Jachting Vášeň a profese

Tipy od čtenářů pro čtenáře na zajímavé knihy s lodní tématikou

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 156
Kontaktovat uživatele:

Jachting Vášeň a profese

Příspěvekod Baharis » pát úno 08, 2008 11:19 pm

Dostal jsem předčasně na Valentýna uvedenou knihu a musím říct, že to byla opravdu dobrá volba. Měl jsem ji doposud čas jen zběžně prolistovat a připadá mě, že se v mnohém lyší od povrchně zpracovaný publikací, které jsou plné obrázků a člověk se v nich nic nedočte.
Ještě, až se do ní zanořím, můžu revidovat první dojem, ale připadá mě fakt dobrá.

Obrázek
mikiviki
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mikiviki » sob úno 09, 2008 7:57 am

Mám ji taky. Obsahově dobrá, ale některé listy se ani nedají číst jak jsou celé stránky s textem natištěny přes obrázky. Musím si knížku různě natáčet aby se to dalo přečíst. :x
martinp
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod martinp » sob úno 09, 2008 10:26 am

Kde jste ji koupili ? knihkupectví nebo webshop ?
jerryx
Site Admin
Reputace: 69

Příspěvekod jerryx » sob úno 09, 2008 10:43 am

- docela pekne poctenicko, bohuzel jen okrajove a rekl bych, ze uz se k ni asi nikdy nevratim :hmm:
- to cerne pismo na tmavych obrazkach je fakt spatny :thmbdn:
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » sob úno 09, 2008 11:10 am

martinp píše:Kde jste ji koupili ? knihkupectví nebo webshop ?

Včera odpoledne, Brno, nákupní centrum Olympia.
No neříkám, že by to měla být bible jachtaře. Ale jsou tam pěkně popsané různé postupy, které je dobré si někdy zopakovat...
mycroft
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod mycroft » pon úno 11, 2008 12:01 pm

Dostal jsem ji pod stromeček a v průběhu dvou dnů přečetl. Je to nepochybně výpravná publikace s řadou působivých fotek. Informace v ní obsažené jsou jistě užitečné, leč nikoliv ojedinělé. Překlad do češtiny dělal člověk, který buď plave ve fránině nebo v teorii jachtingu. Některé pasáže jsou jak vystřižené z výplodů automatických překladačů - postrádají hlavu, patu, smysl a kontext. Jakoby to nikdo před vytištěním ani nečetl. Druhá věc je spíše můj dojem. Autor se nechává hodně unést svým francouzským národním cítěním a některé momenty mají silný jakoby buditelský tón. Můj výsledný dojem je negativní. Pochybuji, že se k téhle knížce budu vracet.
Frantisek
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Frantisek » pon úno 11, 2008 12:23 pm

To mycroft: Keďže si prišiel s protichodným názorom na túto knihu, čo môže mnohý čitateľ tohto fóra využiť k vlastnému posúdeniu kvality, môžeš prosím ťa doplniť svoju informáciu o odporúčanie na titul s vyššou kvalitou?
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » pon úno 11, 2008 12:53 pm

Nejlepší kniha je kniha života. Přečtením žádné publikace se z člověka nestane dobrý jachtař. A nebude asi kniha, v které by bylo všechno. Ale zase v každé člověk najde něco navíc. Já si tyto knihy kupuji protože mě to baví číst a z každé si něco "vyzobnu".
Není to tu diskuse o knihách obecně, nerad bych rozpoutal polemiku. Ale pokud bych mohl já soudit, tak vyzdvihnu PRŮVODCE SVĚTEM JACHTINGU.
http://jachting.info/modules.php?name=F ... opic&t=406
janekz
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod janekz » pon úno 11, 2008 1:10 pm

Tak já tuhle knihu koupil už vloni, několikrát ji snaživě otevřel (na různých místech) a nakonec to definitivně vzdal. Mám rád češtinu a typografii a nedokážu takovouto knihu číst (šílený sloh, text na fotopozadí). Navíc jako jachtařské nemluvně neumím řadu informací zkorigovat se svou zkušeností a proto je pro mne tato kniha bezcenná - prostě nerozumím tomu, co chtěl autor říci. Sice čtu věty a odstavce, ale úplně mi uniká jejich význam - tedy většinou.

p. Peyron je jistě skvělý jachtař, ovšem spisovatel je to mizerný. Anebo si najmul prachbídného překladatele, nevím. Já to v každém případě zaplatil a teď lituji spěchu při nákupu. Pokud chcete touto knihou obdarovat začínajícího jachtaře, nedělejte to. Nepomůžete mu.

z "jarního" Zlína zdraví janekz
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » pon úno 11, 2008 1:42 pm

No dobře. Máte pravdu že text na pozadí fotek je hrozný. To uznávám. Ten češtin mě až tak nevadí, sám s ním bojuji a na slovíčku měnezáleží. A o tom to asi není. Není to román.
Ale co se týká obsahové stránky (o tu mě jde), tady se musím zastat. Nevím co by ještě kdo potřeboval. Pokud bych chtěl číst Anatomický slovník, muslel bych se nejdřív naučit odborné výrazy. Pokud chci číst knihu o teorii jachtingu, také se předpokládají nějaké odborné znalosti.

Kniha je rozdělena do několika kapitol. Teorie plachtění, Meteorologie, Seznámení s lodí, Ovládání lodi, Navigace, Plavba, Závody. Nemusí se nic hledat, stačí se podívat do obsahu. Všechny vysvětlované okruhy jsou celkem důsledně doplňované obrázky a fotkami. Vztyčování spinakeru, refování, obraty po a proti větru, navigace, náměry, meteoroligie, fronty, mraky. Všechno do podrobna vysvětlené a ukázané na obrázku. Nevím, co víc si přát....

Třeba kdyby jsi dal příklad, co je nesrozumitelné, tak bych to pochopil. :)
janekz
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod janekz » stř úno 13, 2008 11:10 pm

to Baharis: Dobře tedy.

Namátkou otevřu - str. 88 v šedých rámečcích (o přívěsném motoru). V těchto odstavcích je dle mého skromného soudu jediná užitečná informace o poloze antikavitační destičky, ovšem nikde už nevysvětlují, co to je. Jinak je to blábol. Vím co chtěl autor říci, neboť gumák s motorem mám (jsem měl), ale obrat "nafukovací přívěs" či "hoďte na přívěsný člun lano, dosti krátké na to, aby zabránilo motoru úplně se ponořit..." jsou rozhodně přinejmenším velmi neobratné. Ne, nejsou neobratné, jsou to blbosti. Žádné krátké lano hozené na člun nikdy nezabrání utopení motoru. Vím, odkud kam se to "dosti krátké lano" přivazuje. Ale kdybych ten motor nikdy neviděl, fakt nevím o co jde.

Str. 38-39: Vývoj počasí. Když pominu faktické nesmysly typu "Konvekce je v atmosféře důležitá, protože je příčinou proudění" či "Rotace Země působí na vzduchovou masu odstředivou silou, která je k jeho hmotnosti kolmá" tak tvrdím, že text je srozumitelný pouze tomu, kdo už problematiku zná. Odstavec "Rychlost větru se zvyšuje s nadmořskou výškou. Ve výšce přibližně 1000m je směr větru tangentou izobar, ale sebemenší překážka slunečnímu svitu směr proudění mění. Vytvoří s izobarami úhel asi 30 stupňů, který směřuje do středu tlakové níže" mám pochopit jak? Kdo vytvoří ten úhel? Ta sebemenší překážka? Nebo spíš směr proudění? Úhel čeho směřuje do středu? Copak úhel může někam směřovat? A jak s tím souvisí ta věta o nadmořské výšce?

Pro zkušeného jachtaře jsou tyhle nesrovnalosti asi snadno přelousknutelné, ale pak nechápu, co mu ta knížka přinese. Asi praktické rady (obraty, ovládání spinakru...) ale to zatím ještě neumím posoudit. Proto jsem napsal, že kniha není vhodná pro začátečníka a já ji fakt číst neumím (a nechci kvůli té češtině). Nicméně obrázky jsou perfektní a je jich hodně.

Za šest týdnů budu mít upluto o 1500Nm více (snad), pak se ke knížce vrátím a třeba svůj názor poopravím. Zatím ji používám pouze jako dekoraci v knihovně - neznalé návštěvy si mohou myslet, že mají tu čest s "vopravdovým yachtařem", když čte takový knížky...

Ahoj, janekz
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 287
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » čtv úno 14, 2008 9:50 am

Ahoj,
připojuji se k názoru, že knížka vydařená není. Zběžně jsem ji prolistoval v obchoďáku a našel v ní podobné nesrovnalosti a nesmysly jako janekz.
:(
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » čtv úno 14, 2008 11:18 am

Máš Janku (?) několik měsíců náskok, tak to máš lépe nastudované. Já ji mám týden a ještě jsem se k poctivému čtení nedostal. Popisoval jsem dojem po zběžném prolistování a začtení se do pár zajímavých kapitol.
Nemůžu říct, že budu rozumět úplně každému slovu, každé větě v té (nebo jiné) knize. A není snad ani můj cíl. Jachtařina je soubor vědomostí z mnoha oborů a ne každý obor má jednotlivý jachtař dokonale zmáklý. Každý se vyzná v tom lépe, v tom hůře. A v takovýchto knihách já hledám nové odpovědi a rozšiřuji si obzor vědění. Je asi věcí, která kniha dokáže na které otázky odpovědět, případně potvrdit to co si člověk myslí že ví.
Já se jen těžko dokáži přinutit, abych knihu tohoto typu četl řádek po řádku, od úvodu po závěr. Prostě mě něco zajímá a nalistuji si to v seznamu nebo rejstříku. Pokud odpověď najdu, hodnotím kladně. Pokud tam je zacházeno do podrobností, které jsou každému oboru vědění vlastní, mám dvě možnosti. Buď si řeknu že to jsou věci ktré už snad ani nemusím vědět, nebo mě to zajímá a mám dnes spousty jiných možností, kde si to nastudovat.
Nebude asi žádná publikace jako univerzální návod jak jachtit, aby vyhovovala všem. Ale jsou publikace které nám dokáží odpovědět na otázky a pak jsou takové, které mají krásný obal, krásné obrázky, ale jinak jsou uvnitř "prázdné". Já, dle mého subjektivního názoru (který nikomu nevnucuji), tuto knihu řadím mezi ty první a zdařilejší. Bez ohledu na to, jestli je třeba nešťastně řešen text na pozadí obrázků, jestli tam jsou nějaké nesrovnalosti, nebo věci kterým nerozumím.
K tvým otázkám.
[s]Antikavitační destička slouží k zabránění koroze na kovových částech lodi, která je pernamentně omývána slanou vodou. Víc nevím, víc nepotřebuji vědět. Prostě tam má být a tak to je správné, tak to má být.[/s]
K tomu co se děje v 1000m a jak se mění proudění vlivem slunečního záření se vyjádřit nemohu, protože to spadá do té kategorie, kterou vědět nemusím. Prostě to nepotřebuji a nelámu si s tím hlavu. Co se týká meteorologie, celkem mě pro mé podmínky příbřežní plavby dostačuje to, co nás naučil lektor před zkouškama. Pokud mě v určitou chvíli napadne nějaká otázka, jdu do knih tohoto formátu, nebo googlím. A stejně nejvíc dám na sledování aktuální situace kolem sebe a přizpůsobení se skutečným podmínkám. Ale to už odbíhám.

EDIT: Děkuji Libore. Psal jsem rychle, psal jsem hodně a psal jsem blbě. Ani jsem si to nenalistoval a blbě mě navedl výraz "destička". V textu je "ploška".
Kavitace je stav, kdy na rotační části naráží bublinky vzduchu. Vzniká i v uzavřených kapalných okruzích, pokud dojde k zavzdušnění. Protože obvodová rychlost čerpadel a tady konkrétně propelerů je dost veliká, nárazy na nesourodé médium jsou značné a může dojít k destrukci. V každém případě ale dochází k nadměrnému opotřebovávání rotačních částí, včetně uložení (ložiska).
No, snad jsem to napravil, omlouvám se ....
Jinak, jsou i jiné příčiny kavitace. Vzniká třeba rozdíly tlaku a nemusí přitom dojít k případu, který jsem popsal výše. Lze to najít kdekoliv na webu:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Kavitace
Naposledy upravil(a) Baharis dne čtv úno 14, 2008 1:03 pm, celkem upraveno 4 x.
Libor
bez hodnocení
Reputace: 83
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » čtv úno 14, 2008 12:03 pm

Já myslel, že k obraně proti korozi slouží zinková anoda :?
pecho
aktívní jachtař
aktívní jachtař

help

Příspěvekod pecho » čtv úno 14, 2008 12:12 pm

Potřebuji pomoci! Janekz tam píše:
Ve výšce přibližně 1000m je směr větru tangentou izobar, ale sebemenší překážka slunečnímu svitu směr proudění mění. Vytvoří s izobarami úhel asi 30 stupňů, který směřuje do středu tlakové níže" mám pochopit jak? Kdo vytvoří ten úhel? Ta sebemenší překážka? Nebo spíš směr proudění? Úhel čeho směřuje do středu? Copak úhel může někam směřovat? A jak s tím souvisí ta věta o nadmořské výšce?
Tak pokud se pamatuji (nebo matně vzpomínám) tak tangenta je protilehlá strana ku přilehlé straně, ale jak tangenta izobar? Sice to na nic nepotřebuju, ale červík hlodá, obzvlášť teď, když nemůžu vylézt z baráku, samé zákopy okolo, dávaj elektriku do země, tak to do večera musím nějak vydŕžet a lámat si hlavu s "nesmrtelností chrousta". Zdraví Pecho
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » čtv úno 14, 2008 12:23 pm

Ahoj pecho,
tangenta je tečna. (Zde k izobaře.)
To co ty popisuješ, je goniometrická funkce tangens úhlu: Vypočítá se jako podíl protilehlé odvěsny trojúhelníka a odvěsny přilehlé ke zmiňovanému úhlu. (Odvěsny trojúhelníka jsou ty dvě kratší strany.)
pecho
aktívní jachtař
aktívní jachtař

tangenta

Příspěvekod pecho » čtv úno 14, 2008 4:56 pm

jo to mě taky asi učili ( a to jsem už možná zapomněl) a možná že i že derivace je směrnice tečny, ale to tu můžem založit rovnou kroužek počtů, ale přesto Ti Lynxi díky za vysvětlení, ale ptal jsem se na něco jiného a ne na trojúhelník a vysvětlování, že ty dvě menší strany jsou odvěsny a ta delší přepona, tak takovej debil ještě nejsem,jakého ze mě děláš, aaaaaale radši už nic se ptát nebudu, to bude jistější. zdraví Pecho
Nessie
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Nessie » čtv úno 14, 2008 6:28 pm

Jak to, že je směr větru tangentou izobar? Já myslela, že je více méně kolmý na izobary. :o
Rozumíte tomu někdo? Mě by fakt zajímalo jak to teda je. :?
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » čtv úno 14, 2008 7:06 pm

Nessie píše: Já myslela, že je (vítr) více méně kolmý na izobary. :o
Probůh, Nessie. Ty chceš říct, že toto si opravdu myslíš??? Tak to opravdu není. Mohlo by být, pokud by na něj nepůsobila Coriolisova síla. Znáš? Je tam toho víc. Tlakový gradient, Coriolis, odstředivá síla, tření...
Vítr opravdu vane po izobarech. Čím jsou hustější, tím je vítr silnější.

Prosím tě napiš: máš nějaké kapitánské zkoušky? Budu šťastný, když napíšeš že ne....
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » čtv úno 14, 2008 7:23 pm

Nemám času nazbyt. Jsou určitě názornější obrázky, ukazuji první na který jsem narazil:
Obrázek
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 4

Příspěvekod Wlady » čtv úno 14, 2008 10:13 pm

to Baharis :
Nechci šťourat. Není to fér. Z tvých odpovědí je vidět, že jsi je opravdu psal ve fofru. Ale meteorologie zrovna není můj koníček a právě proto bych si rád věc i sám pro sebe ujasnil. Všechno co jsi napsal je nepochybně pravda. Jde mi jen o formulaci, že ..."vítr vane po izobarech"...
Mě učili, že je od nich odkloněn o cca 15-30 st (byl to rychlokurs pro ignoranty, takže bez nějakého zvláštního zdůvodňování), samozřejmě u níže dovnitř a u výše ven. Je to jednoduché, snadno zapamatovatelné a podle mě i logické. Nějaký úhel tam přeci být i musí, jsou to v podstatě víry vyrovnávající tlakový gradient.
Wlady
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » čtv úno 14, 2008 10:38 pm

Klidně šťourej. Nechtěl jsem dělat přednášku o meteorologii ale vysvětloval princip. To by nebylo na diskusi ve vlákně o knížce.
Když se pozorněji začteš do výše napsaného, mám tam jeden z faktorů ovlivňujících proudění větrů, také odstředivou sílu. Ta už nějaký ten stupeň udělá.
Ale ve čtyři ráno vstávám, tak teď to nevyřešíme. Jdu spat. A když už, chtělo by to nové vlákno.
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 4

Příspěvekod Wlady » čtv úno 14, 2008 11:40 pm

Mě to stačí takhle, nemusím vědět fšecko.... :mad: Wlady
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » pát úno 15, 2008 9:52 am

Promiň pecho!
Určitě jsem neměl v úmyslu dělat z Tebe ... :o
Jen jsem se v zápalu boje do vysvětlování trochu opřel. Mea culpa, mea culpa, mea maxima culpa. :)
Prostě tečna (a tečka :D )
MaPa
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod MaPa » pát úno 15, 2008 1:25 pm

Nessie píše:Jak to, že je směr větru tangentou izobar? Já myslela, že je více méně kolmý na izobary. :o

TO:Nessie
Asi za to (Tvůj omyl) může takový nějaký podobný obrázek který jsi někde viděla -viz od Baharise-který ale vysvětluje trochu něco jiného než směr větru.Při zběžném pohledu na něj však může dojít k podobnému omylu. Baharisův obrázek je pomůcka, jak určit, kde se nachází tlaková níže,resp tlaková výše.
Alespoň takhle zjednodušeně to vidím já ;)

Zpět na