Společný VHF kanál pro příznivce portálu

Vše o spojeni VHF, GPS, GSM, UMTS atd.

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

Libor
bez hodnocení
Reputace: 83
Kontaktovat uživatele:

Společný VHF kanál pro příznivce portálu

Příspěvekod Libor » pát úno 22, 2008 2:00 pm

Nedávno mě někdo nenápadně přivedl k myšlence domluvit si pro plavby v oblasti, kde předpokládáme výskyt dalších uživatelů portálu jachting.info, společný dorozumívací kanál. Myslím že na Jadranu se ujal pro české jachtaře kanál 10.
Můžeme zvolit jiný společný československý kanál, nebo se dohodneme na užívání kanálu 10. Nevím co bude lepší.... :?
Jaký na to máte názor ?????
windward
moderátor
Reputace: 45

Příspěvekod windward » pát úno 22, 2008 2:08 pm

Kanal 10 je v Chorvatsku vyhrazen pro komunikaci s pristavy. Jina komunikace na tomto kanale je porusenim predpisu, ktere jsou zavazne pro vsechny lode v Chorvatsku.

Dotazovanim na kapitanate jsem zjistil, ze nejlepsi je pro soukromou korespondenci pouzit kanal 87. Nevadi zde ani pripadna cestina.
Libor
bez hodnocení
Reputace: 83
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pát úno 22, 2008 2:13 pm

Ano vím, kapitanáty monitorují kanály 10,16,70
Nemůžu si vzpomenout zda to opravdu byla 10 a zda to nebyla jen volba jedné české chartrové společnosti....nejsem si jist.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 156
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » pát úno 22, 2008 2:48 pm

Nějaká domluva by nebyla marná, proč ne? Jen si nejsem jistý, jestli volit sólo kanál je to pravé. Šestnácka je základ a i když VHF mají hlídání dvou kanálů, připadá mě to jako zbytečná komplikace.

Co tak třeba domluvit se na úvodním volání "Jachtinginfo, jachtinginfo, over" ? Klasicky na 16 a pak se může přejít na volnou frekvenci...

EDIT: Když se podíváte do publikace Chorvatské maríny, na kterou jsem tu nedávno upozorňoval, tak všechny HR maríny se sjednotily na kanále č. 17.
windward
moderátor

Příspěvekod windward » pát úno 22, 2008 3:19 pm

Jen bych doplnil, ze to spise urady pridelili marinam kanal cislo 17, nikoliv se na tom sjednotili mariny. :)

Jinak funkce dual- nebo triwatch je velice jednoducha. Asi je nejjednodussi sledovat bud 16+87, nebo 16+87+nejaky kanal s pocasim. Pokud se ale predem nedomluvite, kde se ta ktera lod bude plavit, pak se na mori nenajdete. Zkousel jsem to mhohokrat a nikdy to bez predchozi domluvy nefungovalo. Teprve az lode vedeli, ze se maji spojovat, pak ke spojeni nasledne skutecne doslo.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » pát úno 22, 2008 3:24 pm

Jo, to máš pravdu. Během plavby to je celkem nemyslitelné, bo není určena funkce radisty, který by seděl dole u stolku. Mezi námi, kdybych měl vlastní loď, určitě bych měl ext. repro a kecadéuko u kormidla.
Dosah také nic moc. Já myslel "provolat" navečer zátoku, nebo tak. To by ta volačka dostačovala.
tomaskre
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

společný kanál

Příspěvekod tomaskre » pát úno 22, 2008 3:55 pm

...myslím si, že jako svolávácí by mohlo dobře sloužit volání "jachting.info" na 16 kanále.

Na druhou stranu předem domluvený kanál na který by se přecházelo by taky bylo dobré. Když popluju 1 loď můžu nastavit dual 16+kanál jachting.info, ale když nás jede více lodí (třeba né všichni uživatelé J.I) společně míváme nastavenou 16+domluvenou frekvenci a určitě :? bude jiná než J.I kanál.
Vědět že na kanále XX můžu zaslechnut hlasy kamarádů a přátel z tohoto webu se mě zdá dobré.

Sakra ta zima je dlouháááááááá :(

Čao Tom
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » pát úno 22, 2008 4:26 pm

To máš trochu pravdu. Také v případě více lodí máme nějaký kanál. A třetí (J.I.) to už nepobere.
Jenomže jde tam o aktivní komunikaci. A pak, ten kanál se v případě narušení třeba rybáři, dá kdykoliv změnit. Když se tu domluvíme "nabeton" na nějakém čísle, jen těžko se to bude v průběhu sezóny měnit. Ta šestnáctka je celkem jistá, myslím si že volačka by dostačovala. A pak standardně přeladit.
Ale myslím si, že to je celkem jedno. Máme tu sekci "Spoluplavba" (na kterou někteří kašlou ;) ) a já počítám že se ještě před odjezdem spojím s ostatními souputníky a nějak se domluvíme.
Tak uvidíme co tomu ještě řeknou ostatní.
Meryl
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Meryl » pát úno 22, 2008 5:02 pm

Mně se líbí ta 87, takové pěkné číslo a rychle se naladí.
Na 16 se nebudu domlouvat ani na ev. kanál, když nepůjde o opravdu důležitou věc.
To je moje zásada, kterou neporuším.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » pát úno 22, 2008 5:13 pm

Počkej Meryl, tomu nerozumím. Dyď šestnáctka JE právě na to volání sousední lodě. A po navázání spojení si obě bez zbytečného otálení domluví jiný kanál. Aby dál zůstal volný pro případné tísňové volání.
Říkám něco blbě? No to by mě omývali...
pecho
aktívní jachtař
aktívní jachtař

šestnáctka

Příspěvekod pecho » pát úno 22, 2008 5:15 pm

Přesně je to tak, jak říká Baharis, šestnáctka je univerzálka pro všechny a odsud se přesouváš na jiný kanál, na kterém se domluvíte.
Zdraví Pecho
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » pát úno 22, 2008 5:20 pm

Fuj! To se mě ulevilo!!!
windward
moderátor

Příspěvekod windward » pát úno 22, 2008 5:21 pm

Baharis ma naprostou pravdu: kanal 16 je VOLACI a tisnovy kanal. Mimo jine slouzi proto, aby se dve lode mohly vubec svolat. Takze: jedna zavola druhou, druha odpovi a naridi pracovni kanal, napr. 87. Doba volani na kanale 16 nesmi prekrocit 1 minutu.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 90

Příspěvekod Denis » pát úno 22, 2008 5:47 pm

V sezone je tam možno 50.000 lodí s vysielačkou. Keby si všetci na seba pokrikovali cez 16 kanal tak to by bol rachot. Preto ja cez 16-ku nikoho nevolám. Inak má Baharis samozrejme pravdu.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » pát úno 22, 2008 6:04 pm

Ale jo, já jsem s ní v podstatě také s nikým nemluvil. Pouze při velikonočce každé dvě hodiny hlásil polohu pořadatelům, to byla sólo frekvence. Když jsme byli s Alešem M. domluveni na nějakém kanále, nikdy to z kokpitu neslyšel a večer šetřil baterie.
Poslední roky jsme používali spíš PMR a teď se těším jak vyzkouším nové 4watovky.
Těch 50K lodí jsi ale přehnal. Vzhledem k dosahu lodních VHF (já to odhaduju tak na 5 mil?), se okruh lodí značně sníží...
windward
moderátor

Příspěvekod windward » pát úno 22, 2008 6:08 pm

Mas naprostou pravdu, Denisi. Mozna, vsak, ta cisla nebudou uplne horka. V okruhu hrube 10Nm, coz je zhruba dosah z plachetnice, se urcite nesejde 50 00 lodi. A take je na 16 vetsinou uplne ticho. Hlavne proto, ze naprosta vetsina lidi si neuvedomuje, jaky je vysilacka vytecny a levny dorozumivaci prostredek. :)

Kdyz vysilacku budeme pouzivat spravne urcite nikomu zavazet nebudeme.

Mne se zda, ze by bylo ucelne postupovat tak, jak jsou na to predpisy = zavedena praxe. Nastavit si Dual-Watch 16+87. Na 87 muzete voalt rovnou to "jachting-info, zde je prezdivka-1, prepinam" v materstine, aniz byste nekomu zavazeli, protoze je to kanal vhodny pro "soukromou" komuniakci a vChorvatsku je komunikace na tomto kanale v cizi materstine tolerovana (nikoliv vsak povolena). Odpoved muze byt "prezdivka-1, zde je prezdivka-2, kdo vola jachting-info?". Nacez obe stanice zustanou na 87 a vubec nikomu nezavazi.

Kdyz se na 87 nikdo neozve, pak nezbyva, nez pouzit 16, ale neni uplne koser na tomto kanale volat "jachting-info". Zde je nutne vedet, koho volam a volat primo.

Osobne v Chorvatsku pouzivam pro osobni komunikaci kanal 87. Je tam vetsinou ticho. (Plavim se vetsinou mimo sezonu.)
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » pát úno 22, 2008 6:13 pm

Jsem tam i v sezoně a máš pravdu. Pokud se tam sprostě nebaví HR rybáři, tak tam je ticho.
Ale tvé argumenty mě dostaly, mají logiku. Přidávám se do tábora zastánců sólo kanálu. Dokud ještě neschválili ten antipřeběhlickej zákon.

EDIT: Dosah těch 10 mil připouštím, ale to už musí být podmínky, aby se to podařilo. Těch mých 5 si myslím že je zaručených a reál bude někde mezi...
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 90

Příspěvekod Denis » pát úno 22, 2008 6:34 pm

Samozrejme som nemyslel 50000 lodí v okruhu 10mil, ale v celom HR. To dohováranie stojí za figu borovú, účinnosť VHFje dosť nízka. Ale niekedy to môže pomôcť a niekedy môže aj potešiť. Pri volaní sa musia použiť volacie znaky lode, teda jej názov. Volať jachting info by asi nebolo OK. Ale šak na to budeme mať tú signálnu vlajku, nie ? A keď nad tým rozmýšlam, tak napriek demokracii budeme asi na mori vyvesovať oranžový plamenec. A ten bude viditelnejší na večšiu vzdialenosť ako je dosah VHV. Ak nebudeme za rohom :) .
jugooo
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod jugooo » pát úno 22, 2008 6:49 pm

procitam si pozorne vasi debatu a je mi trochu zle..prosim pani jachtari a skipperi..proctete si znovu uzivani lodni radiostanice, nebo jinak, vratte sve prukazy a jdete znovu na zkousku..a prosim neberte to jako provokaci, ale spise vam chci pomoci vew vasi neznalost.....jachtinifo,jachtinginfo over... zdravim ze splitu
Pepik
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Pepik » pát úno 22, 2008 7:07 pm

jugooo píše:procitam si pozorne vasi debatu a je mi trochu zle..prosim pani jachtari a skipperi..proctete si znovu uzivani lodni radiostanice, nebo jinak, vratte sve prukazy a jdete znovu na zkousku..a prosim neberte to jako provokaci, ale spise vam chci pomoci vew vasi neznalost.....jachtinifo,jachtinginfo over... zdravim ze splitu

No to jsem nepobral.. :?
Co je na tom špatného spojit se s někým kdo má stejné zájmy .....
A když volám někoho jehož volací znaky neznám, jak ho asi můžu zavolat?
U CB - čkářů se používá : " výzva na kanále" ...a kdo chce odpoví...
jugooo
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod jugooo » pát úno 22, 2008 7:28 pm

ano, spojovani je faj, treba v posteli.. a ted vazne, vem si ze se nekolik lidi zblazni z nekolika jachtyachtforu a zacnou se hromadne svolavat na sestnatce.. vem si to z druhe stravy, potrbuje spomoci a volas..najednou se ozve jachtinginfo, jachtingifo over, sejdeme se na 72, za chvilku to same, do toho skoci Karlik co spatne slysel a ty udavas polohu znovu a znovu..kuwa kluci, kdyz chcete porusovat zakony, tak tam aspon mluvte polsky..
Pepik
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Pepik » pát úno 22, 2008 7:33 pm

Ty seš asi padlej na hlavu.
Tady hledáme řešení, vypadá to na kanál 87 a ty to převracíš a podsouváš něco co není pravda. Taková debat mě nebaví.
Nechápu proč místo češtiny volit polštinu. Cos tím chtěl říct...To jako polština nevadí? Nebo co?
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » pát úno 22, 2008 8:28 pm

jugooo píše:procitam si pozorne vasi debatu a je mi trochu zle..
Pokud ti je špatně, strč si prst do krku. Někdy to pomáhá.
Rozpaluješ se do běla a hasíš požár, který je už uhašený. Poté co jsem dal za pravdu Windwardovi. A jediné co je na šestnácte slyšet, jsou familiární kecy chorvatských rybářů. Jinak tam je celé týdny naprosté ticho.
Přesto jsem dal za pravdu Windwardovi, byla to zcestná myšlenka. Pokud to mé několikaminutové zamyšlení špatným směrem někoho uráží, tak se ovšem hluboce omlouvám. Já byl Pepíku také dlouhá léta CBčkář. V námořní komunikaci bohužel výrazy jako Výzva na kanál, nebo Brejk opravdu nejsou.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » pát úno 22, 2008 9:33 pm

Pepik píše:A když volám někoho jehož volací znaky neznám, jak ho asi můžu zavolat?
Ještě jsem neměl to potěšení, ale pokud knihy nelžou a filmy jsou alespoň trochu realistické, tak se volá loď "nějaké" barvy, nebo charakteristického znaku v nějaké pozici vůči mě. Třeba na levoboku.
Může to tak být, pardálové?
windward
moderátor

Příspěvekod windward » pát úno 22, 2008 10:40 pm

Ahoj, Juhooo,

a vitej na foru. Ptam se, proc je nutne se takto rozcilovat :) .

Doufam, ze nasledujici priklady z realneho zivota uvedou vec na spravnou miru. Takze - kanal 16:

- all ships in area West of XY island, over
- all ships in latidude lane between xyN and xyN, call urgently Tunisian staff on two one, over
- all ships at estimated position xy, here is Guardia di Finanzia, call me promtly, over
- the ship in my light, stop engine and call me proptly, over

A jeden priklad na pracovnim kanale:

- fleet Bravo, here is race office, over

Zejmena bych si dovolil poukazat na posledni priklad. Je to pres kopirak varianta "jachting-info, over". Volani "fleet Bravo" je totozne volani "jachting-info" a jeho cilem je oznacit urcitou skupinu plavidel. Pokud se to deje na pracovnim kanale, pak forma tohoto volani v pripade zajmove skupiny jachting.info je nasledujci:

1. jachting-info jachting-info jachting-info, here is Juhooo Juhooo Juhooo, over
2. Juhooo Juhoo Juhooo, here is Baharis Baharis Baharis, who is calling jachting-info?

Nebo take v materstine (pokud je na danem kanale tolerovana):

1. jachting-info jachting-info jachting-info, ude je Juhooo Juhooo Juhooo, prijem
2. Juhooo Juhoo Juhooo, zde je Baharis Baharis Baharis, kdo vola jachting-info?

Baharis zcela spravne uvedl priklad rybaru. Tyhle hosi si pokecaji klidne i 6 najednou. Otazka je, na kterem kanale to provadeji. Kdyz na 16, pak je to sproste. Pokud se jedna o Chorvatsko a kanal 87, pak to nejspise nikomu vadit nebude.

Juhooo, pokud jsi diskuzi cetl pozorne, pak si jiste vsimnes, ze se NEJEDNA O KANAL 16. Jedna se o pracovni kanal 87. Domnivam se, ze rozcilovat se neni nutne. Pokud mas dojem, ze neco neni spravne, pak staci jenom vysvetlit, kde je ta chyba. :)

Zpět na