Stitch and glue, alebo preglejková stavba

Všechno možné o stavbě lodí, materiálech, způsobech spojování materiálů, technologiích, konstrukcích lodí a vše co s tím souvisí

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Andrejjeep
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 8

Re: Stitch and glue, alebo preglejková stavba

Příspěvekod Andrejjeep » úte úno 07, 2017 10:26 pm

Pekné a jednoduché dinghy má aj poliak Werszko

Dinghy

A ak je v pláne zošiť, zlepiť, prelaminovať tak by sa toho držal a neexperimentoval. Zbytočne to predlži čas stavby a budeš znechutený z prípadného neúspechu.

A.
suco
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

Příspěvekod suco » čtv úno 09, 2017 7:08 pm

Dakujeme za odpovede, hladame dalej. Asi nebude lahke zacat. Stabilnejsie by malo byt zakrivene nie rovne dno vsak ? Takze dalej vyberame projekt a hladame tu na fore.
Este raz vdaka.
Voda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 4

Příspěvekod Voda » úte srp 15, 2017 7:58 pm

Rád bych se zeptal, zda už někdo postavil loďku Bernarada 10 podle plánů Berny Laiolo ( http://utenti.quipo.it/laiolo/bernarda10/indexengl.html)?
Na předchozí stránce je pár fotografií a nějaká reakce. Loďka mne zaujala, vypadá pohledně. Prostě italský dizajn.
Voda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 4

Příspěvekod Voda » sob srp 19, 2017 8:57 am

Vzhledem k tomu že jsem se spojil s konstruktérem lodi, beru zpět svoji otázku. Pro zajímavost bezplatně zaslal svoje plány už 771 zájemcům z celého světa. 25 loď úspěšně dokončilo (možná víc) a zaslalo fotografie svého úspěchu. Několik jich je z EU, například Polsko a Slovinsko. Autor má nesmírný smysl pro humor, kterým je jeho email prošpikovaný :) , žádá zaslat fotografii 150 eur například e-mailem, neupřesnil za v mincích či bankocetlích. Považuje to za výhodu neboť neobtěžuje žádnou vládu daněmi. S tím lze jen souhlasit. Požádal o přesnou polohu bydliště stavitele, neboť jak upřesnil průběžně vykonává kontrolní cesty kolem světa, aby si ověřil správnost vyhotovení člunu. V případě problémů se stavbou je ochoten ihned přicestovat se svýma manželkama, potomky, příbuzenstvem, sluhy a dělníky a je ihned hotov osobně přispět ke zdárnému dokončení projektu. No uznejte, to nelze odmítnout.
asasek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 7

Příspěvekod asasek » pát zář 15, 2017 10:33 am

asasek píše:Ahoj
zkoušel někdo lepit MS polymerem - Soudal T-REX, Den Braven Mamut Glue apod.?

Podle výrobců by to mělo být lepší než PU lepidla, navíc se dá použít i jako tmel.
http://www.drizoro.cz/cz-ms-polymer-v71/

A u toho T-REX výrobce přímo píše: "konstrukční lepení a tmelení spár vibračních a namáhaných konstrukcí ... montážní lepení i tmelení v domácnosti, ve stavebnictví a strojírenství, především ve výrobě dopravních prostředků ( automobily, autokary, karavany, lodě, vlaky, letadla, nástavby vozidel atd.)".
http://www.soudal.cz/produkty/t-rex

Docela mě přesvědčili, mám v plánu rovnou lepit tímto lepidlem - bez hřebíků a drátování, prostě rychlá a jednoduchá konstrukce.
Ale jestli už to někdo zkoušel a rozpadlo se to, rád si nechám poradit :)

Zde jsou výsledky průkopníka slepých uliček :)
* První plavba byla skvělá - 5 osob na palubě (3 dospělí + 2 děti), cca 5 hodin na vodě. Loď v perfektním stavu.
* Pak se zkazilo počasí, loď zůstala na střeše auta dva dny na dešti, a rozlepilo se dno na zádi (uprostřed; na krajích zůstalo cca 10cm slepených).
* Pak nám kleklo auto a loď kvůli tomu zůstala na dešti další týden. Záď se rozlepila ještě víc.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Rozlepení je zjevně důsledek toho, že dřevo se napilo, zvětšilo objem a utrhlo se.
Ten další týden, kdy loď zůstala na dešti, navíc byla jen tak položená na trávě - proto se napil a utrhl i vršek zádě.

Teď mám dilema, zda loď opravovat (a jak), nebo zda objednat nový materiál a postavit znovu od nuly.
Pro opravu hovoří to, že:
* Je rozlepená jenom záď - boky a příď drží.
* Dno na zádi bylo od začátku špatně přilepené - po nanesení lepidla a přitlačení se mi rozpadla přitlačovací konstrukce, a docela trvalo, než se mi to povedlo znovu přitlačit. Lepidlo mezitím poněkud přeschlo - a vlastně jsem se divil, že to pak vůbec drželo :)
* Rád bych ještě využil podzim k plachtění.

Proti opravě:
* Vršek zádi byl slepený dobře - netuším, proč povolil a zároveň proč stejným způsobem nepovolila příď.
* Mám teď proto k celé konstrukci poněkud nedůvěru a moc se mi nechce do toho investovat další úsilí.

Základní chyba je zjevně v tom, že jsem spoje nezalaminoval - měl jsem za to, že laminace je nutná kvůli hřebíkům/vrutům (kdyby se trochu vyčvachtaly, aby kolem nich nezatékalo) - a že když hřebíky vynechám, tak nemusím laminovat (to byla hlavní motivace pro pouze lepenou konstrukci - ušetřit si patlání s epoxidem).

Otázka je, když to znovu slepím a spoje přelaminuju, zda to bude OK.

Jak se z tohoto pohledu řeší vnitřní strana lodě? Taky se laminuje, nebo se prostě musí majitel starat, aby v lodi nezůstala dlouho stát voda (např. když je loď zaparkovaná u mola, tak ji přikrýt plachtou proti dešti - a chodit pravidelně kontrolovat, zda pod plachtu nezateklo...?).
Nebo tahle konstrukce vůbec není určena k dlouhodobému pobytu na vodě?
Nebo to dokážou hřebíky/vruty podržet, i když dřevo napučí?
olin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 39

Příspěvekod olin » pát zář 15, 2017 11:10 am

Klidně bych tam znovu dal lepidlo a posychroval bych to pár vrutama. Vtuty bych trochu víc přitáh, aby se hlavou zakously trochu do dřeva a překytoval. Pak bych olaminoval jen hrany páskou. Přez laminát co nejsilnější igelit, aby se pak nemuselo kytovat a aby se hrany neodfoukly. Po zatvrdnutí epoxidu strhneš igelit a hurá na vodu.
P.S. tohle lepidlo taky budu muset skusit....
karel
Macher
Reputace: 9

Příspěvekod karel » úte zář 19, 2017 11:56 am

Překližková loď která není olaminovaná má být na vodě jen pokud pluješ a jinak má být uklizená alespoň na kozách pod střechou , nebo v garáži .
Když by jsi chtěl loď která něco vydrží z překližky , tak musíš laminovat (otevřenou loď i zevnitř ). My máme PDR na vodě tři měsíce v kuse uvázané u hausbótu a nepřikrytou , když přes týden prší tak v pátek vybereme vodu ( zatím rekord 86 L :D ) a je pořád jako nová .
Tvoje loď půjde opravit , ale chtělo by jí to nechat vyschnout . klidně použij vruty a lepidlo , ale dej ty vruty tak daleko od kraje , abys mohl na hranách udělat rádius cca 10 mm , jinak se ti bude blbě laminovat a ostré rohy mají tendenci časem praskat a ještě blbě vypadají ;) .

Takhle jsem laminoval spodek lodě , na hranách mám cca rádius 10 mm a nikde jsem neřešil odstávání nasycené tkaniny ;) .

IMG_20160726_073914.jpg
olin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod olin » úte zář 19, 2017 4:00 pm

Naprostej souhlas. Moje Triadka je olaminovaná pouze vně trupu. Nikdy nebyla na vodě víc jak 10 dní a vždy jsem trnul, zda nenasaje, když prší. Na Orlíku jsem taky už vybíral vodu do ¼ trupu, ale vždy přežila. Uklízím ji pod střechu, kam sice neprší, ale jinak se tam vlhkost dostane. Po roce mám už díky tomu popraskanou barvu na podlaze i bortech, ale nic vážného. Na druhou stranu si říkám, že dřevo alespoň dýchá a neshnije úplně, jako když je úplně uzavřený a náhodou se tam dostane trochu vlhkosti.
asasek
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod asasek » stř zář 20, 2017 8:50 am

Díky za rady!

Loď jsem nelaminoval, protože je plánována do režimu: přijedu k vodě na pár hodin (max. den) a pak jde zpátky do kůlny pod střechu.
Nějak jsem nedomyslel to, že může někde zůstat pár dní na dešti, když vyjedu někam pryč (nebude ta kůlna) - ono je to pak skoro stejné, jako když stojí na vodě...

V neděli jsem očistil rozlepenou část, vytáhl jsem krásný pás "gumy" (lepidla) z obou stran lemovaný třískama (takže slepené to bylo dobře).
Rex je takové zvláštní lepidlo - po vytvrzení je měkký a pružný jako guma, vydrží natažení na čtyřnásobek a zase se vrátí - ale při takovémhle protažení už se odtrhává od lepeného materiálu. Když mi při lepení jeden spoj utekl (překližka k lati; rozevřelo se to, takže cca 10cm bylo slepených a zbytek ne), tak jsem to zkoušel odtrhnout - podebrat šroubovákem a zapáčit - a ten kousek držel jako čert, vzdal jsem to když začala povolovat překližka. Tak jsem to odřízl zalamovacím nožem (šlo to jako po másle) - a pak jsem poměrně lehce lepidlo seškrábal nehtem :)

Takže jak dřevo pučelo, Rex se natáhl - a pak utrhl. PU lepidlo by to možná udrželo, protože není pružné => nedovolilo by dřevu se roztáhnout... anebo by neudrželo ten tlak a utrhlo se taky, těžko říct. Vruty to jistí.

Teď na podzim to jenom slepím zpátky Rexem a hurá na vodu.
Přes zimu pojistím vrutama a zalaminuju.
olin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod olin » stř zář 20, 2017 3:18 pm

asasek píše:

Kua chlape! Pojisti si to vrutama, nebo v zimě nebudeš mít co laminovat!!! :)
:crazy:

Se ti to dno odloupne někde uprostřed jezera a už se nestihneš ani vrátit ke břehu.
Známej na Orlíku na mě zahvízdal a já než k němu připlul cca 100m, tak měl u Kadeta vodu do ¼ trupu. To jenom prošláp podlahu kolenem do podkovy cca 10 cm. Než přelezli ke mě a já je odtáh ke břehu, tak byl trup zaplavenej bezmála do ½.
asasek
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod asasek » čtv zář 21, 2017 8:16 am

olin píše:
asasek píše:

Kua chlape! Pojisti si to vrutama, nebo v zimě nebudeš mít co laminovat!!! :)
:crazy:

Se ti to dno odloupne někde uprostřed jezera a už se nestihneš ani vrátit ke břehu.

Jako že mám dát vruty a vyrazit na vodu bez laminování?
Od oka mi přišlo, že je lepší jenom lepit, než tam nadělat díry, kterýma může voda do dřeva rychlejš.

Laminování nastuduju a materiál objednám co nejdřív, ale dělat to budu, až když k tomu bude příznivá předpověď (t.j. nebude vítr). Celý léto foukalo a já teprve stavěl (plán byl postavit přes zimu, ale latě z pily, slíbené na konec ledna, dorazily až v květnu). Teď je podzim a loď už zase není - naštěstí nefouká, tak mě to zatím nemrzí, ale závodím s časem :)
Takže když nebude počasí, přelaminuju to ještě teď na podzim - ale když bude vítr, tak má voda přednost :)

Jinak mi přišlo, že s tím lepidlem to není až takový risk:
* Jednu dlouhou plavbu už to v pohodě přežilo.
* Dřevo už se nacucalo a zvětšilo co mohlo => už by víc kynout nemělo => nemá čím se to trhnout.
* Mám přední a zadní vzduchový box; odlouplo se to jenom pod zadním boxem => v lodi by mělo být sucho.
* Pod zadním boxem se to odlouplo nejspíš proto, že je tam prudký ohyb dna, a tej 9mm překližce se do toho ohybu hodně nechce - pořád má snahu se narovnávat. Všude jinde je ohyb poměrně malý, takže nečekám, že by se odloupnutí šířilo dál (on ten Rex přece jenom drží docela fest).
* A přinejhorším to pořád jistí ten přední box, takže úplně ke dnu by to jít nemělo.
* A vůbec, posádka má vesty, tak snad může loď podržet :)
olin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod olin » čtv zář 21, 2017 11:58 am

Když na to přijde, tak těch pět dírek po vrutech stačí zamáznout kitem, lepidlem, barvou a podobně.
Na tmel ti stačí hrst jemných pilin, prach z brusky, nebo kousíček smrkoviny nadělat na co nejmenší třísky a projet mixérem na prach (nesmí to vidět manželka!!!) a zamíchat s trochou pryskyřice.

Zpět na