16 stop z Nového zélandu

Všechno možné o stavbě lodí, materiálech, způsobech spojování materiálů, technologiích, konstrukcích lodí a vše co s tím souvisí

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » ned čer 01, 2008 11:55 am

To říkám furt, že život je boj ;)
Teď bojuju na 3 frontách najednou a zanedlouho přibude 4. :whist:
Ale to nějak půjde!
Uživatelský avatar
avalon
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 546
Registrován: úte říj 02, 2007 2:00 am
Reputace: 10
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod avalon » pon čer 02, 2008 11:27 am

no denisi to neznie prilis optimisticky, furt tvrdim, ze dokoncit co i len malicku lod do finalneho stadia je fuska sam som toho dokazom.
Uživatelský avatar
Svobodak
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 755
Registrován: čtv led 24, 2008 1:00 am
Reputace: 46
Bydliště: olomoucko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Svobodak » úte říj 07, 2008 8:44 pm

Tak tady tak sedim, prochazim se timto webem, ctu, pozoruji, nasloucham a premyslim a docetl jsem se az sem. Nepredpokladal jsem, ze se da lod postavit pri beznem vytizeni nasince za mesic ci dva.
Ale tahle Denisova pout k TS16 ma jeste jeden rozmer, ktery jsem nikdy neuvazoval, nepocital ale vzdycky se vyznamne projevil.
I kdyz mas obrovskou vuli, pili a jdes za svym cilem, vzdycky se najde neco, co vice ci mene Tvoje plany nakopne, pribrzdi, pozastavi, ohne a ja nevim co jeste. V dusledku je ten rezijni cas a vsechny ty ruzne mezicasy a pauzy mnohonasobne vyssi, nez ten, se kterym jsi na zacatku do projektu pocital.

S jachtingem a tedy s vami, jachtari, mam ve sve podstate spolecnou jen tu vodni plochu a trosku vetru.
Na vodu jezdim s kanoi a to je na pohodu. Kdyz fouka, nalozim prkno, pytel s plachtama a jedu. Plachta tam je, ale lod to neni.

A kdyz uz sedim na brehu a hledim na vase lodicky na vode, je to moooooc pekne, ale taky to neni ono.
Takhle byt na te lodi ja, to by bylo bezva.

Jako kluk jsem stavel letadla. Trvalo to pomerne dlouho (a tenkrat to bylo nekonecne dlouho), nez se dostalo do vzduchu. Roztriskane o strom nebo mizejici nekde v nenavratnu bylo mnohem rychleji. Ale bylo MOJE a hlavne, postavil jsem si ho SAM.

Koupit lod??? I to je cesta, ale asi by to nebylo uplne ono.

Ale tohle je prece jen beh na hodne dlouhou trat. Spousta ruznych objektivnich i subjektivnich okolnosti a jak sam rikas, Denisi, mala lodicka a stale ne a ne......

Tak Ti nevim. Jeden by rekl : 'Babo rad!!!' Asi budu jeste par patku sedet, pozorovat, naslouchat, premyslet a.......

......a pak se uvidi.

Hodne stesti, Denisi.
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Příspěvekod david » úte říj 07, 2008 11:21 pm

:hmm:
avalon píše:no denisi to neznie prilis optimisticky, furt tvrdim, ze dokoncit co i len malicku lod do finalneho stadia je fuska sam som toho dokazom.


ono je potřeba se rozmyslet - a jsou jako obvykle dvě možnosti:
a) koupím -
aa) novou - není co řešit krom financí
ab) jetou - aba) jezdit
abb) předělávat
abba) předělávat jen aby mi to vyhovovalo a jezdit
abbb) předělávat z gruntu - obvykle končí jako " modelář " a nesveze se

b) stavět -
ba) jsem modelář (tak říkám těm, co lpí na detailech a dokončení celku jim uniká, navíc jim časem dojde síla )
modeláři staví od 3 let nahoru, většinou nedodělají a nesvezou se, a mám dojem, že ani nechtějí
bb) stavím proto, abych mohl jezdit = stavím rychle, na drobnosti nehledím, dodělám později, nebo vůbec. HLAVNĚ ŽE SE SVEZU - no, tak teda stavím já. Je to náročný, ale rok - rok a půl to vydržet jde. Pak v létě jezdím, v zimě a když je čas dodělávám.

dneska, při možnostech trhu jak s novými, tak jetými, bych do 8 - 9m nestavěl vůbec nic. no a na ty větší se už zase něco o stavění musí znát, taky to není pro každého úplně einfach :hmm:
Uživatelský avatar
kanic
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 840
Registrován: ned led 06, 2008 1:00 am
Reputace: 21
Bydliště: Hukvaldy

16 stop z NZ

Příspěvekod kanic » stř říj 08, 2008 8:01 am

Souhlasím s Davidem. Když chci jezdit - koupit, když sním o ježdění tak stavět. Tata postavil 3 lodě a moc nenaplul. Já stavěl barák, tak jsem koupil a plul a stavěl (dům). Nedávno jsem zatoužil po větší (nad 27 stop) a uvažoval o stavbě. Tréninkově jsem se pustil do 17 stopé a zjistil, že to nebude časově dobré. Koukl jsem do inzerce, zajeli jsme do Anglie a HR a máme vyhovující loď za cenu motoru a takeláže do stavěné lodě. A už jsme zase pluli. kanic
Uživatelský avatar
Svobodak
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 755
Registrován: čtv led 24, 2008 1:00 am
Reputace: 46
Bydliště: olomoucko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Svobodak » stř říj 08, 2008 9:17 am

a kdyz jezdim a pritom snim o "jinem" jezdeni???
Uživatelský avatar
Svobodak
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 755
Registrován: čtv led 24, 2008 1:00 am
Reputace: 46
Bydliště: olomoucko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Svobodak » stř říj 08, 2008 9:19 am

... ale to uz je asi o necem jinem, nez pise Denis.
Uživatelský avatar
simon
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 722
Registrován: čtv srp 30, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Dolni Kounice

Příspěvekod simon » stř říj 08, 2008 9:20 am

ja sem si koupil starou drevenou kajutovku na kompletni renovaci, renovuju jiz 4 rokem
...loni uz sem to nevydrzel a koupil alespon malou okruhovku, abych mohl jezdit, tu sem letos prodal a koupil pojizdnou kajutovku, abych mohl jezdit ... a renovace puvodni lodky stale pokracuje ... aniz by kdy poradne zacala :D
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » stř říj 08, 2008 11:01 pm

Človek musí mať v živote aj trochu šťastia. Ak ho nemáš, tak je problém kúpiť starú loď, problém je stavať loď a keď máš prachy na novú, tak ti istotne nebude sedieť a budeš chceť inú.

K stavbe lode, poznám troch ludí čo dokázali postaviť plachetnicu za jeden rok a samozrejme na nej aj do roka plachtiť. Každý z nich však už mal skúsenosti so stavbou lode.
Čo je nepriatelom stavby:
1. Popri stavbe musíš prerábať byt /môj prípad/, stavať dom, opravovať chalupu a pod.
2. Na stavbu nemáš dielňu, stodolu, alebo aspoň prístrešok, môj prípad asi po roku stavania.
3. V práci riešiš závažné problémy a nemôžeš sa na prácu sústrediť. /často môj prípad/
4. Zásadným spôsobom meníš projekt /môj prípad/
5, Máš na čom jazdiť a aj do sýtosti jazdíš /môj prípad/
6, Chalupa s velkou záhradou /môj prípad/
7, Neprajúca manželka /tak toto nie je môj prípad/
8, Nedostatok peňazí, akútny. /toto tiež nie je môj prípad/.
9, a podobné ďalšie protivenstvá

Postaviť si sám loď má samozrejme aj nejaké výhody, okrem dobrého pocitu je to najme cena lode. Najlacnejšia nová 5m plachetnička s kajutou stojí cca 6-7000 euro. Stará, ale v dobrom stave asi 3000 euro. Ak si ju postavíš sám, tak za cca 2-3000, teda ako sekáč, ale máš to nové.

Ak si môžem dovoliť pár rád ako stavať rýchlo, tak
1, nemeniť nič zásadného na projekte.
2, mať kde stavať, to je min. prístrešok
3, odskúšať si materiál z čoho budem stavať, najme epoxid
4, pripraviť si najskôr material, najme drevo a preglejky. Ostaný material dostatočne včas objednať, epoxid, plátno, farby, kovanie a pod.
5, stabilizované zázemie, najme manželka, práca a peniaze.
6, zhromaždiť max. informácií o spôsobe stavby .

Dnešná doba je prajná stavaniu, všetko sa dá kúpiť, mnoho vecí ti zásielková služba donesie až do domu, na internete je kopec informácií, no nestavaj keď je to tak. :lol:
Uživatelský avatar
Svobodak
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 755
Registrován: čtv led 24, 2008 1:00 am
Reputace: 46
Bydliště: olomoucko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Svobodak » čtv říj 09, 2008 8:41 am

Jo, a to je presne ono, Denisi. Bude mi to tosku dele trvat, nez do toho zahucim, ale kdyz uz do toho zahucim, tak poradne.
At si to uziju. :)

A jeste jedna vec k tomu stesti. U nas doma se rika : "Na posra... i haj... spadne."

Jen aby nedoslo k mylne interpretaci. Tim jsem chtel rict, ze nemit ani kapku stesti by bylo hoooodne spatne.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » ned říj 12, 2008 9:54 pm

ObrázekObrázek
Drenáže na bakystách dokončené, všetko zalepené a napenetrované epoxidom. Ešte zostáva všetko jemne pretmeliť polyesterovým tmelom a celý kokpit prelaminovať. Sedáky a ostatné zadeklovanie budem vyrábať cez zimu.

ObrázekObrázek
V interiéry som dokončil všetky tmelenia a celý je nalakovaný. Boky som natrel bielou polyuretánkou a aj strop bude biely, rebrovanie samozrejme zostane v dreve. Preglejka stropu ešte nie je prilaminovaná aby som sa pri lakovaní nezadusil.


ObrázekObrázek
Toto je budúca kuchynka, zboku je vyrezaný otvor pre hrnce a pribudne ešte jeden na taniere hrnčeky a pod. Varič bude sklápací na stene, ale to spolu s poličkami budem vymýšlať a riešiť až po prvých plavbách.

Doteraz som si myslel že ma môže seknúť len v krížoch, alebo v zátylku, v sobotu som zistil že je to možné aj v ramennom kĺbe. V nedelu večer ešte stále neviem zdvihnúť ruku, takže laminovaniu je na tento rok asi koniec.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pát říj 17, 2008 12:10 am

Ruka je už na tom dosť dobre a tak som aj dnes volný čas minul na prácu. My modelári musíme furt niečo robiť :D.
Vybrúsil som bortové lišty a natrel som ich lodným lakom Hempel. Mal som to spraviť hneď ako som ich namontoval, ale potreboval som tam epoxidom zatrieť špáry. Ako tak som ich postupne zatrel, ale lišty to samozrejme zacancalo, do toho špina a oxidácia dreva, jednoducho brúsilo sa to dosť blbo a dosť dlho mi to trvalo.
Pripravujem sa na nalepenie strešnej preglejky, lepiť ju budem bielym PU tmelom a tak olepujem páskou čo sa dá. Dnes som polepil tú preglejku. Priestor mimo lepeného spoju som si vyznačil ceruzou podla reality.
Predtým som ešte medzi rebrá stropu musel vlepiť výstuhy do miest kde príde sťažeň. Zajtra ich vybrúsim do roviny a olepím páskou samotné rebrá. Nezdá sa to ale je to skoro 30m.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pát říj 17, 2008 9:23 pm

Pripravené na nalepenie preglejky
ObrázekObrázek

Tak toto tam idem prilepiť, ale ako o zvládnuť sám? Má to rozmer cca 180x120, docela problém.
ObrázekObrázek
Preglejka osadená do PU tmelu a príslušne zaťažená :)
ObrázekObrázek
Časť strechy je prilepená, ešte ma čakajú kúsky okolo vchodu a to budem musieť premyslieť.
ObrázekObrázek
Ešte so stihol jemne prebrúsiť bortlajsne a znovu ich natrieť lakom. Posedel som si aj chvílku vnútri a vymýšlal ako na kuchynku a poličky.
Uživatelský avatar
tatavod
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 122
Registrován: úte srp 12, 2008 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Krásná Hora nad Vltavou

Příspěvekod tatavod » pát říj 17, 2008 9:51 pm

Denisi. Moc krásná práce. Čím to ale lepíš? Není na to už venku dost chladno? To sezení uvnitř taky provádím , ale s tou prací je to horší.
Uživatelský avatar
halladin
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1809
Registrován: pát srp 17, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Nové Mlýny III

Příspěvekod halladin » pát říj 17, 2008 9:53 pm

Denisi, ty v kajutě nebudeš mít okna ? anebo se vyřezávají nakonec ?
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pát říj 17, 2008 10:09 pm

Používam polyuretánový tmel od Den Bravenu PU 50FC , alebo konštrukčné lepidlo, resp. rýchle kon. lepidlo. Dá sa s nimi robiť nad 5 stupňov. Robievam ešte aj s CHS Epoxi 1200, ale mám tvrdidlo na nižšie teploty.
Okná budú, ale až neskôr, v predu budú tri, pričom to stredné budé otváravé asi 50x35 cm, ostatné budú pevné. Na bokoch budú po dve okná. Material Lexan hr. 5 mm odolný voči UV. Ten už mám kúpený.

Strecha samozrejme nekončí nalepením preglejky. Tým len začínam. Na tu preglejku spravím sendvič s jadrom zo styroduru hr. 20 mm. Miesta kam príde sťažňová petka, handrelingy, oťaže kosatky a záseky s vinšničkami budú vystužené preglejkou 20 mm, lepená bude z 2x10mm.
Uživatelský avatar
halladin
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1809
Registrován: pát srp 17, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Nové Mlýny III

Příspěvekod halladin » sob říj 18, 2008 11:08 am

Ty tři okna jsou rozumné, ta originální varianta se dvěmi okny( a lištou uprostřed zorného pole) se mi moc nelíbila. A možná ty dvě meziokenní lišty ( u 3 oken) budou mít vliv na větší pevnost střechy než 1 u dvou oken. I když nevelký.
Uživatelský avatar
dan
s/y Hannah
Příspěvky: 747
Registrován: ned úno 26, 2006 6:49 pm
Reputace: 2
Bydliště: Denia,Espana

Příspěvekod dan » sob říj 18, 2008 9:14 pm

Denisi ten lexan budes davat do nejakeho ramu nebo je jen pripevnis pres okenni otvor?budes to lepit nebo sroubovat?mel jsem kdysi na jedne sve lodi okna prisroubovane ale kolem sroubku se objevovali pavucinove prasklinky,zrejme se trosku prohybal strop kajuty kdyz se po nem chodilo.cim to budes rezat?pokud nebudou v ramu tak rezane hrany nevypadaji ani po obrouseni moc pekne...
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » ned říj 19, 2008 1:41 am

Lexan budem lepiť cez okenný otvor, pre nedostatok času. Inak som mal pripravené iné, elegantnejšie riešenie. Lepiť budem mojim univerzálnym PU tmelom Den Braven 50 FC. Dôležité je aby tmel mal hrúbku asi 2 mm a viac. Pokial nemá Lexan priehyb tak sa nemusí ani šroubovať. Kto chce pre istotu aj tak šroubovať, tak dierky musia byť večšie min o 20%, čím viac tým lepšie. Šroub nesmie mať zapustenú hlavu.
Rezať ho budem cirkulárkou, 5mm lexan, 6 mm vystrčené zuby. Hrany sa dajú brúsiť kolko človek vládze, aj šmirglom č.180. Ja použijem tak max. 80. Hrany budú aj tak zatreté tým tmelom.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pon říj 20, 2008 9:49 pm

Tak som zasa o niečo pokročil.Je krásne počasie, skoro dokonalé a robí sa super. Horšie je to s laminovaním.
ObrázekObrázek
V sobotu som pár hodín robil na vchode.
ObrázekObrázek
Dnes sa mi podarilo dolepiť preglejku na strechu a pripraviť to /skoro/ na laminovanie. Zajtra keby svietlo cez obed slnko tak to budem laminovať.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » úte říj 21, 2008 10:46 pm

Takže som to dnes nalaminoval a bol to poriadny masaker. Začal som asi o 9.00 a skončil o 19.30. Najprv prípravné práce, potom som narezal 20 mm styrodur na sendvič, 10 mm preglejku na spevňenie pod sťažeň, vynšne a kolajničku kosatkových oťaží. Na preglejku som dal 2x 400g biaxial a kraje som prelepil páskou 50mm a 100mm širokou, 120g. Keď to trochu zavadlo tak som plochu natrel zahusteným epoxidom a lepil som tie styrodur platne. Tie som samozrejme zdrsnil, prebehol som ich excentrickou bruskou, šmirgel 120 a ručne so šmirglom 80 som ich naryhoval. Bolo to treba poriadne zaťažiť, tak som na strechu vyvláčil asi 2m2 zámkovej dlažby. Docela makačka ak to človek robí všetko sám. Aj srandy som si užil, najprv som si prevrátil kýblik s epoxidom a 0,5 l vytieklo na loď, našťastie na zakrývaciu plachtu a odtial dole pod nohy na zem. FUJ. Potom sa mi zošuchol jeden styrodurový diel aj s nákladom betónových kociek, tie padli na ochoz, ale nič sa nestalo. Tá 6mm preglejka je obdivuhodne odolná. Pokúšal som sa vlepiť aj tie preglejkové výstuhy, niečo šlo a niečo nie. Zajtra budem pokračovať a dodám aj foto. Orezával som za úplnej tmy, to som zvedavý na tú chirurgickú presnosť. :D
Uživatelský avatar
tatavod
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 122
Registrován: úte srp 12, 2008 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Krásná Hora nad Vltavou

Příspěvekod tatavod » stř říj 22, 2008 9:14 pm

Denisi, tak jak to dopadlo? Dneska nic moc počasí a asi to nešlo , co? Fakt Ti držím palce, protože takového zabejčence jsem dlouho nepotkal.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » stř říj 22, 2008 9:38 pm

Takže foto z včerajšej práce. Záťaž z polovičky strechy som už odstránil.
ObrázekObrázek

Dnes som zjednodušene povedané poosádzal spevnenia sendviču, poorezával a vybrúsil styrodur a z časti som to vytmelil pre laminovanie.
ObrázekObrázek
Pre tých ktorých zaujíma ten sendvič zo styroduru. Na preglejku strechy som dal 2x400g biaxialu do epoxidu a keď to zavadlo tak som to celé postupne natrel mierne zahusteným epoxidom a do toho som vložil obrúsený styrodur a zaťažil som ho aby sa dobre prilepil. Navrch príde zasa 2x 400g skla a ešte ukončovacia vrchná tkanina 120 g satén. Účel toho sendviču je tepelná izolácia, najme proti roseniu. Ako drží nalepený styrodur na lamináte vidno na tomto obrázku.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
pecho
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 633
Registrován: pon zář 03, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: hradecko

úcta

Příspěvekod pecho » stř říj 22, 2008 10:10 pm

Klobouk dolů před tebou Denisi, tak já bych asi tu trpělivost neměl, je pravda, že jsi ještě relativně "mlaďák", takže ještě máš čas něco tvořit, já už jenom jezdit na charteru, jinak ale je pravda, že doma barák pořád ještě není podle mých představ, aby to mladej měl v pořádku, ale už se to chýlí ke konci, takže už jen budu utrácet opravdu jen za jachtařinu, aspoň doufám. Zdraví Pecho
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » stř říj 22, 2008 10:50 pm

Skoro celý rok som na nej nič nerobil, bola iná robota /tá čo ma živí/ a teraz mám pauzu, tak makám čo to dá. Inak je to relax, keď chcem jazdiť tak tiež na čárter, alebo nažhavým gumák. Ale už sa na ňu teším.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host