Tichá vinšna

Palubní instalace, zařízení a výbava lodě pro plavbu.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

jenda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Tichá vinšna

Příspěvekod jenda » pon bře 03, 2008 7:23 pm

Ahoj,
stručně k tomu, proč že mě jako ta tichá vinšna vlastně zajímá: nedávno tu někdo psal, jak má rád ten zvuk vinšen, tak já to mám přesně naopak. Na moři je to určitě prima, ale mě zajímá hlavně jezerní/přehradní jachting a vždycky, když točím deset metrů od rybáře, tak je mi lehce trapně. Používáme vlastně oba stejnou vodu, akorát každý jinak a zatímco on sedí tiše na břehu a neruší mě, já si to tam přihasím a zaženu mu ryby tím svým "vzíííííííí vzíííí" ...a přitom by to bylo tak krásné, kdybych mohl potichoučku vykrojit to svoje réčko, přátelsky mu pokynout a zmizet, jako bych tam ani nebyl.
Tak co, vzpomenete si na typ nejtišší vinšny, co jste potkali? Dík.
Pepa
moderátor
Reputace: 17

Příspěvekod Pepa » pon bře 03, 2008 9:31 pm

Ahoj Jendo
Máš moc hezký vztah k přírodě a k druhým jež tam jsou s tebou. Toho si tedy opravdu cením.
S tou vinšnou to nebudeš mít tak jednoduché.To vrčení tam dělá udělátko jež zabrání zpětnému chodu /protočení zpět/. Je to jako v ráčnách či podobných zařízeních a tiché by to bylo, pokud by tam byla jiná brzda /třeba pásová/ovšem impulz by byl problematický. Leč nezoufej. S tichou vinšnou jsem se setkal. Ale pozor, byla elektrická. Nahodil jsi lano a vedle vinšny zmáčknul čudl a už tiše točila. brzdu zajišťoval asi samosvor na motorku nebo to udržela šneková převodovka za motorem - jen můj dohad.Ovšem dovedeš si představit cenu takové vinšny.
Pepa
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 90

Příspěvekod Denis » pon bře 03, 2008 9:44 pm

A čo keby si si spravil samoprehadzujúcu sa kosatku, to by nešlo?
jenda
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod jenda » pon bře 03, 2008 10:49 pm

Pepa píše:Ahoj Jendo
Máš moc hezký vztah k přírodě a k druhým jež tam jsou s tebou. Toho si tedy opravdu cením.
S tou vinšnou to nebudeš mít tak jednoduché.To vrčení tam dělá udělátko jež zabrání zpětnému chodu /protočení zpět/. Je to jako v ráčnách či podobných zařízeních a tiché by to bylo, pokud by tam byla jiná brzda /třeba pásová/ovšem impulz by byl problematický. Leč nezoufej. S tichou vinšnou jsem se setkal. Ale pozor, byla elektrická. Nahodil jsi lano a vedle vinšny zmáčknul čudl a už tiše točila. brzdu zajišťoval asi samosvor na motorku nebo to udržela šneková převodovka za motorem - jen můj dohad.Ovšem dovedeš si představit cenu takové vinšny.
Pepa

Já vím, co tam dělá to vrčení, v reálu jsem vinšnu sice nikdy rozebranou neměl, ale podle obrázku už asi tak dvacetkrát :). S Myšáčkem jsme soukromě probírali i nějaké nápady, jak to utišit, ale kdyby byla nějaká tichá vinšna už hotová, abych do toho nemusel vrtat, bylo by to samozřejmě lepší.
Jinak samozřejmě dík, za tip, akoráž si teď uvědomuju, že jsem nenapsal, že se mi jedná tak o vinšny velikosti zhruba 8 (takže tak 6cm buben) na jachtu kalibru kolem 8m, což jsem v elektrice nikdy neviděl. A upřímně řečeno, ani kdyby to existovalo a bylo to levné, já ti nevím, asi bych do té elektriky nešel... mít vinšnu na čudlík, tak se nemůžu zbavit dojmu, že by mi z toho jachtingu moc nezbylo :-).

Denis píše:A čo keby si si spravil samoprehadzujúcu sa kosatku, to by nešlo?

Jasně, že šlo, akorát si na to zatím netroufám, ale samoré je z hlediska současných plánů cílový stav. Jenom to asi bude až kdovíjaká etapa v daleké budoucnosti...
Milos
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 4
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Milos » pon bře 03, 2008 11:35 pm

Je to myslim rovnake ako rapkajúca volnobežka na bicykli. Raz som ju namazal pri montaži fest hustou kolomažou (aby mi nevypadli guličky pri skladaní). Volnobežka sa skoro absolútne utíšila - žiadne rapkanie.
Môžeš to tiež skúsiť ... a počúvať pre zmenu bzukot rybárskych navijákov. ;)
toma
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod toma » úte bře 04, 2008 2:01 pm

Domnívám se, že toho nebohého rybáře vystraší spíš to, že 26 stopou loď otáčíš deset metrů od něj, než zvuk vynšny ;) . A rybkám bude víc než vinšna vadit stín trupu lodě, kýl a kormidlo, a to neovlivníš.
jenda
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod jenda » úte bře 04, 2008 9:27 pm

toma píše:Domnívám se, že toho nebohého rybáře vystraší spíš to, že 26 stopou loď otáčíš deset metrů od něj, než zvuk vynšny ;) . A rybkám bude víc než vinšna vadit stín trupu lodě, kýl a kormidlo, a to neovlivníš.

Domnívat se můžeš co chceš, ale rybky svojí postranní čarou vnímají vibrace tak slabé, že si to my lidé těžko dokážeme představit a i ten rybář, přestože žádnou postranní čáru nemá, ten rozdíl podle mě docela určitě pozná - a ani nebude tak moc záležet na tom, jestli jsem od něj deset nebo padesát metrů. Ono je to možná spíš v tom, jestli jsem ochotnen nemyslet jenom na sebe, nebo si řeknu, že když už tam s tou lodí jedu, tak můžu klidně dělat kravál s vinšnou, protože "už je to přece jedno".
Ale nikomu ten přístup nenutím, jenom jsem si dovolil vysvětlit svoje důvody. Klidně si myslete svoje jízlivé poznámky o bzučení rybářských navijáků, Pepa mě pochopil a to mi stačí. Úplně.
Jinak díky za tipy, sice zatím nic, co bych nevěděl, ale třeba se časem něco vyvrbí.
Nerad bych, aby se ta debata dál ubírala směrem k filozofii, takže bych požádal, aby další příspěvky (pokud nějaké budou :-) ) byly pokud možno technického rázu.
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 33

Příspěvekod marks » úte bře 04, 2008 9:34 pm

Počkej, jestli jsi to s tou hustou vazelínou zkoušel tak to sem napiš zkušenost. Viděl jsem to jako dobrý nápad, mě to taky někde kdysi pomohlo, jen si nejsem jist jak to dlouho vydrželo.
jenda
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod jenda » úte bře 04, 2008 10:02 pm

marks píše:Počkej, jestli jsi to s tou hustou vazelínou zkoušel tak to sem napiš zkušenost. Viděl jsem to jako dobrý nápad, mě to taky někde kdysi pomohlo, jen si nejsem jist jak to dlouho vydrželo.

Pokud jde o mě, zatím jsem neměl kde to vyzkoušet - na charterovce vinšny rozebírat a matlat nebudu :) a svojí loď mám zatím jen na papíře.
Nápad je to asi použitelný, taky jsem tak kdysi utišil volnoběžku na svojí staré Esce, blahé paměti. Když použiju nějakou hustou vazelínu pro vyšší teploty, aby to z té vinšny neteklo, až na to zasvítí sluníčko, mohlo by to i fungovat.
No, za dva roky podám zprávu, jak jsem dopad :D.
Jaarek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 14

Příspěvekod Jaarek » úte bře 04, 2008 10:26 pm

a co takhle tenhle šílený nápad :shock:

použít na vinšně princip z běžecké lyže - tedy něco jako kožešinku z choupky na obou vrstvách (točící se a pevné) s obrácenou orientací :mad:

to by bylo určitě tiché :crazy:

ale je otázka jak dlouho by to vydrželo, než by se to vydřelo :?
jenda
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod jenda » stř bře 05, 2008 7:18 pm

Jaarek píše:a co takhle tenhle šílený nápad :shock:

použít na vinšně princip z běžecké lyže - tedy něco jako kožešinku z choupky na obou vrstvách (točící se a pevné) s obrácenou orientací :mad:

to by bylo určitě tiché :crazy:

ale je otázka jak dlouho by to vydrželo, než by se to vydřelo :?

To v podstatě odpovídá té pásové brzdě, co navrhoval Pepa, ta funguje i bez chlupů :-) akorát těžko říct, jak by se ji podařilo nacpat do vinšny a jak by to bylo se spolehlivostí... a taky co by se stalo, když by se do ní podle zákona schválnosti dostala ta vazelína, která maže ložisko vinšny o kousek vedle.
smike
moderátor
Reputace: 17

Příspěvekod smike » stř bře 05, 2008 9:05 pm

a co zkusit na rohatku nalepit (či jinak přidělat) umělou hmotu, aby nešel kov na kov (snad by to necvakalo)
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 156
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » stř bře 05, 2008 9:50 pm

Tak to tu už hodnou dobu sleduji, jak se bavíte a říkám si, kdy vás to přestane bavit. :smash:

Prosím vás, už nic nevymýšlejte. To chcete "Nobelovu cenu za hovadiny" ? :mad:

- Nechte vinšnu tak jak je, nic do ní necpěte, tyto věci vymýšlí moudří lidé a dělají to tak, aby to bylo jednoduché a spolehlivé.
- Vazelína kterou do ní nacpete, udělá sice z počátku silnější film a bude tlumit nárazy kovu na kov. Ale dříve nebo později (spíš dříve) bude vytlačena do boku, kde zatvrdne a následně pak může dělat paseku.
- Pásy ze soba, které se používali při skialpinismu (dnes už se používají spíše umělé), sice na sněhu dobře fungují, ale na každé lyži je pás cca 1,70m. A nejsem si jistý, jestli by nějakých 20cm udrželo plachtu.
- Navíc se celkem rychle opotřebovávají. To "opotřebení" se musí někam podít. V případě uzavřeného prostoru by se to tam vše motalo dokolečka a rychle ztratilo funkčnost.
- Je vlastně nutné, aby malá jezerní plachetnice (je malá?) měla vinšny? Já měl na Vaurienu jen záseky...
- Rybáři, co já vím, jsou celkem rádi (když se to nepřehání) když se na vodě něco děje. Ono to prý ty ryby z prostředka probudí a jakoby nahání ke břehu a k rybářům.

Ale jinak si dejte na přitahování plachty třeba kladkostroj. :D
jenda
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod jenda » stř bře 05, 2008 10:05 pm

Baharisi, moje kosatnice není mistryně republiky v kulturistice :-), takže ty vinšny fakt potřebuju, jak jsem psal, jedná se o cca 8m loď... ale až budeš někdy někde k vidění, jak v ostřejším větru taháš tu 12m genu bez vinšny, tak se ozvi, na to se určitě přijedu podívat... 8)
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 156
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » stř bře 05, 2008 10:12 pm

No šak to bylo s otazníky. Já nevím, co máš v plánu.

Jinak na kosatníky musí být přísnost. To je podobné jako s háčkama na divoké vodě. Jak jim trochu povolíš, oni ti hned začnou kecat do kormidlování. Kosatnice obvzlášť. :D

EDIT: Omlouvám se, už jsem těch 8m našel. Mě se tam ty osmičky trochu zamotaly, do toho ještě šestka, prostě jsem to nepozorně četl.
jenda
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod jenda » stř bře 05, 2008 10:26 pm

Baharis píše:No šak to bylo s otazníky. Já nevím, co máš v plánu.

Jinak na kosatníky musí být přísnost. To je podobné jako s háčkama na divoké vodě. Jak jim trochu povolíš, oni ti hned začnou kecat do kormidlování. Kosatnice obvzlášť. :D

EDIT: Omlouvám se, už jsem těch 8m našel. Mě se tam ty osmičky trochu zamotaly, do toho ještě šestka, prostě jsem to nepozorně četl.

Oukej, oukej, pohoda. Vždyť já tohle vlákno taky začal s tím, jestli někdo nemá tip na nějakou tichou vinšnu, tj. takovou, která už je hotová, protože parametr kravál se prostě v katalogových listech nepíše :? . Úpravy jsou svého druhu zoufalství, s tím se dá jenom souhlasit :-).
Dobrou.
Milos
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 4
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Milos » stř bře 05, 2008 10:30 pm

No kvôli stabilite viskozity do vinšny natlač namiesto mnou spomínanej kolomaže kvalitnú (syntetickú) vazelínu .... a máš to tiché. Aspoň myslím. :?
Nemala by za tepla vytiecť ani zatuhnúť.
shooter
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 1

Příspěvekod shooter » stř úno 18, 2009 1:42 pm

Nevím jestli s tímto nebudu úplně off topic neobjevil jsem USA ale já jsem měl jednou vinšnu vyvrhnutou a byl to kousek vyráběný v nástrojárně jedním šikulou ale byla tam dvě ložiska nad sebou a mezi nina (cvrček).Pokud by se cvrčkoj ukradlo cvrkátko a nalisovalo se jednosměrné ložisko volnoběžkatak to nehlučí vúbec.Používali jsme je na dopravnícíh a tolik ran a takový zatížení vinšna určitě nedostane :hmm: třeba takhle
david
moderátor
Reputace: 119

Příspěvekod david » stř úno 18, 2009 2:26 pm

jasně, už tam měli mít volnoběžku z warťáka, jenže to nikoho nenapadne

jinak dobrej odkaz, hodí se
shooter
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 1

Příspěvekod shooter » stř úno 18, 2009 2:30 pm

To nemusí bejt jenom waran dá se sehnat jednosměrný ložisko i v nerezu ale to je finančně trochu liga,ale co by sme pro rybáře neudělali :P lepší než dostat olovem za ucho

Zpět na