Plány na pěknou plachetnici :)

Stavební plány lodí, odkazy na ně, atd.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
karel
Macher
Příspěvky: 434
Registrován: úte lis 21, 2006 1:00 am
Reputace: 14
Bydliště: Oleško , Praha západ

Příspěvekod karel » čtv srp 02, 2007 3:59 pm

to Jerryx : jsem rád když se záhady vyřešej , ale dříve byly tyto dvě vlákna vedle sebe a pak se jedno přesunulo do sekce LODNÍ PLÁNY a druhé zůstalo tam kde bylo . Stydím se ale jenom trochu :oops: .
Uživatelský avatar
kully
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 23
Registrován: úte led 23, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod kully » čtv srp 02, 2007 4:00 pm

No ved s tymi planmi som sa zmieril.
Myslim ze preglejku zozeniem aj za lacnejsie-tak okolo 15000,-Sk
laminat rozhodne je velka polozka ,no z tou cenou pojdem dole to urcite a o hodne. 8) . najvacsiu polozku viem ze budem musiet ratat ,stazen ,rahno a plachty.Aj ked plachty sa daju urobit -mam na to program,koniec koncov je aj na tomto fore spomenuty,,stavba katamaranu" a zda sa ze este aj inde som ho tu zahliadol.Som kusok od jacht clubu v UK -Whitstable Jacht club,mam to tam 4mile.Som tam skoro kazdy druhy den,chce sa mi az plakat ked tam vidim valat sa stazne a rozne ine veci po zemi.Len ako taku 9metrovu potvoru dostat domov na Slovensko? :?
Uživatelský avatar
kully
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 23
Registrován: úte led 23, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod kully » čtv srp 02, 2007 4:05 pm

karel píše:Plány na Vagabonda 26 nejsou drahé , vzláště když si uvědomíš že v nich je vše dořešené , trup takeláž všechno kování a jeho umístění , sklopný kýl ..... za zhruba 8 000,-Kč . Když si budeš loď kreslit sám budeš potřebovat pro plavební správu výpočty lodního konstruktéra ohledně stability lodě , nevím za kolik kaček to dělají.Musíš taktéž dodat kompletní dokumentaci lodě s určitou odbornou kulturou , takže jestli si nepamatuješ ze školy technické kreslení nebo na to nemáš program tak taky trochu problém.Když si to necháš přemalovat od někoho jiného tak to odhaduji na stejné peníze jako kdyby jsi koupil tyto plány.Já jsem na své lodi změnil nástavbu a zvýšil o 10 cm a na SPS po mě chtěly jenom pohledy jak bude loď vypadat , a nechtěli přepočítání stability .
Jinak jsem ti pro info k cenám spočet náklady na VG 26 která je obdobně veliká jako Vento.
1.použité překližky odhad 50 - 65 000,- dle druhu dřeva
2.sklotextily + pryskyřice 100 000,-
3.plachty +- 40 - 100 000,- dle materiálu a provedení
4.kompetní plány 8 000,-
To nejsou vzdaleka všechny nákladové položky , to je jenom pro představu jak mizivý náklad vzhledem k ostatním cenám dělají ty plány.
Nakonec ty koupené plány se zárukou toho že to co postavíš bude skutečně použitelná plachetnice podle mě nejsou tak drahé,a řekl bych že to budou dobře utracené peníze.A kdyby jsi přesto chtěl něci jiného , tak změň nástavbu , a i s tím budeš mít dostatečně mnoho starostí :)
Ten VG 26 to byl jen příklad .

v poslednom case ma velmi oslovuje aj ten sklopny kyl.Chcem samo jazdit na zaciatku doma na jazere a to sa tam hodi,netreba mat stale po ruke gumovy cln na vylodenie.Je to myslim super vec na priehrady. Kralova Nad Vahom to je parada,neni moc velka ale na zaciatok to staci!
Uživatelský avatar
Jabi
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 2
Registrován: pát lis 16, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Jabi » pát lis 16, 2007 10:57 pm

Ahoj, někdo tady říkal že je je dobré se podívat na tyto stránky, http://www.devlinboat.com/constructionsockeye.htm tak jsem tam kouknul a vidím že jak jste tady probírali technologii stavby trupu lodi, nejdříve to udělat ze dřeva (několik způsobů) a pak olaminovat, tak mám pocit když koukám na tyto stránky že ten maník nic nelaminuje, může mi to někdo objasnit, jsem tu poprvé a vůbec nemám přehled, zatím :-)
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » sob lis 17, 2007 10:08 am

Niektorý konštruktéri pri niektorých projektoch za určitých okolností nevyžadujú olaminovanie trupu.
Uživatelský avatar
smike
moderátor
Příspěvky: 1384
Registrován: pon bře 19, 2007 1:00 am
Reputace: 18

Příspěvekod smike » sob lis 17, 2007 10:44 am

Jabi píše:Ahoj, někdo tady říkal že je je dobré se podívat na tyto stránky, http://www.devlinboat.com/constructionsockeye.htm tak jsem tam kouknul a vidím že jak jste tady probírali technologii stavby trupu lodi, nejdříve to udělat ze dřeva (několik způsobů) a pak olaminovat, tak mám pocit když koukám na tyto stránky že ten maník nic nelaminuje, může mi to někdo objasnit, jsem tu poprvé a vůbec nemám přehled, zatím :-)


na těchto stránkách na obrázcích sice laminování není zobrazeno, ale je zmíněno v textu. U takto velké lodi by to bylo i divné bez olaminování...
Uživatelský avatar
karel
Macher
Příspěvky: 434
Registrován: úte lis 21, 2006 1:00 am
Reputace: 14
Bydliště: Oleško , Praha západ

Příspěvekod karel » sob lis 17, 2007 1:05 pm

Ahoj Jabi ten někdo jsem byl já . Sam Devlin je konstruktér lodí stavěných metodou Stitch & glue , a to je celé o lepení epoxidem a laminování .U malých lodí které nejsou trvale na vodě se přelaminují páskou pouze lepené spoje , a pak se loď nalakuje kvalitními lodními barvami. Pakliže by jsi loď chtěl mít celou sezonu na vodě tak se rozhodně vyplatí celý trup laminovat , ne kvůli pevnosti ale kvůli odolnosti vůči vodě . Ten odkaz který jsem doporučoval každému koho zajímá stavba lodí touto metodou ale nebyl devlinboat , ale odkaz na web "amatérského" stavitele který staví plachetnici Artic Tern od Devlina.
http://members.shaw.ca/pgron/ArcticTern.htm
Je tam vidět stavba lodi od úplného začátku , včetně stavby přístřešku pro stavbu lodi , stavby trupu otáčení lodi její laminování. Loď ještě není hotová , jsou tam aktuálně přidávány další kapitoly s fotkama a textem , pro mě bohužel v angličtině.
Stavím loď touto metodou , ne tak absolutně precizně jako Peter Gron , (nemám takové nářadí ) , ale jeho web mě hodně motivuje :) .
Uživatelský avatar
Jabi
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 2
Registrován: pát lis 16, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Jabi » ned lis 18, 2007 12:44 am

Ahoj, jsem moc rád že si se ozval a hlavně mi objasnil tu problematiku stavby, taky zvažuji nějakou stavbu ale ještě nemám úplně jasno. Chtěl bych koupit možná něco staršího (většího) a udělat generálku. Ale tato metoda se mi jeví nejednoduší, asi bych se nepouštěl do stavby jak tam někdo dal odkaz na stránky co stavba probíhala ve stodole a nakonec vyboural zeď aby loď dostal ven. Ta metoda lepení těch proužků mi příde dost náročná, zajímalo by mne jestli to ten chlépek už před tím dělal, nebo to zmáknul na první pokus. Zítra se chci jet podívat na nějakou loď, tak dám vědět jak jsem pořídil. Jesti máš nějaké foto o stavíš tak pošli.
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » ned lis 18, 2007 7:40 am

Jabi píše:Ahoj, jsem moc rád že si se ozval a hlavně mi objasnil tu problematiku stavby, taky zvažuji nějakou stavbu ale ještě nemám úplně jasno. Jesti máš nějaké foto o stavíš tak pošli.


To Jabi,
Musíš se také porozhlédnout po webu.
Karel tady má celý seriál o stavbě své lodě. Samozřejmě i s fotkami.

Obrázek

Je to asi čtyřstránkový topic. Najdeš ho ZDE.

Vřele doporučuji k prostudování. ;)
Ahoj, alffa
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pon lis 19, 2007 12:21 am

Jabi, je mi jasné že sa vo fóre hladajú informácie niekedy ťažko, takže ak si chceš prečítať niečo o klasickej stavbe, teda drevená kostra a obšívka, tak je to tu:
http://jachting.info/modules.php?name=F ... sc&start=0
Uživatelský avatar
krtecka
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 4
Registrován: stř lis 28, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod krtecka » sob pro 01, 2007 5:50 pm

Ahoj,
jsem tady uplným nováčkem, ale bohužel bych dost rychle potřebovala sehnat nějaké stavební plány jacht....
Jsem studentka Designu nábytku a interiérů. Píšu bakalářku na téme Interiéry a vybavení yacht.
Do konce prosince musim dát dohromady podklady pro tuto práci...takže sháním jak se dá jakékoliv informace o interiérech lodí.
Základem mé práce musí být konstrukční výkres nějaké určité jachty, do které budu tvořit interiér a po té rozkreslovat v konstrukčních výkresech.
Především sem se však chtěla zeptat, jestli někdo nemáte nějaký stavební plán yachty...cca pro 4 osoby, ketrý bych využila pro tento účel.
Velice by mi to pomohlo...samozřejmě se pak podělím o své pozantky a nápady...
Za případné rady mnohokrát děkuji
Petra
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » ned pro 02, 2007 6:06 pm

Richardéééé, to je pre teba.
Uživatelský avatar
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 06, 2006 9:53 pm
Reputace: 82
Bydliště: Metylovice

Příspěvekod Richard » ned pro 02, 2007 8:24 pm

To Petra, dnes jsem připojen přes mobil a padám a padám :o(
Jmenuješ se stejně jak má dcera - brány jsou otevřeny.
Mohu Ti poskytnout dispoziční výkresy 11m jachty konstrukční kanceláře Van de Stadt (Seal 36). Návrh interiéru považuji za odvážný počin. Vše je limitováno rozměry, účelem, ergonomií, povahou využití, konstrukčními prvky a materiály. Ale proč ne ...
Pro Tvůj účel jsou vhodné tzv. "study plans" - ty můžeš získat od konstruktérů za "symbolickou" cenu a můžeš si tak vybrat typ jachty, který je Ti bližší. Mám rovněž (v angličtině) zásady návrhu interiéru (rozměry, dispozice ...).
Spojení na mne najdeš v osobním profilu.
Uživatelský avatar
krtecka
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 4
Registrován: stř lis 28, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod krtecka » čtv pro 06, 2007 2:37 pm

To Richard: Tisíceré díky!!! ;)
Uživatelský avatar
teista
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 767
Registrován: úte srp 14, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Znojmo

Příspěvekod teista » čtv pro 06, 2007 6:28 pm

Kdysi (myslím, že 1995) jsem plul kratičce s Jirkou Albrechtem na Libeře v pasátových vlnách. Nějak na to nemůžu zapomenout. Lechtají mě čtyřicátnický myšlenky co jako dál a tak,
Za majetkem se mi honit nechce, co mám, mi stačí a ještě po mě možná něco zbyde.
A jak tady už nějaký týden brousím, vypadá to (je to jasný), že až se vrátím z plavby po Dunaji, pustím se do nějaké PĚKNÉ cca 8 METROVÉ lodi. Má mě trochu tak jako Karla Machra
na svědomí Jachting info, takže nikdo konkrétně ale pěkně všichni dokopy.
Loď bude dřevěná, nebo spíš překližková- abych nebyl off topic.
Zdraví teista
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » pát pro 07, 2007 4:38 pm

krtecka píše:To Richard: Tisíceré díky!!! ;)


Jaké pak DÍKY. :?:
Koukej nám ten tvůj výtvor představit. :?
alffa
Uživatelský avatar
stefin
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 145
Registrován: úte dub 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod stefin » pát pro 07, 2007 6:32 pm

To Richard:
Ty zasady navrhu interieru by mne hodne zajimaly. Muzes dat na ne odkaz ci se mi ozvat SZ.
Moc dekuji. ;)
Uživatelský avatar
krtecka
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 4
Registrován: stř lis 28, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod krtecka » sob pro 08, 2007 4:53 pm

No to se nebojte, určitě tu svou práci ráda představim...Z mého plánu, dělat interiér yachty, jsem se dostala až tak daleko, že budu tvořit interiér yachty, ale pro vozíčkáře. Dostala jsem nabídku, že pokud by se můj plán zdařil, takže by se jednou mohla i vyrábět....
Což považuji za životní příležitost, no nic, jdu se do toho pustit :)
Uživatelský avatar
jenda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 103
Registrován: pát srp 11, 2006 2:26 pm
Reputace: 0

Příspěvekod jenda » ned pro 09, 2007 10:51 am

Zásady návrhu interiéru jsou docela pěkně popsány i v záběru bible konstrukce plachetnic, tj. Larson, Eliasson: Principles of yacht design.
Uživatelský avatar
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 06, 2006 9:53 pm
Reputace: 82
Bydliště: Metylovice

Příspěvekod Richard » pon pro 10, 2007 9:15 am

To Stefin:
Zdrojem jsou anglické knihy věnované jachtingu a jachtám - jedná se kapitoly zaměřené na tuto problematiku. nemám k dispozici odkazy na www.
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1416
Registrován: stř pro 26, 2007 1:00 am
Reputace: 33

spray

Příspěvekod marks » stř pro 26, 2007 4:03 am

Dobrý den, hezké svátky a pěkný nový rok všem.
Využil jsem volných chvil svátečního času a zase po nějaké době prohledávám net a proplouvám v oblasti stavby lodí. Připravuju se na stavbu lodi Joshuy Slocuma, Spray. Zatím jsem ve fázi příprav a postupného schánění potřebných informací. O stavbě jsem rozhodnutý již dva roky, dnes již schranuji dřevo, mám pronajatý vhodný hangár(užívám ho i pro svou práci) a předpokládám letošní přípravu nosné konstrukce pro ohýbání a výrobu jednotlivých prvků. Podařilo se mi prozatím sehnat plánky modelářské, tyto jsou velmi podrobné, co se týče venkovních parametrů velmi poučné, dobře čitelné jsou i parametry oplachtění a detaily úvazů. Přesto modeláři neřeší interiéry, trup lodi staví z překližky, tudíž nedokumentují rozmístění, sílu (profil) žebroví a ostatních výztuh. Nikam se neženu, pozvolné zjišťování, včetně zkoušení různých prací (např. ohýbání dřeva) je mou prací i zálibou, jen na schánění informací není moc času. Budu rád za každou radu,či pomoc abych mohl za dlouhých zimních večerů připravit překres s plány pro životní velikost. Jsem v oboru úplný začátečník, doufám, že nepobouřím staré zkušené vlky a stavitele, stejně jako,že píšu správně do správné kategorie.
mára
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » stř pro 26, 2007 11:01 am

Ahoj marksi.
Především tě vítám na těchto stránkách, neb vidím, že to je tvůj první příspěvek.Netroufám si hodnotit jak dalece je možné stavět skutečnou loď podle modelářských plánků. Bude to asi záviset na míře a schpnosti tvé improvizace. Rovněž si nedovolím předpokládat, že by jsi neznal stránky Burece Roberts Yachts, kde se můžeš ledacos zajímavého o lodích Spray dovědět, včetně zakoupení skutečných výrobních plánů. Přeji hodně úspěchů v díle a přidám přání, aby jsi si našel čas a napsal nám, jak se daří tvůj cíl uskutečňovat a rozhodně by byla pro mnohé z nás zajímavá fotodokumentace a popis celé stavby.
Stránky, o kterých hovořím jsou ZDE

Pepa
Uživatelský avatar
Strycek_Bidlo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1171
Registrován: pon kvě 07, 2007 2:00 am
Reputace: 8
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Strycek_Bidlo » stř pro 26, 2007 11:32 am

Tady možná došlo k drobnému nepochopení. Zdá se mi, že marks chce stavět tuhle Spray prvního osamělého mořeplavce Joshuy Slocuma.
Myslím že nejkvalifikovanější informace o lodi bys měl dostat od Joshua Slocum Society International
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » stř pro 26, 2007 12:06 pm

Ahoj marks, stavať môžeš samozrejme aj bez plánov, ak si trúfaš. Zásadný problém nastane ak sa ti podarí dokončiť svoje dielo a ty budeš potrebovať lodné osvedčenie. Na vydanie lodného osvedčenia budeš potrebovať projektovú dokumentáciu vrátane teoretických výpočtov a to od lodného konštruktéra. Ak budeš stavať len podla modelu, tak narazíš na problémy ktoré môžu mať zásadné negatívne následky na plavebné vlastnosti lode.
Z vlastnej skúsenosti ti môžem povedať, že stavanie podla projektu značne urychluje prácu ktorá je aj tak nekonečná. Neviem ako ďaleko sa B.Roberts odchýlil so svojím projektom od originlu Joshua Slocuma, ale počítam že bude bližšie realite ako sa to podarí tebe podla modelu lode. Ešte ti dávam do pozornosti, že stavba ťa výjde na stotisíce korun a stavať s tým, že možno s toho bude paškvil nie je nič potešujúce. Prepáč že som do tvôjho sympatického nadšenia vniesol trochu reality. Ale ozaj len trochu.
Uživatelský avatar
MARIS
moderátor
Příspěvky: 1090
Registrován: sob říj 21, 2006 2:00 am
Reputace: 5
Bydliště: zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

lodě

Příspěvekod MARIS » stř pro 26, 2007 2:15 pm

To strejda Bidlo,
jen malé upřesnění.Joshua Slocum nebyl první osamělý mořeplavec,před ním jich byly desítky a možná stovky,ale on jako první obeplul sám zeměkouli.Velmi pěkně to popsal Jean Merren v knize Osamělí mořeplavci.A taky sám Joshua popsal celou plavbu na lodi Libertade v knize Sám na lodi kolem světa.Obě knihy vyšly i u nás.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů