Drevená kostra, preglejková obšívka

Všechno možné o stavbě lodí, materiálech, způsobech spojování materiálů, technologiích, konstrukcích lodí a vše co s tím souvisí

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Nemo
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: -1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Nemo » stř úno 20, 2008 7:53 pm

Denis píše:Išli sme s bicyklami z Passau do Bratislavi, bola to krásna cesta, krásna týždňová dovolenka. Ale mám kamaráta čo to dokázal prejsť za jeden deň. Na galuskáči.

Jeden chlapík tu má velkú výtlačnú loď a pomaly sa šinie proti prúdu Dunaja celý deň a sotva prejde to čo druhý s 200 k motorom prejde za hodinu.

Tiež je tu jeden, myslím tým v Bratislave, chlapík čo už vela rokov rekonštruuje starý drevený motorák zn. Boesch. Starý motor ševrolet má spotrebu možno aj 60 l/hod, stále ho nemá dokončený a ostatný motorári sa mu smejú keď jazdí bez predného skla a z rozcuchanými vlasmi si užíva tých pár hodín šťastia /než sa mu to znovu pokazí/.

Sú ludia čo majú jasný ciel a cesta ich nezaujíma. Tí si lode večšinou kupujú. A je pár ludí čo majú radi tú cestu a tí si lode stavajú. Jeden jachtár a amatérsky lodný stavitel z Bratislavi to zadefinoval takto: nie je dôležité kam kráčaš, ale cesta po ktorej ideš.
Nulu v projekte pripíšu ku kótam len ludia čo chcú kráčať po ceste a ak neprídu do ciela tak svet sa pre nich nezrúti, ale povedia si : to bola krásna cesta.

P.S. Dúfam že ten zúfalec toho Boescha raz dokončí a verím že tento rok to sklo zvládne aby sa mu už nesmiali. :)

Denisi, klobouk dolů. Lépe se to vyjádřit nedá.
elan3
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Runabout MONACO

Příspěvekod elan3 » sob bře 08, 2008 7:22 pm

Ahoj, Monaco je hotové, přijďte se podívat do Prahy na výstavu, více na www.plachetnice.estranky.cz fotogalerie Monaco
alffa
Site building team
Reputace: 2

Re: Runabout MONACO

Příspěvekod alffa » sob bře 08, 2008 8:23 pm

elan3 píše:Ahoj, Monaco je hotové, přijďte se podívat do Prahy na výstavu, více na www.plachetnice.estranky.cz fotogalerie Monaco

No, letos to vypadá že se tam i dostanu.
Tak už se těším. :)
Díky za info, alffa
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 90

Příspěvekod Denis » sob bře 08, 2008 11:23 pm

Hotová nádhera, gratulujem a želám vám solventného kupcu.
Boli ste vo Wiedni, alebo v Budapešti na výstave? Čo hovoríte na maďarských výrobcov drevených motorákov?
elan3
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod elan3 » sob bře 08, 2008 11:41 pm

Ahoj Denis, díky za pochvalu, byli jsme se letos podívat v Dusseldorfu ale jinak žádné stavitele neznám,Monaco byla zkouška dál se uvidí.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » sob bře 08, 2008 11:55 pm

Maďari stavajú podobné nostalgické motoráky, vystavovali vo Viedni a samozrejme aj v Budapešti. Podobný čln mali vo Viedni aj rakušáci, ale komplet s elektropohonom ktorý dokázal dostať tú loď do sklzu! Ak nájdem na nich kontakt tak ho sem zavesím.
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » ned bře 09, 2008 8:44 am

Odvádíte fantastickou práci. V Brně jsem obdivoval Sveu a teď ty fotky Monaca...na to nejsou slova.
vovsky
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 15

Příspěvekod vovsky » pát pro 05, 2008 3:59 pm

Ahoj všichni.

Chtěl bych si,jen tak z dlouhé chvíle,postavit menší motorový člun.Nic velkého,tak 4m délky,do 2m šířky a váha kolem 150 kg.Po prozkoumání všech možných a nemožných stránek jsem vybral člun Tuffy. kuk https://www.boatdesigns.com/products.asp?dept=367
Má někdo s tímto člunem praktické zkušenosti?
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » pát pro 05, 2008 10:28 pm

Vyzerá to že budeš prvý :)
dfogel
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod dfogel » sob pro 06, 2008 12:58 pm

tu lod jsem chtel taky stavet.dostal jsem se kni pres karla.je moc hezka.ale pak jsem to zvazil a k memu ucelu jsem zvolil tuhle.uz mi dosli plany a ted je studuji.mame moc prace takze stavbu jsem musel ac nerad presunout na leden.zatim budu tady hltat rady skusenych.a uz se tesim na leden az budu mit volno a zariznu do prken.
vovsky
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod vovsky » sob pro 06, 2008 2:08 pm

to dfogel

dej tam ,prosímtě, jiný link na tu svou lodičku,ten co jsi tam dal mě nejde.

..........promiň,už to jde.
Cruisette je také pěkná,ale je o něco větší a těžší a nechci kajutovku.Mám 15k motor s krátkou nohou bez dálkového ovládání,který tam chci použít.
dfogel
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod dfogel » sob pro 06, 2008 2:27 pm

ja jsem zacatecnik.budu vse kupovat.koukam na motory a jsou pekne mastny.takze pritelkyni v lete poslu k babicce a za penize na dovcu koupim motor :) pochybuji ze mi to sezere :( tak mi nezbyde nic jineho a utahnout opasek.ale za ten zazitek to pak stoji.
vovsky
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod vovsky » sob pro 06, 2008 2:35 pm

to dfogel

Již jsem postavil 2 lodě a 2 zgenerálkoval ,takže si myslím,že nějakou tu zkušenost již mám,v tom problém nevidím.Problém spíš vidím v naší byrokratické mašinérii.Na stránkách SPS jsem se dočetl,že musím předložit dvě sady plánů,pokud nejsou v češtině,tak s úředně potvrzeným překladem.Jak to budeš řešit?Koupit dvoje plány / to snad ne/,nebo to nějak okopírovat.To asi půjde těžko,protože,třeba nákresy žeber jsou v poměru 1:1.Z toho jsem teda jelen.Jestli někdo ví,jak se to řeší,tak prosím,poraďte.
karel
Macher
Reputace: 9

Příspěvekod karel » sob pro 06, 2008 2:49 pm

ahoj vovsky , ta druhá sada plánů stačí okopírovaná , ty výkresy žeber 1:1 bych vynechal . Nejlíp uděláš když jim zatelefonuješ a osobně se s nima domluvíš , po mě chtěli překlad důležitých pasáží , ale nehovořili o tom že má být úředně potvrzený :? . Kdyby trvali na těch výkresech žeber 1:1 o čemž pochybuji , tak dnes to není problém v každém lepším copy centrum.
alffa
Site building team
Reputace: 2

Příspěvekod alffa » sob pro 06, 2008 3:53 pm

Výkresy 1:1 jsou nesmysl.
Pokud nemáš jiné, tak Ti to v kopy-centru zmenší např. 1:10 nebo 1:20. To pak teprve pošli na PSP ve dvou kopiích.
Jak říká Karel. Zavolej jim. Na PSP nejsou žádní byrokrati.
Ochotně Ti poradí. ;)
alffa
dfogel
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod dfogel » sob pro 06, 2008 5:14 pm

ja si to nechavam prekladat u nas v praci od jednoho inzenyra co dela vykresy pro amiky.nechal jsem si udelat kopiji pro zebra.ted nad nima badam a snazim se je priblizne rozmnerovat tak abych zjistzil matros.ted v pondeli bych to mnel mit hotovy prerklad tak tam budu volat.jo a preklad mne stal jednu svestku :).a ta kopije mne u nas stala 160.mam ji v planu pak rozstrihat a hodit na preklizku.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » sob pro 06, 2008 7:16 pm

vovsky píše:to dfogel

Již jsem postavil 2 lodě a 2 zgenerálkoval ,takže si myslím,že nějakou tu zkušenost již mám,v tom problém nevidím.Problém spíš vidím v naší byrokratické mašinérii.Na stránkách SPS jsem se dočetl,že musím předložit dvě sady plánů,pokud nejsou v češtině,tak s úředně potvrzeným překladem.Jak to budeš řešit?Koupit dvoje plány / to snad ne/,nebo to nějak okopírovat.To asi půjde těžko,protože,třeba nákresy žeber jsou v poměru 1:1.Z toho jsem teda jelen.Jestli někdo ví,jak se to řeší,tak prosím,poraďte.

Plány rebier 1:1 nebývajú v kuse ale sú z dvoch častí, takže niekde kde sa kopírujú stavebné výkresy ti to spravia za pár korún. Na výrobu rebier je to aj tak najlepšie mať dva výkresy, jeden som natrel fermežou, tým som ho spriehladnil, priložil som ich k sebe na velkú preglejku a mal som celý profil rebra. Pri montáži vyrezaných polovičiek rebier to ušetrí vela času.
A nebude ten 15 k motor málo?
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » sob pro 06, 2008 7:45 pm

dfogel píše:ja jsem zacatecnik.budu vse kupovat.koukam na motory a jsou pekne mastny.takze pritelkyni v lete poslu k babicce a za penize na dovcu koupim motor :) pochybuji ze mi to sezere :( tak mi nezbyde nic jineho a utahnout opasek.ale za ten zazitek to pak stoji.

Ako výkonný motor tam plánuješ osadiť?
vovsky
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod vovsky » sob pro 06, 2008 8:11 pm

Denis

možná,že 15K není nic moc,ale jiný nemám.Žádný závodník to nebude,ale do kluzu půjde,myslím.že 30km/h to udělá.To mi stačí.Chci s tím na Dunaj.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » sob pro 06, 2008 10:06 pm

Ja som po mnohých hladaniach našiel tento:
http://www.bateau.com/proddetail.php?prod=FS14
s 15 k motorom a nákladom cca 200 kg, teda motor, benzín, kotva a 2 osoby by to malo ísť max. 44,8 km/h, teda ak pôjdem naložený s vecami na táborenie, to je asi 250 kg celkovo, tak dúfam že tých 35 to dá. Rezerva na motor je tam na 25 koní.
Ťažko to posúdiť podla obrázku, ale zdá sa mi že ten tvoj je na Dunaj do vĺn trochu nízky. Max výška trupu, ak som to dobre pochopil, je 65 cm. Nie že by sa nedalo, ale keď budú vlny tak budeš musieť ubrať až do výtlaku a potom znovu rozbehnúť. Spotreba vtedy rastie kvadraticky, horšie by to bolo s pohodou jazdy. Ale ako som povedal, ťažko to z obrázkov posúdiť. Ten čo som vybral ja, FS14 má výšku trupu max.82 cm a volný bok 70 cm. je dlhší o 30 cm teda 420 čo je ako docela slušný gumák, je primerane štíhli a hlavne je lahký. Stavba je len s preglejky, takže odpadá zháňať kvalitné drevo. Nič lepšie som nenašiel. Voziť ho budem na streche. Na dodávke, strecha má nosnosť 80 kg. Ale to som tu teraz mierne off topic, lebo toto je stavba stitch and glue.
dfogel
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod dfogel » sob pro 06, 2008 10:26 pm

denis diky za radu.uz jsem chtel vystrihovat a lepit k sobe. :? o tech pulkach planu zeber vim.jen motor nevim jakej tam dam.ale to patri do jineho topiku.a taky budu zvazovat po financni strance.
vovsky
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod vovsky » ned pro 07, 2008 9:35 am

Denis

FS14 není špatný,ale připadá mi spíš jako pramice,než člun.Myslíš,že se té konstrukci bez kostry dá věřit?Pokud se to dá rozjet na 45km/h ,tak již na menších vlnách to bude pěkně skákat,/vzhledem k plochému dnu/ a při dopadu na hladinu to budou pořádné rány.Aby se to nerozsypalo.

PS Dunaj není můj,ale Tvůj.Já mám jen nezřízenou touhu jej splout z Kelheimu až do Moháče.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » ned pro 07, 2008 11:21 am

Od pramice to má sakra ďaleko, to V dno je pomerne výrazné aj keď sa to z obrázku nezdá. Samozrejme nie je to hlboké V dno ktoré sa používa na more a velké vlny, ale na také dno potrebuješ aj velmi silný motor, okrem toho je profil dna komplikovanejší. Na FS14 vidím rozumný kompromis konštruktéra ktorý spravil čln na ktorom sa môžeš preháňať len s 15 k motorom slušnou rýchlosťou, pri akom takom komforte a za pár korún. Tiež je dôležitá jednoduchosť a tým aj rýchlosť stavby. Na Dunaj sa mi zdá ideálny, treba trochu zmeniť prednú palubu, dorobiť veterný štít a pevné kabrio. Tým pevné kabrio myslím nie slnečnú strechu s plastovými komponentami, ale klasické sklápacie kabrio s pevných trubiek a kovových kĺbových častí. Tá vnútorná velkosť je večšia ako pri 5,5 m velkom gumáku, takže tam bude dosť miesta na veci a keď budeš moc skromný, tak tam aj prespíš.
Ja mám projekt kúpený, rebra vyrezané, obšívku vyrezanú a zlepenú do plátov. Kamarát si postavil podobný čln, trochu dlhší, ale rebra má len zo 6mm preglejky zlepené epoxidom bez prepáskovania sklotextilom a preháňa sa po Dunaji s 5k 4-taktným motorom dvadsať km rýchlosťou. A to má pritom ploché dno. Tej konštrukcii dôverujem, lebo FS14 je technicky dokonalejšia ako ten čln môjho kamaráta.
vovsky
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod vovsky » ned pro 07, 2008 1:55 pm

Denis

vidím,že tu FS14 již stavíš.Asi jsi mě přesvědčil,začínám svůj zájem směrovat právě k ní.Ale již nyní mám v hlavě nějaké úpravy.
teista
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod teista » pon led 05, 2009 4:55 pm

http://www.aukro.cz/item520707954_kapes ... _0_1g.html
Používám něco podobného, v trochu lepší kvalitě na přípravu čaje. Ta cena se mi zdá dobrá,
váha se občas zkontroluje přesným malým závažím a je to. Když je v nějaké nádobce třeba 58g pryskyřice, vypočítá se množství tvrdidla, váha se vynuluje a přímo do nádobky s pryskyřicí se tvrdidlo dováží. je to naprosto přesná a čistá práce.
Teď se s nima na aukru roztrhl pytel. V Číně zase nadvýroba :D

Zpět na