Kapitánské kurzy

Pořád stejný problém: kde a jaký průkaz na loď je potřeba, je či není uznáván atd.

Moderátoři: MARIS, Pepa, windward, vilma

Sullaco
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 14

Kapitánské kurzy

Příspěvekod Sullaco » úte led 08, 2008 11:58 pm

Ahoj,

potřeboval bych radu coby začátečník, který fandí motorovým člunům. Hodlám si udělat v dohledné době průkaz VMP+moře (do 0,75NM). Stačí mi naučit se potřebné informace sám nebo je lepší využít některý z kurzů například od Imramovského, kde vám k tomu podají náležitý výklad. Nejde mi o ty peníze, jde mi jen o to, aby to nebylo jako v autoškole, kdy mě stejně instruktor tehdy nenaučil vůbec nic a látku z knihy jsem se naučil sám. Takže abych nevyhodil cca 3500,- za to, že mi někdo přečte knížku. Spíš bych ocenil nějaké praktické ukázky což však nikdo nedělá.

Díkec :)
mysacek
s/y Kirké
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mysacek » stř led 09, 2008 12:21 am

U VMP je snad take prakticka cast zkousky, kde se projedes s motorakem tam a zpatky, ale je to az u zkousky. Kdezto u velkych papiru je na C potreba mit praktickou cast zkousky potvrzenou instruktorem a u zkousky se dela opravdu jen teorie. takze suma sumarum, na VMP bych rekl, ze je to zbytecne.
windward
moderátor
Reputace: 45

Příspěvekod windward » stř led 09, 2008 12:47 am

Kdyz neco potrebuji, tak si o to reknu - to je zakladni pravidlo ziskavani znalosti. :lol:

Neporadim, koho si zvolit pro praktickou vyuku na VMP, protoze jsem to nikdy neabsolvoval; osobni zkusenost nemam.

Necht to pro cvik bude Imramovsky. Zavolej a rekni presne to, co jsi rekl tady: "Potrebuji hlavne naucit ovladat lod (motorak)". Ptej se, kolik hodin nebo dni to potrva a hlavne dohodni si presny termin, kdy to probehne. Kdyz budes s opovedi spokojen, jdi do toho, kdyz ne - najdi nekoho jineho. Myslim si, ze take Ing. Riha by te mohl naucit.

Kolegove! Kdo v Republice uci motoraky? Poradte...

Neco mi rika, ze by, k slovu, Mysacek to pro tebe mohl udelat. :) Co myslis, Mysacku?

Roman
hastrmank
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

VMP

Příspěvekod hastrmank » stř led 09, 2008 9:17 am

Ahoj, testy se nauč sám, praktické zkoušky se dělají až nad 100 kw výkonu.Podle mě je kurz opravdu jen o přečtení knížky. Testy najdeš tu nebo na SPS.HastrmanK.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 156
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » stř led 09, 2008 9:41 am

Já nedělal VMP, ale "céčko" u MDaS a musím oponovat. Tří víkendové školení od fundovaných lektorů mě dalo víc, než kdybych se celá obsáhlá skripta naučil nazpaměť. Nejde jen o to udělat zkoušky, ale něco se také naučit.
Nebo ne? ;)
toma
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod toma » stř led 09, 2008 11:21 am

Absolvovat kurz je určitě užitečné. Já jsem dělal VMP a MPZ před lety ve Frymburku na Lipně. Šlo o jeden víkend, v rámci kterého jsme absolvovali předášky dle dostupných skript pro VMP, Colreg, skript pro plachetnice a plavbu na moři (základy) a národní legislativa. Školitelem byl kpt Milan Mařík z ČUNJ, který nejenže spoustou praktických postřehů usnadnil zažití nejrůznějších plavebních pouček, ale byl přirozeně přístupný jakýmkoli dotazům. Je pravda, že kromě praktické plavby na plachetnici v rozsahu asi 5 hodin po Lipně se další praxe nekonala. Po příplatku zájemci až v den zkoušek absolvovali praktickou zkoužku na motorovém člunu, což mohlo být pro někoho, kdo nikdy na motorovém člunu nebyl, trochu nepříjemné. Nicméně zkušební komisař z SPS byl shovívavý a z apelem, abychom se to doučili na vlastní lodi, to dal pokud vím všem. Takže absolvovat kurz je jistě užitečné, jednak je to zábava, jednak se dozvíš určitě víc, než je napsáno ve skriptech, tedy hlavně pokud chceš.
toma
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod toma » stř led 09, 2008 12:10 pm

Zapomněl jsem upřesnit, že ten příplatek (myslím 600,-) a praktická zkoužka na motorovém člunu byly v případě, že jsi chtěl papíry na vedení motorového plavidla s výkonem motoru nad 100 Kw, do 100Kw to bylo v rámci kurzu a zkoušek na VMP bez praktické zkoužky na člunu.
Sullaco
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Sullaco » stř led 09, 2008 12:27 pm

Bohužel většina kurzů je jen o výkladu. Proto jsem se ptal jestli to má smysl, nebo se to stačí naučit sám. Na to jestli je v ceně pohoštění atd, jim opravdu kašlu. Naučím se to sám. Nebo zkusím najít někoho jiného. Dík.
veselyroman
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod veselyroman » stř led 09, 2008 1:53 pm

Já jsem absolvoval víkendový kurz na Orlíku (AZ EuroYachting) a byl jsem moc spokojený. Jeden den jsme komplet strávili na plachetnici a zkoušeli nejen jízdu na plachty, ale i manévrování na motor (zajíždění k bojce, aniž bychom do ní narazili a podobně). Druhý den byl jen o teorii (procházení skript a upřesňování, doplňování).
Pro mě ten kurz měl velkou cenu. Na druhou stranu, pokud by jsi měl ve svém okolí nějakého relativně zkušeného jachtaře (klidně zkušeného pouze v rámci vnitrozemské plavby), je podle mě lepší půjčit si loď na víkend, vzít tam tohohle človíčka a s ním se naučíš vše co je třeba. Teorii pak načteš ve skriptech (ono tedy stejně většinu té teorie proberete už v průběhu plavby)...
BRUT
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod BRUT » stř led 09, 2008 5:48 pm

Skuska VMP je podla mna ne dve veci:
1. na to, aby si mal vodicak, ktory u nas a u vas neptrebujes len ak mas 5k motor a mensi, na mori vsak je nutny aj na tieto slabsie motory
2. naucit sa zaklady bezpecnej plavby, co v podstate sikovny clovek studiom zvladne aj sam, ale pokial je dobry kurz, zopar praktickych rad moze cloveku vzdy len pomoct.

Ak sa mylim, rad sa poducim.

U nas sa ceny kurzov pohybuju okolo 10000 Sk, tiez som takto uvazoval, ale asi sa tomu nevyhnem. Ak ma niekto tip na dobry kurz, budem vdacny. Potrebujem v podstate to iste, zaujima ma nas Dunaj a more, motat sa niekde nedaleko od pobrezia.
:crazy:
windward
moderátor

Příspěvekod windward » stř led 09, 2008 6:15 pm

Vidim to takto:

1. papiry lze ziskat velice jednoduse, staci pouze zavolat na mistne prislusnou plavebni spravu, domluvit si zkousku (jsou nesmirne ochotni), zaplatit maly poplatek a dostat papir.

2. zkusenosti s praktickym ovladanim plavidla se ziskavaji tezce; je lepsi najit nekoho (firma, nejaka osoba dle doporuceni), kdo uchazece vezme na lod treba na Vltavu, nebo kam, a nauci ho aspon elementarnimu zachazeni s onym plavidlem.

Z toho zcela zakonite a nevyvratne plyne, ze vycvik je absolutne nezbytny. Je mozne spolehat na vlastni talent a s "holymi" papiry jit rovnou na more. Lec to je v jistych pripadech sebevrazda (a jinychvrazda).

Muj nazor: nevahat, najit firmu, nebo znameho nebo kohokoliv, kdo nauci ovladat plavidlo. Dat na doporuceni jinych v tom, koho volit.

Mimo jine se mi zda, ze by ucastnici tohoto vazeneho fora se mohli prihlasit a za poplatek venovat svuj cas kolegovi Sullaco. Proste mu pomozte a zbavte ho sloziteho hledani a ozvete se mu na mail nebo soukromou zpravu (SZ). To prece neni slozite. :)
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 156
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » stř led 09, 2008 6:37 pm

Kolega Sullaco si především musí udělat papíry. To je základ. Těch možností jakou formou (MDaS, Plavební správa, chorvatské) a u koho je nepřeberné množství, každý z radících hájí to své a stejně si nakonec Sullaco musí vybrat sám.
Jakmile jsem měl papíry, prodělal jsem v rámci nich týdení výcvik na moři. Pak jsem si domluvil loď a požádal skušeného skippera, aby mě kryl záda a zasvětil do tajů, které se v učebně nenaučím. Tu samou službu teď dělávám já. Ale na plachetnicích.
Takže tady já nepomůžu :mad:
Milos
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 4
Kontaktovat uživatele:

VMP, kurzy a skúsenosti

Příspěvekod Milos » stř led 09, 2008 6:54 pm

Sullaco píše:Bohužel většina kurzů je jen o výkladu...

a bohužiaľ, má asi pravdu. Zo skúseností absolventov "kurzov na VMP" tu v Bratislave, ktorých poznám, ide o formalitu a zabitý čas a peniaze ....
BRUT píše:U nas sa ceny kurzov pohybuju okolo 10000 Sk,

... ceny "kurzov renomovaných firiem" sú fest premrštené :x
Našťastie, je aj v Bratislave pravda všetko čo tvrdí winward:
windward píše:1. papiry lze ziskat velice jednoduse, staci pouze zavolat na mistne prislusnou plavebni spravu, domluvit si zkousku (jsou nesmirne ochotni), zaplatit maly poplatek a dostat papir.
2. zkusenosti s praktickym ovladanim plavidla se ziskavaji tezce ...

Ja som to pred pár rokmi riešil tiež takto jednoducho, ad bod 1. - telefonátom a následnou návštevou na kapitanáte. Vysvetlili mi úradný postup, predali za cca 150Sk skriptá a pripísali ma na najbližší skúšobný termín.
Keďže som zastupoval aj niekoľko daľších kamarátov chtivých papierov, nebol problém dohodnúť súkromné školeníčko, kde nám skúsený kapitán za pár hodín zdôraznil najdôležitejšie veci a vysvetlil nejasnosti.
Na skúške sme prešli všetci bez problémov a podstatne lepšie pripravení ako frekventanti 10000Sk kurzu .... :good:

Ale pozor! Skúška a papiere je jedna vec, skúsenosti druhá!
Preto odporúčam aj s ostatné doporučenia, ktoré múdro spísal winward. ;)

BTW, kapitánsky kurz a získanie papierov v Chorvátsku bol úplnne inou skúsenosťou, podobne ako Baharis, strávil som príjemný a aktívny týždeň na jachte zavŕšený skúškou na kapitanáte. Praktická výuka dominovala, nikto nám neprednášal traktáty zo skrípt. Nebolo to lacné,ale cena zodpovedala kvalite! :good:
Sullaco
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Sullaco » stř led 09, 2008 11:00 pm

Uvidím, nějak to dopadne, holt tady budu prostě tolik votravovat, dokud nebudu všechno umět no :mad:
Jirka_TEC_Tce
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 11
Kontaktovat uživatele:

VMP

Příspěvekod Jirka_TEC_Tce » čtv led 10, 2008 10:36 am

Na stránkách SPS si můžeš testy zkoušet nanečisto. Ale je pravdou, že některý věci si žádaj vysvětlení a to Ti u zkoušek nikdo nedá. Já je udělal až na podruhý :oops: Celý mě to stálo 450, Kč, ale nedělal jsem praktickou zkoušku na motoráky (kolem 500, Kč), takže mám papíry omezeny výkonem motoru 100 KW, plachty 80 qm mezinárodní vnitro a přpobřežní moře. Hodně úspěchů, Jirka
Jirka_TEC_Tce
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 11
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jirka_TEC_Tce » čtv led 10, 2008 2:46 pm

Ještě kromě tý SZ mrkni se tady ne ten odkaz, je tam všechno pěkně pohromadě: http://www.chat.jachtinfo.cz/odkazy.htm
Ahoj Jirka
mysacek
s/y Kirké
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mysacek » čtv led 17, 2008 12:29 pm

windward píše:Neco mi rika, ze by, k slovu, Mysacek to pro tebe mohl udelat. :) Co myslis, Mysacku?
Roman

Ahoj, tohle mi uteklo a moc jsem z toho nepochopil, ale jestli mi napises jak muzu pomoct a ¨budu moct pomoct, jiste pomuzu. :)
windward
moderátor

Příspěvekod windward » čtv led 24, 2008 7:29 pm

Mysacku,

nevim, z ceho jsem vychazel, ale domnival jsem se, ze nekde nablizku v Republice mas motorak. Proto jsem si myslel, ze bys mohl kolegu naucit elementarnim zakladum. Omlouvam se, kdyz tato domnenka neni spravna. :)
mysacek
s/y Kirké
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mysacek » čtv led 24, 2008 8:09 pm

nn, motorak nemam, muzu pomoct s plachetnici, ale motoracek ma tady ze "sousedstvi" olaf, tak zkuste jeho, jestli by nepomohl...

Zpět na