Zakladní kurz astronavigace - oficiální přihláška.

Setkání, regaty, výstavy a akce pořádané v souvislosti s jachtingem

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

Meryl
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 0

Příspěvekod Meryl » stř úno 13, 2008 9:36 am

Ahoj Vilmo,
mně paní Valúchová přivezla sextant dokonce domů.
Pravděpodobně bude chyba na poště.
Našla jsem na stránkách České pošty možnost sledování zásilek,
ale já s tím nemám žádnou osobní zkušenost:

http://www.cpost.cz/jetspeed/portal/med ... vanibaliku

Držím palce, přinejhorším si budeme sextant půjčovat.

Zdraví Meryl
vilma
moderátor
Reputace: 44

Příspěvekod vilma » stř úno 13, 2008 9:54 am

teda Meryl, já více než žasnu !!! Moc díky !!!

Po zadání kódu zásilky mi to okamžitě napsalo, že TO dnes dorazilo na naši poštu a se TO dnes bude doručovat. Nebudu sice doma, ale to už je detail, který doladím, aspoň že vím, že balík žije.
Ještě jednou díky, začínám věřit, že ty počítače opravdu na něco jsou :good:
smike
moderátor
Reputace: 17

Příspěvekod smike » stř úno 13, 2008 9:57 am

jojo Vilmo, na poště to funguje tak, že ti nesou balík, když nejsi doma - nechají výzvu. Někdy si to zjednoduší, balík nenesou a dají jen výzvu. No a někdy si to zjednoduší až tak, že ti dají až druhou výzvu po asi deseti dnech. (takovou mám zkušenost :( ) Takže balík leží na poště jen Ty se to jaksi nedozvíš...

Ale když máš číslo zásilky pošta by ti měla bezproblému říci kde se nachází ( ten balík :) )
Meryl
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Meryl » stř úno 13, 2008 10:54 am

Prosím Tě, raději se neraduj předčasně...
Snad jim to opravdu funguje, ale držím palce.
Libor
bez hodnocení
Reputace: 109
Kontaktovat uživatele:

Otázky

Příspěvekod Libor » stř úno 13, 2008 1:37 pm

Otázky pro windwarda na kurz, s předstihem aby se mohl připravit:

1) zrcátko - dělené nebo polopropustné? Už to neřeším, protože mám dělené, někde se píše tradiční zrcátko. Ale zajímá mě proč se dodává i polopropustné, jaké je jeho opodstatnění a v čem je výhodnější proti dělenému. Když čtu někde na zahraničním webu o sextantech, tak návody jsou většinou s polopropustným, ale všichni renomovaní výrobci mají v nabídce i dělené zrcátko, nebo jen dělené. :?

2) čas - jak pomocí sextantu stanovit přesný čas :?

3) poloha - lze stanovit alespoň přibližnou polohu jen s pomocí sextantu bez dalších pomůcek (almanachu) :?

4) měření vzdálenosti - jak pomocí sextantu stanovit vzdálenost od známého objektu a opačně jak stanovit výšku objektu ve známé vzdálenosti (toto by se mohlo využít i prakticky, pokud stanovím vzdálenost od mostu=svou polohu, změřím sextantem úhel, dopočítám výšku kterou má a vím jestli se pod něj vejdu) :?

5) umělý horizont - nakolik je to potřebná věc. Pokud se vyplatí pořídit, tak jaký. Případně čím ho nahradit? :?

6) jiné využití sextantu - je i nějaké jiné využití pro sextant např. v zeměměřičství, něco jako teodolit s pomocí měřící latě? :?

7) použitelnost (životnost) sextantu - jaká je reálná doba použitelnosti sextantu plastového a kovového do doby než narůstající chyba překročí únosnou míru, kdy už je chyba tak velká, že nemá cenu provádět s ním další měření ? :?

8 ) nautická ročenka - jak aktuální musí být. Dá se pracovat např. s ročenkou z roku 2002?

To je tak vše co mě zrovna napadlo a rád bych se na to zeptal.
windward
moderátor
Reputace: 48

Příspěvekod windward » pát úno 15, 2008 8:48 am

Libore,

program seminare je hodne zkompresovan, proto na nejake otazku zkusim odpovedet primo zde.

1) Odpoved je v prispevku cislo 5 od MartinB zde: http://jachting.info/modules.php?name=F ... torder=asc

2) Stanoveni casu je na samostatnou knihu. Principielne se cas odvozuje bud z rotace nebeske sfery anebo z pohybu teles po jejim povrchu.

3) Pomoci pouheho sextantu lze stanovit sirku. Pro stanoveni delky je nutne znat cas, proto delku lze stanovit bud pomoci sextantu a hodin, anebo pomoci sextantu a dukladne nastudovane teorie. :)

4) U ruske mariny se vzdalenost do objektu dle jeho paralaktickeho uhlu stanovuje podle vzorce (necht to bude majak se znamou vyskou):

vzdalenost do objektu v milich ziskame, kdyz rozdelime jeho znamou vysku v metrech cislem 1852 a vynasobime tangentou zmereneho uhlu.

Kdyz to zjednodusime, pak vysku objektu v metrech je nutne rozdelit zmerenym uhlem v minutach a vynasobit koeficientem 1.86.

Dalsi zpusob z palety navigatora spociva ve zmereni horizontalnich uhlu a odvozeni kruznik, na kterych je tento uhel stejny (nejlepe graficky primo v mape).

5) Umely horizont se naucite pouzivat na skoleni.

6) Zivotnost sextantu je dana kvalitou zachazeni a udrzby. Mel jsem moznost si dukladne prozkoumat sextant stary pres 100 let. Ukazalo se, ze je ve zcela bezvadnem stavu. Neboj, Libore, za tveho zivota tvuj sextant presnost neztrati. :lol:

Co se tyce plastovych sextantu, tak jejich presnost neni predmetem diskuze. Nejsou urceny k vysoce presnym merenim.

7) Sextant se da pouzivat pro ucely geodezie. Promerovani terenu pro ruzne ucely bylo uhlohou navigatora. Nelze vsak ocekavat presnost, jako u theodolitu. Sextant je proste urcen pro neco jineho.

za osme) Pracovat se starou rocenkou lze po dobu 4 let od roku vydani a to jen pro Slunce a hvezdy. Udaje nelze pouzit bezprostredne, ale je nutne znat opravy, ktere se do techto udaju implementuji pro dany rok. Opravy lze odvodit anebo precit o nich v kazde rocence. Po 4 letech presnost takto ziskanych udaju bude horsi nez 0.4 uhlove minuty, coz je mez pouzitelnosti.

Rozhodne nelze kupovat levnejsi starou rocenku v domnence, ze to je vyhodne.
Naposledy upravil(a) windward dne pát úno 15, 2008 9:23 am, celkem upraveno 1 x.
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pát úno 15, 2008 9:19 am

Vzal jsi to celkem zhurta, chápu, času málo a kurz se blíží. :D

1) odpověď MartinaB jsem pochopitelně četl. Ale on popisuje samé nevýhody...proč se to tedy vůbec vyrábí, proč si zákazník může vybírat...jaký to má smysl. To mě zajímalo.

2) necháme tedy na pokračovací kurz příště :) (mimochodem mám dalšího zájemce o základní kurz z řad rodinné posádky)

3) doufám, že ještě někde rozvedeme jak se to dělá

4) znám, jen si myslím, že to takto pohromadě je dobré mít

5) už se těším, jen nevím kde vezmu lavor plný oleje :D

6) tos mě sice potěšil. Nicméně myslel jsem něco jako - kovový < 100let, plastový < 50 let (než bude opotřebení / chyba <=> nějaká hodnota)

7) vím že přesnost bude menší. Myslel jsem, že nám uvedeš nějaký konkretní případ. Třeba změření výšky stromu, vzdálenost továrního komína, stoupání/klesání terénu atd.

8 ) to je jasné. V tomto případě by se ještě hodilo srovnání oficiálních dat z ročenky a dat vytištěných z internetové ročenky online (myslím tím použitelnost, nebo velikost možné chyby).
Ale máš jinak pravdu, že se staré vydání nevyplatí, prodávají se totiž za 7-10 USD a nová z roku 2008 je v některých eshopech už za 15 USD. Bohužel neposílají mimo USA, tak to budeme muset nechat přivézt/poslat jinak...

A dík za odpovědi minulé i budoucí.
Naposledy upravil(a) Libor dne pát úno 15, 2008 9:22 am, celkem upraveno 1 x.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 307
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » pát úno 15, 2008 9:21 am

Ahoj windwarde,
když už ses tak pustil do odpovědí, přidám také jednu otázku:
Když použiji umělý horizont (v mém případě pouze misku s vodou :-), musí se provádět oprava na výšku očí nad obzorem?
Já myslím, že ne, ale klidně mě oprav. Když jsem měřil svoji polohu v Praze (cca 280 m. n. m.) musela by oprava být hodně velká – vychází mi asi 29'.
Dík za odpověď. Nechal bych si to na školení, ale nemůžu se zúčastnit :-(.
vilma
moderátor
Reputace: 44

Příspěvekod vilma » pát úno 15, 2008 9:33 am

Meryl píše:Prosím Tě, raději se neraduj předčasně...
Snad jim to opravdu funguje, ale držím palce.

trochu teď narušuju kontinuitu debaty, ale pozor : dnes si jdu pro sextant na poštu !
Tak díky za držení palců.
Vyšlo to přesně, ja věštil smike, pošta nezvonila, ale 14/2 mi dala do schránky lístek s datem 13/2, že mě nezastihli /čekala jsem doma oba dny/ a že od zítřka na poště.... A manželovi balík nevydali, že "zastupování ve věcech blízkých u manželů" zde u balíku neplatí.
No nemusíme rozumět všemu, hlavně že je To už blízko. :good:
windward
moderátor

Příspěvekod windward » pát úno 15, 2008 9:35 am

lynx píše:Když použiji umělý horizont ... musí se provádět oprava na výšku očí nad obzorem? Já myslím, že ne... Když jsem měřil svoji polohu v Praze (cca 280 m. n. m.) musela by oprava být hodně velká – vychází mi asi 29'.

Mas naprostou pravdu v tom, ze opravu za vysku oka nad obzorem implementovat neni nutne. Spravne se tomu rika oprava za inklinaci obzoru.

Jinak inklinace morskeho obzoru v miste pozorovatele nesouvisi s pozorovatelovou nadmorskou vyskou tak, jak o tom mluvis. Na nadmorskou vysku Prahy muzes klidne navzdy zapomenout.
Naposledy upravil(a) windward dne pát úno 15, 2008 3:34 pm, celkem upraveno 1 x.
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pát úno 15, 2008 10:30 am

Ještě zpátky k ročence. Četl jsi toto http://jachting.info/modules.php?name=N ... le&sid=376
A co tomu říkáš?
windward
moderátor

Příspěvekod windward » pát úno 15, 2008 11:57 am

Libor píše:1) odpověď MartinaB ... popisuje samé nevýhody...proč se to tedy vůbec vyrábí...

MartinB ma pravdu. Z meho hlediska polopropustne zrcatko ma same nevyhody a jen jednu vyhodu. Blbe se to vysvetluje na prstech, ale ta vyhoda spociva v tom, ze obrazek, ktery prichazi ze strany horniho zrcatka, vidis cely, nikoliv puleny. Zaprve, tato vyhoda je diskutabilni, za druhe nevyhody ji zcela prevazuji.

Libor píše:6) tos mě sice potěšil. Nicméně myslel jsem něco jako - kovový < 100let, plastový < 50 let (než bude opotřebení / chyba <=> nějaká hodnota)

Kovove sextanty bez ozubeni (tj. bez strojku) jsou v podstate vecne. Sextanty s ozubenim jsou temer vecne pri spravnem zachazeni. Plastove sextanty nejsou urceny pro vysoce presna mereni a vdrzi, dokud se ten plast nerozpadne, nebo dokud ho vlastni rukou (nohou, zadkem) neznicis.

Libor píše:7) vím že přesnost bude menší. Myslel jsem, že nám uvedeš nějaký konkretní případ. Třeba změření výšky stromu, vzdálenost továrního komína, stoupání/klesání terénu atd.

Sextantem lze resit jakekoliv geodeticke ulohy spojene s urcovanim prvku placanych trojuhelniku, tj. jak vzdalenosti, tak i uhly (urcovani vysek objektu je ulohou vedlejsi). Muzes s nim pracovat v trigonometrickem poradu do vzdalenosti, na kterou dohlednes dolekohledem (s ohledem na presnost, ovsem).

Na rozepisovani neni dostatek casu, ale nelisi se to v zasade od uloh, ktere se resi v terrestricke navigaci.

Libor píše:8 ) to je jasné. V tomto případě by se ještě hodilo srovnání oficiálních dat z ročenky a dat vytištěných z internetové ročenky online (myslím tím použitelnost, nebo velikost možné chyby).

Nautickou rocenku budeme resit na skoleni. Obecne vzato pouze uredni vydani zarucuje nezbytnou presnost. Vse ostatni - je jen pomucka, kterou pouzit lze, ale s ohledem na to, zda predpokladana presnost je dostacujici pro danou konkretni ulohu.

Obvykle je to tak, ze pro vetsinu hvezd udaje jsou temer presne (0.1-0.3 uhlove minuty v libovolne souradnici), ale pro slozitejsi telesa, jako Slunce, Mesic a planety chyba muze byt primo odpudiva (do 0.6 uhlove minuty).

Chybu v souradnicich si nelze vykladat bezprostredne tak, jakoze 0.6 minuty chyby v souradnicich dava +/- 0.6 nautickych mil v poloze. Timto zpusobem to nefunguje. Jakkoliv jednoduse muze vypadat konkretni uloha pri praktickem provedeni, jeji podstatou je vzdy reseni sferickeho trojuhelniku (i kdyz to na prvni pohled neni patrne). Vztahy mezi prvky sferickeho trojuhelniku jsou vyjadreny trigonometrickymi funkcemi. Pri urcitych hodnotach argumentu 0.6 minut chyby v rocence muzou znamenat rekneme 60 minut v zemepisne delce (42 Nm ve smeru rovnobezky v sirce 45).

Libor píše:A dík za odpovědi minulé i budoucí.

Neni zac. :)
windward
moderátor

Příspěvekod windward » pát úno 15, 2008 1:26 pm

Libor píše:Ještě zpátky k ročence. Četl jsi toto http://jachting.info/modules.php?name=N ... le&sid=376
A co tomu říkáš?

Cetl jsem, co je napsano na uvedenych strankach.

Astronavigace, jak ji zname, je stara tak 250 let. Za tu dobu vsechny postupy jsou vymakany do nejmensich detajlu. Nic neni snadnejsi, nez postupovat dle uredniho postupu, ktery byl pilovan 250 let. :)

Popis produktu obsahuje nekdy naproste blaboly. Na jedne strane mluvi o tom, ze pry se zazracnym EasyNav nauticka rocenka je zbytecna, na druhe strane, ze misto ni je buklet o 50 stranach. To leda...

Obsahem rocenky jsou nebeske souradnice teles, bez kterych nikam. Standardni rocenka ma na cely rok 250 stran s udaji po jedne hodine. Jejich "buklet" ma 50 stran na 4 roky. To znamena bud snizenou presnost mezilehlych udaju, anebo slozitejsi interpolaci.

Dale je tam vyfocen strejda, ktery na kline stanovuje polohu. Strejda rika, ze EasyNav je jednosdussi, nez tabulky HO249 urcene pro leteckou navigaci. To je mozne, ale proc strejda misto tabulek pro "namorni" navigaci, treba HO229 nebo HO214, pouziva tabulky pro navigaci leteckou, tazeme se? A jo! ty letecke maji mene stran!... Tak to Easy Nav je ma jeste mene, to je pravda. :lol:

Nejkrasnejsi v astronavigaci je urceni pozicni linie metodou interseptu. Bodove to vypada takto:

1. vzit sextant do ruky, ziskat tri udaje jednoho telesa, vytvorit prumer, pricist 2-3 opravy.
2. nalistovat v rocence 4 udaje a ruzne je secist
3. dle vysledku z bodu 2 nalistovat napr. ve zminovanych HO214 tri-ctyri udaje a sectenim ziskat vysledek
4. odecist z vysledku dle bodu 1 vysledek dle bodu 3, coz je onen intercept (hodnota, ktera udava, kde je spravne misto pozorovatele)
4. vytycit do mapy intersept

Neexistuje zadny zpusob, jak to zjednodusit. To je jednoduche az k smichu. Da se to zjednodusit jedine pouzitim softwaru anebo specialni nauticke kalkulacky, cimz odpada listovani v rocence a v HO214. Vsechno ostatni je reklamni nesmysl.

Tolik jsem se chtel vyjadrit k obsahu uvedenych internetovych stranek. Samotnou publikaci jsem ale necetl proto se k ni vyjadrovat nemohu.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 307
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » pát úno 15, 2008 1:56 pm

Ahoj windwarde,
až budeš mít čas, mrkni, prosím, na stránky, kde je on-line nautický almanach. Klikni na Go get it a podívej se, jsou-li údaje spolehlivé a tedy použitelné.
Dík!

Pro ostatní: pokud to w. schválí, a vy máte možnost tisknout, netřeba kupovati drahých NA. ;)

Pokud stránky dávno znáte, pak sorry, že zdržuju.
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pát úno 15, 2008 2:04 pm

Do nedávna jsem netušil, že existují nějaké speciální nautické kalkulačky... :o
Ale pro zvídavé tu něco mám http://www.vintagecalculators.com/html/ ... ators.html
nebo http://spyropoulos.net/calcs-aviation/aviationcalcs.htm
Jeden z nejnámějších producentů japonská TAMAYA nabízel a prodával např. oblíbený model Tamaya NC-77 od r.1978 až do roku 1991, jedná se modely vyráběné ve spolupráci s firmou Sharp.
Dnes lze nejčastěji nalézt v nabídce model NC-2100E , na kterém mě zaujala vestavěná databáze (Almanach) až do roku 2100
Cituji:Long term Nautical Almanac for the Sun, Moon, Venus, Mars, Jupiter, Saturn and 63 stars. The built-in Almanac is usable until 2100, it is good with accuracy better than 0'.2 .

http://www.tamaya-technics.com/e_site/nc2100e_e.html
http://www.celestaire.com/catalog/products/3116.html
Obrázek
windward
moderátor

Příspěvekod windward » pát úno 15, 2008 2:41 pm

lynx píše:Ahoj windwarde ... mrkni, prosím, na ... on-line nautický almanach. Pro ostatní: pokud to w. schválí, a vy máte možnost tisknout, netřeba kupovati drahých NA.

Ahoj, Linxi!

Pro uvedeny on-line almanach plati vse, co jsem rekl vyse o elektrickych "samorobnych" zdrojich. Jsou vzdy s chybou.

Jinak, w. schvaluje :) pouziti uvedeneho almanachu jako pomucky. Hlavni vyhodou je nepochybne cena. Lze si vytisknout stranky pouze pro danou plavbu.

Pro toho, kdo bude chtit studovat astronavigaci dukladne, bude nezbytne si v budoucnu almanach poridit. Almanach (rocenka) obsahuje nejen souradnice, ale i spousty dalsich udaju, bez kterych je zivot astronavigactora tezky. Astronavigace neni o tom, ze si nekdo nekde "sezene" nejaky udaj a pak ho zpracuje. Astronavigace je vymakany system, soucasti ktereho je i nauticka rocenka. Almanach je proste soucasti systemu a v zadnem pripade ne pouha tabulka s ciselky. Tisknout si almanach z internetu je priblizne stejne, jako slepit si sextant z lega (navod je na stejnych strankach, jako almanach). :) Splni to konkretni ucel, ale ma to omezene moznosti.

Almanach jiste stoji nejake penize, ale to, co diky almanachu ziskavate, je podstatne hodnotnejsi, nez vynalozene penize. Je to vsak hudba budoucnosti. Prvne je nutne zjistit, zda ta astronavigace je vubec zabavna vec. Dale kazdy sam uvidi, zda nakup almanachu je pro nej dulezity. :)
windward
moderátor

Příspěvekod windward » pát úno 15, 2008 3:49 pm

Pratele,

procital jsem jeste jednou, co zde pisi. Dovolim si poznamenat, ze moje vypraveni se nekdy zvrtava do urovne mentorovani.

Velmi se omlouvam, neni to cilem. Ja jen mam krajni nedostatek casu, snazim se v kratkych vetach sdelit hodne veci, proto samotna forma sdeleni nekdy trpi. Neberte si to prosim nikdo osobne.

S uctou
Roman Verba
Meryl
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Meryl » pát úno 15, 2008 4:07 pm

Děkuji všem za všechny informace.
Děkuji Winwardovi, že je ochotný obětovat volný čas.
Děkuji i všem, kteří netrpí ztrátou smyslu pro humor.

Vše podstatné okolo astronavigace jsem si vytiskla (doufám) a číst budu až dnes večer před školením,
abych tam nebyla za trubku (ikdyž stejně asi budu... :cry: ).
alffa
Site building team
Reputace: 2

Příspěvekod alffa » pát úno 15, 2008 6:59 pm

Meryl píše: a číst budu až dnes večer před školením, abych tam nebyla za trubku (ikdyž stejně asi budu... :cry: ).

Ahoj Meryl,
klídek ......... to halali, budem troubit spolu. ;)
Mám pro tebe ale satisfakci. K večeři bude semiversus na šípkové omáčce. :mad:
alffa
MARIS
moderátor
Reputace: 5
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod MARIS » pát úno 15, 2008 7:12 pm

To windward:Trochu mě mrzí,že se nemohu zúčastnit (i když pro mě to už prakticky nemá smysl),ale když jsem asi před 25 léty absolvoval několikadenní kurz astronavigace,tak jsme (protože nautický almanach byl i tehdá drahý) používali Hvězdářskou ročenku,kde jsou také souřadnice hlavních nebeských těles.Ale nevím,jestli je vydávaná i v současnosti.Jinak přeji hodně zdaru a pilné posluchače :good:
windward
moderátor

Příspěvekod windward » pát úno 15, 2008 7:22 pm

Dekuji Marisi!

V soucasnosti je vydavana take a stoji pomerne malo, cca 150 Kc. Pro ucely astronavigace to neni nejlepsi, protoze dohledavani spravnych udaju je trochu opruz. :)
Pepik
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Pepik » pát úno 15, 2008 7:32 pm

No pokud se dá sehnat už za 15 USD * 17,2 (dnes) = 260,-Kč - to jde, ne?
windward
moderátor

Příspěvekod windward » pát úno 15, 2008 8:14 pm

Pepik píše:No pokud se dá sehnat už za 15 USD * 17,2 (dnes) = 260,-Kč - to jde, ne?

Ahoj Pepiku!

Co se da sehnat za tyto penize?
alffa
Site building team
Reputace: 2

Příspěvekod alffa » pát úno 15, 2008 8:32 pm

windward píše:Ahoj Pepiku!
Co se da sehnat za tyto penize?

To by mě také zajímalo.
Pokud to co doporučuje windward, tak mě to kup.
Dám 20 USD ;)
alffa
Pepik
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Pepik » pát úno 15, 2008 8:40 pm

No alamanach přeci.
Nejlevněji jsem ho někde viděl za 15,5 - to ale nemůžu najít.
Ale tady je taky za dobrou cenu http://www.thereadingwarehouse.com/book ... 0939837762
bohužel + poštovné. No pokud by se bralo více kusů a podělily se náklady... :?

A tady je přehled cen v jedntl. obchodech:
http://www.bookcost.com/price/0939837765/

Zpět na