Ucpání díry, která vznikne vytažením hřídele lodního šroubu.

Věčné téma - opravy lodí všeho druhy a všemi dostupnými prostředky. Materiály, postupy. Dobré rady atd.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Petre
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 63

Ucpání díry, která vznikne vytažením hřídele lodního šroubu.

Příspěvekod Petre » sob led 11, 2020 11:19 am

Chci vytáhnout motor z lodi a s ním i hřídel se šroubem. Hřídel má průměr 25mm a vede trubkou skrz lodní trup.
Hledám možnosti jak ucpat díru, která vznikne vytažením hřídele.
Díky za nápady!
IMG_20200111_102401.jpg

IMG_20200111_102628.jpg
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 139
Kontaktovat uživatele:

Re: Ucpání díry, která vznikne vytažením hřídele lodního šroubu.

Příspěvekod geronimo » sob led 11, 2020 1:35 pm

Motor vyndaváš z lodi na trvalo, nebo jen oprava/výměna? Pokud na trvalo, vyrobil bych šroub s velkou hlavou a těsněním, který vložíš z venku místo hřídele a maticí zevnitř dotáhneš... :?
Petre
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Petre » sob led 11, 2020 2:08 pm

Díky za nápad Geronimo. Zní to dobře.
Na trvalo. Už přes rok a půl nejede a akorát rezne. Od toho co se pokazil používám závěsný outboard a stačí mi to. A když ho vyndám odlehčim tím loď skoro o 200kg.
err_
bez hodnocení
Reputace: 164

Příspěvekod err_ » sob led 11, 2020 6:08 pm

A nechtel bys zkusit jej nejprve opravit? Prijde mi to jako velka skoda. Preci jen zabudovany a privesny motor je celkem podstatny rozdil.
Marigold
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 11

Příspěvekod Marigold » ned led 12, 2020 11:35 am

Petre píše:Díky za nápad Geronimo. Zní to dobře.
Na trvalo. Už přes rok a půl nejede a akorát rezne. Od toho co se pokazil používám závěsný outboard a stačí mi to. A když ho vyndám odlehčim tím loď skoro o 200kg.

Jde taky o to zda diru zadelat vratne, kdyby ses zozhodl stabilak jednou vratit, nebo uz jednou pro vzdy... a uvazoval jsi co udela -200kg v danem miste se stabilitou a chovanim lode?

A mas uz plan co s rozbitym motorem a prevodovkou? Kamarad ma tusim tu samou a hodila by se mu, vcetne ovladani, na nahradni dily.

Sent from my iPhone using Tapatalk
david
moderátor

Příspěvekod david » ned led 12, 2020 4:34 pm

Místo ucpávky bych dal kousek hadice a do ní zátku. Mohla by pasovat vodovodní PP d 32 nebo 40. Podle Steven roury. Je to hned, bezpečné a vratné.
jajarin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 25

Příspěvekod jajarin » ned led 12, 2020 10:56 pm

Dlouhej šroub pod hlavu podložku, gumu, třeba 5cm, druhou podlozku, matku a stahnout. vše vyrobit podle průměru díry.
Marigold
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Marigold » pon led 13, 2020 9:00 am

Me stahovani sroubem neprijde jako nejlepsi napad. Minimimalne ze vnitrni starny, od ucpavky byva jen uzka priruba, ktara neni nijak moc dimenzovana na podelnej tlak. Ja bych volil zatku na sikaflex z obou stran.

Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 196
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » pon led 13, 2020 9:20 pm

Příspěvekod err_ » sob led 11, 2020 6:08 pm
A nechtel bys zkusit jej nejprve opravit? Prijde mi to jako velka skoda. Preci jen zabudovany a privesny motor je celkem podstatny rozdil.

Petre poznal jsem Tvojí loď Vega podle propelleru. Jaký motor máš v lodi, asi Albin. Ten se tady sežene renovovaný levně.
Souhlasím s err ponechat zabudovaný motor případně ještě vyměnit stavitelný propeller za převodvku a pevný dvoulistý.
Loď se stavitelným propellerem se těžko drží na místě, pojíždí a točí se na místě.
Kotvit zádí kde je přívěsný motor k molu je dost nebezpečné.
Marigold
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Marigold » pon led 13, 2020 10:00 pm

Loď se stavitelným propellerem se těžko drží na místě, pojíždí a točí se na místě.
Kotvit zádí kde je přívěsný motor k molu je dost nebezpečné.[/quote]

Ze by se tezko drzela na miste jsem s kamarodovou Vegou a stejnym propelerem nikdy nezaznamenal. Hur se s ni couva coz je dano i pozici vrtule za kormidlem ale i diky dlouhemu kylu je pri spravnem nastaveni lopatek “na volnobeh” lod celkem v klidu. Jinak kamarad ma v Albinu Volvo Penta md6A.

Petre
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Petre » úte led 14, 2020 10:28 am

Díky Všem za odpovědi.

err_ píše:A nechtel bys zkusit jej nejprve opravit? Prijde mi to jako velka skoda. Preci jen zabudovany a privesny motor je celkem podstatny rozdil.

Myslím že motor už dosloužil. I kdyby šel ještě opravit a dát do kupy, asi by to stálo dost času a peněz. A já teď nemám ani jedno.

Souhlasím že se přívěsný motor se zabudovaným nedá srovnat. Ale v současnosti dávám přednost přívěsnému, který mám a který vyžaduje minimální údržbu a kromě paliva je téměř bez výdajů.

Marigold píše:
Petre píše:Jde taky o to zda diru zadelat vratne, kdyby ses zozhodl stabilak jednou vratit, nebo uz jednou pro vzdy... a uvazoval jsi co udela -200kg v danem miste se stabilitou a chovanim lode?

A mas uz plan co s rozbitym motorem a prevodovkou? Kamarad ma tusim tu samou a hodila by se mu, vcetne ovladani, na nahradni dily.

Díru nechci zadělávat nevratně, abych tam měl v budoucnu možnost motor opět dát. Propeller si chci ponechat, kdybych tam opět dával MD6A. Co chci dělat s motorem ještě nevím.

Myslím že to na stabilitu žádný negativní vliv nebude. Spíš naopak. Často mám na zádi zátěž ve výbavě a zásobách 250 kg a je to poznat. Tím ji alespoň odlehčím.

Také si myslím, že Vega se zabudovaným motorem blbě couvá díky pozici vrtule za kormidlem a vůbec se s ním blbě manévruje v přístavech. Přívěsný má taky pár výhod a pár nevýhod, ale s oběma se dá celkem dobře fungovat.
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » stř led 15, 2020 9:26 am

err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » stř led 15, 2020 12:25 pm

Petre píše:Díky Všem za odpovědi.

err_ píše:A nechtel bys zkusit jej nejprve opravit? Prijde mi to jako velka skoda. Preci jen zabudovany a privesny motor je celkem podstatny rozdil.

Myslím že motor už dosloužil. I kdyby šel ještě opravit a dát do kupy, asi by to stálo dost času a peněz. A já teď nemám ani jedno.
---

Pokud motor vazi 200kg, ma nejspis litinovy blok a je tedy v zasade neznicitelny. Nejdrazsi na oprave je klikovka, pote uprava nebo vymena hlavy. Pokud neni zlomena, verim, ze se motor da opravit celkem levne (je to relativni, samozrejme).

U koupi pouziteho motoru si hlidej take prevodovku a prevod. Usazeni, roztece apod. nejlepe kupovat ten samy model, pouzit stavajici prevodovku a stavajici loze. Pokud bys kupoval neco jineho, zrejme budes muset upravit i loze, rizeni, mozna i jine veci (umisteni privodu z nadrze, el., napojeni na diody, baterie, samozrejme ovladaci panel apod.) Vetsinou jsou to jiz vetsi upravy, ale muzes se povest zakoupit i podobne reseny motor a snizit tak objem prace.
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » pát led 17, 2020 7:47 pm

Ahoj Petre, tady je inzerát na náhradní díly. Vše za 7500 CZK
https://www.blocket.se/annons/halland/r ... a/88072988

Zpět na