Stitch and glue, alebo preglejková stavba

Všechno možné o stavbě lodí, materiálech, způsobech spojování materiálů, technologiích, konstrukcích lodí a vše co s tím souvisí

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Andrejjeep
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 14

Re: Stitch and glue, alebo preglejková stavba

Příspěvekod Andrejjeep » úte úno 07, 2017 10:26 pm

Pekné a jednoduché dinghy má aj poliak Werszko

Dinghy

A ak je v pláne zošiť, zlepiť, prelaminovať tak by sa toho držal a neexperimentoval. Zbytočne to predlži čas stavby a budeš znechutený z prípadného neúspechu.

A.
suco
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

Příspěvekod suco » čtv úno 09, 2017 7:08 pm

Dakujeme za odpovede, hladame dalej. Asi nebude lahke zacat. Stabilnejsie by malo byt zakrivene nie rovne dno vsak ? Takze dalej vyberame projekt a hladame tu na fore.
Este raz vdaka.
Voda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 13

Příspěvekod Voda » úte srp 15, 2017 7:58 pm

Rád bych se zeptal, zda už někdo postavil loďku Bernarada 10 podle plánů Berny Laiolo ( http://utenti.quipo.it/laiolo/bernarda10/indexengl.html)?
Na předchozí stránce je pár fotografií a nějaká reakce. Loďka mne zaujala, vypadá pohledně. Prostě italský dizajn.
Voda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 13

Příspěvekod Voda » sob srp 19, 2017 8:57 am

Vzhledem k tomu že jsem se spojil s konstruktérem lodi, beru zpět svoji otázku. Pro zajímavost bezplatně zaslal svoje plány už 771 zájemcům z celého světa. 25 loď úspěšně dokončilo (možná víc) a zaslalo fotografie svého úspěchu. Několik jich je z EU, například Polsko a Slovinsko. Autor má nesmírný smysl pro humor, kterým je jeho email prošpikovaný :) , žádá zaslat fotografii 150 eur například e-mailem, neupřesnil za v mincích či bankocetlích. Považuje to za výhodu neboť neobtěžuje žádnou vládu daněmi. S tím lze jen souhlasit. Požádal o přesnou polohu bydliště stavitele, neboť jak upřesnil průběžně vykonává kontrolní cesty kolem světa, aby si ověřil správnost vyhotovení člunu. V případě problémů se stavbou je ochoten ihned přicestovat se svýma manželkama, potomky, příbuzenstvem, sluhy a dělníky a je ihned hotov osobně přispět ke zdárnému dokončení projektu. No uznejte, to nelze odmítnout.
asasek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 10

Příspěvekod asasek » pát zář 15, 2017 10:33 am

asasek píše:Ahoj
zkoušel někdo lepit MS polymerem - Soudal T-REX, Den Braven Mamut Glue apod.?

Podle výrobců by to mělo být lepší než PU lepidla, navíc se dá použít i jako tmel.
http://www.drizoro.cz/cz-ms-polymer-v71/

A u toho T-REX výrobce přímo píše: "konstrukční lepení a tmelení spár vibračních a namáhaných konstrukcí ... montážní lepení i tmelení v domácnosti, ve stavebnictví a strojírenství, především ve výrobě dopravních prostředků ( automobily, autokary, karavany, lodě, vlaky, letadla, nástavby vozidel atd.)".
http://www.soudal.cz/produkty/t-rex

Docela mě přesvědčili, mám v plánu rovnou lepit tímto lepidlem - bez hřebíků a drátování, prostě rychlá a jednoduchá konstrukce.
Ale jestli už to někdo zkoušel a rozpadlo se to, rád si nechám poradit :)

Zde jsou výsledky průkopníka slepých uliček :)
* První plavba byla skvělá - 5 osob na palubě (3 dospělí + 2 děti), cca 5 hodin na vodě. Loď v perfektním stavu.
* Pak se zkazilo počasí, loď zůstala na střeše auta dva dny na dešti, a rozlepilo se dno na zádi (uprostřed; na krajích zůstalo cca 10cm slepených).
* Pak nám kleklo auto a loď kvůli tomu zůstala na dešti další týden. Záď se rozlepila ještě víc.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Rozlepení je zjevně důsledek toho, že dřevo se napilo, zvětšilo objem a utrhlo se.
Ten další týden, kdy loď zůstala na dešti, navíc byla jen tak položená na trávě - proto se napil a utrhl i vršek zádě.

Teď mám dilema, zda loď opravovat (a jak), nebo zda objednat nový materiál a postavit znovu od nuly.
Pro opravu hovoří to, že:
* Je rozlepená jenom záď - boky a příď drží.
* Dno na zádi bylo od začátku špatně přilepené - po nanesení lepidla a přitlačení se mi rozpadla přitlačovací konstrukce, a docela trvalo, než se mi to povedlo znovu přitlačit. Lepidlo mezitím poněkud přeschlo - a vlastně jsem se divil, že to pak vůbec drželo :)
* Rád bych ještě využil podzim k plachtění.

Proti opravě:
* Vršek zádi byl slepený dobře - netuším, proč povolil a zároveň proč stejným způsobem nepovolila příď.
* Mám teď proto k celé konstrukci poněkud nedůvěru a moc se mi nechce do toho investovat další úsilí.

Základní chyba je zjevně v tom, že jsem spoje nezalaminoval - měl jsem za to, že laminace je nutná kvůli hřebíkům/vrutům (kdyby se trochu vyčvachtaly, aby kolem nich nezatékalo) - a že když hřebíky vynechám, tak nemusím laminovat (to byla hlavní motivace pro pouze lepenou konstrukci - ušetřit si patlání s epoxidem).

Otázka je, když to znovu slepím a spoje přelaminuju, zda to bude OK.

Jak se z tohoto pohledu řeší vnitřní strana lodě? Taky se laminuje, nebo se prostě musí majitel starat, aby v lodi nezůstala dlouho stát voda (např. když je loď zaparkovaná u mola, tak ji přikrýt plachtou proti dešti - a chodit pravidelně kontrolovat, zda pod plachtu nezateklo...?).
Nebo tahle konstrukce vůbec není určena k dlouhodobému pobytu na vodě?
Nebo to dokážou hřebíky/vruty podržet, i když dřevo napučí?
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 50

Příspěvekod olin » pát zář 15, 2017 11:10 am

Klidně bych tam znovu dal lepidlo a posychroval bych to pár vrutama. Vtuty bych trochu víc přitáh, aby se hlavou zakously trochu do dřeva a překytoval. Pak bych olaminoval jen hrany páskou. Přez laminát co nejsilnější igelit, aby se pak nemuselo kytovat a aby se hrany neodfoukly. Po zatvrdnutí epoxidu strhneš igelit a hurá na vodu.
P.S. tohle lepidlo taky budu muset skusit....
karel
Macher
Reputace: 14

Příspěvekod karel » úte zář 19, 2017 11:56 am

Překližková loď která není olaminovaná má být na vodě jen pokud pluješ a jinak má být uklizená alespoň na kozách pod střechou , nebo v garáži .
Když by jsi chtěl loď která něco vydrží z překližky , tak musíš laminovat (otevřenou loď i zevnitř ). My máme PDR na vodě tři měsíce v kuse uvázané u hausbótu a nepřikrytou , když přes týden prší tak v pátek vybereme vodu ( zatím rekord 86 L :D ) a je pořád jako nová .
Tvoje loď půjde opravit , ale chtělo by jí to nechat vyschnout . klidně použij vruty a lepidlo , ale dej ty vruty tak daleko od kraje , abys mohl na hranách udělat rádius cca 10 mm , jinak se ti bude blbě laminovat a ostré rohy mají tendenci časem praskat a ještě blbě vypadají ;) .

Takhle jsem laminoval spodek lodě , na hranách mám cca rádius 10 mm a nikde jsem neřešil odstávání nasycené tkaniny ;) .

IMG_20160726_073914.jpg
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » úte zář 19, 2017 4:00 pm

Naprostej souhlas. Moje Triadka je olaminovaná pouze vně trupu. Nikdy nebyla na vodě víc jak 10 dní a vždy jsem trnul, zda nenasaje, když prší. Na Orlíku jsem taky už vybíral vodu do ¼ trupu, ale vždy přežila. Uklízím ji pod střechu, kam sice neprší, ale jinak se tam vlhkost dostane. Po roce mám už díky tomu popraskanou barvu na podlaze i bortech, ale nic vážného. Na druhou stranu si říkám, že dřevo alespoň dýchá a neshnije úplně, jako když je úplně uzavřený a náhodou se tam dostane trochu vlhkosti.
asasek
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod asasek » stř zář 20, 2017 8:50 am

Díky za rady!

Loď jsem nelaminoval, protože je plánována do režimu: přijedu k vodě na pár hodin (max. den) a pak jde zpátky do kůlny pod střechu.
Nějak jsem nedomyslel to, že může někde zůstat pár dní na dešti, když vyjedu někam pryč (nebude ta kůlna) - ono je to pak skoro stejné, jako když stojí na vodě...

V neděli jsem očistil rozlepenou část, vytáhl jsem krásný pás "gumy" (lepidla) z obou stran lemovaný třískama (takže slepené to bylo dobře).
Rex je takové zvláštní lepidlo - po vytvrzení je měkký a pružný jako guma, vydrží natažení na čtyřnásobek a zase se vrátí - ale při takovémhle protažení už se odtrhává od lepeného materiálu. Když mi při lepení jeden spoj utekl (překližka k lati; rozevřelo se to, takže cca 10cm bylo slepených a zbytek ne), tak jsem to zkoušel odtrhnout - podebrat šroubovákem a zapáčit - a ten kousek držel jako čert, vzdal jsem to když začala povolovat překližka. Tak jsem to odřízl zalamovacím nožem (šlo to jako po másle) - a pak jsem poměrně lehce lepidlo seškrábal nehtem :)

Takže jak dřevo pučelo, Rex se natáhl - a pak utrhl. PU lepidlo by to možná udrželo, protože není pružné => nedovolilo by dřevu se roztáhnout... anebo by neudrželo ten tlak a utrhlo se taky, těžko říct. Vruty to jistí.

Teď na podzim to jenom slepím zpátky Rexem a hurá na vodu.
Přes zimu pojistím vrutama a zalaminuju.
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » stř zář 20, 2017 3:18 pm

asasek píše:

Kua chlape! Pojisti si to vrutama, nebo v zimě nebudeš mít co laminovat!!! :)
:crazy:

Se ti to dno odloupne někde uprostřed jezera a už se nestihneš ani vrátit ke břehu.
Známej na Orlíku na mě zahvízdal a já než k němu připlul cca 100m, tak měl u Kadeta vodu do ¼ trupu. To jenom prošláp podlahu kolenem do podkovy cca 10 cm. Než přelezli ke mě a já je odtáh ke břehu, tak byl trup zaplavenej bezmála do ½.
asasek
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod asasek » čtv zář 21, 2017 8:16 am

olin píše:
asasek píše:

Kua chlape! Pojisti si to vrutama, nebo v zimě nebudeš mít co laminovat!!! :)
:crazy:

Se ti to dno odloupne někde uprostřed jezera a už se nestihneš ani vrátit ke břehu.

Jako že mám dát vruty a vyrazit na vodu bez laminování?
Od oka mi přišlo, že je lepší jenom lepit, než tam nadělat díry, kterýma může voda do dřeva rychlejš.

Laminování nastuduju a materiál objednám co nejdřív, ale dělat to budu, až když k tomu bude příznivá předpověď (t.j. nebude vítr). Celý léto foukalo a já teprve stavěl (plán byl postavit přes zimu, ale latě z pily, slíbené na konec ledna, dorazily až v květnu). Teď je podzim a loď už zase není - naštěstí nefouká, tak mě to zatím nemrzí, ale závodím s časem :)
Takže když nebude počasí, přelaminuju to ještě teď na podzim - ale když bude vítr, tak má voda přednost :)

Jinak mi přišlo, že s tím lepidlem to není až takový risk:
* Jednu dlouhou plavbu už to v pohodě přežilo.
* Dřevo už se nacucalo a zvětšilo co mohlo => už by víc kynout nemělo => nemá čím se to trhnout.
* Mám přední a zadní vzduchový box; odlouplo se to jenom pod zadním boxem => v lodi by mělo být sucho.
* Pod zadním boxem se to odlouplo nejspíš proto, že je tam prudký ohyb dna, a tej 9mm překližce se do toho ohybu hodně nechce - pořád má snahu se narovnávat. Všude jinde je ohyb poměrně malý, takže nečekám, že by se odloupnutí šířilo dál (on ten Rex přece jenom drží docela fest).
* A přinejhorším to pořád jistí ten přední box, takže úplně ke dnu by to jít nemělo.
* A vůbec, posádka má vesty, tak snad může loď podržet :)
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » čtv zář 21, 2017 11:58 am

Když na to přijde, tak těch pět dírek po vrutech stačí zamáznout kitem, lepidlem, barvou a podobně.
Na tmel ti stačí hrst jemných pilin, prach z brusky, nebo kousíček smrkoviny nadělat na co nejmenší třísky a projet mixérem na prach (nesmí to vidět manželka!!!) a zamíchat s trochou pryskyřice.
ixxo
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 22

Příspěvekod ixxo » sob bře 31, 2018 4:10 pm

Tak som sa v zime rozhodol, že sa až tak veľmi nudiť nebudem, zakúpil som preglejku, plánik na Skiff 11 a dal som sa do práce. Úprimne poviem, že som to chcel zlepiť metódou Stich and glue, aj som jednotlivé diely vyrezal podľa plánikov ale veľmi to na seba nesedelo tak som použil metódu niečo medzi klasikou a uvedenou metódou. Včera som to dokončil. Je to vlastne byboot pre moju loď.
IMG_1769.JPG

IMG_1768.JPG

IMG_1767.JPG

IMG_1765.JPG
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » sob bře 31, 2018 5:55 pm

Krásná lodička. Docela mě mrzí že jsem se místo Triady nepustil do něčeho takovýho. Poloviční práce, materiál, váha a přitom užitná hodnota stejná. Příští loď, co mám v plánu už taky patří do kategorie instant boats, jako tohle.
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 30
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » sob bře 31, 2018 6:29 pm

No konecne si dostal rozum. ;)

Zpět na