Diskuse k virtuální půjčovně knih

Tipy od čtenářů pro čtenáře na zajímavé knihy s lodní tématikou

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

dodo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 8
Kontaktovat uživatele:

Diskuse k virtuální půjčovně knih

Příspěvekod dodo » stř led 02, 2008 8:02 am

mel bych takovej napad - co zridit takovou tady na jachting.info neco jako "Virtualni knihovku s moznosti vypujcky" ?

mohlo by to fungovat napr. tak ze do sveho profilu by si jednotlivi uzivatele mohli uvest seznam knih ktere maji doma (a jsou samozrejme ochotny je nekomu jinemu na tomto foru pujcit k precteni :) )

...no a kdyby se v tom dalo vyhledavat tak by si kazdy uzivatel mohl vyhledat knizky podle klicovych slov, zobrazilo by se mu kdo ty knizky ma a on by o ne mohl prislusneho cloveka pozadat napr. pres SZ.

To jak by se ti dva domluvili na predani uz by bylo na nich :)

co vy na to? myslite ze by to mohlo fungovat nebo je to blbost ?

ja sam mam doma tak cca 15 knih o jachtingu (ceskych i anglickych) a klidne bych je nekomu k precteni pujcil. Verim ze ostatni maji doma zase jine knihy ktere by me zajimaly (a snad byli ochotni je i pujcit :) ) ale kdyz nevim kdo co ma tak se s nim tezko muzu domluvit.

celkem je tu uz zaregistona hromada lidi a tak si myslim ze by z toho mohla byt vzniknout slusna knihovna :D
mysacek
s/y Kirké
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mysacek » stř led 02, 2008 8:50 am

je trosicku potiz, ze ne vsichni se chovaji ke kniham stejne. nekdo ma rad (a ja patrim mez ne) kdyz knizka vypada stale jako nova a nekdo ma rad, kdyz na ni je videt, ze je hodne ctena. nekdo ohyba ruzky stranek misto zalozky, protoze je tak zvyklej od mala. mel jsem oba dedecky ucitele, jednou jsem byl v Babnske Bystrici na prazdninach a polozil jsem knihu hrbetem nahoru kdyz jsem se sel napit. nepral bych vam videt ci spise slyset ten vylagos, co jsem schytal, ze prej lamu vazbu...
myslenka dobra, ale trosicku bych se o nektere vzacnejsi kousky strachoval...
alffa
Site building team
Reputace: 2

Příspěvekod alffa » stř led 02, 2008 10:14 am

Pepa píše:Tedy, ve smyslu návrhu doda přejmenuji tento topic na "Virtuální půjčovna knih" a uvidíme.
Očekávám, že dodo půjde jako první příkladem.

Pepa

Ahoj Pepo,
Já jsem to sem přesunul z „lodní knihovny“ a pojmenoval s otazníkem.
Předpokládal jsem, že o tom nejprve pokecáme. :?
Mě se to také zdá přínosné. Jen to chce trochu doladit organizaci takové knihovny.
alffa
dodo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dodo » stř led 02, 2008 10:24 am

to ze se kazdy ke knizkam nechova stejne je mi jasny a urcite knizka bude trpet podstatne vic nez kdyz by byla ulozena v knihovne.

zkratka jak pise spravne Pepa predpokladem je gentlemanske chovani!!! ....doufam ze nikdo si knihu nepujci proto aby ji nicil ale aby se neco dozvedel a pritom si sam nemusel knihu za casto drahy peniz porizovat.

...konec koncu kazdy se sam muze rozhodout komu co pujci.

ten muj napad smeruje pouze k tomu aby si kazdy mohl zjistit ze nekdo ma to co ho zajima - to jestli mu to ten dotycny pujci, za jakych podminek atd. by nechal uplne na jejich domluve. ...napr. chapu ze kdyz nekdo ma nejakou cennou knihu (co uz treba neni k sehnani) tak ji asi nepujci nekomu kdo se zaregitroval pred dvema dny ale pouze nekomu ke komu ma duveru (tzn. ze napr. vi ze tedy na foru pusobi uz delsi dobu, zna se snim, nebo si najde ze ten clovek si uz neco pujcoval a v poradku vratil)

....a taky by se dalo treba davat tem kdo si knizku pujcili po vraceni hodnoceni v jakem stavu ji vratil (jako se dostava napr. na eBay) a pokud by dostaval casto spatne hodnoceni tak by mu uz asi moc lidi nic dalsiho nepujcilo a mel by smulu. ...ale to je taky jenom napad.

...ok, tak az se k tomu vyjadri admini tak dam dokupy seznam svych knih a soupnu to sem jak navrhuje Pepa. ...asi to tak bude rychlejsi nez programovat "seznam knih" do profilu uzivatele - ale treba casem to tvurci zapracuji :)

a nebo na to mam vytvorit nove vlakno ?
alffa
Site building team

Příspěvekod alffa » stř led 02, 2008 10:29 am

dodo píše:nebo na to mam vytvorit nove vlakno ?

Vydrž, NEPLAŠ SE ;) alffa
dodo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dodo » stř led 02, 2008 12:51 pm

nevedel jsem co myslis tim NEPLAS SE - myslel jsem jako abych nezakladal nove vlakno protoze jsi ho uz zalozil.

...jente ted kdyz jsi mi ten prispevek moderoval ho uz nemuzu editovat :cry: ...chtel jsem tam totiz dopsat dalsi knizky na ktery jsem si vzpomnel
alffa
Site building team

Příspěvekod alffa » stř led 02, 2008 1:05 pm

dodo píše:nevedel jsem co myslis tim NEPLAS SE - myslel jsem jako abych nezakladal nove vlakno protoze jsi ho uz zalozil.

...jente ted kdyz jsi mi ten prispevek moderoval ho uz nemuzu editovat :cry: ...chtel jsem tam totiz dopsat dalsi knizky na ktery jsem si vzpomnel

Klidně je přidej. Tu moderaci ruším. ;)
Tím "NEPLAŠ SE", jsem myslel to, aby se to nemuselo dělat znova.
Zrovna pátrám po nějakém vhodném programu.
Taková virtuální knihovna nejde dělat jen tak na DIVOKO. ;) Musí se v tom udělat trochu systémový bordel. :D
Takhle bychom se v tom za chvíli nevyznali.
Jinak nápad výborný. Jelikož každá iniciativa, musí být po zásluze potrestána,
budeš ustaven "MODERÁTOREM knihovníkem". :crazy:
alffa
MARIS
moderátor
Reputace: 5
Kontaktovat uživatele:

knihy

Příspěvekod MARIS » stř led 02, 2008 2:25 pm

Myslím,že to je dobrý nápad,jen si myslím,že by k titulu knihy měli být uvedeni i autoři,třeba titul "Jachting" mám od třech autorů,rovněž třeba "Uzly"jsem viděl od asi čtyřech autorů.Aby bylo jasno oč se jedná.
alffa
Site building team

Re: knihy

Příspěvekod alffa » stř led 02, 2008 2:37 pm

MARIS píše:Myslím,že to je dobrý nápad,jen si myslím,že by k titulu knihy měli být uvedeni i autoři,třeba titul "Jachting" mám od třech autorů,rovněž třeba "Uzly"jsem viděl od asi čtyřech autorů.Aby bylo jasno oč se jedná.

Jasně MARIS,
To musíme pořádně prokoumat. Jinak se z toho ten knihovník zblázní. :whist:
Zatím se mě nedaří najít nic uspokojivého.
V nejhorším, se bude muset nějaký program vytvořit, či alespoň modifikovat.
alffa
MARIS
moderátor
Kontaktovat uživatele:

knihy

Příspěvekod MARIS » stř led 02, 2008 2:58 pm

Teď mě tak napadlo,nahodit titul i s autorem,a k němu by se mohl dopsat každý,kdo ho vlastní,pokud by to šlo.No a půjčovatel by si mohl vybrat jestli si to půjčit od alffy nebo od MARISe nebo někoho dalšího.
dodo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Re: knihy

Příspěvekod dodo » stř led 02, 2008 3:02 pm

MARIS píše:Myslím,že to je dobrý nápad,jen si myslím,že by k titulu knihy měli být uvedeni i autoři,třeba titul "Jachting" mám od třech autorů,rovněž třeba "Uzly"jsem viděl od asi čtyřech autorů.Aby bylo jasno oč se jedná.

to je mi jasny, vsak jsem psal ze to jeste doplnim - nejdriv se na to ale doma musim kouknout - z hlavy si to fakt nepamatuju. :)

souhlasim s Marisem, urcite by mel bejt vzdycky uveden presnej nazev a autor. ... a bylo by fajn se snazit vzdycky najit odkaz na prislusnou knihu nekde na internetu aby se kazdy okamzite mohl kouknout co to je zhruba zac a nemusel si to kazdy vyhledavat sam.

vsak jsem se o to snazil, u tech anglickejch to mam uvedeny protoze jsem to nedavno jednomu znamemu posilal ale na ty cesky se nejprve musim kouknout a pak to doplnim
vilma
moderátor
Reputace: 40

Příspěvekod vilma » stř led 02, 2008 3:46 pm

i ten rok vydání by se měl doplnit, když už....
alffa
Site building team

Příspěvekod alffa » stř led 02, 2008 4:16 pm

Lidičky jasně,
Ono toho bude potřeba dokonce ještě víc.
Zatím hledám něco takového:

Obrázek

Ale aby to bylo možné začlenit do webu, něco jako fotogalerii.
Musí tam být nejen například nicky majitelů ale i informace, že je kniha momentálně vypůjčena, kým a do kdy.
Atd.
Vytvořím vám klidně spešl sekci, pro virtuál knihovnu.
To je otázka okamžiku. Kdo tam ale poté udrží pořádek a jakž takž novelizaci, to si tedy bez pomoci aplikace s databázemi, nedokáži představit. :whist:
Také to chce vlastní vyhledávání a ble, ble, ble :P
Ani nevím jestli vůbec něco takového existuje. Možná se bude muset něco modifikovat. To ale není moje parketa.
Možná budeme muset poprosit jerryxe nebo kohokoli na foru, aby něco takového vytvořil.
Tak nebuďte prosím nervéz. Zatím hledám,........ až se ze mě kouří.
alffa
MARIS
moderátor
Kontaktovat uživatele:

knihy

Příspěvekod MARIS » stř led 02, 2008 6:00 pm

A já,jakto že se mě z toho monitoru kouří a on to alffa :crazy:
dodo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dodo » pon led 07, 2008 9:24 am

Tak to bohuzel vypada ze napad se nechytil :cry:

...i presto ze toto vlakno bylo zobrazeno nejmene 400krat a nekolik dalsich lidi se dokonce vyjadrilo ve smyslu ze si mysli ze je to dobry napad tak NIKDO dalsi krome me zadne knihy (ktere ma a byl by je ochotem pripadne po domluve nekomu pujcit) nezverejnil :(

...no nejspis vsichni maji vsechno co potrebuji a tak zadnou "virtualni pujcovnu" nepotrebuji :?
...nebo ze by se vsichni bali ze kdyz pujci svoji knihu nekomu dalsimu tak mu v ni prilis vosmataj, upatlaj a pomackaj listy :? ...nejspis jo :hmm:

...nicmene ja si stale myslim ze by takovato virtualni pujcovna mohla bejt prospesna vsem nam navzajem takze moje nabidka na zapujceni knih ktere jsem uvedl ve vlaknu Virtualni pujcovna knih stale plati.

...treba se ke mne nekdo jeste prida ;)
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 156
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » pon led 07, 2008 11:40 am

Nemám problém s případným zveřejněným seznamem mé malinké jachtařské knihovničky. Jen si myslím, že disponuji běžnými tituly, běžně dostupnými.
Ale jednak jsem nabyl dojmu že Alffa pracuje na nějakém vhodném systému a pak. Při mém naprostém odporu k balení balíků a návštěvám Pošty, nedovedu si představit, že bych toto kvůli každé zapůjčené/vypůjčené knize podstupoval.
dodo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dodo » pon led 07, 2008 12:05 pm

Alffa s Pepou puvodni vlakno rozdelili na "diskusi k pujcovne" a "samotnou pujcovnu".

Pepa pak upresnil ze je nejprve potreba zjisiti jestli o neco takoveho bude zajem a az pak budou pripadne hledat nejake sofistikovanejsi reseni - avsak trochu nestatne to tam dopsal pouze formou editace existujici prispevku coz se neprojevi jako nova zprava a lidi se tim padem vubec nedozvedi ze jsou k danemu tematu nejake nove informace (vetsina lidi cte pouze nove prospevky)

Baharis píše: Při mém naprostém odporu k balení balíků a návštěvám Pošty, nedovedu si představit, že bych toto kvůli každé zapůjčené/vypůjčené knize podstupoval.

To co pise Baharis je jiste pravda a urcite vetsine lidi se balit knizky a posilat postou apod. asi moc chctit nebude zvlast pokud by to bylo hodne casto.

...ale to podle me neni potreba resit, jak jsem psal, slo mi hlavne o to mit moznost si zjistit ze nekdo ma knihu co by me zajimala. To jak si to ti lidi prej je pak uz jen pouze na jejich domluve. Nekdo bude ochotnej na postu dojit a nekdo ne - to je jasny, to je realita.

...ale jde to ale prece delat ruzne napr. na pozadavek o pujceni knihy odpovedet neco jako "jestli chces knihu pujcit tak si pro ni prijet." ...pripadne to klidne primo ke svymu seznamu dopsat ze nejste ochotny chodit na postu, ze predate napr. jen osobne protoze chcete videt komu svoji oblibenou knihu pujcujete apod. ;)

...moznosti je spousta - ale opakuji : slo mi hlavne o to mit moznost si zjistit ze nekdo ma knihu co by me zajimala. To jak si to ti lidi prej je pak uz jen pouze na jejich domluve 8)
alffa
Site building team

Příspěvekod alffa » pon led 07, 2008 6:39 pm

dodo píše:Alffa s Pepou puvodni vlakno rozdelili na "diskusi k pujcovne" a "samotnou pujcovnu".

Ahoj dodo a ostatní,
To asi rozdělil Pepa nebo Vilma a udělali dobře.
Jako prozatímní informace (kdo je vůbec ochoten) to stačí.
Já opravdu hledal něco sofistikovanějšího, zatím ale neúspěšně.
Prostě potřebujeme nějaký sowt. (knihovní systém) pro web. Já zatím našel jen toto:
... Obrázek

Sice free ale je to sowt. pro PC, ne pro web.

Pro web, se tedy bude muset něco upravit (napadají mě třeba e-shopy), nebo vytvořit něco od podlahy.

Bohužel náš kmenový codér je pracovně zaneprázdněn.
Pokud by se tedy našel mezi 1500 uživateli tohoto webu někdo schopný k této práci, budu moc rád když se ozve.

Jde o to aby to mohl pověřený „knihovník“, jednoduše (on-line upravovat), na základě informací od uživatelů doplňovat či mazat jednotlivé tituly atp.
Také o to aby měl uživatel knihovny přehled kde, co, a jak.

Pokud třeba uživatel klikne v základním seznamu na nějaký titul, vyskočí na něj něco takového:
Obrázek

Jde jen o orientační nástin, čím dokonalejší to bude, tím lépe.
Tak například sloupec „KAUCE“.
Dovedu si představit, že ne každý, bude ochoten půjčovat svoje knihy, jen tak, bez záruky.
No podrobnosti už domluvíme s případným tvůrcem. ;)
alffa
dodo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dodo » úte led 08, 2008 7:02 am

ja jsem nemyslel tak ze neudelali dobre kdyz to rozdelili - myslel jsem ten zpusob jakym to udelali. ...protoze pak se to neobjevilo jako nova zprava a vetsina lidi cte vetsinou hlavne nove clanky. ...napr. Baharis se sam priznal ze o tom nevedel ze to je takoveto prozatimni reseni ale myslel si ze se stale jeste ceka az neco najdes.

...jinak k ty implementaci - me se porad zda jako nejdednodussi udelat to rozsirenim uzivatelskyho profilu o napr. "knihy k zapujceni". ...aby nemusel bejt zadnej knihovnik co to bude spravovat ale aby si to kazdej spravoval sam. ...no a pak uz by stacilo udelat pouze "vyhledavani knih" ktere by hledalo v profilech uzivatelu v tom co zadali do pole "knihy k zapujceni"

...ale stejne to vypada ze se to bohuzel asi nechytne takze prozatim myslim ze je zbytecny to delat. ....protoze na ty navaly zajemcu kteri by to chteli vyuzivat bohate staci to jak je to ted :(
alffa
Site building team

Příspěvekod alffa » úte led 08, 2008 1:00 pm

dodo píše: prozatim myslim ze je zbytecny to delat. ....protoze na ty navaly zajemcu kteri by to chteli vyuzivat bohate staci to jak je to ted :(

Ono to ale asi jednoduše nepůjde.
Představ si že zde existuje 100 exemplářů od jednoho titulu.
Budu-li mít smůlu, je to sto SZ dotazů zda již není titul půjčený.
100 ochotných uživatelů mě bude odpovídat.
To je ještě jakž takž únosné.

Teď si představ že těch zájemců o výpůjčku toho titulu bude také 100.
Vzhledem k tomu že je nás zde 1500 tak je to docela pravděpodobné.
Dorazí mě tedy 100 SZ s dotazem zda je titul volný.
Já budu posílat 100 odpovědí že je již vypůjčený.

Půjčuji 10 titulů, to máme 1000 dotazů a odpovědí, a to jsem se ještě nedohodl na kauci, kam to poslat atd.

Další příklad:
Jsem podvodník.
Nabídnu velmi zajímavý titul, podmínkou zápůjčky je kauce 1000 Kč (nic moc).
Uvedu číslo konta s tím, že jakmile dorazí kauce + poštovné, zasílám doporučeně
(pro větší důvěryhodnost).
Na dotaz zda je titul volný, odpovím že ještě ano ale že záleží na tom jak dorazí kauce na můj účet. Jak kdo přijde, tak mele.
To by bylo abych neměl do čtrnácti dnů na kontě 100 x 1000= 100 000Kč.
Balím kufry a zdrávas královno, už mě tady nikdy nikdo neuvidí.
Klíďo si pak můžete psát ty vaše SZ, že vytoužená kniha ještě nedorazila.
Pochopitelně to mohu ještě vylepšit aby to byl alespoň milionek.
To už za čtrnáct dní práce stojí, ne?

Takhle a podobně mohu pokračovat do nekonečna.
Prostě tak jednoduše to určitě nepůjde.

No ale nebudu Ti brát iluze, nešť je po tvém. :good:
alffa
dodo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dodo » úte led 08, 2008 1:30 pm

to Alffa: me prijde ze ty se tu porad snazis resit kdo za jakych podminek komu co pujci, jestli to nebude mozne zneuzit apod.

...to by z toho fakt musela vzniknout strasna instituce ktera by v dusledku byla bud strasnej moloch a nebo uplne nefunkcni a nakladna po provozni strance.

...s prominutim - ta tvoje demostrace toho jak nekdo vydela 100 000 na vybirani zaloh se mi zda celkem pritazena za vlasy ;)

znovu musim zopakovat : slo mi hlavne o to mit moznost si zjistit ze nekdo ma knihu co by me zajimala. To jak si to ti lidi predaji a za jakych podminek je pak uz jen pouze na jejich domluve

nerad bych aby se to zvrhlo nekam uplne jinam 8)
alffa
Site building team

Příspěvekod alffa » úte led 08, 2008 4:12 pm

dodo píše:to Alffa: me prijde ze ty se tu porad snazis resit kdo za jakych podminek komu co pujci, jestli to nebude mozne zneuzit apod.

...to by z toho fakt musela vzniknout strasna instituce ktera by v dusledku byla bud strasnej moloch a nebo uplne nefunkcni a nakladna po provozni strance.

...s prominutim - ta tvoje demostrace toho jak nekdo vydela 100 000 na vybirani zaloh se mi zda celkem pritazena za vlasy ;)

znovu musim zopakovat : slo mi hlavne o to mit moznost si zjistit ze nekdo ma knihu co by me zajimala. To jak si to ti lidi predaji a za jakych podminek je pak uz jen pouze na jejich domluve

nerad bych aby se to zvrhlo nekam uplne jinam 8)

Jsi na omylu.
Já se Ti do toho už nechci vůbec míchat. Naopak Ti fandím.
a přeji mnoho úspěchů.
Možná budu první, kdo si od tebe něco vypůjčí. ;)
alffa
P.S.
Pochopitelně pouze bez kauce.
Libor
bez hodnocení
Reputace: 83
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pát led 18, 2008 8:34 am

To dodo,to all
Dnes jsem náhodou narazil na jednu zajímavou službu a sice Dokumanty Google: https://www.google.com/accounts/Service ... page&nui=1

Vypadá to velmi zajímavě, příklady použití http://www.google.com/google-d-s/intl/cs/tour5.html

Co tak udělat tabulku, která by byla přístupná pro všechny (práva se dají nastavit) a odkudkoliv? Lze libovolně publikovat.
Lze tak i plánovat společné plavby online atd.

Mohlo by se to psát i trochu jinak. Ne jméno a seznam titulů. To pak bude třeba knížka Idioti uvedena x krát, ale přesně naopak. Titul s veškerým popisem a za ním uvedeno u koho je (kdo ji má).
výhodou je, že by mohli být uvedeny i tituly co sice nikdo nemá, ale je o ně zájem. A pokud to někdo někde objeví, může hned reagovat (koupí sám, nebo pro někho).

Tož asi tak.

Co na to odborníci na knihovní systém?

A co dodo, udělá tabulku?
Meryl
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 0

Příspěvekod Meryl » pát led 18, 2008 3:57 pm

Napadá mne řešení:

Udělat to opět jako Seznam plaveb,
s tím, že každý uvede k titulu také místo, tak si zájemce může vybrat nejbližší lokalitu.
Setříděné podle názvu + místa.

Myslím, že pak je to na vzájemné dohodě, za jakých podmínek k zapůjčení dojde ...
Libor
bez hodnocení
Reputace: 83
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pát led 18, 2008 4:41 pm

No teoreticka ano :? , ale evidence plaveb v kalendáři je vázána na datum. A u knih je datum nepodstané, leda že bychom uváděli období od kdy do kdy lze danou knihu zapůjčit :D
Asi to nebude to pravé ořechové....

Zpět na