Měření sextantem v praxi

Po počasí další důležitá součást jachtingu. Vše kolem navigace....

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

RadekS
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 0

Měření sextantem v praxi

Příspěvekod RadekS » ned úno 17, 2008 3:38 pm

Tak jsem se rozhodl hned za čerstva vyzkoušet nové poznatky ze včerejšího školení astronavigace. Pracovní tabulky, co jsme dostali platí ještě 2 dny, tak ať se to využije. Sluníčko je sice trochu zastřeno, ale uvidíme co to udělá. Protože nemám z mého balkonu výhled na obzor, rozhodl jsem se použít umělý horizont. Miska na led a slazený čaj by měli být dostačující. Protože jsem nenašel žádné tenké sklo, zkusil jsem folii na potraviny. Pěkná blbost. Celá se leskla a nebylo možno pozorovat Slunce. Tak jsem ji vyhodil. Misku jsem postavil na zábradlí balkonu a zahájil měření. Výsledky viz obrázek. Červený řádek jsem použil pro výpočet polohy.

Obrázek

Pak jsem se pustil do výpočtů. Hlavní cíl je zjištění přesnosti. Až budu mít výsledek, tak jej porovnám se skutečnou polohou a uvidíme.

Prvně jsem začal se zeměpisnou délkou a ve výsledku jsem se lišil o 6 zeměpisných minut západně, Což je něco kolem 4Nm To není vůbec špatný na plastovej vergl a první pokus. Pak ale přišla na řadu šířka. Měření na umělý horizont je 2x přesnější. Mě to bohužel nepomohlo a hodilo mě to 10.3 minut jižně. Takže ve výsledku 20.8 Km (11,23Nm) jinde. To už je horší. Pokusil jsem se zpětně zjisti v čem ta chyba je. Protože slunce bylo v mracích, tak při měření jsem stavěl na sebe místo 2 sluncí jen dvě skvrny, navíc hladina čaje se chvílemi trochu tetelila ve vánku, nelze asi v takových podmínkách pracovat přesně. Při určení času kulminace jsem přetáhl skutečný okamžik o 24 sekund. Zato naměřený úhel o 21 minut úhlových. Naměřená hodnota 56s32´ by měla být 56s11´, abych se dostal na správnou polohu. Takže jsem měl naměřit menší úhel, což je divné, protože slunce za mrakem se mi zdá větší a tedy jsem pravděpodobně menší úhel měřil. Musím to zkusit znovu, až bude jasněji, ale na oceán by to v zásadě stačilo i takhle.

Co vy ostatní?
Zkoušel to ještě někdo?
teista
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod teista » ned úno 17, 2008 4:38 pm

Radku, to je dobře, žes to hned za tepla rozbalil. Popravdě řečeno, nejsem schopen určit vůbec nic (moc info najednou) Ale moc dobrý začátek. Jak si trochu vydechnu, pustím se taky do počítání.
Jinak vyrobím všem zájemcům překližkovou krabičku na ty naše "plasťáky sextanty", ať je máme hezky uložené, jak se sluší a patří. (nějakou menší a hezčí, s deklíkem) :) Kdo máte zájem, dejte vědět na SZ. Pošlu poštou.
Krabička je pro potěchu a samozřejmě zcela grátis.
Dobrý den, teista
Naposledy upravil(a) teista dne ned úno 17, 2008 4:59 pm, celkem upraveno 1 x.
Libor
bez hodnocení
Reputace: 83
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » ned úno 17, 2008 4:45 pm

Radku je vidět, že jsi dával dobrý pozor a že pokud budeš mít sextant už se nikdy v životě neztratíš.
Blahopřeji :good:
Cvičení zahájím až bude vidět něco na obloze... :?
windward
moderátor
Reputace: 45

Příspěvekod windward » ned úno 17, 2008 6:11 pm

Radku,

ty jsi teda dobry, ze ses vrhl na observace ihned z mista. :) Jaka by mela byt tvoje realna poloha a jak jsi tuto polohu zjistil?

PS. 10.3 minut ve smeru poledniku je presne 10.3 Nm, nikoliv 11.23 Nm. :) V kilometrech je to 19.1 (tj. 10.3 x 1.852).
Fitor
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 4

Příspěvekod Fitor » ned úno 17, 2008 9:08 pm

Ahoj,
v poledne jsme vyrazili na měření kulminace. Naměřili jsme 27 stupňů 0,0 min při kulminaci v 12:18:30, což se nám zdálo dost pozdě. V tab. na straně 12 jsme našli, že by to mělo být ve 12:14. Nicméně jsme dopočetli šířku 50 st 53 min a délku 13 st 52 min což se liší od GPS, ale nijak výrazně. Dlouho jsme diskutovali vliv n.m.výšky pozorovatele (u nás 405 m)?
Jinak díky za školení. Podstatně jsme si rozšířili obzory.
Přidávám link na interpolační tabulky (v podkladech ze školení německy):
http://www.kowoma.de/gps/astronav/Schalttafel.pdf

Fitor a Lucka
RadekS
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod RadekS » ned úno 17, 2008 9:57 pm

Svoji polohu jsem zjistil na mapy.cz. Prostě jsem kliknul na náš barák a bylo to.
N49[sup]o[/sup]33[sup],[/sup], E015[sup]o[/sup]56,5[sup],[/sup] - reálná
N49[sup]o[/sup]22,7[sup],[/sup],E015[sup]o[/sup]51[sup],[/sup] - observovaná
Co se týká té vzdálenosti :crazy: , tak ta hodnota co uvádím byla celková, tedy 10,3 minut jižně a 6 západně, což dělá zhruba těch 11,23Nm :D
Nessie
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Nessie » ned úno 17, 2008 10:12 pm

Ahoj
Tak jsem dnes prošvihla poledne :( (dělala jsem totiž dort mamce na oslavu)
Potom jsem otravovla všechny příbuzné, kteří byli na té oslavě, vypravováním a vysvětlování, jak se seřituje sextant a jak se měří výška a šířka - no, nakonci už mě vnímal jen brácha a švagr... :D
A když se setmělo a chtěla jsem si změřit alespoň šířku podle polárky, zjistila jsem, že se zatáhlo :(
Přes poledne budu mít čas až ve středu, takže snad nebude zataženo... ;)
Johna
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Johna » pon úno 18, 2008 9:36 am

Také jsme měli v plánu vyrazit na poledne ven a zkusit si to, ale rekonstrukce bydlení nám bere všechen čas, takže v době kulminace Slunce jsem držel v jedné ruce trám, v druhé kovový profil a smutně koukal z okna. ale prostě to chceme stihnout dřív než přijde teplo :-)
windward
moderátor

Příspěvekod windward » pon úno 18, 2008 1:30 pm

Pro nedostatek casu zkusim odpovedet vsem najednou.

Metoda observace v kulminaci ma urcita specifika.

Prvni specifikum spociva v tom, ze observovana sirka je ziskavana velmi presne, prakticky tak presne, jak to umoznuje pristroj a navigatorova ruka. Z me zkusenosti, observace nad umelym horizontem s MkIII dava ve vysledku observovanou sirku s presnosti +/- 1.0 minuty. Pri observaci nad morskym horizontem na hladke vode presnost observace sirky s MkIII muze byt tak do 5.0 uhlove minuty.

Druhe specifikum je, ze delka je bezprostredne zavisla na tom, jak presne se podari stanovit okamzik kulminace. V tomto pripade vysledek je velmi ovlivnen presnosti samotneho pristroje. Pri observaci pomoci MkIII nad umelym horizontem lze ocekavat observovanou delku s presnosti kolem 5.0 minuty, nad horizontem morskym na hladke vode kolem 10.0 minuty.

Mel bych jeste poznamku k programu NavLight. Na karte Other calculations v okenku s udaji lze najit polozku oznacenou jako Hc. Jedna se o spoctenou vysku, ktera se pouziva v metode interceptu. V nasem pripade lze tento udaj pouzit pro kontrolu vlastnich observaci dle nasledujiciho:

1. provedte observaci stejneho telesa 3x, udelejte prumery, provedte opravy a ziskejte observovanou vysku telesa
2. zadejte do programu greenwichsky cas a datum, realne souradnice
3. udaj Hc je v tomto pripade realna vyska, kterou byste mely ziskat
4. realna vyska minus observovana dava hodnotu absolutni chyby, tj. presnost vasi observace
windward
moderátor

Příspěvekod windward » sob úno 23, 2008 8:44 am

Zdravim navigatory!

Zde jsou cviceni. Jsou to zadane udaje z observace kulminace. Je nutne urcit observovane souradnice, ktere jsou dane jako odpoved pro samokontrolu.

Kdyz neco nebude jasne, ptejte se ihned, protoze za chvili odjizdim a budu nekolik mesicu stridave pryc.

--------------

Observace kulminace Slunce.

Severni polokoule.

1) Lodni datum 22.02.2008
Lodni cas 12-09-48
Vyska oka 2.5m
Maximalni udaj sextantu 29°56´ (spodni okraj)
Lod se nachazi kolem 15° vychodne.

Observovane místo: 49°32N, 015°56´E

2) Lodni datum 17.03.2008
Lodni cas 11-43-28
Vyska oka 3.6 m
Maximalni udaj sextantu 56°34´ (spodni okraj)
Lod se nachazi kolem 30° vychodne.

Observovane místo: 32°07´N, 036°12´E

3) Lodni datum 28.05.2008
Lodni cas 12-46-39
Vyska oka 5.6 m
Maximalni udaj sextantu 68°05´ (spodni okraj)
Lod se nachazi kolem 30° zapadne.

Observovane místo: 43°18N, 027°20´W

-----------------------------

Jizni polokoule.

4) Lodni datum 19.06.2008
Lodni cas 13-20-11
Vyska oka 4.8 m
Maximalni udaj sextantu 60°59´ (spodni okraj)
Lod se nachazi kolem 60° zapadne.

Observovane místo: 05°23S, 064°41´W

5) Lodni datum 13.09.2008
Lodni cas 12-48-41
Vyska oka 3.9 m
Maximalni udaj sextantu 54°26´ (spodni okraj)
Lod se nachazi kolem 75° zapadne.

Observovane místo: 31°53S, 073°15´W

5) Lodni datum 21.11.2008
Lodni cas 11-54-31
Vyska oka 2.7 m
Maximalni udaj sextantu 47°42´ (spodni okraj)
Lod se nachazi kolem 120° zapadne.

Observovane místo: 62°13S, 122°07´W
windward
moderátor

Příspěvekod windward » sob úno 23, 2008 9:55 am

Fitor píše:Dlouho jsme diskutovali vliv n.m.výšky pozorovatele (u nás 405 m)?

Skoda, ze je porad zatazeno. Jak svitne slunce, hodim sem jeste nejake zive observace pro vzor.

Nadmorska vyska nema na vysledek zadny vliv. Muzete na ni klidne zapomenout. :)
alffa
Site building team
Reputace: 2

Příspěvekod alffa » sob úno 23, 2008 10:41 am

windward píše:
Fitor píše:Dlouho jsme diskutovali vliv n.m.výšky pozorovatele (u nás 405 m)?

Skoda, ze je porad zatazeno. Jak svitne slunce, hodim sem jeste nejake zive observace pro vzor.

Nadmorska vyska nema na vysledek zadny vliv. Muzete na ni klidne zapomenout. :)

To je bezva počinek windwarde. :)
Nevím jak to vypadá v Brně, no nad středními Čechy už se vyjasňuje.

Doufám že ten vzor uvedeš i s postupem, jak jsi k tomu došel. :?:
Takové opakováníčko. :mad:

Zdravím do Brna, alffa
windward
moderátor

Příspěvekod windward » sob úno 23, 2008 11:19 am

Ahoj, Alffe!

V brne to vypadalo, ze svinokumulus zmizi, ale on se jen prevlekl za hnusostrata a je to celkem sede. Uvidime.
windward
moderátor

Příspěvekod windward » ned úno 24, 2008 12:40 pm

Musel jsem se dnes poradne namichnout!

To uz je potreti, co mi nekdo vyhazuje umely horizont. Nechapu, proc se lide nezajimaji treba o vlastni hemeroidy, ktere si pestuji sezenim u televize, misto toho, aby vyhazovali, co jim vubec nepatri.

Nechapu, komu muze vadit krabicka oleje. At uz jsem nekde na ostrove, abych uz nikdy nemusel se spolecenskymi aktivisty ruzneho druhu prijit do styku. Nezhabozi!

Zaver z toho je, ze dnes vzorova observace nemohla byt provedena.
janekz
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod janekz » ned úno 24, 2008 5:41 pm

Nemůžu nereagovat na ten olej. Likvidace odpadů a tedy i vyjetých olejů mě živí a mohl bych tady obtěžovat řadou zcela absurdních předpisů pro nakládání s vyjetým olejem. Ale nebudu. Jen dobrá rada všem: Raději nikomu neříkejte, že v umělém horizontu máme vyjetý olej (jinak odpad kategorie N jako Nebezpečný). Raději tvrďme, že je to čaj. Kdyby se toho totiž chytil řádně zelený ekoterorista... Zažil jsem osobně inspektora ČIŽP (česká inspekce životního prostředí) z Olomouce, jehož oblíbená pokuta byla za kelímek od jogurtu v odpaďáku v dílně autoservisu (netříděný odpad). Já už dávno v těchhle věcech přestal hledat logiku - pixlu s novým olejem můžeš dát na hraní kojenci ale tutéž pixlu s tímtéž olejem po použití v motoru už musíš převážet v dvojitém obalu speciálním autem s výbavou ADR a všechny osoby musejí mít periodická školení a ...

Já jsem umělý horizont zrychtoval právě dnes (s vyjetým olejem, of course), ale dovedně jsem jej ukryl za domem. Takže windwarde, až budeš chtít svůj horizont zlikvidovat dle platné legislativy, pošlu ti tam naše speci auto se školeným personálem. Bude tě to stát pár tisícovek, to auto zatíží životní prostředí 100x víc než ten olej, ale úředníci budou spokojeni :D
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 33

Příspěvekod marks » ned úno 24, 2008 6:56 pm

Jednoznačný závěr: Příště nech Windwarde umělý horizont na dobře viditelném místě a přilož informační leták, že pro něj janekz posílá odvoz samozřejmě s popisem o správném postupu k likvidaci nebezpečného odpadu :crazy:
Ve stejném duchu bych se Tě i pokusil požádat o nějakou radu pro nás co máme doma měřící přístroj v krabičce a nevíme, Vaše debaty jsou krásné ale mě z nich lítá kebule od oblohy do kanystru s olejem. Z toho co píšete chápu,že to není žádná sranda, takže snad něco ze štrozoku mága Windwarda a nějaký odkázek na literaturu? :?
Není to zas tak akutní, zkouším to jen s ohledem, na to že se nám dočasně ztratíš a bohužel pro mě se ta potvůrka menuje zrovna tak provokativně Mark a pořád na mě dělá :P :P
To víš jaro vyhnalo z poza pece ty co vylezou jenom takhle na začátku a pak to můžou celý rok dávat k dobru, hlavně se nenech namíchávat a vždy vzpomeň kolik je lidí co v tobě mají rádi toho bodrého chlapíka.
Hezký večer všem ekoterorista Mára
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » ned úno 24, 2008 7:05 pm

Zatím tu u nás vyšel jeden článek zde http://jachting.info/modules.php?name=N ... le&sid=306
Je to trochu složitější než jsme prováděli v Brně.
Teď pracuji na druhém jednoduchém popisu měření sextantem a dalších textech co jsou na webu k mání, mámi podobný text z němčiny, ale je to moc práce z překladem :?
Naposledy upravil(a) Libor dne úte úno 26, 2008 10:18 am, celkem upraveno 1 x.
RadekS
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod RadekS » ned úno 24, 2008 7:07 pm

Využil jsem dnes slunného počasí a pustil se zase do měření. Tentokrát jsem použil pečící talíř z mikrovlnky a obyčejnou vodu. Protože trochu foukalo, přikryl jsem to tabulí skla a ejhle, místo jednoho sluníčka jsem najednou viděl 3. (a to jsem po ránu vyjímečně nic nepil :lol: ) Byly to odrazy od skla. Pravé bylo to prostřední. Tabulky z Brna už jsou out of date, tak jsem stáhnul ten prográmek z tecepe. Chvilku mi trvalo, než jsem se tím prokousal, ale nakonec jsem měl dost údajů pro výpočet. Dnešní chyba 7,08Nm. Je zajímavé, že naprosto stejným směrem jako minulý týden. Už se těším na další měření.
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 33

Příspěvekod marks » ned úno 24, 2008 7:19 pm

To Libor: Článek jsem už prohlížel kdysi a moc jsem to nepobíral. Možná ten přepis ze školení, hlavně co nejjednodušího. Taky uvidíme jak to bude z kurzem dvě a nebo se pokusím připojit k Vašemu pokračování a to bych pak něco zkusil v samostudiu těsně před. Rozhodně to nehoří, jsem asi podlehl jarní netrpělivosti, přesto díky za snahu.
mysacek
s/y Kirké
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mysacek » ned úno 24, 2008 8:28 pm

marks píše:Jednoznačný závěr: Příště nech Windwarde umělý horizont na dobře viditelném místě a přilož informační leták, že pro něj janekz posílá odvoz samozřejmě s popisem o správném postupu k likvidaci nebezpečného odpadu :crazy:

nebo tam nech cedulku "Krmení pro Vetřelce - nebrat, Vetřelec pak zuří" :D
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » ned úno 24, 2008 11:25 pm

Praktické měření dnes večer 23....hod
Těleso: Polárka
naměřeno necelých 50° +-něco
mělo být 49°02,21'

No snad se na moři neztratím :D

Chybu připisuji na vrub umělému horizontu - vyrovnaná vodováha. Ale i tak se to těžko na ni zaměří. Zkusím příště nějaké udělátko se zrcátkem. Toho odrazu není mnoho a pokud jste v dosahu pouličního osvětlení je to problém..
Nessie
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Nessie » pon úno 25, 2008 4:24 pm

Tak už jsem dvakrát měřila :) .
Zeměpisná šířka ještě celkem ušla (ve středu o 7minut víc na sever, v sobotu už jen o 6).
Jenže mi nějak dělá problém, naměřit kulminaci slunce v době jeho kulninace :hmm: ,
takže mi pak vyšla délka přibližně o celý hrozný stupeň vedle :(
(takže ve středu jsem byla na půli cesty do Karlových Varů a v neděli kousek od Hradce (Králové)-teda spíš Nový Bydžov)
Tak třeba už to bude příště lepší.
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pon úno 25, 2008 5:39 pm

Nic si z toho Nessie nedělej. Kulminaci jsem ještě nestihl žádnou :x
Dnes jsem si všechno nachystal, a jakej fajnovej umělej horizont.... :hmm: a chvili po poledni, přesně 12:05 se sextantem v ruce, než jsem namířil na Slunce, přišly mraky a vydržely až do cca 14:00. No to byl pech. A ani ň jsem nezměřil.
Další pokus zítra :(
Nessie
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Nessie » úte úno 26, 2008 1:27 pm

Tak tohle se mi stalo taky ;)
Ve čtvrtek, pár minut před dvanáctou, už jsem měla slunce stáhnutý na úmělý horizont a najednou přišly mraky :(
A půl hodiny po poledni se vyjasnilo a bylo už jasno celý den, ale to už mi bylo samozřejmě na nic :x
Meryl
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Meryl » úte úno 26, 2008 2:36 pm

Přátelé,
já vůbec kulminaci slunce nestíhám. Už mne napadlo, že si ten sextant budu muset vzít
do práce a za umělý horizont bude muset posloužit ten šálek s čajem...
Myslím, že jsem pro praxi ztracená...

Zpět na