeme za pomoci príchytných dosiek. Ak máme osadené rebrá, potom začíname z latovaním, pre jednoduchosť postupu som začal s kýlom a postupne od kýlu som pridával laty a to striedavo, raz na pravo, raz na lavo.
Tento spôsom čo som opísal som použil pri stavbe mojej TS16 od Hartleyho.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » úte pro 18, 2007 11:22 pm

Vyrezávanie rebra
Obrázek

Výroba predného vazu
Obrázek

Spájanie rebra a príprava rebra k montáži na stolicu
Obrázek
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » úte pro 18, 2007 11:34 pm

A tu je montážna stolica
Obrázek

montáž rebier
Obrázek

Montáž predného vezníka
Obrázek

Montáž laťovania
Obrázek

Hotová kostra
Obrázek

A posledné štádium, laty sú zhoblované do úkosov a natreté napúšťacím epoxidom. Epoxidom sú tiež penetrované všetky v budúcnosti ťažko dostupné miesta. Kostra je týmto pripravená na montáž obšívky.
Obrázek

Takže tolko v skratke.
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » stř pro 19, 2007 8:16 am

Holahoj, na poslední fotce je vidět, že jen 2. podélná lať od spodu je k žebrům šroubována. Ostatní držely jen na epoxidu?
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » stř pro 19, 2007 3:50 pm

V tú chvíli ako je to nafotené držali len na epoxide. Dole vidíš ešte kopec stružlín, to som ohoblovával late do úkosov v miestach kde sa lomí obšívka. Teda tam ešte nemôžu byť šroby, lebo by som zničil hoblík. Potom som nameral a vystrihol papierové šablóny na jednotlivé kusy obšívky a podla nich som vyrezal preglejku na obšívku. Tie som potom tiež napenetroval a keď som ich už išiel lepiť a začal som zasa miešať epoxid, tak som tie laty našrouboval. Vzhladom k tomu že mám rebrá z preglejky tak som použil poriadne šroby tuším 60 mm dlhé.
teista
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod teista » stř pro 19, 2007 9:40 pm

Holahoj tady se něco začíná dít. Nevíte někdo jak je to s pevností těch žeber? Myslím srovnání dřevo - překližka. Dávám si dohromady základní info, než se pustím do stavby.
Znovu teda volám....... máte někdo zkušenost se stavbou lodi - dřevěná žebra, překližka laminát?
Denisi ať se dílo daří!! Kdy vyplouváš a kam?
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » čtv pro 20, 2007 6:05 am

Denis píše:... tak som tie laty našrouboval. Vzhladom k tomu že mám rebrá z preglejky tak som použil poriadne šroby tuším 60 mm dlhé.

Předvrtávals až do žeber?
Standa
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Standa » čtv pro 20, 2007 6:30 am

Já jsem dělal také překližková žebra, ale u Sportiny jsou olištovaná dřevem. Z mého pohledu je tato varianta lepší, protože se podélníky dají lépe zadlabat a olištování je většinou zakryté. Všechny podélníky jsem do žeber přilepil a přišrouboval vruty. Některé, tam co budeš hoblovat, musíš trochu zapustit.
teista
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod teista » čtv pro 20, 2007 10:19 am

Stando nemáš to taky někde nafocený? Hlavně detaily.
Pustím se do stavby tak, aby loď byla co nejpevnější s ohledem na hmotnost i za cenu větší pracnosti. Ty dřevěný žebra se mi pořád přecejen zdají být lepší.
Ahoj teista
smike
moderátor
Reputace: 17

Příspěvekod smike » čtv pro 20, 2007 11:07 am

překližkových žeber bych se nebál.
doporučil bych Ti prostudovat stránky Dudley Dixe, jsou tam jednak plány, jednak mnoho dalších odkazů
na různé stavitele a jejich fotodokumentace
např: http://dixdesign.com/mgay30.htm
teista
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod teista » čtv pro 20, 2007 12:56 pm

to Smike -díky za znovuoživený odkaz, líbí se mi Caribea ale s tou hmotností se to posouvá někam jinam. Musím navštívit pár staveb abych "pronikl do problematiky"
Zatím stále vede Karya, kdyby to panu Sýkorovi nevadilo, pustím se asi do ní.
Každá info je dobrá. teista
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » čtv pro 20, 2007 5:58 pm

To Ficcus, jasné že som predvŕtaval a upozorňujem, že predvŕtavaniu treba venovať maximálnu pozornosť. Ak je predvŕtanie malé, tak sa material štiepi, ak je velké tak šroub nedrží. Niektoré drevá sú lahko praskavé, druhé ťažko. Ak do dubu spravíš malú dierku, tak drevo buď praskne, alebo odtrhneš šroub, ukrútiš ho.
Ten môj prípad, drevaná lata a preglejkové rebro bol o to komplikovanejší, že do rebra som musel vrtať menšú dierku ako do laty. Ideálne na priťahovanie sú šrouby ktoré nemajú na drieku pri hlavičke závity a to v takej dĺžke šroubu ako je hrubý priťahovaný material. Ja mám laty zo smrekovca /modřínu/ čo je lahko praskavé drevo, takže ta diera tam bola dosť velká. Teda som najprv navrtal dierku vrtákom povedzme 2,5 mm a potom ešte raz vrtákom 5 mm, ale len latu. Lahko sa povie, ale ťažšie sa udrží vŕtačka v ruke.
To Teista. Drevené, alebo preglejkové rebro? Dlho som to zvažoval a moja dedukcia bola takáto: mám 2x lomenú šarpiu, teda rebro je zo šiestich kusov dubových doštičiek povedzme 60 x 22 mm a tie doštičky spojíš dokopy prírezmi z preglejky hrubej 12 mm!!! Najslabšie miesto je v spoji, to je jasné. Takže som si vyrezal jedno polrebro v kuse z 22 mm preglejky a skúsil som ho búchaním o betón polámať. Ale velice ťažká úloha to je. Zo súťaže vyšla výťazne preglejka. Ovšem ja hovorím o 5 m lodke, ak by som staval niečo večšie, tak opeť budem rozmýšlať a skúšať. Ale preglejkáče na Minitransat majú rebrá tiež z preglejky a podstatne tenšej ako mám ja. Tam sú v podstate rebrá integrované spolu s deliacimi priečkami, s konštrukciou lôžok, alebo kuchynky a podobne.
teista
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod teista » pát pro 21, 2007 7:41 pm

Ahoj, to Denis - síla a pádnost Tvých argumentů a experimentů mne naprosto uklidnila. Ještě taky fakt, že jsem se na stavbách lodí na Webu se dřevem jako žebry vůbec nesetkal, všude překližka. Díky a dál hledám tu svoji loď i přístav pro ni.
Zdraví teista
berty
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod berty » pát pro 21, 2007 8:13 pm

Je to vývoj. Cena , spolehlivost, prasnost, atd- je nová doba, materiály jiné technologické postupy atd. Záleží kdo co preferuje a jaké má plány a představy.
Berty
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » sob pro 22, 2007 9:27 pm

Dnes som rozbil rebro. svátky, nesvátky. Našiel som to staré preglejkové rebro ktoré som sa pokúšal volakedy rozbiť, obalil som koniec handrou a dal som si rukavice, hrubé zimné, a šlahol som s ním s celej sily o hranu tehly. Tehla sa rozbila a rebro sa zlomilo v mieste nárazu o tehlu. Rebro malo v mieste zlomu profil 64x23 mm. Túto deštrukciu som skúšal 3x a rebro sa vždy zlomilo.
Potom som zobral krásnu hoblovanú dosku z červeného smreka /modřínu/ a išiel som ju rozlámať o hranu tehly. Úder z celej sily doska nevydržala a praskla naprieč vláknami, v mieste zlomu mala profil 47x19 mm. Tehla sa zlomila. Material vyberaný, drevo pevné, letá husté a kolmé na pozdĺžnu os.
Ale s ozaj ťakým srdcom som zobral dubovú hoblovanú dosku, kvalita dreva dobrá, letá skoro kolmé na pozdĺžnu os, profil dosky 54x22 mm. Doska vydržala prvý úder o hranu tehly, tehla sa zlomila, doska vydržala. Potom som ju skúšal zlomiť ešte 2x o hranu ehly a 1x o betón. Dubová doska vydržala.
Rameno medzi miestom uchopenia a miestom dopadu bolo 60 cm pri všetkých deštruovaných materialoch.
Deštrukčná skúšobná metóda Denisa ničitela ukázala, že spájať dubové prírezy na rebro pomocou preglejky nie je žiadna výhra. Ale v mojom projekte to tak je, takže ten spoj konštruktér považuje za dostatočný vzhladom k velkosti a používaniu plavidla. Ak by bolo rebro lepené z dubových líšt, to by bola asi iná káva. Asi najlepšie na tom budú lepené oblúkové rebrá. Alebo by možno pomohlo pri šarpiových rebrách spájať drevené rovné časti rebra tiež dreveným prírezom. Teda ak by som staval loď do ťažkých podmienok, asi by som sa s tým vyhral.
Ten dub ma prekvapil, rany to boli drsné, trepanácia lebky zaručená. Ete ho vyskúšam, ale z dlhšou doskou, prípadne posuniem miesto dopadu viac do stredu dosky.
teista
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod teista » sob pro 22, 2007 9:55 pm

Denis, je to experiment jako hrom, závazně tady prohlašuju, že máš u mne dvě parádní, dobře rostlé dubové latě, požadovaného profilu do délky 250cm.(tak dlouhé mám fošny)

Díval jsem se na konstrukce několika lodí, tam, kde jsou celopřekližkové přepážky (a v těch lodích je jich vždy několik) se mi zdá dobré pevnostní vylepšení, bez zásahu do konstrukce -
dubový rám s výztuhami, oboustraně přeplátovaný překližkou o cca třetinové tlouštce překližky původní. Mezery mezi překližkami se dají ještě vyplnit nějakým materiálem pro zlepšení nepotopitelnosti, kde je každý litr dobrý. Pohledové části se dají předem odýhovat.
Pořád hovořím o šarpii, neboli multi-chine jak píšou v těch anglických prospektech.
Na oblá žebra si vůbec netroufám. přesněji řečeno na jejich potažení. To je pro profíky.
Zdraví teista
teista
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod teista » sob pro 22, 2007 10:19 pm

To Denis - ještě jsem se chtěl zeptat, do jakých podrobností je dotažená ta dokumentace od Hartleye, jestli jsou dokončeny i interiery (nemyslím barvu potahu nebo typ vařiče, ale knstrukční věci) usazení kýlu ...
Jedna z lodí které se mi zdají dobré, je Hartley 28. proto vyzvídám.
Díky teista
RadekS
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod RadekS » sob pro 22, 2007 10:20 pm

No myslím si, že těch pár litrů, které ten prostor na šířku žebra bude mít tě nevytrhne. Spíš si tím zaděláš na problémy tím, že si tam vytvoříš nepřístupný prostor. Většina stavitelů se snaží, aby se tomu u dřevěné lodi pokud možno vyhnuli. No ale nevěš hlavu, já jsem si na své lodi uzavřené prostory taky udělal.

Zpět na