16 stop z Nového zélandu

Všechno možné o stavbě lodí, materiálech, způsobech spojování materiálů, technologiích, konstrukcích lodí a vše co s tím souvisí

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
sedivak
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 360
Registrován: čtv zář 18, 2008 2:00 am
Reputace: 6
Bydliště: Stará Boleslav

Příspěvekod sedivak » čtv říj 23, 2008 6:16 pm

----- no a to si myslím, že je na té vlastní stavbě lodi to nejkrásnější- těšit se až to bude hotové - potom si takové lodi člověk určitě mnohem víc váží a opečovává jí.....
Dovedu si živě představit jaký to musí být požitek zkoušet, jak ti pasují benzínové nádrže do přihrádek a jak se bude vyjímat motor na zrcadle...
Denisi moc ti fandím a obdivuji tě za tu tvojí stavbu lodi a zároveň ti přeju, ať ti loďka splní všechna tvá očekávání......
ahoooj Šedivák :good:
Uživatelský avatar
tatavod
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 122
Registrován: úte srp 12, 2008 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Krásná Hora nad Vltavou

Příspěvekod tatavod » čtv říj 23, 2008 7:07 pm

Pro Pecho: člověče, děláš jako by ti koukal úmrtní list z kapsy! Nevím kolik máš do důchodu ( nebo už v ?) ale je lepší držet se hesla :viz můj podpis. Denis asi nemá problémy s časem jako my a to mu strašně závidím. ( a stydím se za to ). :oops:
Pro Denis: koukám, že to drží opravdu festovně. Prosím Tě , jak je to s nasákavostí Styroduru vodou? Je to lepší než u polystyrenu? Mám totiž v plánu vylepit Korzára zevnitř, ale jsem na vážkách ,co použít. :?
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » čtv říj 23, 2008 8:29 pm

Styrodur je prakticky nenasiakavý. na rozdiel od polystyrenu. Problém je aby sa cez špáry po obvode nedostali, pary, vlhkosť medzi styrodur a obšívku a tam to nekondenzovalo. Ideálne by to bolo asi lepiť polyuretánovým konštrukčným lepidlom ktoré je vodovzdorné a mierne napeňuje, takže špáry1-2 mm v pohode vyplní. Má len jednu chybu, že musíš ten styrodur po dobu tvrdnutia fixovať. Niečím pritlačiť a to je samozrejme pakárňa, ale nič lepšie ma nenapadá.
Uživatelský avatar
tatavod
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 122
Registrován: úte srp 12, 2008 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Krásná Hora nad Vltavou

Příspěvekod tatavod » čtv říj 23, 2008 9:01 pm

Denisi díky! To lepidlo by mohl být jednosložkový Purex? Když budu mít překližku napuštěnou Epoxidem a na to nalepím Styrodur, tak by snad trocha kondenzátu neměla vadit. Ten Styrodur bych překryl deskami Lamino o síle cca 4 mm, které jsou nenasákavé a utěsnil spáry tmelem . Jakým? Tvým oblíbeným PU 50 FC ? :?
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » čtv říj 23, 2008 9:11 pm

Purex nepoznám, vytesniť to môžeš PU tmelom, značka nie je dôležitá, ale viskozita áno, robí sa tiež takmer tečúci /č.25/ na zalievanie špár. Asi by išiel použiť aj nejaký stavebný, ale ja mám ten môj odskúšaný, je dobrý, cena je tiež dobrá tak čo budem vymýšlať. ;)
Problém skondenzovanej vody v dutine je v tom že ak jej je dostatočné množstvo tak sa potom tlačí von a vlhne to, tiež to zvykne smrdieť stuchlinou, robia sa tam plesne a spóry plesní sú karcinogény. Takže precíznosť je namieste.
Ten styrodur je dobrý, ale nikde som nepísal že je to konštrukčný materiál, to ak by niekoho niečo napadlo a odvolával sa potom na mňa. :? Tatavod, táto poznámka sa samozrejme netýkala teba.
Uživatelský avatar
tatavod
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 122
Registrován: úte srp 12, 2008 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Krásná Hora nad Vltavou

Příspěvekod tatavod » čtv říj 23, 2008 9:49 pm

Denisi moc fajn. Budu se snažit být precizní, aby to u mne v lodi nesmrdělo. ( když už se jmenuji Stuchl) :good: :good: :good: :thmbup:
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » čtv říj 30, 2008 11:23 pm

Dnešné ráno bolo trochu rozpačité, ani sa mi nechcelo vstávať a keď som vstal, tak sa mi nechcelo vyliezť von. V suchom doku som si dal kávičku a začal som natierať moju 9-metrovku v nútri s epoxi podkladovou farbou. Ešte predtým som napenetroval podklad napúšťacím epoxidom. Vyzeralo to dosť dobre. Asi o 10.00 som minul 0,75 kg farby a išiel som za mojím bezdomovcom pozrieť ako pokročil s prácou na mojej unimobunke kde má on bývať. Zatial spáva v plecháči. O 12.00 som bol na odchode a bolo mi nejak sakra teplo. Zistil som že je 18 stupňov a o 12.30 som vyvliekol epoxid a v tom vetrisku som sa pustil do laminovania finálnej vrstvy na sendvičovej streche Hartlyho TS16. Bol to totálny masaker, príprava žiadna, naskákal som sa ako opica. Myslel som že v tom mini teple bude epoxid spomalený, ale jel jak blázeň, šlak ho trafil. Vetrisko mi strhával už nalepené plátno, tak som ho v letku orezával. Už to vyzeralo na pohromu a prúser, ale nebývalým nasadením som to ako tak zvládol. Dal som 2x biaxial a na vrch jemný 120 g zamat, ale žial len na asi 2/3 plochy. Zvyšok už gelovatel a nebol som si istý či to chytí a popravde som už ani nevládal. Takže na jar pretmelím.
Včera som sedel v nútri v lodke a strhával som pásku zo stropu a orezával som tmel vytlačený zo spár na strope. To vám je ale hnusná robota. Ale keď tá páska zostarne tak to ide ešte horšie. Takže takto sa ja ďubkám.
Uživatelský avatar
halladin
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1809
Registrován: pát srp 17, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Nové Mlýny III

Příspěvekod halladin » čtv říj 30, 2008 11:41 pm

Tomu se říká kapitalista ! Má aj vlastného bezdomovca ! :D ;)
Uživatelský avatar
tatavod
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 122
Registrován: úte srp 12, 2008 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Krásná Hora nad Vltavou

Příspěvekod tatavod » pát říj 31, 2008 11:10 pm

Copak, že má svého bezdomovca, ale on mu aj venuje bunku! Jo, to je altruista do morku kosti.
Jinak, Ahoj Denisi . Myslel jsem ,že jsi na nás zanevřel, ale vidím , že jsi byl pilný a opět zdárně pokročil! No, až budou zase nějaké fotečky....?
Dnes není moc času, ale budu mít k Tobě , jako k " Velkému chemikovi" zase nějaké dotazy. ;)
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » ned lis 02, 2008 11:35 pm

Takže tu je pár fotiek z ukončeného "termálneho" sendviča. Ako som už písal, robím to hlavne ako ochranu pred prehrievaním a proti roseniu. Samozrejme som neodolal a vyskočil som na tú strechu a mierne, opatrne som si poskočil. Drží to dobre. ;)
ObrázekObrázek

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
tatavod
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 122
Registrován: úte srp 12, 2008 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Krásná Hora nad Vltavou

Příspěvekod tatavod » pon lis 03, 2008 6:52 am

Denisi, na poslední fotce je vidět, že máš bortové latě přichycené vruty. Nerez? A jak zajistíš aby se voda kolem nich nedostala přes laminát až do překližky a kostry? Ale aby to šlo zase když tak vyšroubovat. Dík tatavod :?
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pon lis 03, 2008 7:31 am

Nerez šrouby sú namočené v epoxide. V late sú predvrtavané diery a záhlbníkom spravená jamka. Epoxidu bolo bohato, tak že ho vytláčalo z dierok. Na utesnenie to bude stačiť, nie je to pod vodou.
Uživatelský avatar
MilanR
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 76
Registrován: pon lis 28, 2005 10:25 am
Reputace: 3
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod MilanR » pon lis 03, 2008 8:45 am

Ahoj Denisi, laminoval jsi i boky kajuty, nebo jsou jen natřené?
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pon lis 03, 2008 8:58 am

Boky kajuty sú len natrené. Skladba: 2x napúšťací epoxid, 2x epoxidová základovka a zatial 1x základná PU. Ešte raz tam dám základnú PU a 2-3x email, ale toto budem robiť až po vyrezaní okenných otvorov. Teda na budúci rok. :) Okná vyrežem až po miestnení lampičiek a kde dám tie lampičky ešte neviem, budem hladať optimálne miesto. Začínam sa zamýšlať nad elektrikou.
Uživatelský avatar
Pajas11
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 135
Registrován: úte kvě 15, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Modra koule kousek od hvezdy nazyvane Slunce
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pajas11 » úte pro 09, 2008 11:52 pm

Sakra Denisi, klobouk dolu. Vazne to je nadherna prace. Jses frajer. Uz se tesim az te potkam s timhle ve stredomori.
Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » pon úno 16, 2009 2:24 pm

Ahoj Denisi, zrcadlo jsi vyřízl a nalepil z 6mm překližky? Zdá se mi to slabé :?
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pon úno 16, 2009 3:35 pm

Celú obšívku som robil s 8 mm preglejky. Ak by som chcel závodiť, resp. machrovať na Lipne ako poniektorý :) tak by som dal 6 mm. Dal som teda 8 mm a ešte 2x300g biaxial. Pokial spevníš miesto uchytenia motora a kormidla tak môže ísť aj 6mm, lavice a zadná paluba to spevňujú dostatočne.
Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » pon úno 16, 2009 8:11 pm

:D jó na Lipně, to budu King.

Myslím, že H16 je díky hustotě žeber a podélných latí sama o sobě dost tuhá. Díval jsem se zrovna dnes na fotky stavby Cape Henry 21 od D.D. (to byl kdysi můj první favorit na stavbu :) ) a ta je v konstrukci mnohem subtilnější.

U té mé H16 jsem uvažovat i o vynechání zadní příčné lavice. Ale právě kvůli tomu zpevnění zrcadla je tam asi nezbytná ...
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pon úno 16, 2009 8:34 pm

Tak makaj sokolíku, ja makám tiež ako fretka. Výrobu poklopov na 6 ks :shock: bakýst mám hotových. Kormidelná kniha je vyrezaná a už druhý krát som robil šablonu kormidla, to musí nám modelárom sedieť na chlp. Kormidelný list idem robiť z AL pechu hr. 5 mm ktorý mi dal láskavo Richard, večná vďaka, takže opravný rez nie je možný. Musí to sadnúť na prvý krát. Sťažňovú petku mám rozkreslenú a najme vyšpekulovanú ako. Tieto veci robím v pivnici u nás v paneláku. Vchod s poklopom mám rozrobený, ale chce to teplo, v tej kose sa bojím robiť na cirkulárke a hoblovke a do pivnice stroje dovliecť nemôžem. Potom mi zostávajú už len kovania z nerezu: pánty na kormidlo, hlava sťažňa, spoj ráhna so sťažňom, držiak sálingov a pásoviny na pripevnenie takeláže.
Uživatelský avatar
dan
s/y Hannah
Příspěvky: 747
Registrován: ned úno 26, 2006 6:49 pm
Reputace: 2
Bydliště: Denia,Espana

Příspěvekod dan » pon úno 16, 2009 10:09 pm

Denisi to ten kormidelni list budes mit plochy?zadny profil?
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pon úno 16, 2009 11:05 pm

Bude plochý, žiadny profil, presne tak. :? Uvidím čo to povie, hr.je 5 mm tak si myslím že vibrácie nehrozia a je to len 5 metrová loďka. Pirát a podobne lode majú plutvu tiež z rovného plechu.
Uživatelský avatar
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 833
Registrován: pon úno 11, 2008 1:00 am
Reputace: 2

tloušťka kormidelního listu.

Příspěvekod Renda » pon úno 16, 2009 11:32 pm

Denis píše:Bude plochý, žiadny profil, presne tak. :? Uvidím čo to povie, hr.je 5 mm tak si myslím že vibrácie nehrozia a je to len 5 metrová loďka. Pirát a podobne lode majú plutvu tiež z rovného plechu.
Denisi, měl jsem na trochu menší kajutovce kormidelní list z nerezu 4mm a bylo to beznadějně málo. Předělával jsem to na 8mm dural (jako materiál jsem použil duralový list ze starého německého jolového křižníku). Náběžnou hranu jsem zaoblil a odtokovou nabrousil. ... Pak to bylo teprve to pravé.
Uživatelský avatar
dan
s/y Hannah
Příspěvky: 747
Registrován: ned úno 26, 2006 6:49 pm
Reputace: 2
Bydliště: Denia,Espana

Příspěvekod dan » úte úno 17, 2009 12:06 am

no nakonec predelat se to da vzdycky,ale taky si myslim ze to bude malo,a kdyz uz si s tim tak hrajes... :) pokud by jsi nekdy v budoucnu zvetsil oplachteni na puvodni plochu tak uz by to vibrace asi zpusobit mohlo.Podle jednoho clanku ktery vysel tento mesic v PBO by v pripade plocheho listu kormidla mela byt radeji nabezna hrana hranata a ne zaoblena,ale idealni je profil. :?

[img]http://[img]http://img11.imageshack.us/img11/5773/keel002qe4.th.jpg[/img][/img]
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » úte úno 17, 2009 12:06 am

Ten kus plechu čo mám od Richarda nie je obyčajný hliník, ale na stavbu lodí do slanej vody. To je úplne iný material, podstatne tuhší ako obyčajný Al. Ak to nevyjde tak mám smolu. Šablonu si pre istotu odložím. ;) Originál je tam preglejka 18 mm, ale tabulu skrz to kupovať nebudem. To by som musel robiť z 3x 6mm a to by bola pakárňa, alebo 2x10mm. Ten plech sa mi lúbi aj preto že také kormidlo vydrží aj nejaký náraz, prinajhoršom sa ohne a vyrovnám ho sekerou.
Uživatelský avatar
vovsky
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 689
Registrován: úte bře 18, 2008 1:00 am
Reputace: 15

Příspěvekod vovsky » úte úno 17, 2009 9:07 am

Denisi,prosímtě,co Ty to vlastně stavíš.H 16 nebo FS 14 nebo oboje,nebo jsi se vykašlal na stavebniny a pořídil jsi si loděnici ?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host