Jak vzníká a kam fouká vítr?

Počasí je jednou z nejvíce sledovaných témat při plavbě. Vše kolem počasí a jachtingu.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Uživatelský avatar
windward
moderátor
Příspěvky: 2729
Registrován: pát lis 16, 2007 1:00 am
Reputace: 54

Jak vzníká a kam fouká vítr?

Příspěvekod windward » ned úno 24, 2008 10:57 am

Toto tema je zalozeno na zadost pracujiciho lidu, vyjadrenou v jinem vlakne. Pokud toto tema nedostane rozumnou napln, bude smazano.

windward
Uživatelský avatar
janekz
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 176
Registrován: čtv zář 20, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod janekz » ned úno 24, 2008 11:59 am

Tak já začnu tím, co si pamatuju z teorie: Vítr je pohyb vzduchových mas vzhledem k povrchu Země. Vítr je proudění vzduchu mezi místy s různým tlakem vzduchu - vždy od místa s vyšším tlakem (je tam toho vzduchu moc) k místu s nižším tlakem (tady vzduch chybí). V důsledku rotace Země se na proudící vzduch uplatní Coriolisova síla, která na severní polokouli odkloní směr větru mírně vpravo (zjednodušeně řečeno), na jižní vlevo. Proto směr větru v cyklóně není kolmý na izobary - vítr tedy nefouká přímo do jejího středu, kde je tlak nejnižší - ale svírá s izobarami ostrý úhel (asi 30st, ale to už si nepamatuju) na severní polokouli proti směru hodinových ručiček.

Místa s rozdílným tlakem vzduch vznikají především rozdílným ohříváním povrchu Země na různých místech. Tam kde je povrch Země (či moře) teplý, vzduch se ohřívá a stoupá do výšky - u povrchu se tlak vzduchu snižuje. Z toho taktéž plyne, že vítr má horizontální i vertikální složku (ta však asi jachtaře moc nezajímá).

Ve skutečnosti je to asi podstatně složitější - vzduchové masy interagují mezi sebou navzájem, třou se o povrch Země atd atd. To už ale musejí napsat jiní. Já zatím z praxe vím akorát tolik, že vítr fouká vždy přesně z místa, kam chceme plout a nejrovnoměrnější a nejhezčí je během pobytu s rodinou v apartmánu na břehu...

Teď je to na vás, praktici.

Jachtařské nemluvně Janek (ale učím se rychle!)
Uživatelský avatar
janekz
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 176
Registrován: čtv zář 20, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod janekz » pon dub 14, 2008 2:09 pm

Tak vidím, že téma moc nezaujalo. Ale doufám, že i ostatní zajímá nejen JAK věcí fungují, ale taky PROČ fungují tak jak fungují (no dobrá, častěji řeším otázku proč věci nefungují tak jak kdosi očekává, či ještě častěji proč věci nefungují vůbec ...).

Praktický dotaz: na synoptické předpovědní mapě např. z MetOffice je vlevo nahoře malý grafík nazvaný GEOSTROPHIC WIND SCALE. Už vím, že pomocí něj lze určit rychlost větru ze vzdálenosti izobar a zeměpisné šířky: v zájmové oblasti změřím kolmou vzdálenost izobar a pak v grafíku pro odpovídající šířku najdu rychlost geostrofického větru. Ovšem reálný vítr je menší než geostrofický. Ale o kolik? Je to zhruba 70%? Kde o tomhle něco najdu na internetu?

Pozn: Pokud jsem správně pochopil pojem geostrofický vítr, tak se jedná o vítr v ideálním teoretickém prostředí, kde nepůsobí tření a izobary jsou přímky. Tehdy tlakový gradient vytváří vítr ve směru kolmo na izobary od výše k níži, ale Coriolisova síla na severní polokouli tento vítr stáčí vpravo a to tak dlouho, až se obě síly vyrovnají a vítr pak proudí přesně podél izobar s tlakovou výší na pravoboku. Je to tak?

Ahoj, Janek
Uživatelský avatar
Jezura
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 105
Registrován: ned bře 30, 2008 1:00 am
Reputace: 8

Příspěvekod Jezura » pon dub 14, 2008 2:36 pm

..."Tak vidím, že téma moc nezaujalo. Ale doufám, že i ostatní zajímá nejen JAK věcí fungují, ale taky PROČ fungují tak jak fungují (no dobrá, častěji řeším otázku proč věci nefungují tak jak kdosi očekává, či ještě častěji proč věci nefungují vůbec ...)."...

vydržte, ze své druhé- letecké praxe znám několik rosničkářů, tak v případě zájmu můžu zkusit zajistit přednášku někoho z nich na vybrané počasutvorné téma...pokud bude ze strany jachtařské veřejnosti zájem

prozatím přikládám link na veřejně nepublikovanou stránku USAF s předpovědí počasí pro obvyklé oblasti našeho zájmu
http://131.54.120.150/
Uživatelský avatar
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1581
Registrován: sob říj 27, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » pon dub 14, 2008 2:49 pm

počasutvorná přednáška by byla super! :good:
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 3131
Registrován: pon říj 01, 2007 2:00 am
Reputace: 313
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » pon dub 14, 2008 2:49 pm

Ahoj Janku a ostatní,
mám dvě připomínky:
1. Vertikální složka větru je v některých případech pro jachtaře také důležitá. V některých oblastech (Karibik, Egejské može a asi i jinde) vzniká jev, který má v anglofonním světě název white squall. Český název mi není znám. Jedná se o situaci, kdy se velice rychlý výškový vítr (jet stream) stočí k zemi a o mořskou hladinu se rozprskne do stran. Bílý je asi proto, že není doprovázen žádnou oblačností, tudíž nebožák, který se nachází v dosahu, není nijak varován. Co takový poryv dokáže udělat s plachetnicí si nechci ani představovat. :(
2. Škodolibost: Bude Coriolisova síla působit také na vítr, který bude vanout přesně z východu na západ nebo přesně ze západu na východ? :mad:
Uživatelský avatar
Achlamarin
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 135
Registrován: stř čer 27, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Achlamarin » pon dub 14, 2008 5:24 pm

K těm zmíněným fenoménům,

Vertikálních větrů existují více. Vítr je vůbec taková trojdimenzionální věc a skoro nikdy není čistě horizontální nebo vertikální, např. bora. Když v termice teplejší vítr stoupá nahoru spirálou, hned vedle jeho, fouká dolu, ať pod mrakem, uvnitř mraků, nebo beze mraků. Místo, kde jsou si ty dvě vzdušní „dálnice“, teplá a studená, nejblžší k sobě, se jmenuje anglicky Wind Shear, jakoby nůžkový bod, a to může být také horizontální.

O White Squall jsem slyšel, ale nevím a neznám. je pri hodně zřídký. Ale jeho původ není zřídký a Jet Stream to většinou není ale podle mne mluvíš o tzv. Microburst.

Jet Stream je výškový, stálý, silný, západní proud větru, v obouch hemisférách, v sub-tropech (třeba někde mezi rovníky 35 až 60), nikoliv ve tropech. Vypadá jako had. Jet Stream je hnoucím motorem všech frontálních systémech, takže typicky, najdeš nízkotlakový systém na jeho severu tedy levoboku, a vysokotlakový systém na jeho pravoboku. Vlastně, jenom podle jeho můžes předpovídat, kam a jak rychle pojede ten frontální systém. Proto je dobře mít na lodi nějaký fax nebo něco co ukáže 500 mb mapy, právě oni ukážou co udělá jet stream.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 3131
Registrován: pon říj 01, 2007 2:00 am
Reputace: 313
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » pon dub 14, 2008 5:53 pm

Já jsem to před časem viděl v telce, a tam to spojovali. Ale netrvám na tom, že se nemýlili – takový odborník, abych to mohl kvalifikovaně posoudit, nejsem. :(
Myslím, že formulace byla, že se jet stream nebo jeho část může stočit k zemi. Vím, že uváděli, že rychlost white squallu je lokálně určitě ve stovkách kilometrů v hodině. Tedy v mnoha stovkách. Brrr. :o
Konec konců, dá se zkusit něco vygooglit. ;)
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 3131
Registrován: pon říj 01, 2007 2:00 am
Reputace: 313
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » pon dub 14, 2008 6:05 pm

Taxem chvíli googlil a je fakt, že spojitost s jet streamem jsem nenašel. :roll:
Takže buď televizní tvůrci :gun: nebo má paměť ... :x
Uživatelský avatar
vlado
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 75
Registrován: úte úno 13, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod vlado » pon dub 14, 2008 6:55 pm

je to len dovetok/priklad vyuzitia/ k alchmarinovemu vysvetleniu.
Jet stream vznika vo vyssich vrstvach atmosfery a je vyuzivany v letectve v smere zapad- vychod .napr pri ceste z ameriky do europy na usporu paliva . ci sa niekedy skloni k zemi/hladine oceanu/ dost pochybujem, prikladam poucku o vzniku a vyuzivani tohoto fenomenu.
Tryskové proudění neboli jet stream je proudění charakteristické rychlostmi větru přes 30 m.s-1 (108 km.h-1, 67 mph), prostor vymezený izotachami vymezujícími tryskové proudění má značně protáhlý zploštělý tvar. Charakteristickým znakem je také vertikální střih větru kolem 10 m.s-1 (36 km.h-1, 22 mph) na 1 km výšky. Tryskové proudění se vyskytuje v troposféře, stratosféře i mezosféře V troposféře se vyskytuje nejčastěji 1 až 2 km pod tropopauzou na hranici sousedících vzduchových hmot, jejichž teploty jsou výrazně rozdílné. Jsou tedy mezi polární, Ferrelovou a Hadleyho buňkou.

Proudění bylo objeveno letci během Druhé světové války. Tryskové proudění má značný význam v letecké dopravě, respektive letectví, protože usnadňuje let a snižuje náklady na množství spotřebovaného paliva - to platí při letu s tryskovým prouděním. Pokud letadlo letí proti tryskovému proudění, pak se zvyšuje spotřeba a roste čas potřebný k přepravě. Pokud se letadlo snaží vyhnout tryskovému proudění, pak většinou opouští ortodromu, tedy nejkratší spojnici dvou bodů na sférické ploše.


Dalsi priklad je z rekordu vytvoreneho Steve Fossettom pri lete balonom okolo zeme bez medzipristatia.nemohol by to dosiahnut bez spominaneho jet stream,cize vystupal s balom do vysky cca 10 km a tam ho spominany prud vetra strhol / 150-250 km/hod / a s jeho pomocou vytvoril rekord-/1.kto s balonom obletel zem/. sem tam sa stretol aj s prudovymi lietadlami/concorde.../troska ho to rozknisalo a isiel dalej. cest jeho pamiatke.

prikladam odkaz na aktualnu predpovednu mapu vyskytu jet stream http://www.stormsurfing.com/cgi/display ... =natla_250
inak tato stranka http://www.stormsurf.com/ bola zverejnena v NAVODOCH A KONTAKTOCH ,po kliknuti na ODKAZY a potom na POCASI sa vam tato stranka zobrazi.je to pocasie celosvetove-pre surferov ,jachtarov okolo sveta/vyska vln- rychlost vetra/ pre danu oblast kdekolvek na zemi... a uz tiez aj spominamy JET STREAM-pre pilotov. len sa treba trochu s tou strankou pohrat a da vam obrovske mnozstvo informacii.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host