Oblečení

Oblečení a obutí vhodné pro jachting, pro pobyt a plavbu, nákup, zkušenosti, doporučení atd.

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » sob úno 14, 2009 10:31 am

Lyžařská bunda (pokud je "tlustá") není na loď nijak zvlášť dobrá. Lepší je oblečení, které se dá vrstvit a máš na sobě právě tolik vrstev, aby ti bylo přijemně. Pak taky těžko říct, pokud na tebe cákne voda, jak se lyžařská bunda zachová.
A jachtařské oblečení prostě dobře funguje dohromady - kalhoty,bunda + nějaký flís dovnitř.
Já to mám naopak - v jachtařské bundě lyžuji. A je super.
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 33

Příspěvekod marks » sob úno 14, 2009 10:58 am

Začátek května je docela brzký termín, přesto bych asi hned jachtařskou bundu neviděl nutností. Jak píše designer, spíše více vrsrev oblečení a většinou postačí solidní větrovka. Pokud by jsi však zvažoval její využití i při jiných aktivitách, věci na jachtání obvykle nadměrně vyhovují i ostatním aktivitám. Každopádně není výhodné být na kurzu plachtění jaksi neohrabán zrovna kůli oblečení :lol:.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 156
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » sob úno 14, 2009 11:25 am

Já jsem už celkem v situaci, kdy nedělám kompromisy. Kvalitní jachtařské vybavení se vždy vyplatí.

Ale. Když si vzpomenu na začátky, bral jsem to, co doma bylo. A několik let jsem úspěšně "dojížděl" horolezeckou bundu Pinguin z materiálu Gelanots membrane s fleesovou vepínatelnou vložkou. Až po letech, kdy jsem si důkladně ošahal prostředí a ujasnil svou potřebu, jsem šel do adekvátní bundy na loď (Marinepool) a kvalitní péřovky na lyže ( SirJoseph). Také jsem letos vyměnil staré šusťáky za lehké jachtařské kalhoty ze zdejšího e-shopu.

Takže bych doporučoval, do začátku používat co je. Tu tvou bundu bych určitě vzal s sebou. Když ji nebudeš potřebovat, já myslím že ano, ve skříni vydrží. 10.000 mm není nic moc, ale aspoň něco. Je to membrána (nebo ne?). Pokud by jsi měl s membránou něco lehčího, určitě mají pravdu kluci přede mnou s těma více variabilními vrstvami. Ale šusťákovka ze supermarketu je podle mě k ničemu.
lvbor
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod lvbor » sob úno 14, 2009 2:08 pm

humi outdor KALMAR -odlehčená bunda do náročních podmínek.materiál Sympatex High20ut
nepromokavost 100 000mm propustnost 35 000g/m2 prodyšnost 5,1 Pa.m2/W co se týká slaný vody,po umýt ,jedenkrát za rok ošetřit ,přípravky jsou k dostání taktéž v humi. kapuca s kšiltem a regulací po obvodu i na délku,sbalitelná do límce.odepínatelné rukavice. membránová.//pod triko,fleecová bunda.
JardaF
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JardaF » sob úno 14, 2009 2:15 pm

Pravdu díte... vezmu větrovku z dob mého aktivního lezení (je sice starší, nicméně Salewa) a podkdyž tak ní flísku. Jako zálohu vezmu tu zimní bundu... Pro jistotu. A uvidíme. Třeba budu blejt jak amina a bude po jachtění :cry:
Ale ještě bych se zeptal - jak je to s botama a tou tmavou/světlou podrážkou? Někde jsem tu četl, že dneska už boty nemažou, jinde zase že mažou... Stačej (v květnu) obyčejný sálový tenisky? Nebo je to třeba jistit nějakýma gumákama? Omlouvám se dopředu, možná se ptám jako pitomec, ale ač jsem vyzkoušel už v životě leccos, vůbec nevím, co mě na jachtě může ohledně pobytu čekat...
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » sob úno 14, 2009 2:39 pm

Boty dnes už asi nemažou. Alespoň jsem se nesetkal...
Já mám buď žabky (voda proteče, škody nenarobí), nebo gore-texové tenisky. Ty ale používám velmi zřídka, většinou třeba na noční plavbu.
Někde tu byl odkaz na jachtařské páskové botky k dostání v Hudy. Asi je letos budu brát místo těch žabek.
JardaF
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JardaF » sob úno 14, 2009 2:48 pm

Baharis píše:Boty dnes už asi nemažou. Alespoň jsem se nesetkal...
Já mám buď žabky (voda proteče, škody nenarobí), nebo gore-texové tenisky. Ty ale používám velmi zřídka, většinou třeba na noční plavbu.
Někde tu byl odkaz na jachtařské páskové botky k dostání v Hudy. Asi je letos budu brát místo těch žabek.

Páskový boty i na začátku května? Nechci vypadat choulostivec,nicméně už jsem pomalu ve věku, kdy nohy v teple jsou fajn. Jen mi teď prosím nepište, že nemám lézt na jachtu... :) Já vlastně nevím,jaký mám v týhle době čekat v chorvatsku počasí. Dá se třeba už koupat?
bobes
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 2

Příspěvekod bobes » sob úno 14, 2009 2:57 pm

Pokud někomu nevadí námořnická modrobílá pruhovaná trička od našich čínských a vietnamských spoluobčanů v P-4, Písnici v tržnici mají balíky po 12 kusech . V balíku jsou všechny velikosti nejvíce xxl , xl a po dvou i M, a L. Cena je 35 kč za kus. Tedy balík za cenu, za kterou se prodává ve specializovaných obchodech jeden kus.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » sob úno 14, 2009 3:02 pm

A ty si myslíš, že v mokrých sálových teniskách ti bude teplo? ;)
Jaký bude počasí... :?
Nebuď nedočkavý a nech se překvapit. Někdy tak, někdy onak. Nic není definitivní a stále se to mění. Leč koupat se většinou už dá. Je jasné, že termální lázně to nejsou.
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » sob úno 14, 2009 3:19 pm

v březnu stoprocentně jachtařský holinky,lehkýho kulicha, jachtařský rukavice.Doporučuji také dlouhé podvlíkačky, nejlépe z merina. Do holinek ponožky na hory, sálový boty si vem klidně. Ale jakmile je namočíš, už ti neuschnou. Takže v těch holinách budeš asi víc času.Pořádnej svetr. Rum.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » sob úno 14, 2009 3:23 pm

V květnu Designere, v květnu ... :whist:
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » sob úno 14, 2009 3:27 pm

A sakra.
No, i když. Záleží jakej bude květen...Ten rum bych doma nenechával.
JardaF
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JardaF » sob úno 14, 2009 3:37 pm

právě, ten květen je takovej mě neznámej měsíc. V květnu jsem posledních deset let vždycky hákoval v kanceláři :( kdepak dovolená v takovým měsíci). Ale díky všem z cenné informace, rozhodně mám jasněji.

ten rum doma nenechám :-)
Sarah
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Sarah » sob úno 14, 2009 4:02 pm

My jsme v květnu do téhle oblasti jezdívali a většinou bylo kolem 20ti stupňů vzduch a voda o něco méně. Jezdili jsme touto dobou kvůli větru a bylo to fajn, ale úplně nejvíc nám nakonec foukalo, když jsme vzali děti a staříky na koupačku v červenci :? .
Vystačili jsme s normálním vrstveným sportovním oblečením a teniskami, ale je pravda, že párkrát nastala situace, kdy venku vydrželi jen ti dobře vybavení - skipper v oceánské jachtařské bundě a kamarádka v kompletním lyžařském goretexovém oblečení. Holinky ani jachtařské kalhoty jsme nevytáhli nikdy (ale vozili s sebou).
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 33

Příspěvekod marks » sob úno 14, 2009 4:24 pm

To bobes: nevím jaké jsou ta dovozová trička kvality, letos jsme obdržely tuzérem kapánek dražší s dlouhým rukávem a po dvou dnech se na nich rozpouštěla barva, asi kluci šikmooký moc nesolej, čímž nechci říci že tomu tak musí být u těch co maj v P-4, jen to chce opatrně vybírat?
Bilardos
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 3

Příspěvekod Bilardos » sob úno 14, 2009 5:16 pm

JardaF píše:Stačej (v květnu) obyčejný sálový tenisky?

- pokud myslíš ty celokožené, podrážka bude dobrá, ale celé dny být v této botě znamená hodně smradu
- pokud myslíš obyčejné tenisky, podrážka bude rovněž ok, ale osobně mám špatnou zkušenost s obyčenýma teniskana co se týče výdrže. Pokud by se namočily, nevím, co by vydržely.
bobes
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 2

Příspěvekod bobes » sob úno 14, 2009 6:15 pm

marks píše:To bobes: nevím jaké jsou ta dovozová trička kvality, letos jsme obdržely tuzérem kapánek dražší s dlouhým rukávem a po dvou dnech se na nich rozpouštěla barva, asi kluci šikmooký moc nesolej, čímž nechci říci že tomu tak musí být u těch co maj v P-4, jen to chce opatrně vybírat?

To souhlasím. Už ho máme od rána namočené a zatím OK. Za ty prachy dobré i jako dárek pro návštěvu a tak.
jirkaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod jirkaM » sob úno 14, 2009 11:02 pm

Jeste k te bunde. Do Chorvatska jezdim jen v dubnu, ale to uz tam vetsinou byva hezky. Kdyz se mnou jede nekdo, kde nema jachtarskou bundu - radim vzdy koupit za cca 180 Kc v Hornbachu pracovni gumovy zluty oblek - kalhoty a bunda. Jasne, nedycha to, za tyden se to roztrha, ale zatim se to vzdycky vyplatilo.
JardaF
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Ještě bunda

Příspěvekod JardaF » ned úno 15, 2009 11:46 am

A ještě se vrátím k té bundě. Co si, prosím, myslíte o tomhle? Bunda Red Shell
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » ned úno 15, 2009 12:14 pm

v popisu je odolnost proti větru - to se píše často u flísovejch podšívek, ale neplatí to. Odolná větru je pouze bunda nebo čepice s windstopperovou podšívkou. To označení na výrobku musí být viditelně umístěno a opatřeno číselným kódem (každý výrobce dostane na používání této technologie licenci). A např. bundu nebo svetr o zdraží o cca 1000,-Kč.
Takže celkem jednoduše - bunda za 1200,- nemůže mít windstopper.
Jinak ta bunda vypadá dobře :)
Bilardos
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 3

Re: Ještě bunda

Příspěvekod Bilardos » ned úno 15, 2009 12:20 pm

JardaF píše:A ještě se vrátím k té bundě. Co si, prosím, myslíte o tomhle? Bunda Red Shell

Mě osobně se ten materiál „Soft-Shell“ moc nepozdává. Nebo jinak, nějak jsem mu nepřišel na chuť. Ani nevím proč, ale vždy jsem šáhnul nakonec po jiném.
Jinak paropropustnost nic moc. Takže i kdyby nepromokla, tak bude mokrá uvnitř, jak nebude stíhat odvádět páry.
bomba
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod bomba » ned úno 15, 2009 12:22 pm

Ahoj,Ta žlutá souprava je bezvadná na práce v dešti mytí lodě a pod.Obrovská výhoda je že nemůže promoknout,jenom se oklepu a spodek mám suchej,pro krátkej pobyt prostě k nezaplacení.Neni náhodou v E-shopu? Koukal jsem na ty vodní sloupce 100 000mm u Humi sportu,nevim,kde se stala chyba,ale of.stránky Sympatexu udávají 25 000mm,to samé udává i Marinepool,Gore-tex tuto hodnotu nikde neudává,aspoň jsem to nikde nenašel,ale jsou tam zajímavé ukázky z testů :shock: Jeantex udává na svých stránkách hodnotu více než 8-10 000.Zajímavé ježe podle DINuje matriál považovaný za nepropustný již při hodnotě 1300mm.Dole je pár adres,koho by to zajímalo jsou tam zajímavé věci.Ahoj
www.sympatex.com
www.gore-tex.cz­
http://www.musto.com/
http://www.marinepool.de/
http://www.jeantex.de/
lvbor
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod lvbor » ned úno 15, 2009 1:11 pm

Bomba,opsal jsem to z té bundy,je fakt super,jsem v těchto věcech denně a plně se za ní přimlouvám,je to lehká bunda,pod jěště něco musíš mít,cena je větší než žluťák,ale zase nejsi mokrej jak na vrchu tak vezpod.(4850).L
JardaF
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JardaF » ned úno 15, 2009 2:02 pm

lvbor píše:Bomba,opsal jsem to z té bundy,je fakt super,jsem v těchto věcech denně a plně se za ní přimlouvám,je to lehká bunda,pod jěště něco musíš mít,cena je větší než žluťák,ale zase nejsi mokrej jak na vrchu tak vezpod.(4850).L

to lvbor: Ted jsem kapánek zmatenej. Ty myslíš jakou bundu?
Komín
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Komín » ned úno 15, 2009 2:22 pm

Když jsem si sháněl oblečení na jachtu, tak mě odborníci myslím že v HUDY upozorňovali, že membrána v bundách pro hory je trochu jinak vyráběná, než ta v bundách na moře a že by jí slaná voda mohla hodně uškodit a zbavit funkčnosti. Tak jsem to raději nezkoušel a když jsem jel prvně, koupil jsem si v rybářství nepromokavý oblek za 150,-. Rybáři to vozí do Norska a po týdnu je tam rovnou nechají. Když není moc vedro, splní to perfektně účel.
Holínky se hodí - není nad to mít nohy v suchu a to i jen za deště. Ale když jsem za mlada jezdil na jaře na vodu - řeky byly ledový a na neoprén nebyly prašule - jezdil jsem v kedskách a do nich teplý ponožky. Po prvním namočení se voda v ponožkách ohřála a nohy tak nezábly.
Jo a vloni jsem měl na lodi sandále KEEN - pěkně schovávají palečky, ale brzo jsem je odložil, neb ty černý gumový špičky dělají šmouhy.

Zpět na