Umělý horizont pro měření sextantem ve vnitrozemí

Po počasí další důležitá součást jachtingu. Vše kolem navigace....

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

Libor
bez hodnocení
Reputace: 83
Kontaktovat uživatele:

Umělý horizont pro měření sextantem ve vnitrozemí

Příspěvekod Libor » pon úno 25, 2008 6:15 pm

Ještě bych se rád vrátil k umělému horizontu.
Firma VEB Freiberger Präzisionsmechanik na http://www.fpm.de/en/efgsext.htm#kh nabízí tento celkem dokonalý
Artificial Horizon
108573:002.24
€ 473,
Technical Data Diameter 125mm
Sensitivity of the bubbles 30" / 2mm
Weight 1,6 kg
in wooden case
Obrázek
Bohužel ta cena bez DPH.. :?

Pro naši potřebu stačí zatím ten olej v plechovce po sardinkách.... :D
Jak jsi windwarde říkal v Brně - překryjeme nádobu s olejem tenkým sklem aby nám ji vítr (vánek) nečeřil.
Napadla mě otázka jak je to s lomem světla ve skle, kde se paprsek ohýbá, neovlivní to měření? . Stejně jsem si ale hned odpověděl, že je to jedno, protože úhel odrazu = úhlu dopadu. Je to tak?
Našel jsem k tomuto tématu toto http://www.gymhol.cz/projekt/fyzika/02_ ... _odraz.htm
Strycek_Bidlo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Strycek_Bidlo » pon úno 25, 2008 6:29 pm

No, jsem sice neználek přes sextant, ale tak trochu profík přes krádeže.
A tak bych si skoro tipnul, že je výhodnější, když ti ukradnou plechovku od sardinek s olejem, než tuhle krásnou věc za 470 USD :whist:
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pon úno 25, 2008 6:59 pm

Umělý horizont může být různý. Od šálku čaje, kávy po profi výrobky viz výše.
Jednoduchý návod jsme dostali v Brně na základním kurzu astronavigace.
Dnes jsem trochu laboroval a celkem se mi osvědčil pečící plech z trouby naplněný vodou. Tmavé pozadí rovná velká, plocha.
Přemýšlel jsem jak to udělat skladné, přenosné a levné. 473 EUR bez daně se mi za to nechce dát.
Pak jsou tu různé menší plastové, jako např. Davis Artificial Horizon
Obrázek
Nebo jako doplněk k sextantu, tedy respektive okulár s vestavěnou libelou. Pak je vidět v dalekohledu toto
Obrázek

No a po prozkoumání výše uvedeného u FPM mě napadlo, že je to jen tmavé sklíčko na trojnožce. Stejná jako jsem léta používal u nivelačního přístroje.
Proto jsem se podíval po trojnožce a myslím, že toto by mohla být rovnocená náhrada:
Obrázek
Stojí také dost (za přesnost je třeba zaplatit) a je potřeba do ní nechat uřezat patřičné sklíčko, ale pořád je to 1/3 cena proti výše jmenovanému.

A poslední nejlevnější a přitom celkem dobré kapesní řešení co mě napadá je:
kapesní zrcátko vhodné velikosti (pár korun) a k tomu následují profi libela za 80,-Kč
Obrázek

nebo trochu větší za 120,-Kč
Obrázek

u obou je uvedeno:
Libela pro profesionální použití s udanou přesností 20´, provedení akryl, průměry 12, 14, 15, 18 a 20mm. Možnost snížení celkové výšky frézováním (na počkání), možnost zabudování do pouzdra z duralu nebo mosazi s otvory pro rektifikační šroubky.

Tuto položím na zrcátko vyrovnám a měřím :D

Otázka na windwarda: co ty na to ? Bude to fungovat?
Papito
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 0

Příspěvekod Papito » úte úno 26, 2008 12:56 am

No, děvčátka a chlapci, jakožto věkovitý čajofil ( lituji, že jsem v Brně nevyužil více teistových znalostí), jsem se samozřejmě hned pokoušel chytat slunce do šálku čaje. (Nadchl mě windwardův příklad o zeměměřiči, putujícím napříš Australií.) Metodou pokusů a omylů jsem zjistil, že čajem musí být šálek naplněn až po okraj. Jenže existují i jiné ochranné nápoje ( likvidující volné radikály), např. červené víno. Čím širší číše tím lépe, čím tmavší (plnější,starší víno) tím ještě lépe. Kašlete na olej a umělé horizonty, ty se po provedené observaci nedají vypít. Hodně navigačních úspěchů přeje
Papito
windward
moderátor
Reputace: 45

Příspěvekod windward » stř úno 27, 2008 2:12 pm

Vidim, z ev otazce umeleho horizontu jste provedli cele badani. Ktere skoncilo - jak jinak - u dobreho vina.

Lze s jistotou rict, ze zadne zarizeni, ktere lze koupit za penize, v zadnem pripade nenahradi stary dobry vyjety olej. Proc olej? Jsou k tomu ihned nekolik duvodu:

1. je tmavy, proto ubira slunci cast lesku
2. ma vetsi viskozitu (pro odborniky: je hustsi), proto ma klidnejsi hladinu
3. kdyz se prekryje sklem, neodparuje se, tj. kryci sklo se nezapoti, jako napr. u caje, vina nebo vody (fuj!)

Protoze hladina tekutiny je vodorovnejsi ze vsech vodorovnych moznosti, vysledek observace je takrka dokonaly. Oproti tomu, vyvazene zrcadlo nikdy nelze vyvazit tak dokonale, jak se to prakticky automaticky deje u tekuteho umeleho horizontu.

Jedina vyjimka, kdy je vhodne pouzit napr. vyvazene zrcatko, je observace hvezd. Hvezdy sviti hodne malo, proto zrctko bude jednodussi v pouzivani. (Na skoleni jsem rikal, ze za starych casu se do umeleho horizontu nalivala rtut, coz je dokonale vodorovne tekute zrcadlo.) Proto, abyste se mohli cvicit v observaci Polarky, je lepsi si vyrobit levne udelatko.

Z tlustsi preklizky nebo jineho pevneho materialu vypizlejte zrojuhelnik tak velky, aby se to jeho stredu veslo vase zrcatko. Do kazdeho z vrcholu predvrtejte otvory a pak do techto direk zasroubujte vruty s opilovanou spickou (aby nebyla ostra). Prumer otvoru musi byt takovy, aby vruty chodili lehce, ale nevypadavali. Nejlepsi je, kdyz vruty se daji protacet pouhou rukou s nepatrnym odporem.

Pouziti. Trojuhelnik umistete tam, kde vam to vyhovuje. Uprostred polozte zrcatko a doprostred zrcatka krabickovou libelu (takova ta lentilka s bublinkou), co jsou videt na obrazku vyse. Laborujte s vruty v rohu, dokud bublinka v krabicce nebude presne uprostred stredoveho terciku. Kdyz se to stane, pak zrcatko je vyvazene s presnosti, udavanou vyrobcem libely (kdyz pomeneme ostatni nedulezite vlivy). Odeberte libelu a zahajte observaci.

Jak provest observaci polarky jiz vite. Ve vlakne Mereni sextantem bude vysvetleno, jak pomoci dodatecnych oprav ziskat presnou zemepisnou sirku z vysky Polarky.
windward
moderátor
Reputace: 45

Příspěvekod windward » stř úno 27, 2008 2:51 pm

Ten strasne pekny umely horizont v bile barve s cernym stredem za strasnych EUR, jsou to vyhozene penize. Je to sice hodne pohodlne, ale ja bych to byl ochoten koupit tak za 300,- Kc. Absolutne zbytecna vec.

Ani levny Davis svou uzitecnosti se obycejnemu oleji v bonbonjere prekryte sklem nevyrovna. Jeho nepatrnou vyhodou je, ze dava pouze jeden odlesk slunce, ne tri, jak je tomu u oleje prekryteho vodorovnym sklem.

Ohledne lomu svetla, kdyz olej prekryvame sklem. Nejake lomeni v tom jiste bude, ale ne zas takove, aby nas to zajimalo. Snazte se jenom, aby povrch skla byl podle moznosti rovnobezny s povrchem oleje. Lepsi je pouzit tenke sklo, tak kolem 2 mm. Takove sklo najdete doma - mate pod nim obrazky lodicek na zdi.
Pepik
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Pepik » čtv úno 28, 2008 10:34 pm

windward píše:..... Takove sklo najdete doma - mate pod nim obrazky lodicek na zdi.

Jak to víš .... :?
MartinB
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 62

Příspěvekod MartinB » pát úno 29, 2008 3:46 pm

windward píše:Ohledne lomu svetla, kdyz olej prekryvame sklem. Nejake lomeni v tom jiste bude, ale ne zas takove, aby nas to zajimalo. Snazte se jenom, aby povrch skla byl podle moznosti rovnobezny s povrchem oleje. Lepsi je pouzit tenke sklo, tak kolem 2 mm. Takove sklo najdete doma - mate pod nim obrazky lodicek na zdi.

Jestli se mohu přidat ke starostem s lomem světla při průchodu krycím sklem:
Řekl bych, že vzhledem k tomu, že paprsek prochází sklem jak před odrazem od hladiny tak po odrazu tak se ta chyba na jedné straně odečte a na druhé přičte a výsledkem je NULA.
Nebo se pletu?

Dokonce jsem kdesi četl, že kvůli tomu je půlené zrcátko sklo i v průhledné části, protože tím se vyruší chyba, která vniká při průchodu sklem zrcátka. Takže MarkIII by měl mít chybu vzniklou tím, že v prázdné části zrcátka není sklo - ale u MarkIII to určitě z hlediska přesnosti nehraje roli.

To jsem zvědavý co Vy všichni na to :?
TashonkaWitko
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Practice Bubble Horizont

Příspěvekod TashonkaWitko » sob kvě 21, 2011 8:03 pm

Pro nektere nadsene astronavigatory bych mel mozna docela dobry tip. Dnes jsem poprve :oops: (ano, stydim se, protoze ji mam uz asi 2 roky) vyzkousel "blbustku", kterou jsem si koupil ke svemu sextantu Astra IIIB - jedna se o tzv. Practice bubble horizont. Tohle udelatko ma nahradit nejcasteji pouzivany umely horizont - at uz talirek nebo krabicku s olejem od Davise. - tedy presne to, co me na trenovani se sextantem nejvice vytacelo.

Practice bubble horizont je jednoduchy umelohmotny okular (nahradite jim ten co je na sextantu), ktery nezvetsuje, obsahuje vodorovnou rysku (simuluje horizont) a vedle ni bublinku jako ve vodovaze. Vasim ukolem je "stahnout" objekt na rysku a pritom sextant udrzet ve vodorovne poloze - tedy bublinku udrzet take na rysce. Je to trosku pracnejsi a pokud se vam klepou ruce, zezacatku to da docela zabrat. Nicmene po jiste dobe to zacne docela fungovat.

Provedl jsem dneska na zahrade 3x mereni Slunce. Dopoledne, neco po poledni a pak navecer kdyz se tu na chvili vyjasnilo. VZhledem k tomu, ze okular nezvetsuje - kotoucek slunce je docela maly a udrzet bublinku na miste se mi zdalo jako nadlidsky ukol, me vysledek velmi prekvapil (*) - rozdil mezi skutecnou a observovanou polohou byl 7,2km tedy 3,9Nm ! Opravdu jsem neco takoveho necekal.

moje hodnoceni :

+ smysluplna cena 60$
+ pro me vyrazne prijemnejsi prace nez s talirkem oleje - nasadite okular a merite/trenujete. Zadne chveni hladiny vetrem, zadne omezeni na vysku objektu atd, nikdo vam ten olej nevyliva atd .. :-) ..
+ pasuje na Astru i na SNOT (zkousel jsem pouze na 1 pujcenem kousku)

- okular neni moc hezky - je to zluta dlouha "tycka" a nezvetsuje - kotoucek Slunce je docela maly
- udrzet bublinku na miste neni snadne - zezacatku jde "o zivot", nicmene prestoze pri mereni mate pocit, ze jste zmerili naprosty nesmysl, vysledek neni tak zly
- nepasuje na Davisova plastaka (nejlevnejsiho) a myslim ze ani na ty drazsi (nemam jak vyzkouset)
- okular nema umele osvetleni - nad libelkou je pouze okenko, ktere behem dne osvetluje bublinku. Da se to i za soumraku, ale ve vetsi tme je problem. Nicmene existence okenka vybizi k dodatecne instalaci nejake slaboucke LEDky (nebo me napadla ta lamaci svitici tycinka). Pak by to mohlo nahradit i neviditelny horizont na mori (tma, mlha...)

muj zaver: me se to libi moc. Pokud chcete trenovat, je to velmi dobre reseni

Pokud to nekoho zaujalo pak
Zde je vice informaci - odsud to lze i objednat
Zde je kopie navodu k pouziti

Kdyby to nekomu prislo jako levna hracka k mani je i neco lepsiho :-) ale to abyste uz zacali setrit

Pripadne dalsi dotazy rad zodpovim (pokud budu moci)
TW

(*) Abych byl uprimny, puvodni vysledek nebyl tak slavny - pro kazdou ze 3 observaci jsem provedl 5 mereni a spocetl prumer - jak pro cas tak pro namerene hodnoty. Dale jsem pracoval s temito prumery. Odchylka od skutecne pozice byla cca 10Nm (ale i to bylo na prvni pokus zlaty). Az pote co jsem si hral s vyhodnocovacim SW(**), jsem namisto prumeru 5ti mereni zadal pouze jednu jedinou vybranou hodnotu - ta co se mi "tak nejak nejvice libila". V tom okamziku jsem se dostal na tech 3,9Nm.

(**) pro vyhodnoceni jsem pouzil StarPilot pro Iphone. Pote co jsem se asi 30minut vztekal, protoze jsem moc nechapal co kam zadat, mi zacina pripadat jako dobry pomocnik. A to rozhodne neovladam vse.
TashonkaWitko
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod TashonkaWitko » ned kvě 22, 2011 10:50 am

jeste bych si dovolil dotaz. Pri vcerejsi resurekci me ASTRY a mych astronavigacnich aktivit jsem s udesem zjistil, ze mi chybi ono "stelovatko" na zrcatka - takovy ten klicek, ktery umi otocit tim ctyrhrankem schovanym v trubicce co je vzadu za zrcatky a meni jejich nastaveni (zasveceni snad tusi ...)

Nevim kde jsem ho projebal, ale proj... tedy stalo se .... :? Nastesti jsem mohl pouzit tentyz bazmek z dlouhodobe pujceneho SNOTu, takze v kratkodobem horizontu byl problem odstranen ... ale z dlouhodobeho pohledu stale trva. Netusi nekdo jak se k tomu "klicku" dostat - kde se da koupit, ukrast, byti jim obdarovan atd ... ????
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 33

Příspěvekod marks » pon kvě 23, 2011 1:07 am

Honzíku, honzíku, že by sis snad měl rychle, podle toho co máš,nechat radši vyrobit dva, taková důležitá věc a ty to ztratíš. :roll:
Řekl bych že ho máš jen někde zašantročkovaný, ale těžko říci, přeci jen má tashonka křivý zuby a zelený nohy, nebo zelený zuby a křivý nohy? Já už jsem z toho jelen, když už i ty ztrácíš věci, jak já mám pak žít ;)
TashonkaWitko
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod TashonkaWitko » pon kvě 23, 2011 12:09 pm

drobne doplneni - zchlazeni meho predchoziho nadseni ....
vcera jsem se rozhodl vyzkouset PBH na observaci hvezd - tedy po soumraku. Libelka a v ni umistena bublinka je jiz za soumraku takrka neviditelna. Chce to opradu extra esvetleni - idealne "svitici chemickou tycinkou cervene barvy". Horsi ovsem je, ze diky nizke svetelnosti okularu se objekt observace - tedy hvezda nebo planeta, zmeni na velmi, ale velmi slabou tecku, kterou je velmi obtizne sledovat a pracovat s ni. Obzvlaste pokud je vase oko ovlivneno umelym osvetlenim (napr. pri zapisu mereni), budete mit problem objekt v okularu vubec najit ... Chce to vybirat opradu nejjasnejsi objekty a oko nechat privyknout spatnym podminkam ... nicmene stale tvrdim, jako vec na cviceni .. za ty $$$ .. zlaty :-)

Marks - fakt jsem to ztratil .. asi teda ... nebo to ztratil nekdo jiny, komu jsem sveril svoji duveru ... ale protoze nikdo takovy neni, nebo me alespon nenapada, nezbyva nez priznat, ze jsem to (asi) ztratil ja :-)
Jezura
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 1

Příspěvekod Jezura » pon kvě 23, 2011 12:52 pm

TashonkaWitko píše:Nevim kde jsem ho projebal, ale proj... tedy stalo se .... :? Nastesti jsem mohl pouzit tentyz bazmek z dlouhodobe pujceneho SNOTu, takze v kratkodobem horizontu byl problem odstranen ... ale z dlouhodobeho pohledu stale trva. Netusi nekdo jak se k tomu "klicku" dostat - kde se da koupit, ukrast, byti jim obdarovan atd ... ????

se obávám, že toto je přesně případ pro firmu Domatech aneb bastlíme na koleni - zvlášť esi máš k dispozici etalon v podobě sovětského výkovku:-)

apropos - mně zas (zatím jen hypoteticky) napadlo, co bych dělal, kdybych rozflákal to polopropustné zrcátko u SNOTu. Máte někdo zkušenost s kupováním nového?
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pon kvě 23, 2011 1:24 pm

Indiáne, s umělým horizontem jsi měl asi navázat sem modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1468

Ten klíček já někde viděl, jenom kdybych si dokázal vzpomenout kde... :? Bylo to někdev Německu, zkusím se podívat...
TashonkaWitko
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod TashonkaWitko » pon kvě 23, 2011 1:29 pm

Jezura - no ja (asi) nejsem vubec sikovny, protoze ac mam k dispozici sovetsky vzor, nejak si neumim predstavit tohle vyrabet na koleni :? Zatim tedy ziju a vychazim z predpokladu, ze SNOTa hned tak nemusim vracet a tudiz ten proklaty klicek mam k dispozici ... dival jsme se na Celestaire na jejich on-line obchod, ale klicek nenabizi .. jeste jsem jim nezkusil napsat ... mozna ho poslou zdarma ... nevim ;)

No a k tvemu dotazu co delat az si rozbijes zrcatko na SNOTu ? Nevim ... Astra nabizi nahradni ... dokonce doma mam jedno nahradni - vymenne - "traditional" - pulene jako nahradu za polopropustne co je dodavano jako standard, ale pokud jsem dobre dival, nejsou mezi sebou kompatibilni :hmm: Takze co pak - napsat SNOTum ? 8) Nebo se spis podivat na e-bay .. mam pocit ze jsem tam kdysi nejake nahradni dily videl .. ale mozna se jen pletu. V kazdem pade radim byt velmi opatrny :-)
Klot
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Klot » čtv črc 21, 2011 4:29 pm

Chtel bych se zeptat, jak se vlastně používá ten umělý horizont z plechovky s olejem ? Olej je v nádobě, nádoba přikrytá sklem aby se nedělaly vlnky - a dál ? Ten horizont k měření je hladina oleje v nádobě, tedy de facto místo styku hladiny oleje se stěnou plechovky ? A v jaké pozici vůči sobě ji mám mít - zhruba ve výšce očí mi to moc nejde, to sklo se strašně leskne. Nebo to můžu umístit kam se mi to hodí ? To se mi zase nějak nezdá... Díky za rady.
A ještě jedna drobnost - v jiném vlákně tu Windward psal, že sextanty SNO mají chemické osvětlení - je to opravdu chemická záležitost ? Dost mě překvapilo, že ten osvětlovací cumprdlík je prostě zespod vykotlaný, napatlaný něčím svítícím a nijak nekrytý. Kdyby to bylo na bázi radioaktivní barvy, což se bohužel docela nabízí, tak bych z toho měl docela obavy.
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » čtv črc 21, 2011 5:46 pm

ad) polož to kam chceš (třeba šálek čaje na stole) a naměřený úhel poděl 2. Nedej se zmást slovem horizont, "ztahuješ" k sobě (přes sebe) měřené těleso.
Asi by to chtělo trochu více teorie...
Viděl jsi už někdy takovýto obrázek?

Obrázek

ad) chemické složení ti asi nikdo neřekne...ale dělají se (určitě dělali na stejném principu ciferníky a ručičky hodinek a budíků.... a není vidět že by to zanechalo na někom následky...tedy určitě se to nemá olizovat :D ). Tak to prošlo několikrát přes různé celnice, takže kdyby to bylo radioaktivní asi by to zadrželi....
bahno
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 6

Příspěvekod bahno » čtv črc 21, 2011 9:09 pm

Svitivy veci na zaklade radiolumiscence se delaji s minimalnim mnozstvim tritia, coz je betazaric. Beta zareni neni moc pronikavy, ze sklenenyho obalu a vrstvy luminoforu prakticky neunika. Dokud nedojde k rozbiti, jsou zcela neskodny i v pripade noseni na tele. Pokud dojde k rozbiti, tak se ten plyn rychle rozredi(je to vlastne vodik, rychle stoupa vzhuru) a zase nejsou nebezpecny. Netreba se bat.
Klot
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Klot » pát črc 22, 2011 11:29 am

To Libor - díky za odpověď - jestli to dobře chápu tak nesrovnávám hvězdu (slunce) na horizont ale na její odraz (spiegelbild :) ) v kapalině ?
To bahno - no tritium to asi na konci 60. let nebylo a zvlášť v SSSR se obávám, že klidně i v 90. letech vesele ještě rádium. A že to na nikom nenechalo následky, to je otázka při tom poločasu rozpadu, to může být záležitost 10 - 20 let. To je právě to co mě zarazilo, v přístrojích to je vždycky kryté sklem a důrazně se nedoporučuje s tím manipulovat, kdežto tady je to v podstatě otevřené.
A co se týče celnic - kolegovi z GB zadrželi na celnici celou sbírku přístrojů z WWII, kterou posílal tuším do Švédska na nějakou aukci a jednak trvalo asi 3/4 roku, než se to vyřešilo, druhak mu to vyneslo ještě domovní prohlídku od nějakého jejich úřadu pro zdraví a životní prostředí či co a následné zadržení dalších přístrojů ze sbírky. To je samozřejmě extrém, ale...
Problém je, že po x letech ta směska určitě ztrácí soudržnost a není problém se toho nadýchat a i mikroskopické množství rádia v plicích je moc, moc špatná karma :(
JardaF
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JardaF » pát črc 22, 2011 11:42 am

Klot: Přesně. Srovnáváš skutečnou polohu tělesa s odrazem v kapalině, protože mimo moře nevidíš horizont. Změřený úhel pak pro výpočty dělíš dvěma - čímž dostaneš úhel nad mořským horizontem, který ovšem v tuzemsku nevidíš. S některýma sextantama (nařp. s plastákem) nelze teď použít metodu pravého poledne, protože Slunce je moc vysoko a rozsah plastového sextantu nestačí.
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pát črc 22, 2011 11:46 am

Přesně tak - odraz.

Já si vybral právě SNOT a jeden z důvodů bylo toto přisvětlení, věčné...Všechno ostatní na baterky a žárovičky se může pokazit a taky se pokazí v nejméně vhodnou chvíli...
OT
Karmu neřeš, stačí se projít oblastí kde se něco těžilo (nemusí to být nutně uran) a nadýcháš se mnohem více...
Na moři máš čistý vzduch, v podstatě lázně. Čím dále od pobřeží tím lépe... ;)
Klot
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Klot » pát črc 22, 2011 12:07 pm

No...stejně na něj budu patřit nedůvěřivým okem...
Jinak díky za odpovědi, jdu čekat na díru v mracích.

Zpět na