16 stop z Nového zélandu

Všechno možné o stavbě lodí, materiálech, způsobech spojování materiálů, technologiích, konstrukcích lodí a vše co s tím souvisí

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

16 stop z Nového zélandu

Příspěvekod Denis » sob led 14, 2006 9:08 pm

Pre v?etkých, čo majú hlboko do kapsy a chcú si postavi? lacnú, dobrú a rýchlu loď je tu táto vynikajúca plachetka s 40 ročnou tradíciou a u protino?cov stále velmi oblúbená najme pre jej jednoduchú a lacnú stavbu v amatérskych podmienkach. Originál projektová dokumentácia s rebrami 1:1 výde na mizerných cca 1000,-Kč aj s po?tovným z Nového Zélandu. Prehladnú fotodokumentáciu o stavbe a link na súvisiace stránky nájdete na: http://www.bonsaipalace.net.au/page33.htm

Ďal?ia bohatá fotogaléria je na: http://home.iprimus.com.au/youngenr/ts16/gallery.htm
Ahoj
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » sob led 14, 2006 9:19 pm

Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: 16 stop z Nového zélandu

Příspěvekod ficcus » ned led 15, 2006 1:40 am

Vypadá moc hezky a moc hezky jednodu?e. A dle fotek je i dost rychlá:-)
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Re: 16 stop z Nového zélandu

Příspěvekod Denis » ned bře 19, 2006 6:10 pm

Tak som ju začal robi?, polovička rebier a klounovec je vyrezané. Na budúci tý?deň to dore?em, a keď sa oteplý tak to idem lepi? rebrá dokopy.
Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: 16 stop z Nového zélandu

Příspěvekod ficcus » pon bře 20, 2006 6:47 am

[quote=Denis] Tak som ju začal robi?, polovička rebier a klounovec je vyrezané. Na budúci tý?deň to dore?em, a keď sa oteplý tak to idem lepi? rebrá dokopy. [/quote]

Foť prosím. A držím palce ...
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Re: 16 stop z Nového zélandu

Příspěvekod Denis » čtv bře 23, 2006 8:04 pm

Rebra sú dorezané. E?te zostava zadné čelo, v projekte to je stern.
Ked pan boh dá, tak to zajtra zmaknem, ale kosa je stale, nebude sa to da? lepi?. Epoxid vraj potrebuje aspoň 10 stupňov. Potrebujem s?a?eň 625 cm, neviete o niečom? Aj s rahnom.
Zdendo ma nahovára aby som spravil webovú prezentáciu stavby, ale mne sa to zdá zbytočné, myslím ?e to okrem fikusa moc ludí nezaujíma. V ka?dom pripade niečo nafotím a na Harte spravím prezentáciu.
Na budúci tý?deň idem vyrezáva? kormidlo, kýl a spravím montá?nu stolicu. Teda, keď sa bude dari?.
Uživatelský avatar
Standa
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 84
Registrován: ned led 01, 2006 5:57 pm
Reputace: 0

Příspěvekod Standa » sob bře 25, 2006 6:24 pm

Ahoj, rozhodne fot, zajima to vic lidi nez si predstavujes. Ja mam stavbu preklizkove lodi za sebou asi 12let. Hlavne to vydrz. Nejdriv to postupuje rychle ale ty dodelavky.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Re: 16 stop z Nového zélandu

Příspěvekod Denis » ned bře 26, 2006 3:06 pm

S tým dokončením lode je to asi v?eobecná skúsenos?. Trup ide rýchlo, ale to dokončenie, to vraj trvá. Mám s tým skúsenos? z velkej lode a preto dúfam, ?e na takejto malej to problém nebude. Aj vedomost sú u? nejaké, tak?e zhruba u? mám vytypované čoho sa vyvarova?. Chcem to postavi? čo najlacnej?ie, tak?e v?etko len funkcionalistické, ?iadne blbostičky. A spolieham aj na to, ?e dnes sa v?etko zháňa podstatne lah?ie ako pred 10 rokmi. Vela závisí od ceny s?a?ňa s takelá?ou, či sa to bude da? z Polska dotiahnu? za prijatelnú cenu. Ak to bude moc drahé a kúpim len profily, tak problémi sú na obzore.
Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » ned bře 26, 2006 7:06 pm

[quote="Standa"] Ahoj, rozhodne fot, zajima to vic lidi nez si predstavujes. Ja mam stavbu preklizkove lodi za sebou asi 12let. Hlavne to vydrz. Nejdriv to postupuje rychle ale ty dodelavky. [/quote]
U takhle "jednoduché" loďky se čas dodělávek rapidně zkracuje. Kdy? dodělá? komplet trup, tak má? "skoro" hotovo. To je právě kouzlo Hartley 16:-)
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Re: 16 stop z Nového zélandu

Příspěvekod Denis » ned dub 02, 2006 1:15 am

Montažna stolica spravená, kormidlo a kýl som nestíhal, ale zato je zlepený predný vaz a nabudúci týždeň idem lepiť rebrá. Zatial sú to dve polovičky ktoré treba zlepiť. Soboty , nedele nerobím, len po práci cca 2 hod. Niečo som nafotil, keď toho bude viac, tak nejako to odprezentujem, teda na Harte istotne.
Naposledy upravil(a) Denis dne pát led 16, 2009 9:49 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Re: 16 stop z Nového zélandu

Příspěvekod Denis » pon kvě 01, 2006 5:55 pm

Tak dnes som mal ma? dolepené rebrá, ale tento studený koniec aprila ma dorazil. E?te dva kusy. Zdr?al ma môj zmysel pre preciznos? a namiesto toho, aby som to rychle zbúchal dokopy sa s tým hrajem. Brúsim, ?mirglujem, zrovnávam, zaoblujem hrany. Ale najviac čo ma zdr?uje je ?e nemam stroje, jednoznačne obrovským prínosom je kombi hoblovačka, prepú??ačka-zrovnávačka. A bodla by kotúčová brúska, pevná, niečo také ako cyrkulár, ale na kotúči je nalepený ?mirgel. Ručný el. hoblík nič moc, skorej by som povedal ?e zbytočnos?, viac som robil ručným hoblíkom.
Kýl budem lepi? z dreva WENGE. Poznáte niekto čo je to zač? Aj teoreticky. Jednu dosku som u? kúpil, drevo z hlasom ako zvon, jednoducho nádhera.
Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » pon kvě 01, 2006 9:40 pm

Denisi, nespěchej:-) Nějak mi nevychází cesta směrem východním ...
Uživatelský avatar
yvan
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 7
Registrován: ned dub 23, 2006 10:57 pm
Reputace: 0
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: 16 stop z Nového zélandu

Příspěvekod yvan » úte kvě 02, 2006 3:39 pm

Denis píše:...
Zdendo ma nahovára aby som spravil webovú prezentáciu stavby, ale mne sa to zdá zbytočné, myslím ?e to okrem fikusa moc ludí nezaujíma. V ka?dom pripade niečo nafotím a na Harte spravím prezentáciu.
Na budúci tý?deň idem vyrezáva? kormidlo, kýl a spravím montá?nu stolicu. Teda, keď sa bude dari?.


Prosím, fo? a dokumentuj! Stačí jen dát fotky někam na web do fotoalba, kdo by se při stavbě lodi je?tě páral se stránkama. Myslím, ?e zvědavých nás tu je hodně.

Y.
AdsBot [Google]
Příspěvky: 0
Registrován: ned říj 25, 2015 1:10 am
Reputace: 0

Re: 16 stop z Nového zélandu

Příspěvekod AdsBot [Google] » stř kvě 03, 2006 12:24 pm

yvan píše:
Denis píše:...
Zdendo ma nahovára aby som spravil webovú prezentáciu stavby, ale mne sa to zdá zbytočné, myslím ?e to okrem fikusa moc ludí nezaujíma. V ka?dom pripade niečo nafotím a na Harte spravím prezentáciu.
Na budúci tý?deň idem vyrezáva? kormidlo, kýl a spravím montá?nu stolicu. Teda, keď sa bude dari?.


Prosím, fo? a dokumentuj! Stačí jen dát fotky někam na web do fotoalba, kdo by se při stavbě lodi je?tě páral se stránkama. Myslím, ?e zvědavých nás tu je hodně.

Y.


Tak, tak. Zajímá to víc lidí ne? si myslí?. "Posledních mohykánů" co se pustili do stavby lodě u? není tolik!
?ijem rychle. Lodě u? se tolik nastaví jako kupují!
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Re: 16 stop z Nového zélandu

Příspěvekod Denis » pon kvě 08, 2006 6:02 pm

V sobotu sme i?li reza? li?ty a samozrejme začalo pr?a?. To by nevadilo, keby dielňa bola več?ia ako 4 x 2.5 m. Pila aj hoblovka von, medzi rozkvitnuté púpavy a i?li sme na to. Keď pr?alo, tak sme celú dielňu zakryli igelitom. V nedelu sa stihli e?te nejaké dubové li?ty na vonkaj?í kýl.
Rebra zlepené, li?ty nahoblované, montá?na stolica spravená. E?te spravím ?ablóny na palubové a stre?né nosníky a idem dáva? kostru dokopy.
Zohnal som na tekelá? antikorové lanká 1 x 19, priemer 4 mm za 1,1 euro, to je dobrá cena ?
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Re: 16 stop z Nového zélandu

Příspěvekod Denis » úte kvě 09, 2006 11:00 pm

E?te musím tie li?ty zlepi?, na to som v tom nad?ení zabudol. Teda vyrobi? krabičku, uhol 1:10, ostrej?í nezvládnem. Tak hrrr na ne.
Lepidlo Spolchemie CHS Epoxi 371, predtým 1200.
4-ka lanko za 33,-Kč je asi dobrá cena.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Re: 16 stop z Nového zélandu

Příspěvekod Denis » stř črc 19, 2006 9:30 pm

Tak včera som dorobil kostru, čo sa dalo som natrel napú??acím epoxidom. Dnes som začal robi? ob?ívku. Ak to v zime i?lo na figu, tak v týchto horúčavách to ide úplne na h..... Ale inač je to krása. Keď sa to podarí, bude to dobrá loď.
Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: 16 stop z Nového zélandu

Příspěvekod ficcus » čtv črc 20, 2006 9:16 am

[quote][quote="Denis"]... Keď sa to podarí, bude to dobrá loď.[/quote][/quote]

A nezapomeň fotit:-)
Uživatelský avatar
MilanR
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 76
Registrován: pon lis 28, 2005 10:25 am
Reputace: 3
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 16 stop z Nového zélandu

Příspěvekod MilanR » sob črc 29, 2006 4:40 pm

Denis píše:Tak včera som dorobil kostru, čo sa dalo som natrel napú??acím epoxidom.

Ahoj Denisi,
taky jsem zrovna dokončil kostru a vyřezávám ob?ívku. Jakým epoxidem jsi to napou?těl? Já to chtěl původně natřít jen proti plísním, ale teď jsi mě zviklal.
Milan R
http://www.randak.cz/view.php?cisloclanku=2005103104
AdsBot [Google]
Příspěvky: 0
Registrován: ned říj 25, 2015 1:10 am
Reputace: 0

Příspěvekod AdsBot [Google] » stř srp 02, 2006 10:03 am

Ahoj Milane, Denisi,
v Praze v Jankovcový ulici 12 je firma Skolil kompozity a mají super ochotnýho technika prodejce (kromě epoxidů, polyesterů, skla, grafitu a kevlaru....). Epoxidu ti prodají od 100g po celý sud a je?tě fakt dobře poradí.
Koupil jsem si tam epoxid (araldit GY764BD) kdy? jsem potřeboval laminovat sklem jemněj?ím ne? 100, byla to nádherná práce. Ptal jsem se zda tím mů?u lepit i dřevo a ?e ano a proti stékání mám pou?ít silikagel (jiknak mi nabízel mikrobalonky a vlákna a asi je?tě? neco, ale silikagelu mám pytel doma).

Lepil jsem tím dubové hranolky a pak jsem srovnával s 1200 kterou jsem doted pou?íval.
Míchání
-viskosita aralditu je podobná rostlinnému oleji, poměr je 100:25 hmotnostních, vzhledem k hustotě obou komponetnů kolem 1,01 to lze pova?ovat i za objemové. 1200-viskosita medu a poměr 100:6,5-7 hmotnostních dílu. S čím se pracuje lépe je jasné:-).
-přidávání silikagelu do 1200 je pěkná práce, do aralditu ?ádný problém.
-vzhledem k viskositě dřevo samo nasává araldit zatímco 1200 zůstává na povrchu. 1200 proto lze odseknout ze dřeva dlátem, zatímco araldit ne, co tedy udělá lep?í slep je jasné.
-dlouhá doba zpracovatelnosti-podle toho zda se pou?ije do tu?idla i urychlovač a v jakém poměru. (já jsem si nechal namíchat 18:7 v hm. dílech a zpracovatelnost 0,5kg natu?ený směsi byla 30-35min.) Bez urychlovače to je 60-70minut.

Lepil jsme tak ?e jsem nejdříve prvky konstrukce natřel-jde to ?tětcem nebo ?pachtlí nastěrkovat- čistým aralditem a poté nastěrkoval aralditem se silikagelem.

Poslední ale hrozně důle?itá vlastnost je ?e narozdíl od 1200 nesmrdí (neobsahuje rozpou?tědla), mů?e se s ním pracovat v interiéru a nebolí vás potom hlava. Po půl hodině lepení 1200 v korzáru jsem byl v?dycky dost načuchlý. Děláme přeci jachting a nejsme nějací fe?áci:-)

Tohle není reklama:-)
AdsBot [Google]
Příspěvky: 0
Registrován: ned říj 25, 2015 1:10 am
Reputace: 0

Re: 16 stop z Nového zélandu

Příspěvekod AdsBot [Google] » stř srp 02, 2006 8:09 pm

Na netu jsem se dočetl jednu věc. Na Hartley TS16 dokonce nějakej (dovolím si tvrdit) magor obeplul svět!
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Re: 16 stop z Nového zélandu

Příspěvekod Denis » sob srp 05, 2006 11:40 pm

Je to tak, ta 1200-ka je problematická. Ale problematické je aj lepi? to čo lepíme my. Stoláry keď lepia drevo, tak ho dokonale opracujú na frézach a sna?ia sa lepi? čo najten?ou vrstvou lepidla. Čím ten?ia vrstva lepidla, tým spoj lep?ie dr?í. My v amatérskych podmienkach tak tesné spoje nevieme robi?. Spoj je v jednom mieste úplne tesný a kúsok ďalej je medzera aj 1mm. A z tej medzery epoxid vytečie. Pridávame teda nejaké zahus?ovadlo /piliny, silikagel/, ale to zni?uje pevnos? epoxidu a zároveň sa táto lepiaca hmota s ni??ou viskozitou nedoká?e vsiaknu? do lepeného materialu. Tie? som to robil ako popisuje?, ale spoj s tou 1200 kou aj tak nebol dokonalý a pri jeho de?trukcii sa oddelovalo lepidlo od lepeného materialu. Do?iel som k záveru, ?e spoje je nevyhnutné penetrova? napú??acím epoxidom. Potom by bola aj tá 1200-ka dobrá, ale je to pracné.
Chcelo by to spravi? nejaké porovnávacie skú?ky, aj keď len amatérske. A na rôznych drevách. Inak sa lepí dub a inak /asi hor?ie/ mastné-?ivičnaté drevo borovice. Aj ten Araldit sa inak vsiakne do riedkeho dreva, inak do hustého.
Keď budem robi? ďal?iu loď, tak Araldit vyskú?am.
Olaminovanie budem robi? materialmi od Havel composit.
Napú??aciu ?ivicu som pou?il od Spolchemie číslo je tu?ím 370 a tu?idlo je P11 ako na 1200ku. Lep?í by bol na drevo asi Spolresin ktorý je paropriepustný, ale ten som nezohnal.
Uživatelský avatar
MilanR
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 76
Registrován: pon lis 28, 2005 10:25 am
Reputace: 3
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 16 stop z Nového zélandu

Příspěvekod MilanR » pon srp 07, 2006 12:37 am

Zatím jsem lepil tou 1200 + P11.
Jestli jsem vás dobře pochopil, tak vhodné je lepit 371 (nebo 1200, nebo aralditem), lep?í je před lepením a potom i před laminací penetrovat 370 a na laminaci pou?ít zase 371/1200/Araldit? Kdy?tak mě opravte. Nakupovat budu v Chemexu, nebo u Skolil comp., kde to vyjde levněji, nebo kde mě přesvědčí... :-) Kostra je dolepená, vrhám se na ob?ívku... Zatím jsem lepil tou 1200 + P11.
Jestli jsem vás dobře pochopil, tak vhodné je lepit 371 (nebo 1200, nebo aralditem), lep?í je před lepením a potom i před laminací penetrovat 370 a na laminaci pou?ít zase 371/1200/Araldit? Kdy?tak mě opravte. Nakupovat budu v Chemexu, nebo u Skolil comp., kde to vyjde levněji, nebo kde mě přesvědčí... :-) Kostra je dolepená, vrhám se na ob?ívku...
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Re: 16 stop z Nového zélandu

Příspěvekod Denis » pon srp 07, 2006 7:15 pm

CHS-Epoxi 371 /1200/ vyrába Spolchemie a Araldit je výrobok v ponuke f. Skolil.
Môj poznatok je, ?e ak lepím 371-kou, tak je lep?ie pou?i? penetračný náter. Na laminovanie je táto ?ivica takmer nevhodná a ani nie je na to výrobcom určená.
Mírov poznatok a Aralditom je ten, ?e dr?í perfektne aj bez penetrácie a plus má ďal?ie výhody ktoré popisuje a prečo dá prednos? Aralditu pred 371-kou.
Podla môjho názoru je najlep?ie v?etky drevené časti vrátane preglejok napusti?-penetrova? riedkym, teda napú??acím epoxidom. V?dy pred lepením, laminovaním a nátermi. Ak nie je vystavený UV ?iareniu mô?e zosta? aj ako povrchová úprava. Problém by v?ak mohol nasta?, ak napustíme drevo, ktoré nie je dobre vyschnuté. Tam by bolo lep?ie pou?i? náter, ktorý umo?ní drevu sa naďalej odparova?, vydychova? vlhkos?.
Tie? sa dá na drevo ako povrchová úprava pou?i? klasika: 1. natrie? ferme?ou a po zaschnutí olejový lodný lak. Pou?i? najme na nátery z vnútra pod podlá?kami. 2. Včelý vosk rozpusti? v terpentíne a potom zmie?a? s ferme?ou. Ak to pou?ijete mierne teplé, tak do smrekového dreva to nasiakne aj 10 mm. Najjednoduch?ie a samozrejme najdrah?ie je pou?i? laky Hempel, Interacional, Owatrol, Epifanes atď. Nikdy nepou?ite Luxol, chatol, alebo obdobné sr...y.
Uživatelský avatar
MilanR
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 76
Registrován: pon lis 28, 2005 10:25 am
Reputace: 3
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Co na to vzit?

Příspěvekod MilanR » úte srp 08, 2006 3:19 pm

OK - a tu penetraci (370) je lepsi nechat uschnout, pak jemne zbrousit a potom lepit 371, nebo je lepsi hned po penetraci lepit jeste zamokra?
A jeste, kterou pryskirici byste doporucili na laminaci? A potom jakym tmelem? PU nebo zase epoxy?
Asi se budu drzet epoxidu od lepidla po barvy...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů