Společné vlastnictví člunu

Nejen na "velkých" lodích se plavíme ...

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Mira1
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Společné vlastnictví člunu

Příspěvekod Mira1 » stř úno 27, 2008 4:51 pm

Už delší dobu přemýšlím, že bych koupil nějaký lepší člun s někým napůl nebo maximálně ve třech (když jsem si spočítal, kolik taková věc stojí a že to sám využiji jen 3 týdny v roce, vychází to pro jednoho dost špatně), ale sám jsem se ještě nerozhodl, jestli je to dobrý nápad nebo ne. Uvažuji o cca 4,5-5metrovém nafukovacím člunu s pevným "V" kýlem (např. Zodiac Pro 9) a cca 50HP motorem, protože s tím už se dají podnikat hodně dlouhé výlety, poradí si i s vlnami, dá se za tím lyžovat, vcelku ještě dobře se vozí za jakýmkoli rozumným autem a hlavně je pohodlný.

Výhody společného vlastnictví jsou jasné:
- nižší pořizovací i provozní náklady na jednoho
- větší využití během sezóny

Nevýhody jsou taky jasné:
- je třeba se dohodnout, kdy ho bude kdo mít
- jak řešit případná poškození (sám se o své věci starám, že mi vydrží 2x déle než ostatním, ale chyba se může stát a pak se to musí řešit)

Moje výchozí úvaha je, že o všechny fixní náklady (pořízení, údržba) bychom se dělili rovným dílem, provozní náklady (benzín atd.) a opravy škod způsobených jedním z nás hradí každý za sebe.

Je tady někdo, kdo uvažuje o něčem podobném? Třeba je to pitomost, ale možná se potkám s někým, s kým si budeme důvěřovat a půjde to zrealizovat. Plachtaři něco podobného už docela dlouho řeší např. zde, ale zatím to vypadá, že se nedohodli.
Naposledy upravil(a) Mira1 dne sob bře 08, 2008 7:19 pm, celkem upraveno 2 x.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 90

Příspěvekod Denis » stř úno 27, 2008 7:35 pm

Společné vlastnictví motorového člunu je najlepšie s predchádzajúcim majitelom. On ho mal doteraz a ty ho budeš mať odteraz. Super, nie? :D Aj o cenu sa rozdelíte spravodlivo, on zaplatil prvú časť a ty zaplatíš druhú.
danda
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod danda » stř úno 27, 2008 10:06 pm

Myslím, že Denis to trefil úplně přesně
danda
kus
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod kus » čtv bře 06, 2008 10:09 pm

Mám i já takovou zkušenost,nejlepší je se s nikým o nic nedělit,nevznikají žádné problémy o tom,kdo co udělal nebo neudělal a proč to neudělal,když ten druhý si myslí,že to měl udělat.
Proto plně souhlasím s denisem.
david
moderátor
Reputace: 119

Příspěvekod david » čtv bře 06, 2008 10:36 pm

kus píše:Mám i já takovou zkušenost,nejlepší je se s nikým o nic nedělit,nevznikají žádné problémy o tom,kdo co udělal nebo neudělal a proč to neudělal,když ten druhý si myslí,že to měl udělat.
Proto plně souhlasím s denisem.

No ale pochopte, jsou lidi, kterým nestačí společné vlastnictví manželů.

znal jsem jedny spolumajitele, co si ukradli napínáky z vantů na stojícím stěžni. že se udržel v mastkokru a nespad považuju za zázrak
kus
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod kus » čtv bře 06, 2008 10:48 pm

Jo,davide,já jsem se vyjádřil jen tak,měl jsem nějaké klienty na sevis,lo´d vlastnilo 6 lidí a to bylo teprve maso.
A měl jsem jedny manžele,kteří si popisovali koupená vejce v lednici.
A tři vlastníci plachetnice? Každý si vozil svůj mapový plotr,každej měl jinou značku a tedy sondy,kabeláž a při plavbě ve stejnejch vodách,myslím stejné dno,tak každej si nasazoval svou kotvu a samozřejmě i jinej typ,ale to je na další téma,které by se mohlo jmenovat naschvály na lodi.....
teista
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod teista » pát bře 07, 2008 10:10 am

Hoši hoši, nezdá se mi zrovna košer Mirovu úvahu - myšlenku takhle sestřelit.
Doufám, že automaticky nepočítáte s tím, že je železný zákon se vzájemně okrádat a podvádět. :roll:
Ty popsaný vajíčka v lednici je docela vejvar. Můj spolužák bydlel se svou bývalou ženou ve 2pok. bytě ještě 8 let po rozvodu a vůbec spolu nemluvili. :D

kdyby spolu nemluvili předtím, nemuseli se rozvádět.. :D :D smike
Mira1
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Mira1 » pát bře 07, 2008 12:45 pm

Taky nejsem zrovna nadšen, kam se tato diskuze ubírá, ale co už s tím nadělám, že ... Jsem si vědom všech rizik a nevýhod s tím spojených včetně těch, o kterých píšete. Proto hledám někoho opravdu spolehlivého, žádného pitomce, který bude o všem tvrdit "já to nebyl". Už jsem v životě pár věcí spoluvlastnil a stále spoluvlastním a i když to občas skřípe, jde to. Bohužel nikdo z mých kamarádů není příznivcem plavení se na čemkoliv, tak hledám jinde.

Ta výchozí úvaha je prostá, co je lepší - spoluvlastnit kvalitní výkonný prostorný nový člun za XXX tisíc a občas mít pár problémů se dohodnout, nebo ten člun nemít vůbec a koupit si sám horší (menší, starší ...)? Tu druhou variantu už vlastně provozuji teď, takže se pokouším zrealizovat tu první možnost.
kus
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod kus » pát bře 07, 2008 1:08 pm

Tak jo,držím Ti jenom palce,mám na druhou stranu i 3 lodě,jež nevlastní jen jeden,docela se s nimi dobře dělá,ale za mých 20 let praxe jsou to opravdu jen 3 lodě,u kterých to funguje proti 16,kterým to nefungovalo!
Dal jsem si práci a zahloubal se do starých dokumentů a našel jen toto.
Pokud máš starší loď a určitě nějaké zkušenosti,a najdeš někoho,kdo do toho s tebou půjde a budete si alespoň trochu rozumět,myslím ohledně lodě,tak směle do toho!
To je asi vše,co Ti k tomu můžu říct.
K.B.
Pepa
moderátor
Reputace: 17

Příspěvekod Pepa » pát bře 07, 2008 1:55 pm

To Mira 1
Vedeš možná ty úvahy v příliš teoretické rovině. Pokus se vybrat člun a motor a dej sem konkrétní finanční částky.
Na rozdíl od většiny výše uvedených příspěvků bych se společného vlastnictví člunu tolik neobával.
Není to jako u plachetnice. U ní může mít někdo představu delšího pobytu, případně trávit v důchodu větší část láta na lodi. Dále je to plovoucí zařízení relativně složité, náročné na údržbu, opravy, provozování a možnost poškození je značná a lze ji zakrývat.
U gumáku je vše trochu jinak.
Když to zjednoduším, je to jen člun a motor /případně přívěs/.
Na gumáku těžko budu trávit dovolenou delší jak 14 dní, no a pár víkendů na domácí přehradě. Těžko déle a už vůbec ne důchod.
Tedy mi vychází, že se klidně prostřídají za léto ne dva, ali teba i tři vlastníci.
Co se týče přiznání poškození a jeho oprva je v tomto případě snadno řešitelné.Součástí smluvy může být například tato dohoda.
Po dovolené dojedeš s člunem a moterem do dílny přítele kuse. Ten ti za nějaký přijatelný peníz provede kontrolu člunu a motoru a napíš , že je vše OK, nebo to nebude OK a ty zaplatíš oprvu. Každopádně nakonec dostaneš papírek, že je vše OK a ten vylepíš do společného sešitu údržby a člun přeáš dalšímu s čistým svědomím a ten další tě nemůže z ničeho podezírat. Čeká jej totéž.
Byla to jen okamžitá myšlenka. ;)
Pepa
kus
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod kus » pát bře 07, 2008 6:01 pm

Zdravím a vůbec jsem nepochopil,že se jedná o gumák a po přečtení jsem měl utkvělou představu,že jde o loď! Za to se samozřejně omlouvám a pokud se jedná o gumák,tak mi nezbývá než souhlasit s názorem pepy!
Znám samozřejmě několik skupin,třeba potápěči a karavanisté,kteří mají gumák dohromady.Opravdu je to trochu jiné a více méně jsem se s nimi zatím vždycky dohodl nebo i oni se mnou.
Princip spočívá jen v tom,že ho třeba někdo odveze na místo dovolené a druhý nebo další,tedy ten poslední ho zase přiveze domů a takhle jim to funguje už pěkných pár let.
S tím souhlasím a dávám za pravdu pepovi,do toho bych klidně šel,gumák je jednoduchý,z mého servisního pohledu nejméně 1000x míň složitý a je okamžitě na něm všechno také vidět,z vody jde vyndat lehce a tak dále.¨To jen na vysvětlenou.
K.B.
nováček na fóru
nováček na fóru

ale

Příspěvekod default » pát bře 07, 2008 7:45 pm

Neco takoveho by nevadilo ani me (spoluvlastnictvi), ale .... kde bude "zaparkovany" aby byl k dispozici? Zkusme se zamyslet i nad temito vecmi.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » pát bře 07, 2008 9:49 pm

Mira1 nazval tento topic "společné vlastnictví člunu", tak preto všetci rozprávame /píšeme/ o člunu. Myslel tým ovšem gumák, hoci gumák velkosti 4,5-5m s laminátovým dnom, s 50 HP motorom a podvozkom nie je žiadna lacná hračka ako by sa mohlo zdať z názvu gumák.
Mira1
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Mira1 » sob bře 08, 2008 5:21 pm

Tak jsem ztučnil a podtrhl, jaký člun mám na mysli, abychom si příště lépe rozuměli. Jsem rád, že se debata přesunula do pozitivnější roviny.

Parkování: mám velkou garáž, bydlím u Prahy. Ale klidně se parkovací místa mohou střídat, to mi přijde jako to nejmenší.
mirus
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod mirus » sob bře 08, 2008 6:39 pm

Mira1-společné vlastnictví je pěkné,parkování bys taky vyřešil,ale vem si že jsem od Brna .Normálně jsem za 40 minut na Dalešicích ,ale pokud bych měl jet ku Praze pro člun,nevím ,nevím.To už by bylo lepší ,pokud seženeš spolumajitele někde od Prahy,to potom ano.
kus
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod kus » sob bře 08, 2008 8:12 pm

Tak zase zpátky,teď se zase já domnívám,že jsme trochu jinde.Dotaz byl na názor spoluvlastnictví čumového člunu a názor na něj! To jsem se mu já i ostatní snažili vysvetlit,já osobně z pozice zkušeností ohledně servisu a nerad bych tady řešil otázky,jestli má jeho spolumajitel z Prahy ne bo z Brna.
To už je snad na něm,aby si našel takového spolumajitele,který mu bude nejlépe vyhovovat!
Ale nevím,proč by mu nakonec nemohl vyhovovat i ten,o kterém se zmiňuje poslední příspěvek.
Proboha,nechte tyto věci na tazateli,ať tady neřešíme třeba to,kdo kdy a kde půjde na WC.
Děkuji.
K.B.
danda
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod danda » sob bře 08, 2008 8:30 pm

Já bych do toho nešel, mám za sebou zkušenost spoluvlastnictví malé jachty i motorového člunu. AŤ je to jak chce dojde k situaci, že se budeš někde střídat, nebo bude dovolená navazovat, až potud je to fajn, ale nastane větší porucha , která nejde z objektivních důvodů vyřešit rychle - delší dodací lhůta ND (třeba SUZUKI) a plány druhého jsou v troskách, vím o čem mluvím dvakrát jsem to zažil- jednou utopený kormidlo na jachtě na balatonu v den střídání a bylo vymalováno a podruhý zatopený motor ve člunu, mně se to podařilo rozchodit během dovolené, ale kolega to již na jadranu nerozchodi-koroze startéru i alternátoru šla rychle
a ND se nedaly tak rychle sehnat.

Hodně štěstí
Danda
Mira1
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Mira1 » sob bře 08, 2008 10:44 pm

Hlavně žádné hádky ... I když jsem zatím spolumajitele nenašel, tak jsem rád i za připomínky a názory "proč ne", třeba to, že se člun podělá jednomu a druhému to zkazí dovolenou mě nenapadlo. A že bychom měli bydlet nějak rozumně daleko od sebe je jasný. Takže klidně přidávejte další důvody pro i proti a i zkušenosti, na čem takové partnerství může ztroskotat.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » sob bře 08, 2008 11:16 pm

Mám kamaráda čo si traja kúpili motorák, pripravili ho na sezónu, vyrazili na pánsku jazdu do chorvatska, spravili si tám u známeho bójku, priviazali motorák a tešili sa na dovolenku. Ale ten čo tam prišiel prvý zadrel motor hneď prvý deň dovolenky. Napriek tomu že tam mal signalizáciu. Nešťastník odtiahol čln na Slovensko, dal ho opraviť a im dvom zaplatil prenájom motoráku od miestneho každému aspoň na jeden týždeň. Stálo ho to viac ako jeho podiel na tom motoráku. Majú ten čln prvý rok a zatial to rozchodili, nepohádali sa. Asi boli, sú, dosť dobrí kamaráti. To len tak pre inšpiráciu.
V Pakoštane také gumáky ako by si ty chcel prenajímajú, nebola by to lahšia cesta?
kus
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod kus » ned bře 09, 2008 10:03 pm

Ahoj Denisi,v Pakoštane skutečně půjčují gumáky?
Pokud se nemýlím,je to ta dlouhá vesnice,kde občas chytají policajti!
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 4

Příspěvekod Wlady » ned bře 09, 2008 10:56 pm

Ahoj.
to kus : Myslím, že se o maličký fous mýlíš. Tedy přiznávám, že jsem tamtudy jel naposledy cca před pěti lety, ale Pakoštane je jižně od Biogradu n. moru, před Drage. Což je právě ta dlouhá vesnička kde občas chytají, i v noci .... mám to za sebou. ;)
V časech o kterých mluvím, Pakoštane leželo skoro celé mimo hlavní silnici (samo směrem k moři) a honosilo se celkem pěknou městskou pláží a docela velkým městským molem. Vzhledem k velikosti (spíš malosti) městečka a malé hloubce okolní vody, většinou skoro prázdným. Výhoda byla, že k obojímu bylo možno dojet na vzdálenost několika metrů autem.
Wlady
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » ned bře 09, 2008 11:00 pm

Ak ideš zo Zadaru na juh tak je tam mestečko Biograd na moru a pod ním je to Pakoštane. Na to ako je to malé mestečko je tam pekné nábrežie a už pred mnohými rokmi tam bola požičovňa malých rybárskych člnov s 5k motorom, cena bola ludová, približne 1200,-Sk/deň vrátane benzínu. Tiež tam mala nejaká Francúzska firma požičovňu asi 5m gumákov s laminátovým dnom a silným motorom. To už bolo trochu drahšie, ale aká je aktuálna ponuka by som kecal.
kus
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod kus » pon bře 10, 2008 12:24 pm

Jo,moc dík,o těch loďkách jsem věděl,ale překvapily mě ty gumáky.Mám v Opatiji kolegu na servisu,a ten tam zase už 5 let půjčuje PRO 7 s různými motory,40,50,60 HP a má je i na otypovaných podvozcích,tak kdyby jste někdo chtěl,zjistím ceny a dám i kontakt.
kus
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod kus » pon bře 10, 2008 12:26 pm

ještě pro Denise,shodou náhod jsem pro jednu charterovku v Biogradu na moru pracoval asi 2 roky,tak to tam opravdu dobře znám,jen jsem se nemohl hned zorientovat,tak díky!
Mira1
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Mira1 » pon bře 10, 2008 8:30 pm

kus píše:Jo,moc dík,o těch loďkách jsem věděl,ale překvapily mě ty gumáky.Mám v Opatiji kolegu na servisu,a ten tam zase už 5 let půjčuje PRO 7 s různými motory,40,50,60 HP a má je i na otypovaných podvozcích,tak kdyby jste někdo chtěl,zjistím ceny a dám i kontakt.

Tak to mě velice zajímá, jestli můžeš, zjisti více.

Denis: jak je to dlouho, co jsi viděl tu půjčovnu v Pakoštane? Já jsem tam vloni viděl půjčovnu, kde kromě malých člunů půjčovali ještě lamináťáky 15HP za 700 kun a 75HP za 160 eur na den. Ale gumák ani jeden.

Zpět na