Spinaker a práce s ním

Že plachty jsou hlavním motorem jachty je známá věc. Vše kolem plachet a lan....

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

martinf1b
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod martinf1b » pon úno 21, 2011 1:12 pm

Zdravím všechny,
upozorňuji že jsem začátečník a na tohle vlákno mě jsem byl přesměrován z jiného kde jsem se snažil řešit něco podobného....
Spinakr jsem vždy stahoval za Hlavní plachtou. Nicméně mě to přijde nebezpečný na vlnách a v silnějším větru. Zatím jsem ještě nezkoušel jezdit ve vlnách a silnějším větru. Nemám z toho, ale dobrý pocit je potřeba hodně odpadnout atd.

Pokud vytáhnu genu tak pak mám dost času spinakr pacifikovat. Líbí se mě nápad vytahovat genu na přední winchnu u piána. Není na to , ale potřeba extra kladka tak abych otěž geny otočil směrem dopředu? Myslím kladku volně připevněnou poblíž zadní winchny?
t0m
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod t0m » pon úno 21, 2011 11:59 pm

No já nevím, ale na většině chartrovek jsou otěže geny tak tlusté, že do záseku menší winchny u piána moc nejdou.
Spi sheet (závětrná) se dává dopředu normálně (a křížem přes kokpit) a zadní winchna je volná pro genu.
A pokud máš otěž spinakru z nějakých důvodů na zadní winchně, před stahováním ji přehodíš na přední. Taky jsem se toho dřív bál, ale jde to.
martinf1b
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod martinf1b » úte úno 22, 2011 2:10 pm

Máš pravdu ta otěž geny je fakt tlustá a asi by tam noc nešla....
Já jezdím na lodích do 11m. Závětrnou otěž spinu je možné udržet v ruce. Můžeš si z něj taky trochu vypustit vítr.
Je to asi nejlepší řešení pro obyčejnou loď co jsi napsal. Jinými slovy pokud budu chtít jezdit v silném větru a vlnách tak si prostě a jednoduše musím obstarat pořádnej vercajk. Tzn. loď s více navijáky atd. je to prostě stejný jako s každým jiným hoby.

Martin
HoPrahok
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Začátečnický dotaz

Příspěvekod HoPrahok » stř dub 13, 2011 10:41 am

Ahoj všem, nedá mi to nenapsat. Na praktickém kurzu jsme spinakr nevytahovali, takže zkušenost je nulová. Máte někdo nebo existuje někde polopatický návod, jak spinakr používat, jak, čím a kam ho vytáhnout, kam s otěžema, kam se připne spinakrový peň apod. ? Předem díky HoPrahok
Anonym
bez hodnocení
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » stř dub 13, 2011 11:05 am

Že se na praktickém kurzu, který je součástí udělení oprávnění, netahá spinakr je normální. Dělám kolem pěti šesti kurzů ročně a vím, že lidé kteří jsou poprvé na moři toho mají plné brejle i bez spinu. Někteří jsou vnímavější, někteří méně, ale vzít si sám loď po prvním kurzu doporučuji málokdy.
K tomu slouží tzv. skipper trening, který člověku již obeznámenému dodá více jistoty a naučí další dovednosti. Běžně jej pořádají všechny školy jachtingu, já jedu třeba teď v pátek.

Vysvětlovat zde polopaticky co, jak, kdy, kde, a proč, si nemyslím že je nutné. Pokud se chceš s plachtami opravdu naučit, objednej si knížku Plachty a až si ji trochu prolistuješ, bude se dát bavit čemu třeba nerozumíš. Mohu ti ale říct, že je napsána tak dobře, že jsem se naučil první začátky se spinakrem právě z této knížky a nikoho jsem k tomu nepotřeboval.
A není to jen o spinakru. Je to kompletní popis různého nastavení a seřízení plachet pro všechny síly a směry větru. Je to kniha, kterou se vyplatí koupit.
HoPrahok
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Spinakr

Příspěvekod HoPrahok » stř dub 13, 2011 11:17 am

To Baharis - díky za tip, tu knížku si objednám. Určitě lepší číst si o tom, co mě zajímá než čumět do zblbnutí třeba na televizi. Já jsem si teda po kurzu loď hned aktivně objednal, jei jsme s manželkou a 3 syny. Byli jsme hodně opatrní, ale by to začátek nové životní kapitoly, už si moc neumím představit, že bych trávil dovolenou jinak. Teď jezdíme vždycky na 14 dní a nadšení nezná mezí. Nejstarší syn 13 roků už s lodí jezdí, odplouvá a přistává, samozřejmě tam, kde je to jednodušší :-) Jeho TOP je zatím přistání v Trpanji na Pelješacu, kde to zmákl na výbornou. Pár lidí na kurzu na tom bylo o poznání hůř :) Tak si počtu.

Zpět na