o plachtách

Že plachty jsou hlavním motorem jachty je známá věc. Vše kolem plachet a lan....

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

mysacek
s/y Kirké
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

o plachtách

Příspěvekod mysacek » úte bře 04, 2008 7:14 pm

než zainvestujete do knihy o trimování plachet, tak alespoň nakousněte dortík - je to dobré i jako trénink angličtiny ;)
WB-Sails

no, tenhle obrazek sem uz asi nepatri, ale on uz to nekdo smazne. ja jsem totiz puvodne hledal tohle...
Obrázek
aneb mrtvej muz na sestnactimetrovym dvojstezniku - to je docela mazec
a dokazu si predstavit dve univerzalni hlinikovy profily, ktery budou plnit funkci i mrtveho muze i tech stavecich nozek pri odlivu - nekde to tu na foru bylo.
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 10

Re: o plachtách

Příspěvekod Pavel63 » sob pro 30, 2017 6:07 pm

Dvě kosatky na rolfoku.

Hledal jsem téma, kam to dát, nechtěl jsem zakládat nové, snad to patří sem. Občas se na youtube dívám na videa z plaveb a teď mne zaujalo něco, co jsem ještě neviděl (všechno je jednou poprvé a ještě jsem toho neviděl tolik ...) - na tomto videu
https://www.youtube.com/watch?v=eUlZ8q5 ... jreload=10
je zhruba ve 22. minutě záběr z kokpitu směrem dopředu na plachty. ono už to tam bylo někde na začátku, že mají jakoby dvojitou kosatku, ale s komentářem, který jsem se svou angličtrinou ani náhodou nepochopil. Ale v té 22. minutě je pak vidět, jak na rolfoku mají namotané 2 kosatky a používají při plavbě na zadní vítr každou na jinou stranu podobně jako "na motýla".
Ještě jsem takový způsob, kdy jsou 2 plachty na jednom rolfoku, neviděl. Že jsou 2 rolfoky (nebo stěhy na klasické plachty) za sebou a na každém je jedna plachta, to ano. Akorát mi uniká, jak mají uchycenou tu druhou plachtu, protože v klasickém rolfoku je obvykle jedna drážka, ne?

Pavel.
martinptacek
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 18

Příspěvekod martinptacek » sob pro 30, 2017 6:23 pm

Já mám teda v rolfoku drážky dvě
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 10

Příspěvekod Pavel63 » sob pro 30, 2017 7:12 pm

Martine, díky za vysvětlení. Já jsem to nikdy neřešil a myslím, že jsem vždycky viděl jen jednu drážku. Proto mi nebylo jasné, jak se tam přidělává druhá plachta.

Pavel.
Libor
bez hodnocení
Reputace: 91
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » sob pro 30, 2017 9:08 pm

Nemusis videt vsechno...ale je docela trivialni si otevrit nejaky odkaz na rollfock.....
Obrázek

Zpět na