16 stop z Nového zélandu

Všechno možné o stavbě lodí, materiálech, způsobech spojování materiálů, technologiích, konstrukcích lodí a vše co s tím souvisí

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » ned lis 18, 2012 2:16 pm

Abych dotáhl myšlenku.
UŽ při této konfiguraci ti stačí píst se zdvihem 50 cm a lano bude mít chod 100cm.
Na pět set kilo zátěž tedy stačí nějakých 1050 kg tah v pístu, což je bez problému.
Panáku promiň, že ti čmárám do obrázku :)



Obrázek
Uživatelský avatar
pik
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 442
Registrován: úte úno 06, 2007 1:00 am
Reputace: 43
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod pik » ned lis 18, 2012 2:56 pm

Jasně, pochopil jsem, jen mě to prostě nenapadlo. Možná proto, že jsem vycházel z velikosti lodě a nepředpokládal jsem tak těžkej kýl aby to nešlo řešit jen kladkostrojem. Já mám na 18 ft (micro 18, spark) sotva 200kg kýl, a to je podobná loď, má i podobný oplachtění jak Hartley. Ta panakova didi je už trochu jiná kategorie. Mě to nedalo a koukl sem na plán didi mini, je to brko a fakt píšou balast 320 kg.
Uživatelský avatar
pik
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 442
Registrován: úte úno 06, 2007 1:00 am
Reputace: 43
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod pik » ned lis 18, 2012 3:58 pm

Pročetl sem Denisovi příspěvky a podle jeho popisu jsem došel k tomu, že ten jeho kýl má cca190 kg (60 kg+ 130 kg). Nevím kolika st. kladkostroj tam má, ale to přece není tak moc aby to nezdvihl. Nemůže být problém třeba v tom, kde je ten kladkostroj uchycenej? Hlavně k tomu kýlu? Myslím tím moc vpředu nebo vzadu, a že se to tam prostě jenom šprajcne? Teda vzpříčí, než že by to neuzdvihl? No asi bude nejlepší počkat na Denisa a jeho fotky. A už fakt mlčím ;)
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » ned lis 18, 2012 4:16 pm

Nebudeš daleko od pravdy. Buď se to kouše v podélné ose, myslím, že ten kýl má šikmý s torpédem a to chce dlouhé náběhové vedení,
ale možná že i příčně, jestli si to dobře pamatuji, dělal to s 2 mm přesností /vůlí/.
To může být problém.
Když sem dá výkres, bude to zřejmější.
Uživatelský avatar
panak-ml
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 320
Registrován: sob led 02, 2010 1:00 am
Reputace: 8
Bydliště: Srbsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod panak-ml » ned lis 18, 2012 5:58 pm

Na Didi je to řešeno takto:
Obrázek
Na horním konci kýlu zezadu, a v ploutvovce dole vpředu je kus teflonu.
Jenom ty vůle tam nějak nejsou uvedené. :hmm: (ani na zbytku výkresu)
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » ned lis 18, 2012 7:32 pm

Pred mesiacom som mal chrípku. Vyliečil som sa a potom som išiel do Prahy a tam som to chytil znova, v muzeu kávy. Asi to bol nejaký iný virus. Dnes som sa prvý krát cítil fit a bez ohladu na to že je nedela, som išiel fyzicky makať. Žial nie na lodi.
Navrch mi odyšiel do večných lovíšť moj starý notebúček a teraz mám menej starý, čo deti už zahodili, takže hodne tápem, hlavne ho nemám prepojený zo skenerom. Takže nejakú skicu odfotím /keď kúpim tie baterky do foťáku/.
Ťažisko som najskorej našiel na makete s polystyrénu, podla toho som robil výdrevu a keď bol kýl odliaty, tak som ho valil po trubke a hladal som ideálne ťažisko, Tam som navrtal dierku. Cez dierku som dal šekel, uviazal 10 mm lano a popod strop ho vediem mimo kýl cez 3 kladky, 2x mosadzná a jedna zo silonu na oske z nerez tyčky 10 mm, kolieska majú priemer asi 80? mm. Na konci toho lana je uviazaný pohyblivý člen, kladka s tromi kolieskami a dole pri ložku je pevný člen, tiež s tromi kolieskami. Bez guličiek. Sily mám dosť a ani som s tým nehol. V predu a vzadu bola dostatočná vôla, na bokoch je to velmi natesno, ale vyslovene opreté to nebolo. Ak to bude vo vode, tak to bude mazané vodou a klznosť vyššia.
Vianoce sa kvapom blížia, robím teraz údržbu budov a búd. Na lodi toho už spravím minimálne, za chvílu začne mrznúť. Vinšňu čo mám pripravenú som zistil že je kusnutá, tak, ju musím rozchodiť. Horné vedenie z 10 mm lana nahradím nerezovým lankom, musím ho priamo v lodi nalisovať. To chce zohnať kliešte, ak to do jara zvládnem, tak budem macher.
Uživatelský avatar
pik
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 442
Registrován: úte úno 06, 2007 1:00 am
Reputace: 43
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod pik » ned lis 18, 2012 7:58 pm

Já vím, napsal sem že už mlčím, ale když sem dal panak-ml ten výkres, tak přidám ten můj. To proto, že při srovnání je hezky vidět odlišné místo uchycení kladkostroje. Předpokládám, že je to dáno tím, že jeden je kolmý a ten druhý šikmý, a je to tak proto, aby se to co nejmíň šprajcovalo. Jen nevím Denisi, jestli ti tohle moje teoretické tlachaní v něčem pomůže, nebo tě spíš nase.. :hmm:

Obrázek
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » ned lis 18, 2012 8:10 pm

Nenase. Ale všetko je už dané, jediné riešenie je dokončiť to tak, ako je to spravené. Doplním tam tu vinšňu a uvidím. Aký je to prevod neviem, ale určená bola na cca 30m2 genu a dvojrychlostná. K tomu dlhá páka, myslím že to pôjde.
Uživatelský avatar
pik
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 442
Registrován: úte úno 06, 2007 1:00 am
Reputace: 43
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod pik » ned lis 18, 2012 8:23 pm

Fajn, tak ať se zadaří.
Uživatelský avatar
Andrejjeep
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 566
Registrován: pát lis 07, 2014 1:00 am
Reputace: 33
Bydliště: Hlavná dedina SK

Příspěvekod Andrejjeep » pát bře 20, 2015 11:11 pm

Tak dnes poobede som bol u Denisa na tej jeho krasavici po rozumy ohladom stavby.

Bol som docela prekvapený aké to je v skutočnosti veľké, najmä kokpikt čo vymyslel Denis.

Jedným slovom príjemne strávený čas.

A.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host