demontáž teakového obložení

Věčné téma - opravy lodí všeho druhy a všemi dostupnými prostředky. Materiály, postupy. Dobré rady atd.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

bomba
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 0

demontáž teakového obložení

Příspěvekod bomba » pát úno 29, 2008 11:03 pm

jak demontovat teakové obložení kokpitu
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 90

Příspěvekod Denis » sob bře 01, 2008 6:53 pm

Predpokladám že bez deštrukcieto nepôjde.
bomba
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod bomba » sob bře 01, 2008 7:57 pm

ja sem to napsal dost obecně jedna se o sedáky z teakových liš který sou spárovaný černou sikou já se to pokusim podříznout ostrým nožem po jednotlivých páskách a jestli se to podaří tak určitě poreferuju díky!
MARIS
moderátor
Reputace: 5
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod MARIS » sob bře 01, 2008 8:41 pm

To se ti asi podaří bez problémů,ale myslím,že větší problém bude očištění plochy pod lištama,protože povrch sedáků pod lištama nebývá hladký ale spíše strupovité struktury.a toto očistit bez poškození asi bude problém.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » sob bře 01, 2008 10:35 pm

Večšinu ludí zaujíma ako by si mohli teakom oblepiť aspoň kúsok lode a teba zaujíma ako ho dať preč. :?
Ja som už demontoval sikou nalepené veci, ale nožom to nešlo. Raz so použil pílku a druhý krát strunu z gitary, éčko. Som zvedaví ako ti to pôjde a možeš len dúfať, že ten čo to lepil bol šlendrian.
bomba
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod bomba » ned bře 02, 2008 7:08 pm

Ja to nesmim v žadném případě zničit to na to můžu rovnou vzít sekáč a paličku ale ty lišty ve středu se zvedly a nevypadá to hezky ahoj
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » ned bře 02, 2008 8:13 pm

Na čom je ten teak nalepený, je to laminátka, alebo ocelovka? A kde to lepili, v ČR alebo vonku?
Existuje jedna mašinka s ktorou by som si to trúfol na 100% bez poškodenia a to je Fein MultiMaster, teda ak ti nie je lúto dať cca 4-5000,-Kč za super mašinku tak máš reálnu šancu.
bomba
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod bomba » ned bře 02, 2008 10:39 pm

Je to laminát německo a vypadáto na puvodni fabrickou praci takovou masinku jsem videl v katalogu SVB je tam cena od 159 euro ale napadlo mě že kamoš lakýra má podobnou mašinku na vyřezávání skel z aut tak ho trošičku zneužijem ne a jestli to bude fungovat tak to bude bomba ahoj!
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » ned bře 02, 2008 10:41 pm

Ak je na tej mašinke dostatočne dlhá pilka, teda aspoň na šírku lišty, tak si piš že bude fungovať. Vela šťastia.
bomba
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod bomba » ned bře 09, 2008 1:49 pm

Ahoj.Tak sem to včera vyzkousel,naštěstí je to přilepený jenom bodově,takže to pomalu jde.Potřebuju,ale poradit ještě s jednou věcí.Mam nalodi boční lišty s teaku,jsou to takové hranolky cca 50 na 50 mm.Jejich konce jsou seřízlé pod ůhlem,že jejich spoj je asi25cm dlouhý,takhle jsou pospojované po celé délce lodi.Avtěhle spojích to začalo povolovat,máte někdo zkušenost s tímhle problémem.Nevím hlavně čím to slepit.Díky.
Milos
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 4
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Milos » úte bře 11, 2008 11:00 pm

Ahoj bomba, našiel som v časopise Practical Boat Owner článok o renovácii teaku - dal som ho do download sekcie. Ak máš záujem, stiahni si ho.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » stř bře 12, 2008 7:41 pm

Bodovo nalepený teak, to robil asi nejaký šetrílek, našťastie pre teba. Lepenie líšt pod úkosom je štandartný postup. Lepené to bude asi epoxidom, ale pretože teak je mastný tak to asi po čase povolí.
bomba
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod bomba » stř bře 12, 2008 9:31 pm

Díky všem, ten článek jsem studoval přesně tyhle kazety mám na lodi takže to nacham přeložit a uvidíme.Na ty pokosy sem se ptal Komárka a oni to lepí nadvakrát epoxy 1200 1.penetrace 2.lepení a prej to zatim drží.Pak jsem koukal na WWW.PONAL.CZ a tam je lepidlo,který je na lodě a při lepení teaku doporučujou odmastit acetonem a pak je tam nějakej opr.lepicí tmel a vypadá to docela dobře,tak zkusim víc metod a uvidíme.Ahoj
Pepa
moderátor
Reputace: 17

Příspěvekod Pepa » stř bře 12, 2008 9:37 pm

Denis správně uvedl, že spoj pod úkosem je standardní řešení, tedy pevnostně a profesně správně provedené prodloužení dřevěných lišt /na jiných místech jsem o tom psali více/

Bomba má ale asi dotaz, jak spravit tento asi ve větší míře rozlepený spoj.
Tomu, jak bomba napsal hranolku 50 x50
se říká "bortlajsna" nebo méně frekventovaně "oděrková lišta" .
Oprava rozlepeného spoje nebude vůbec jednoduchá.
V liště je stále předpětí, neboť obepíná bok lodi, který je v nějakém rádiusu.
Ten rádius není velký, tudíž tyto dřevěné lišty se většinou před montáží neohýbají.
Někdo novou lištu podmaže lepidlem /to není dobré/a z venku či z vnitřku lodi přitáhne vruty.
Lepidlo není dobré, protože tato lišta má chránit bok lodi před mechanickým poškozením /náraz, tření atd/. Tudíž se dá předpokládat častější výměna.
Přilepení lišty ovšem tuto výměnu značně komplikuje. Vhodnější je podmazat lištu nelepivým tmelem, který zabrání vnikání vody a odehnívání dřeva ve spoji. Lišta se tedy pouze šroubuje a pokud z venku, je vhodné hlavičky vrutů zapustit asi 4-5 mm a do tohoto průměru narazit /nalepit/ "týble" a rozbrousit. Nerez vruty je i možné bez týblování, je to otázka vkusu.

Oprava je komplikovaná bez demontáže, protože nelze spoj očistit, nanést lepidlo a přitáhnout.
Pokud to má být dobře uděláno, řekl bych spíše neproveditelné. Zapatlat to tmelem a zalakovat to na lodi samozřejmě lze.

Pokud odborně, tak lištu demontovat. v místě lepu si ji nejlépe někde v truhlárnfě nechat rozříznout /čistota řezu a umí to pod úkosem/
Lištu /díly/ doma obrousit, v přípravku slepit, po lepení znovu obrousit, řádně nalakovat a jako celek na loď namontovat. Po těch řezech bude kratší tak 1 řez -6mm, což nemůže hrát roli.
Pokud je celkový stav lišty špatný, rozhodně doporučuji, nechat udělat novou, nebude to zase tak drahé a odpadne mnoho ruční, zdlouhavé práce /zbroušení starého laku/.
Navíc v dobré truhlárně by měli mít frézovací hlavičky pro cink spoj, který tento problé do budoucna odstraňuje.
V krátkosti asi vše. ;)
Pepa
Naposledy upravil(a) Pepa dne čtv bře 13, 2008 11:58 am, celkem upraveno 1 x.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » stř bře 12, 2008 9:56 pm

Alebo sa dá máličko nariediť epoxid a zakapkať to, samozrejme na viac krát. Závisí to od toho v akom stave to je, či treba generálku, alebo je to len trochu /viac/ opotrebené.
bomba
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod bomba » stř bře 12, 2008 10:12 pm

Ja mam tu bortlajsnu už doma,každá strana je asi z pěti segmentů které jsou oddělené od sebe,umyté a sušim je jinak jsou v perfektní kondici až na ty slepy ty sem dnes začal brousit a až budu ůplně chytrej,takzačnu lepit.jinak ta bortlajsna je nasunutá na laminát,je v ní drážka cca 8-10mm a zajištěná vrutama zespodu a kopíruje bok lodě Komar říkal že ji snad při montáži napařovali,takže na ty slepy by neměl bejt velkej tah.Díky za každou radu.Ahoj
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » stř bře 12, 2008 11:39 pm

Ta bortlajsňa je tiež z teaku?
veselyroman
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 14

Příspěvekod veselyroman » čtv bře 13, 2008 10:33 am

Pepa píše:Lepidlo není dobré, protože tato lišta má chránit bok lodi před mechanickým poškozením /náraz, tření atd/. Tudíž se dá předpokládat častější výměna.
Přilepení lišty ovšem tuto výměnu značně komplikuje. Vhodnější je podmazat lištu nelepivým tmelem, který zabrání vnikání vody a odehnívání dřeva ve spoji. Lišta se tedy pouze šroubuje a pokud z venku, je vhodné hlavičky vrutů zapustit asi 4-5 mm a do tohoto průměru narazit /nalepit/ "týble" a rozbrousit. Nerez vruty je i možné bez týblování, je to otázka vkusu.
Pepa

Možná se zeptám hloupě, ale když už jsi tady narazil na vytmelování... Používá se nějaký speciální tmel, a nebo ten stejný, kterým se vytmelují třeba karosérie aut? S tím eventuelně souvisí i otázka, jestli se používá jiný tmel na laminátové a jiný na dřevěné lodě?
Díky.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » čtv bře 13, 2008 12:49 pm

Na drevené lode len epoxidový tmel, na polyesterové lode môže ísť aj polyesterový tmel, osobne som používal karosársky.
bomba
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod bomba » čtv bře 13, 2008 5:44 pm

Ano,z teaku.Vcera jsem studoval ten článek z té anglie a ten chlapík používá lepidlo Cascamite Extraphem Water Resistant Glue a našel jsem internet shop v u.k.ja to WWW.Amazon.co.uk. kde ho maji za 22 liber. měl by ho vyrábět Humbrol,ale ani v CZ nabo D jsem ho nenašel.Dnes jsem také navštívil truhláře,který dělá koupelny a stoly z teaku a ten to lepí Soudalem D4.Když jsem to konzultoval s Komárkem tak se jen smál a řekl mi že on má dobrou zkušenost s E1200a znovu mi popsal jak na to dřevo obrousí odmastí acetonem ohřeje fenem,aby to lepidlo trochu zřídlo a zapilo se,nanese E1200 na obě plochy a rozumně zafiksuje aby tam něco zůstalo a takhle jim to prej drží.Dneska mi taky přišel mejl z Ponalu,kde doporučujou Ponal Construkt ten je prý na lodě.Takže teď mam několik variant,ale asi zvolim tu laďovu epoxidovou protože jsem viděl jeho praci a je moc dobrej.Ahoj
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » čtv bře 13, 2008 9:05 pm

Epoxid 1200 je dobré lepidlo, ale treba dodržať určité zásady a v podstate sú obsiahnuté v tom čo hovorí tvoj kamarát Komárek. Keď ten spoj obrúsiš tak tam zostane drevný prach ktorý neodstrámiš ani acetonom, ale acetonom odstrániš aspoň povrchovo mastnotu toho dreva, to sa mi zdá rozumné. Prach okrem ofúkania eliminuješ penetráciou, to je ten nahriaty epoxid. Ja na to používam penetračný epoxid, ale s úspechom ide použiť aj nariedená 1200-ka v technickom acetóne v pomere epoxid 1x :3-4 acetonu. Tato penetrácia zalepí drevný prach a vnikne hlbkovo do dreva. Pokračujem keď to prestáva lepiť, v lete je to zhruba po 1/2 hodine. Epoxid v lepenom spoji musí mať určitú hrúbku, povedal by som tak 0,1 - 0,2 mm a to je jeho výhoda voči mnohým stolárskym lepidlám ktoré vyžadujú dokonale vyhoblované spoje a perfektné zlysovanie spoja, čo sa v amatérskych podmienkach ťažko dosahuje. Teda to je to čo píšeš že sa to rozumne zafixuje. Nevýhoda je, že vtedy epoxid vytečie zo spoja a preto je dobré ho olepiť páskou alebo kúskom igelitu.
vilma
moderátor
Reputace: 40

Příspěvekod vilma » pon bře 31, 2008 5:59 pm

Ahoj, přejmenovala jsem vám topik "oprava lodi" na ten stávající.
Taky jsem něco oddělila a založila nový topik "nový nástřik na laminát",
tak si to prosím zkontrolujte, za týden sebe vymažu

Zpět na